Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#1585
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View Postjumborom, on 11 martie 2013 - 21:16, said:

andrei, unele tomate sunt cam lungite. Data viitoare mareste cantitatea si intensitatea luminii.

Nu are rost sa pui cate doua seminte in alveole mici, decat daca esti hotarat sa tai unul din fire si sa-l lasi pe celalalt sa creasca. Altfel, la repicare va trebui sa le desparti si le vei rani radacinile, iar plantele vor pierde ceva timp ca sa isi revina; risc si de imbolnaviri.

Nu e cam devreme pentru pepenii galbeni, cu atat mai mult in Bistrita ?

De acord, chiar asta ziceam -alungite şi un pic gălbuie;

Am pus câte 2, deoarece am folosit sămânţa de acum 2 ani şi nu eram sigur de rezultate;

Chiar foarte devreme, şi probabil îi voi arunca. Dar nu ştiu de ce, anul trecut mi-au răsărit în 3 săptămâni, şi acum în 5 zile. Am folosit aceeaşi sămânţă.(soi)

Edited by andrei_ci, 12 March 2013 - 06:29.


#1586
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
da temperatura care-a fost?

#1587
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
As vrea sa va expun o problema la care incerc sa-i gasesc rezolvare intr-un mod sau altul.
Din cauza unor probleme financiare nu sunt sigur ca voi avea bani sa cumpar cele 2200 de rasaduri  de tomate. Prin urmare, in cazul in care intre timp nu voi gasi un furnizor de rasaduri cu plata la 90 de zile (glumeam desigur), trebuie sa ma multumesc cu semanarea semintelor direct in pamant. Acuma intervin cateva nelamuriri:
1. Ce soi de seminte mi-ati recomanda? ce s-ar preta intru-catva macar la solar cu conditia sa fie ieftin si bun :)
2. Intentionez sa irig prin picurare asa ca apare urmatoarea intrebare: cum le pun: la cuib?
3. Voi face mulcire. Randurile vor fi la distante de 70 cm cu aleea de 90-100cm. Distanta pe rand la 50cm. Cand fac gauri in folie pentru semanare, cate seminte pun la gaura? 1,2 3? Care ar fi rata de insamantare. Voi rari ulterior.

stiu ca aici majoritatea discuta despre rasaduri dar deocamdata nu am posibilitatea sa mi le produc singur, asa ca ramane doar semanatul direct

Inca o intrebare, ultima sper: cat de nasoala poate fi productia daca insamantez direct in pamant?
A, si uitasem: care ar fi perioada la care pot pune semintele.

#1588
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@macaz
De la Iorgu ai asigurate in jur de 200 rasaduri de rosii, 100 de vinete aragon, 100 conopida snow balla, 300 praz, 300 telina giant prague, 100 vinete aragon, 150 ardei kapia ureche de elefant, toate astea sunt semanate pe 20 feb.Trebuiesc doar repicate. sunt frumoase si sanatoase! Mai iti dau 200-250 rosii prekos si 50 ardei kapia ureche de elefant, astea sunt repicate in 20 feb. si arata beton. Cred ca jumatate de solar deja il ocupi. Totul este ,,gratuit''. Ramane doar sa intri in posesia lor, prin ce modalitate doresti.
Acum vreo doua luni, ai facut afirmatia intr-o postare ca vrei sa cumperi (sau cam asa ceva) rasaduri de la mine. Vezi frate cum este viata! Doamne, Doamne, te-a citit si prin tine eu am reusit cu rasadurile. Anul asta este de inceput si cred ca trebuie sa multumesc si Celui de Sus pentru reusitele mele. Prin acest mod consider ca ,,dar din dar se face rai''!
Te rog accepta!!!

#1589
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Dl 1orgu cum ati reusit sa faceti rasad de telina?Nici anul trecut si se pare ca nici anul acesta nu am succes (au rasarit cateva ,dar cresc f.f. greu).Care este metoda dvs?Multumesc.

Si eu am tot Giant

#1590
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
Nea Iorgule ce sa zic, ca mi-ai dat lacrimile. Multumesc foarte mult, insa nici nu se pune problema de gratuitati; stiu ca nu faci agricultura pentru bani dar nu m-as simti bine sa beneficiez de asemenea gratuitati. Singura modalitate prin care am putea cadea la o intelegere ar fi o plata mai tarzie. Altfel nici nu pot concepe. Si nu cu preturi d-alea modice caci iarasi nu e bine.
Si da, asa e, incercam sa te impulsionez sa produci rasaduri cu promisiunea mea de cumparare. Ei, dar vezi, uneori treburile nu se aseaza asa cum trebuie.

#1591
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View Postsubway_guru, on 11 martie 2013 - 22:55, said:

Da...praf nu betze...

  subway_guru.  poti sa-mi zici praful de scortisoara in ce cantitate sa-l dau la planta,? la tulpina ? sau pe toata suprafata de pamant?, rasadurile le am in alveole. ms

#1592
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara all forumisti! Sarut mana doamnelor!

View PostRodicaBc, on 12 martie 2013 - 20:01, said:

Dl 1orgu cum ati reusit sa faceti rasad de telina?Nici anul trecut si se pare ca nici anul acesta nu am succes (au rasarit cateva ,dar cresc f.f. greu).Care este metoda dvs?Multumesc.Si eu am tot Giant
Nu am folosit nimic special! Cand am insamantat, pe 20 feb., eram eu, sotia si nepotica noastra, Alexa. Iorgu a pregatit tavitele cu turba ,,balticha''. Intre bunicuta si nepotica s-au creat discutii, referitor la faptul ca vrea si Alexa sa insamanteze. Erau interminabile si stateam pe loc. Copiii au o personalitate, pe care trebuie sa o incurajezi, nu sa te impui in fata lor. Binenteles in limita bunei cuviintei. Atunci Iorgu, a pus toate plicurile cu seminte, pe masa, le-am pus pe fete sa inchida ochii si sa aleaga cate un plic pana la terminarea acestora. La telina, petunii, vinete luiza, praz si conopida, plicurile au fost ,,extrase'' de Alexa. De fapt din foto postate de mine se vede ca ,,degetelele'', ei a fost mai ,,darnice'' Ca atare toate semintele rasarite, dar absolut toate, sunt cam prea dese. Dar aici intervine Iorgu si rezolva problema. Doamne iti multumesc, pentru ca am ce sa raresc!

View Postnicoretro, on 12 martie 2013 - 01:21, said:

Iorgule, bio/eco nu inseamna perfectiunea divina intruchipata in produse agricole. Nu inseamna ca rosia aia naturala pe care o vei manca te va transforma intr-un fecior-june instantaneu. Bio si eco sunt niste standarde(ele exista), formate din niste reguli si norme clare in privinta tehnologiei de cultura. NU chimicale, NU poluare, etc. Nu poti sa negi existenta unui lucru atat de evident. Nu asocia bio/eco cu perfectiunea ...normal ca perfectiunea nu exista.
@claudia313
@Iulian2828
In aceste fraze, ma regasesc in totalitate. Postarile anterioare au fost facute, cu referire 100% la ,,perfectiunea mediului ambiant in care traim!

Astazi am pregatit terenul pe jumatate de solar, acolo unde a fost spanacul. Am bagat freza si in 15 min. ,, malai'' s-a facut solul in locul respectiv!
Prea arata, tentant si prea doritor de plantute era pamantul dupa ce l-am maruntit. A stat Iorgu, a fumat o tigara si se uita cand la teren, cand la rasadnita. Atunci, i-a venit o idee. Ce ar fi daca...Si am bagat in pamant 3 rasaduri de rosii. Au iesit foarte usor din pahare. Le-am sadit cu vreo 3-4 cm mai jos de nivelul de sus al suportului in care erau. Colegilor, aveau niste radacinute de ziceai ca sunt cateva zeci de panze de paianjen, acolo. Le-am pozitionat in cel mai ,,vitreg'' loc din solar. Intr-un colt, unde este rece si pamantul este umezit, de la condensul creat pe laterale. Nu le-am acoperit cu nimic, noaptea este in jur de 4*-5* in aer, iar solul are ziua cam 10*11*.Dar, cum au reusit sa ajunga pana aici, eu sunt convins ca aceste ,,luptatoare,, vor invinge! Au fost semanate pe 31 ian., repicate pe 20 feb.
Au 40 de zile. Sa vedem ce si cum! Va tin la curent cu evolutia lor. Ca si comparatie si experienta a voastra, ce credeti in privinta sanselor de viata a lor? Haideti sa dam cate un pronostic. Nu pierdem nimic!
Inving, acei ce vor sa lupte!
Iar cei fricosi se plang si mor.
De-i vezi murind, sa-i lasi sa moara
Caci moartea este a lor soarta!

Attached Files



#1593
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View Postsubway_guru, on 11 martie 2013 - 22:14, said:

Dai cu praf de scortisoara...URGENT!
Articolul ala de la DAVEs trimite tot la Tom Clothier...(referinta asta am dat-o si eu mai demult).


in ce cantitate sa dau la fiecare planta?, radacina sau pe toata suprafata de pamant ? , ms

#1594
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postmacaz2006, on 12 martie 2013 - 20:37, said:

Nea Iorgule ce sa zic, ca mi-ai dat lacrimile.
Si mie mi-au dat lacrimile si nu numai atat. Chiar am plans. Cand in data de 24 feb. 2013, am scos tot ce tine de solar, pe taraba, pentru vanzare. Din anumite motive. Dar v-ati opus voi! Si m-ati sustinut! Si m-ati incurajat! Si m-ati ajutat! Un gand frumos, un sfat bun, o alinare cand ai nevoie, o mana intinsa cand esti cazut, au valoare si te ajuta mai mult decat toti banii din lume!
Si cum acel cantar universal, face parte din viata noastra...
Tu chiar nu ma cunosti? Nu stii ca vorbesc (tastez) mult? Am foarte multe argumente sa imi sustin propunerea. Hai sa simplificam protocolul si sa trecem la ce ne ajuta si pe unul si pe altul. Bine faci bine gasesti!

#1595
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostBlanco25, on 11 martie 2013 - 20:32, said:

rosiile si castravetii cad, le-am pus pe 01-02 februarie, unele rosii sunt cam alungite din lipsa de lumina dar cad si cele mici, cu previcur prima data acu 3 saptamanii si a doua tura , martia trecuta in concentratie de 0.1 % temperatura jos 17-18 pe raft 19-20 ziua si noaptea 18-15, dimineata 12-15, aerisirea doar cand intru pe usa de 5-10 ori pe zii si mai las si usa un pic crapata cand e temp prea mare




am 3 tuburi de 36 w si 2 becuri ec de 38 si 1 de 36 care sunt aprinse 12-13 ore zilnic

am intrebat pe cineva de la constanta e si renumit in rasaduri- Marius Boroi are multe filmulete pe youtube si mi-a zis ca pun un strat de  carbune praf , ce stiti de metoda asta ?





rosiile si castravetii cad, le-am pus pe 01-02 februarie, unele rosii sunt cam alungite din lipsa de lumina dar cad si cele mici, cu previcur prima data acu 3 saptamanii si a doua tura , martia trecuta in concentratie de 0.1 % temperatura jos 17-18 pe raft 19-20 ziua si noaptea 18-15, dimineata 12-15, aerisirea doar cand intru pe usa de 5-10 ori pe zii si mai las si usa un pic crapata cand e temp prea mare


lasa praful de scortisoara ca daca ajunge la radacini le inhiba. da previcur la 3 zile-stropire, uda doar cu previcur+apa, fa concentratia mai mare de previcur (eventual cumpara si merpan si dai alternativ) si uda mai rar, uda cand pamantul e uscat si iti pare ca se tuflesc plantele. si cand stropesti: fa-le baie si plantelor complet si pamantului.

praful de scortisoara se foloseste la TAIERI in planta pt.a cicatriza rana.

#1596
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View Postanknic, on 12 martie 2013 - 22:18, said:



lasa praful de scortisoara ca daca ajunge la radacini le inhiba. da previcur la 3 zile-stropire, uda doar cu previcur+apa, fa concentratia mai mare de previcur (eventual cumpara si merpan si dai alternativ) si uda mai rar, uda cand pamantul e uscat si iti pare ca se tuflesc plantele. si cand stropesti: fa-le baie si plantelor complet si pamantului.

praful de scortisoara se foloseste la TAIERI in planta pt.a cicatriza rana.


dar praful de carbune nu e bun?  previcur am folosit 10ml-10l apa,  cu cat sa maresc concentratia? si merpan in ce concentratie?

#1597
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
praful de carbune e bun sa il pui inainte de semanat pe pamant. va tine bariera impotriva sporilor. tu acuma poti sa pui carbune sau apa sfintita ca tot or sa iti cada. ai o infestatie puternica si nu cedeaza decat la chimicale. sa iei si merpan ca s-ar putea ca ciuperca sa se invete cu previcurul. zilele astea cat mai e cald la pranz (pana vine valul de frig) scoate rasadurile macar 15min la soare, soarele omoara orice chestie naspa din rasadurile tale.

LE: poti dubla lejer cantitatea de previcur (aka 2 ml la 1 l de apa, nu mai mult), dar ia si merpan sau orice alta substanta care e impotriva caderii ca sa dai alternativ.

#1598
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View Postanknic, on 12 martie 2013 - 22:24, said:

praful de carbune e bun sa il pui inainte de semanat pe pamant. va tine bariera impotriva sporilor. tu acuma poti sa pui carbune sau apa sfintita ca tot or sa iti cada. ai o infestatie puternica si nu cedeaza decat la chimicale. sa iei si merpan ca s-ar putea ca ciuperca sa se invete cu previcurul. zilele astea cat mai e cald la pranz (pana vine valul de frig) scoate rasadurile macar 15min la soare, soarele omoara orice chestie naspa din rasadurile tale.

ms pentru sfat, e cam greu sa il scot afara ca aici inca e frig, in camera am 17-18 grade ziua si afara 5-10

#1599
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daca maine la pranz sunt 15 grade scoate-le la soare. soarele omoara ciupercile, e cel mai bun dezinfectant. oricum ai stropit f.rar...eu nu am curaj sa fac rasaduri in casa si sa nu stropesc chimic saptamanal si ud doar cu ceai de musetel. nu ai curenti de aer in camera de aia cad rasadurile.

LE: si aeriseste mai des

#1600
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View Postanknic, on 12 martie 2013 - 22:32, said:

daca maine la pranz sunt 15 grade scoate-le la soare. soarele omoara ciupercile, e cel mai bun dezinfectant. oricum ai stropit f.rar...eu nu am curaj sa fac rasaduri in casa si sa nu stropesc chimic saptamanal si ud doar cu ceai de musetel. nu ai curenti de aer in camera de aia cad rasadurile.

LE: si aeriseste mai des


asta e anu asta ca abia am inceput, in vara imi fac un solar din placi de policarbonat incalzit cu o soba pt rasaduri,   curent nu se face , intra aer rece daor cand intru in camera,

#1601
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
aerisit inseamna ca deschizi geamul! chiar daca scoti rasadurile din camera si le readuci cand se stabilizeaza temp.(daca e f.frig afara), trebuie aer proaspat de afara.

#1602
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013

View Postanknic, on 12 martie 2013 - 22:40, said:

aerisit inseamna ca deschizi geamul! chiar daca scoti rasadurile din camera si le readuci cand se stabilizeaza temp.(daca e f.frig afara), trebuie aer proaspat de afara.


maine poate ajung mai repede de la servici pana se duce soarele si am sa incerc , ms mult ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate