Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11716 replies to this topic

#8155
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
nu pot sa ma laud ...niste uratenii. Gravitetul ...din 500 , daca au rasarit 150. acum incep sa rasara si restul  care au mai ramas , ca majoritatea le am aruncat. Unele dupa 2 saptamani , samanta era tot uscata. desi au avut apa din belsug si peste 25 de grade.

Sandolinele , acum ies ...nu foarte bine tot de la syngenta. Ardeii au rasarit aproape toti  . 500 - 480 pana acum .  barbie.

florile merg ok . tre sa repic gazania.

am mai pus ceva prekos. si cam atat. urat inceput de sezon .

ceva ridichi ,salata care a mers extraordinar de prost. tot de la syngenta.  vedem ce o mai fi , de luna viitoare.
urmeaza fasolea si castravetii. Ecaterina si aurie de bacau si myrabelle.

Attached Files



#8156
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
dar cele insamantate din samanta proprie ? ...

Edited by abubue, 11 February 2016 - 20:46.


#8157
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Se poate si fãrã previcur dar pentru siguranta recomand aerisire si ventilatia aerului în interiorul rasadnitei pe timp de noapte ,utilizarea foliei agril ,udarea rasadului daca se poate in prima jumãtate a zilei pt .a se reduce umiditatea pana se închide aerisirea.

#8158
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
acu' vreo 5 ani am avut tentativa de a cultiva ciuperci ! ...
imi aduc aminte ca prima regula ca sa poti cultiva ciuperci, este absenta miscarii aerului ! ...
pe urma umiditatea f mare ! ...
adica, aceleasi conditii care exista intr-o rasadnita neventilata !
sunt convins ca in substraturile "sterile" ciupercile impiedica dezvoltarea normala a plantelor tinere !

Edited by abubue, 11 February 2016 - 20:53.


#8159
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
De ce aerisire noaptea, cand e mai rece ? Eu de regula le udam dimineata cand era mai placut pe afara si de aerisit le deschideam zilnic tot asa si inchideam cand incepea sa se raceasca pentru a conserva temperatura.

#8160
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Deocamdata mi-a cam iesit din cap ideea de previcur .....Rasadul il am in casa , mai exact in dressing, aerisesc pe fiecare zi de cate ori e nevoie ,nu las temperatura peste 26 iar umiditate am in jur de 50 ,creste cand ud , dar de obicei ud cu geamul si usa de la dormitor deschise si nu se modifica , seara-noaptea am cam 18-19 grade , cand va fi cu plus mai mult afara gen 13-14* noaptea imi voi permite sa las geamul usor deschis . In proportie de 90 %mi-au iesit toate rosiile , mai sunt ardeii si vinetele .....asteptam :D

#8161
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Am vrut sa spun  circulatia aerului doar in interiorul rasadnitei

#8162
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postclaudia313, on 11 februarie 2016 - 20:19, said:

@corsica, eu nu am dat niciodata cu previcur, sunt norocoasa careia nu i-a cazut niciodata nici macar un fir de rasad, indiferent ca le-am facut in casa sau in rasadnita afara...recunosc ca ma uit socata cum unora le cad rasadurile an dupa an si nu inteleg fenomenul :))

Pana anul asta nici eu nu am dat fungicid rasadurilor. Am decis sa folosesc pentru ca anul trecut m-a lovit caderea tocmai la cele mai muncite rasaduri. Altoitele.
Stiu. Am gresit atunci pentru ca am inceput aerisirea cu o intarziere de aprox 30 de ore.

#8163
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Achimitom cum incalzesti in rasadnita ?Ai diferenta de nivel?

#8164
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postm_maru, on 11 februarie 2016 - 20:51, said:

In proportie de 90 %mi-au iesit toate rosiile ....

Au iesit dar sunt etiolate! ... eu si alti colegi te-am avertizat ca nu ai lumina suficienta!

View Postm_maru, on 11 februarie 2016 - 20:51, said:

.....asteptam Posted Image

Nu mai astepta! ... suplimenteaza lumina!

View Postmeganedoi, on 11 februarie 2016 - 21:06, said:

.... m-a lovit caderea tocmai la cele mai muncite rasaduri. Altoitele.

Te risti tare mult daca nu stropesti antifungic altoitele! ... pe de o parte trebuie umiditate si lipsa
curenti aer pe de alta parte Pytium sta la panda (si primeste exact ce-si doreste)!

#8165
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View Postdanutz_2009, on 11 februarie 2016 - 21:12, said:

Au iesit dar sunt etiolate! ... eu si alti colegi te-am avertizat ca nu ai lumina suficienta!



Nu mai astepta! ... suplimenteaza lumina!
Si cu ce si cum suplimentez ?

#8166
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

View Postdecoservicestil, on 11 februarie 2016 - 20:55, said:

Am vrut sa spun  circulatia aerului doar in interiorul rasadnitei

Si in interiorul solarului noaptea le  invelesc cu folie sau agril.Aer le dau treptat peste zi. Nu am diferenta de nivel, Ma chinui momentan cu gunoi nu prea proaspat si nu stiu ce va iesi. Anul trecut nu a prea incalzit. Nu am variante decat gunoi de 2-3 sapt. sau nimic. Voi incerca sugestia unui coleg cu apa calda .

M_maru, vezi pe topicul dedicat. Eu am 6 corpuri a cate 4 neoane.

Edited by Achimitom04, 11 February 2016 - 21:20.


#8167
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
o "gramada" de lumina ! ... :)

Edited by abubue, 11 February 2016 - 21:26.


#8168
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postm_maru, on 11 februarie 2016 - 21:16, said:

Si cu ce si cum suplimentez ?

http://forum.softped...6#entry18735809

Macar neoane clasice, macar becuri economice... trebuie sa le dai lumina multa!
Stropeste cu antifungice: la cat sunt de "finute" sunt o prada usoara pentru Pytium!

#8169
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
atunci la sf de sapt ii voi da de munca sotului :D

#8170
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 30.07.2013

View Postm_maru, on 11 februarie 2016 - 20:51, said:

Deocamdata mi-a cam iesit din cap ideea de previcur .....Rasadul il am in casa , mai exact in dressing, aerisesc pe fiecare zi de cate ori e nevoie ,nu las temperatura peste 26 iar umiditate am in jur de 50 ,creste cand ud , dar de obicei ud cu geamul si usa de la dormitor deschise si nu se modifica , seara-noaptea am cam 18-19 grade , cand va fi cu plus mai mult afara gen 13-14* noaptea imi voi permite sa las geamul usor deschis . In proportie de 90 %mi-au iesit toate rosiile , mai sunt ardeii si vinetele .....asteptam Posted Image
Ventilatia "de cate ori este nevoie" tind sa cred ca este insuficienta. 26 grade la plante in crestere eu zic ca este foarte mult, iar tu nu ai nici lumina suficienta. Grija mare sa nu le pierzi.
Rosiile mele au crescut mereu in frig la limita supravetuirii si nu am avut niciodata cadere.

#8171
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Pune-i laptopu in fata , 2-3 cafele si se rezolva :)
Doar sa urgentezi treaba ca altfel s-ar putea sa se documenteze pentru sezonul viitor.

Edited by Achimitom04, 11 February 2016 - 21:29.


#8172
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 30.07.2013
Ah, nici eu nu consider ca este necesar previcur. Ma refer la noi, care facem agricultura pentru consumul propriu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate