Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

atomizoare (suflante de stropit)

- - - - -
  • Please log in to reply
1530 replies to this topic

#1153
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
multumesc podar_ioan ca m-ai scutit de un drum la dedeman. Daca n-are, nu-mi trebuie. Prunii mei sunt batrani si trebuie booster.

(Acum ce fac cu berea!? Ma sacrific si o beau, cum a spus Ion_ Bumbu. Dar asta dupa ce cumpar scula de stropit)

#1154
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Azi am stropit si eu.In linii mari mă declar multumit.Îmi place ca nu se simte vibratiile ,de stopit merge la 6 metri cu tubul la orizontala,dar când este rezervorul de lA jumătate când este mai spre golire(putina solutie nu merge chiar asa de sus.Consumul nu este mare la peste 30 de meri plus in gradina de acasă par,ciresi,piersici 1 litru de benzina si l-am turat la maxim.

#1155
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Am cerut ajutor ,la pagina 63, dar se pare ca nimeni nu stie despre acel dispozitiv ce se pune in capatul tubului.Am incercat sa pun eu un tub indoit din PVC la iesire dar am sticat jetul pulverizand cu stropi, dupa care m-a pufnit rasul si am lasat-o balta.O sa incerc sa adaptez un tub indoit dar inaintea capului de pulverizare.

Edited by escher, 03 March 2017 - 19:51.


#1156
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006

View Postescher, on 03 martie 2017 - 19:47, said:

Am cerut ajutor ,la pagina 63, dar se pare ca nimeni nu stie despre acel dispozitiv ce se pune in capatul tubului.Am incercat sa pun eu un tub indoit din PVC la iesire dar am sticat jetul pulverizand cu stropi, dupa care m-a pufnit rasul si am lasat-o balta.O sa incerc sa adaptez un tub indoit dar inaintea capului de pulverizare.

Poate te ajuta filmuletul asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uhS1KEe5bJE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

de la minutul 9:50

Edited by fob2310, 03 March 2017 - 21:05.


#1157
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Multumesc fob2310. Voi incerca sa mesteresc un asemenea grilaj  a carei lame sunt asezate oblic, poate la 30-45 grade fata de planul orizontal.

M-am uitat pe  instructiunile de folosire (Sthil SR 450) si am gasit ca acel grilaj deflector se foloseste pentru "stropirea culturilor joase din partea inferioara" desi in film se vede ca jetul  se duce bine pe verticala.

#1158
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Azi am avut de stropit in gradina.
Am facut urmatoarele  manevre la Cifarelli:
desfacut capacul rezervorului, ridicat lancea cam la 80-85grd, cit sa nu fortez cotul si am dat drumul la solutie.
Cu motorul la relanti solutia ajungea cam 15cm sub nivelul difuzorului.
Am infiletat capacul la rezervor si in aceleasi conditii , motor relanti, lancea 80-85 grd dar de data asta la deschiderea robinetului a inceput sa arunce solutie.
Eu zic sa incercati si la alea chinezesti acelasi lucru, cel mai simplu puneti o folie de plastic ermetica pe rezervor si vedeti cit ridica lichidul pe tub.
La asta a meu arunc solutia aproape la 90grd fara probleme.
Bineinteles se vede o micsorare a debitului de lichid pe verticala insa merge fara probleme.
Daca nu infiletez corect capacul nu mai merge bine...

Grig

#1159
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna.Eu când am stropit nu am pus acele grilaj in capăt la duuza ca am zis sa nu restrictionez aerul.Sa pun acel grilaj oblic pe flux de aer sau paralel cu fluxul de aer.Voi de care folositi?Multumesc.

#1160
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Concluzia mea dupa citirea intregului topic e ca mai bine mai pui 100-200 ron sa iei un atomizor cu booster dacat sa iei unul fara, asta indiferent ca ai copaci de 4 m sau de 10 m.
Voi lua zilele urmatoare un RURIS A103S, cred ca e cel care ma aranjeaza cel mai bine. Are cineva idee de unde il pot lua la cel mai bun pret?

#1161
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Dupa vreo 5 ani de utilizare am ajuns la concluzia ca mai bine mai pui ceva bani si iei
un Cifarelli.
Daca nu ai pomii atit de inalti merge peerfect un Stihl sau Solo, avantajul lor este ca sint mai
putin galagioase si consuma mai putin, bineinteles si motorul e mai mic la ele.

Grig

#1162
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
Din pacate, un Cifarelli sare de 2000 lei iar un Ruris , O-Mac etc este la sfert din pretul asta.
Dupa buget, coane Fanica, spunea Caragiale.

#1163
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005

View PostIon_Bumbu, on 12 martie 2017 - 15:37, said:

Dupa vreo 5 ani de utilizare am ajuns la concluzia ca mai bine mai pui ceva bani si iei
un Cifarelli.
Daca nu ai pomii atit de inalti merge peerfect un Stihl sau Solo, avantajul lor este ca sint mai
putin galagioase si consuma mai putin, bineinteles si motorul e mai mic la ele.

Grig
Pt. 30 de copaci si 10 butuci de vie e bun si Ruris-ul.
Dupa buget....

#1164
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Bugeul este asa cum il faci.
Daca te pricepi si accepti ca vei avea de lucru la el e OK, daca vrei sa tragi si sa lucrezi cu el, mai bine
mai stai, pui banii deoparte si iei unu bun.

#1165
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Coane Ion Bumbu fără intentia de a te supăra sau mai stiu eu ce ii gandi dar banii nu sunt pe garduri sau in genti Versace dusi de colo colo,noi suntem niste amarati care lucram pe salariul minim si vrem sa mai facem ceva si pe acasă sa mai avem o scula sa ne usuram munca.As va dati-ne niste sfaturi tehnice,daca vreti sa ajutati.numai bine.

#1166
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Sfaturile tehnice sint in spate, sint la obiect , doar trebuie sa ai bunavointa sa le cauti, referitor la buget , am mai spus, fiecare il face cum vrea, daca vrea il ia, nu`i o lume un atomizor bun.
Nu vreau sa comentez in plus insa multi fumeaza zi de zi un pachet de tigari sau arunca cu banii pe un telefon de fite!
In general pentru asta oricit de mic este salariul se gasesc bani, pentru ceva bun...reprosuri si lamentari.

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 13 March 2017 - 00:12.


#1167
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Extrapolăm puțin pt 3 pruni și 100-200 capete vie 3 straturi îți faci treaba și cu vermorelele cu acumulator

#1168
silviannetw

silviannetw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 31.05.2015

View PostXENNA, on 12 martie 2017 - 14:36, said:

Concluzia mea dupa citirea intregului topic e ca mai bine mai pui 100-200 ron sa iei un atomizor cu booster dacat sa iei unul fara, asta indiferent ca ai copaci de 4 m sau de 10 m.
Voi lua zilele urmatoare un RURIS A103S, cred ca e cel care ma aranjeaza cel mai bine. Are cineva idee de unde il pot lua la cel mai bun pret?
De la Ruris...esxista reprezentanta in fiecare judet. Eu mi l-am luat de la Hornbach si nu am avut diferenta de pret! Oricum succes! Cu respect, Silvian

#1169
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 17.05.2014
Am rezolvat problema dirijarii jetului pe verticala.Am atasat un grilaj de la alt atomizor care s-a potrivit ca diametru si a trebuit sa-l fixez cu banda izolatoare, pentru proba.Vad ca tine.
Attached File  IMG_20170402_084719.jpg   181.07K   43 downloads

Edited by escher, 02 April 2017 - 13:55.


#1170
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006

View Postescher, on 02 aprilie 2017 - 13:53, said:

Am rezolvat problema dirijarii jetului pe verticala.Am atasat un grilaj de la alt atomizor care s-a potrivit ca diametru si a trebuit sa-l fixez cu banda izolatoare, pentru proba.Vad ca tine.
Attachment IMG_20170402_084719.jpg

Grilajul il aveai sau l-ai cumparat de undeva? Cam la ce inaltime ajunge acum solutia?

Edited by fob2310, 02 April 2017 - 15:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate