Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#1567
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
E primul an in care imi cresc rasaduri in casa(de fapt abia mi-am terminat mica mea sera).Sunt crescute la geam cu lumina naturala si un pic de bec(neon) seara.Acum am renuntala lumina artificiala.Intr-adevar,sunt ele cam alungite,dar cred eu ca sunt ok.Am insamantat direct in pahare de cafea(cate 2 seminte departate).Am udat cu ceai de musetel,zat de cafea si zeama de gainat.Din cele citite pe aici acum vreo luna am pulverizat si cu praf de carbune.Paharele le tin in 3 ladite.Praful de carbune a fost dat peste tot.Dupa ce am dat cu acest praf(era imediat dupa rasarire),am fost nevoit sa reinsamantez(greseala de insamantare--v-am spus ca e prima oara pentru mine)paharele dintr-o ladita.Ideea e ca paharele din ladita reinsamantata au cam facut un pic de mucegai la suprafata(dar in niciun pahar din calalalte ladite)care se mai estompeaza cand ud cu musetel,dar nu dispar.Nu vreau sa folosesc deloc substante chimice,chiar daca risc sa raman fara plante.Acum realizez ca praful de carbune sa-si fi facut treaba acolo unde am apucat sa-l pulverisez.

#1568
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View Postvirg72, on 11 martie 2013 - 21:30, said:

@blanco, ce ti se-ntampla are urmatoarele cauze:
lumina insuficienta, umiditate excesiva, lipsa aerisire.
incearca sa le scoti, pe cele care inca traiesc, la lumina naturala si ai sa vezi ca si nestropite cu fel de fel de chimicale n-au nimic, cresc si se dezvolta fara probleme.


da problema este ca am vreo 40 de alveole si nu am spatiu unde sa le mut la lumina naturala :(

View Postjumborom, on 11 martie 2013 - 21:16, said:

Blanco, ma intreb de unde ai contaminarea... ai refolosit tavitele ? Pamantul sau turba erau din saci noi ? Exista posibilitatea ca niste curenti de aer sa fi antrenat sporii aflati pe pamantul din solar si sa-i fi dus in zona rasadurilor ?

N-am auzit niciodata de metoda cu praf de carbune.

L.E. Am gasit aici o referinta: A one-time dusting of cinnamon or powdered charcoal on the soil surface can also be used as an antifungal agent. [..] If you have persistent problems with damping off, you may need to consider a chemical control.

Adica, se presara un praf de scortisoara sau carbune pe pamant, dar daca aveti probleme persistente, trebuie sa folositi un produs chimic.
Dave mai zice si de: 50 de mililitri de ceai concentrat de musetel la fiecare litru de apa cu care stropiti plantele.


Personal, intr-o astfel de situatie, as stropi cu Previcur mai des, de doua ori cate la trei zile, apoi in fiecare saptamana, chiar si dupa repicare.

Castravetii ar trebui sa fie gata de plantare dupa 40 de zile, ai conditii in solar pentru ei ?



andrei, unele tomate sunt cam lungite. Data viitoare mareste cantitatea si intensitatea luminii.

Nu are rost sa pui cate doua seminte in alveole mici, decat daca esti hotarat sa tai unul din fire si sa-l lasi pe celalalt sa creasca. Altfel, la repicare va trebui sa le desparti si le vei rani radacinile, iar plantele vor pierde ceva timp ca sa isi revina; risc si de imbolnaviri.

Nu e cam devreme pentru pepenii galbeni, cu atat mai mult in Bistrita ?

jumborom - tavitele au fost noi, cred ca din sacii de turba, turba am adus-o din toamna ca am folosit si la afine si cred ca de acolo sau din prea multa umiditate si prea mare caldura.

View Poststefan1976, on 11 martie 2013 - 21:55, said:

E primul an in care imi cresc rasaduri in casa(de fapt abia mi-am terminat mica mea sera).Sunt crescute la geam cu lumina naturala si un pic de bec(neon) seara.Acum am renuntala lumina artificiala.Intr-adevar,sunt ele cam alungite,dar cred eu ca sunt ok.Am insamantat direct in pahare de cafea(cate 2 seminte departate).Am udat cu ceai de musetel,zat de cafea si zeama de gainat.Din cele citite pe aici acum vreo luna am pulverizat si cu praf de carbune.Paharele le tin in 3 ladite.Praful de carbune a fost dat peste tot.Dupa ce am dat cu acest praf(era imediat dupa rasarire),am fost nevoit sa reinsamantez(greseala de insamantare--v-am spus ca e prima oara pentru mine)paharele dintr-o ladita.Ideea e ca paharele din ladita reinsamantata au cam facut un pic de mucegai la suprafata(dar in niciun pahar din calalalte ladite)care se mai estompeaza cand ud cu musetel,dar nu dispar.Nu vreau sa folosesc deloc substante chimice,chiar daca risc sa raman fara plante.Acum realizez ca praful de carbune sa-si fi facut treaba acolo unde am apucat sa-l pulverisez.


si praful de carbune l-ai facut tu sau ai cumparat ?

#1569
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Dai cu praf de scortisoara...URGENT!
Articolul ala de la DAVEs trimite tot la Tom Clothier...(referinta asta am dat-o si eu mai demult).

#1570
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View Postsubway_guru, on 11 martie 2013 - 22:14, said:

Dai cu praf de scortisoara...URGENT!
Articolul ala de la DAVEs trimite tot la Tom Clothier...(referinta asta am dat-o si eu mai demult).



scortisoara din comert nu ?

#1571
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Carbune de gratar pisat bine si cernut printr-o sita de malai.

#1572
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Salutare!
Hai ca am replicat si eu doua balarii si vreau sa ma "dau mare".
@Blanco25 @Andrei_ci - tot ce au zis colegii plus inca ceva:

Daca tot folositi lumini "reci" - in sensul ca nu emana multa caldura - adica neoane sau becuri economice, trebuie sa va folositi de asta.
Puneti luminile cat mai apropare de plante. Cu cat mai aproape cu atat mai bine. Daca inchideti caldura in camera respectiva puteti sa le puneti si la 8 cm. Merg si "lipite de plante daca sunt neoane. Vezi mai jos foto de exemplificare - de la sol pana la tuburi sunt 16 cm iar tavile au 8. in conditiile astea reusesc sa tin 16 grade la tavi cu lumina aprinsa.
Folositi un mimin de suprafete reflectorizante. Daca nu le aveti majoritatea luminii se pierde.
Presupunand ca aveti tuburi bune, luati in calcul un necesar minim de lumina de 1w/cm2 de rasaduri.
Se poare sa ni se para ca tuburile emana multa lumina dar radiatia fotosintetica e mica. Nu tot ce lumina e bun pentru plante.
@1orgu - nea iorgule, iti garantez ca se poate bio. Faptul ca exista rosii azi demonstreaza asta. Iti garantez ca acu 100 de ani nu era Previcur sau Decis, dar exista mana, musculita alba si toate mizeriile. Singura conditie e sa ai timp sa stai de rasaduri si rabdare sa tragi cu decoctu' de urzica, sa pudrezi cu carbune, sa faci ceai de musetel zilnic, etc. daca nu ma crezi iti dau nr mamei (eu din pacate ma incadrez la aia parati de mai dau cate un Previcur pe ici pe colo) sa o intrebi ce foloseste ea. O sa fie o discutie al naibii de scurta. Si sint si multi pe aici care fac bio si chiar in cantitati industriale. Eu nici cateva sute nu sunt in stare recunosc (le las si cate doua - trei zile singure si mi-e teama sa nu le gasesc "late")
Peste trei saptamani cand replic rosiile pun HPS'u de 1000 dual arc la treaba ca am auzit ca reactorul de la Cernavoda someaza. O sa faca infarct contoru cand o vedea cum pleaca Kw. Si eu cand o veni factura.

Si foto cu balariile mele.
PS - Jumborom - ultima e pentru tine Posted Image

Attached Files


Edited by Iulian2828, 11 March 2013 - 22:29.


#1573
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Ce-i ala alb? Perlit?

Vad ca ai folosit si banuti de turba...Sunt ok ca sa economisesti spatiu o perioada scurta de timp, pana au rasadurile cateva zile, dar mie mi se par enervanti la intretinere...in sensul ca se usuca repede iar cand le uzi se imbiba de apa ca naiba, daca nu uzi fiecare banut, individual, faci bureti din ei

#1574
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Iulian, Kumatele unde sant ?

#1575
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

View Postclaudia313, on 11 martie 2013 - 22:42, said:

Ce-i ala alb? Perlit?

Vad ca ai folosit si banuti de turba...Sunt ok ca sa economisesti spatiu o perioada scurta de timp, pana au rasadurile cateva zile, dar mie mi se par enervanti la intretinere...in sensul ca se usuca repede iar cand le uzi se imbiba de apa ca naiba, daca nu uzi fiecare banut, individual, faci bureti din ei

E Perlit. Prefer vermiculitul dar anul asta nu am gasit.
Nici eu nu sunt un fan al banutilor de turba, dar pentru cazul de fata am niste seminte mai "indaratnice" de care nu stiam sigur cum sau daca vor germina. Vor temperatura mare la germinare - 28grade - si era important ca odata germinate sa le pot lua individual si muta la lumina. Ceea ce nu poti face in cazul unei tavi alveolare

View Postpufarin, on 11 martie 2013 - 22:51, said:

Iulian, Kumatele unde sant ?

La congelator momentan :). Maine o sa seman si pun si poze. Ai uitat ca eu sunt "intarziat" cu vreo trei saptamani fata de voie. Si din cauza zonei si pt ca nu am solar.
Anul asta, din achizitii proprii si datorita generozitatii catorva dintre voi voi incerca si sper sa duc la bun capat 75 soiuri diferite de rosii (si un hibrid in cinstea lui Jumborom).
O sa pun detalii pe masura ce avansez. Mai astept de altfel niste seminte.
PS - Kiwano a pus careva? Mi-a oferit cineva niste seminte dar nu stiu daca o sa ajunga la maturitate in zina mea.

#1576
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012

View PostBlanco25, on 11 martie 2013 - 22:17, said:




scortisoara din comert nu ?

Da...praf nu betze...

Edited by subway_guru, 11 March 2013 - 22:59.


#1577
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Iulian, eu in ultima vreme la semintele mai mari m-am orientat spre cocopeat...dar trebuie sa fie unele pe care sa nu le pierzi prin cocopeat. Iar cele mai marunte merg in servetel (sau discuri demachiante), e comod

Eu stiu ca vermiculitul tine mai multa umiditate decat perlitul, merge bine la plantele iubitoare de umiditate mai mare, dar la cele carora nu prea le place umezeala e contraindicat

75 de soiuri de rosii?  Uhuuuuu, pune repede lista, sa stiu ce seminte cersesc la toamna :))

Edited by claudia313, 11 March 2013 - 23:08.


#1578
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View Postsubway_guru, on 11 martie 2013 - 22:55, said:

Da...praf nu betze...



da asta mi-am dat seama  :P , ms

#1579
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View PostIulian2828, on 11 martie 2013 - 22:27, said:

@1orgu - nea iorgule, iti garantez ca se poate bio. Faptul ca exista rosii azi demonstreaza asta. Iti garantez ca acu 100 de ani nu era Previcur sau Decis, dar exista mana, musculita alba si toate mizeriile.

Nu exista ,,bio''. Nu exista ,,eco''.
Sunt doar niste termeni comerciali. Sau in cel mai fericit caz, psihologici!
Prin simplul fapt ca le fortezi pe semintele respective cu ,,HPS 1000 dual arc'', ai ,,marsaluit cu cizma'' prin amprenta genetica a plantutei respective!
Faptul ca exista ,,rosii azi'', se datoreaza mamei ,,natura''!
Acum 100 de ani nu exista ,,previcur sau decis'', dar nici atat de multi daunatori si poluare!
De ce dai cu,, previcur''? Daca imi garantezi ca se poate bio?
Iarta-ma, dar nu cred in musetel, carbune, urzica si alte decocturi. Daca erau eficiente si productive, de mult erau folosite de ,,magnatii in domeniul respectiv''.
Eu presupun ca vreau sa fiu ,,bio''. vecinul meu foloseste fungicide (un exemplu), vantul bate spre mine, mai continui? - nu este cazul!
Daca sunt prea dur in parerile mele, am circumstanta atenuanta, ca sunt sincer 100%!
Nu te contrazic, nu te combat, nu te influentez si nu fac zgomot mare. Am tastat in liniste. Nu vreau sa iti intrerup visul frumos, care dorim cu toti sa devina realitate.
Viata si societatea de azi, ne obliga sa folosim si termenul de ,,utopie''!

Azi am incercat sa mai raresc din rasadurile ,,coapte''. Am expus spre oferta si vanzare, cu anuntul respectiv, rasaduri de rosii. Le-am scos pe ,,plaja comerciala'', a venit ploaia, le-am bagat la adapost,s-a oprit ploaia, le-am scos iar, ploaie iar. Asta de vreo trei ori. Vanzare ,,0''. Dar trec ei si ,,mosii''. Vine ziua de vineri si sambata. Prevad dever si vanzari pe masura. Vise,vise, vise! Astea nu poate nimeni sa ma lipseasca de ele!

Attached Files



#1580
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

View Post1orgu, on 11 martie 2013 - 23:34, said:

Nu exista ,,bio''. Nu exista ,,eco''.
Sunt doar niste termeni comerciali. Sau in cel mai fericit caz, psihologici!
Prin simplul fapt ca le fortezi pe semintele respective cu ,,HPS 1000 dual arc'', ai ,,marsaluit cu cizma'' prin amprenta genetica a plantutei respective!
Faptul ca exista ,,rosii azi'', se datoreaza mamei ,,natura''!

Te-ai aprins degeaba in prea multe randuri. Nu am vru sa jignesc pe nimeni pentru ca va rspect si admir pe toti.
Eu nu am sustinut ca fac nici Bio nici Eco. Am zis doar ca se poate. Eu folosesc chimicale, dar evit cand si cat se poate. Nu e cazul sa ma certi penru ceva ce nu am afirmat.
Va fi o zi a naibii de trista pentru toti cand vom renunta sa mai cultivam fara chimicale. Daca ai impresia ca insecticidul ala pe care il pulverizezi cu atat spor pe plante afecteaza doar afidele te inseli amarnic. Afecteaza si albinele care au venit harnicute sa iti faca un serviciu. Si ele vor cara otrava la ele acasa unde vor omora mii cu un singur puf de al tau. Si vor cara otrava si in mierea pe care o consumi ca e sanatoasa.

Si inca ceva nea Iorgu - Luminile HPS si genetica au la fel de multe in comun ca tractorul si broasca.
Si spre deosebire de alte afirmatii pe care le-am postat din scurte practici sau experiente impartasite, pentru randurile de mai sus mi-am petrecut 6 ani din tinerete srijelind banci in facultate. Pentru ca specializarea mea primara este "consultant de mediu" nea Iorgu. Cel putin asa scrie pe diploma.
ASA CA O SA REPET: SE POATE BIO SI ECO. TREBUIE DOAR SA VREI!

Edited by Iulian2828, 12 March 2013 - 00:08.


#1581
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Post1orgu, on 11 martie 2013 - 23:34, said:

De ce dai cu,, previcur''? Daca imi garantezi ca se poate bio?
Iarta-ma, dar nu cred in musetel, carbune, urzica si alte decocturi. Daca erau eficiente si productive, de mult erau folosite de ,,magnatii in domeniul respectiv''.
Pentru ca ne place sa traim cu iluzia, macar, ca ce producem noi e mai putin 'indopat' decat ce cumparam.Dar se poate totusi si bio... Previcur...ce e ala? Am cumparat anul trecut un flaconas, cand am auzit si eu prima data in viata de caderea rasadurilor si am zis sa fiu pregatita cu tot arsenalul. Si ghici ce? N-am avut nevoie de el. Cu rasaduri in casa, pe pervaz, fara neoane si alte instalatii SF, au crescut, iar rosiutele mele aveau flori la inceputul lunii mai.
Iar peste vara, cand ma lovise disperarea ca in iunie aveam la ele mana, am intrat in vrie si am stropit o data cu zeama bordeleza. Evident, fara efect...Iar pe urma le-am dat doar bio, adica urzica si alte buruieni si in octombrie inca mancam rosii...bio, as zice, daca excludem poluarea, ca si ce e in atmosfera tot in plante ajunge. Sigur, exista o diferenta, eu am semanat la inceputul lui martie, ceea ce inseamna ca nu am fortat regulile naturii foarte tare. Sigur ca plantele semanate in ianuarie,cand conditiile naturale sunt absolut impotriva lor, se vor trezi intr-o lume in care supravietuiesc cu greu.
Problema noastra consta in faptul ca vrem sa mancam tot ce nu este, ne-am obisnuit sa avem tot ce vrem in orice sezon, indiferent ce spune natura

Edited by claudia313, 11 March 2013 - 23:51.


#1582
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View PostIulian2828, on 11 martie 2013 - 23:46, said:


mi-am petrecut 6 ani din tinerete srijelind banci in facultate. Pentru ca specialezarea mea primara este "consultant de mediu" nea Iorgu. Cel putin asa scrie pe diploma.
ASA CA O SA REPET: SE POATE BIO SI ECO. TREBUIE DOAR SA VREI!
Iti respect si sunt constient de greutatile pe care le-ai intimpinat in realizarea dezideratelor atinse! Cu riscul si cu sinceritate maxima ( tu esti convins de afirmatia mea), imi mentin cu toata raspunderea personala, ca nu exista culturi ,,bio'' sau ,,eco''. Am intrat fara sa vreau in pleonasme!
NU SE POATE BIO SAU ECO!!!    CHIAR DACA VREI ,,din tot sufletelul tau''!

#1583
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Hai sa lasam aici conversatia. E si lunga si Off Topic.
Nu am nimic impotriva sa cultivi cum vrei. Eu am ajuns sa fac rasaduri si sa pun rosii in curte pentru ca mai toti iti impartasesc convingerile. Asta nu ma va impiedica sa traiesc in continuare in "ignoranta" mea de a manca cat mai putine chimicale.

Edited by Iulian2828, 12 March 2013 - 00:51.


#1584
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Iorgule, bio/eco nu inseamna perfectiunea divina intruchipata in produse agricole. Nu inseamna ca rosia aia naturala pe care o vei manca te va transforma intr-un fecior-june instantaneu. Bio si eco sunt niste standarde(ele exista), formate din niste reguli si norme clare in privinta tehnologiei de cultura. NU chimicale, NU poluare, etc. Nu poti sa negi existenta unui lucru atat de evident. Nu asocia bio/eco cu perfectiunea ...normal ca perfectiunea nu exista.

Sunt 100% de acord cu Iulian....tatal meu a fost si el ing chimist...a facut pe parcursul carierei cam de toate, de la medicamente la explozibili, ingrasaminte chimice si produse de sinteza pentru cultura plantelor. De la el am convingerea ca trebuie sa evitam cat de mult aceste substante(mai ales unele din ele). Pentru ca tatal meu nu mai este astazi... sa ma poata sfatui care din substante pot fi folosite fara a avea efecte adverse asupra culturii si mediului...am ales sa le evit pe toate...cred ca e cel mai bine pt mine si clientii mei. N-as putea sa folosesc chimicale, stiind ca acestea au si efecte negative. Nu vreau sa imbolnavesc pe nimeni. Nu am dat in paranoia, nu vreau sa fac "cea mai pura rosie din Romania"(cum sunt unele reclame la apa plata), vreau doar sa cultiv produse naturale si cat mai gustoase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate