Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Sistem audio pentru un mp3 player

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Profit de acest topic sa intreb si eu ceva.

Sunt total pe dinafara cu ce inseamna un sistem audio asa ca rog maxima indulgenta :)

Am un mp3 player (samsung yp-s3) si ma intereseaza sa cumpar un sistem audio la care sa-l conectez si sa se auda bine. Nu vreau ceva sofisticat si nici sa ma umplu de cablaraie. eventual dati-mi cateva repere dupa care sa ma uit si sa ma orientez.

Mersi

#2
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Si aici ti-ai gasit sa intrebi ? :)
Cati bani ai de cheltuit ?
Ce intelegi prin "sofisticat" si "multa cablaraie" ?
Un reper - boxe PC 2.0 sau 2.1 depinde de suma. Zi cati bani esti dispus sa cheltui, si vei primi recomandari mai precise.
Bagi boxele in priza, si mufa in mp3 player. Si mai ai inca un cablu care uneste boxele, bineinteles.

Edited by motanu44, 18 January 2010 - 11:32.


#3
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
pai pana in 300 ron
thx

#4
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
am gasit asa: Monitor_Supreme_200
inteleg ca sunt 2 boxe pe care le bag in priza, le conectez la mp3 player si ...that's it, nu?
cum vi se pare?

#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Vezi aici poate iti place ceva.

Edited by antinari, 19 January 2010 - 16:42.
:)


#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
trebe statie/receiver la mm200.

microlab scrie pe tine.

#7
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
si tradus? :)

am mai gasit ceva: Sony SSB-1000

Edited by antinari, 19 January 2010 - 16:45.
nu e necesara citarea postului anterior


#8
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Iti traduc eu  :P : Microlab SOLO-6 ! sunt in jur de 350 ron

Edited by alexx20alexx, 18 January 2010 - 17:59.


#9
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
traducere=la bugetul tau,cel mai bine ii sa iei boxele microlab solo-6,care sunt best-buy la bani astia.Au amplificare incorporata si "numai le bagi in priza".Cat despre celelalte magnat monitor  ce ai pus mai sus,iti trebuie amplificator separat pentru ele.Plus ca o bucata ii 260 de RON.Cat despre sony,idem,trebuie amplificator.

#10
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Da, m-am lamurit si eu intr-un final ca la magnat pretul era la bucata, nu la pereche.

Microlab imi place cum arata doar ca mi se pare cam mare si cam greu (24 kg).

Edited by antinari, 19 January 2010 - 16:46.
nu e necesara citarea postului anterior


#11
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
N-are cum sa aiba 24kg, tin minte ca fix atat aveau Solo7 ale mele, care sunt mai mari. Oricum, vor fi destul de grele, dar acum depinde si cum si unde vrei tu sa asculti cu mp3-playerul. Faptul ca-s grele e si un indiciu al calitatii, adica incintele sunt din lemn si nu din plastic, difuzoarele nu au sasiu din plastic (ca la mai-stim-noi-cine), si ca au si o amplificare cat de cat inauntrul uneia dintre boxe. Sunt boxe bune, iti recomand sa citesti intai pe topicul dedicat Microlab - si paginile urmatoare. Si vezi si articolul mai jos.

Acum insa nu stiu cum vor presta cu o sursa slaba (am eu o prejudecata legat de playerele astea mici). Luand in considerare asta, muzica ascultata, si faptul ca Solo6 au nevoie de o sursa bunicica dar si de o amplasare cat de cat dupa niste reguli (altfel ai doua subwoofere si atat), luand astea in considerare astea nu exclud ca sa-ti placa mai mult vreun sistem 2.1.
Deci pe Solo6 e bine sa le pui la o distanta de min 40cm fata de peretele din spatele lor si cei laterali, altfel vor bubui deci nu vor suna bine. Si pe cat posibil la inaltimea urechii, in pozitia ta de ascultare.
Zi si ce muzica asculti.

Attached Files


Edited by motanu44, 19 January 2010 - 10:27.


#12
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
ascult muzica clasica, rock si ceva "cutiute muzicale" pt copii.
sistem 2.1 nu vreau pt ca inseamna deja o zona mai mare de amplasare iar eu vreau ceva simplu si bun cat de cat calitativ.
eu am gasit linkul astaunde am vazut ca au 24 kg.

daca ar fi totusi sa ma limitez la cei 300 ron care ar fi urmatoarea recomandare?
ms

Edited by antinari, 19 January 2010 - 16:46.
nu e necesara citarea postului anterior


#13
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
In cazul asta mergi cu incredere pe Solo6. :OK:
Credeam ca esti cu house si vrei bass din ala... Caz in care iti recomandam un sistem 2.1 de calitate mai slaba, cu fidelitate mai mica si bas mai mult.
Au gresit marketonline cand au trecut 24kg, dar oricum nu prea conteaza, vreo 15-16kg tot au... (iar o boxa e mai grea ca cealalta pentru ca are amplificatorul incorporat)
Sunt boxe destul de sensibile la pozitionare, incearca sa nu le tii prea aporape de pereti, si cat de cat la inaltimea capului cand asculti.

PS - e si modelul Solo6c care are telecomanda, si costa putin mai mult.

Edited by motanu44, 19 January 2010 - 16:33.


#14
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
Hai ca le-am gasit si la aprox 300 ron iar greutatea e de vreo 13 kg conform siteului producatorului. Tot mari si grele sunt dar inteleg ca e normal.

Pacat ca sunt made in China ... :( Nu stiu ce am dar in ultima vreme nu prea mai suport produsele astea chinezesti pt ca imi tot iau tzeapa ... :(

Edited by antinari, 19 January 2010 - 16:46.
nu e necesara citarea postului anterior


#15
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Da' ce nu e facut in China in zilele noastre ?
Stai linistit, nu te lua dupa prejudecati, sunt boxe bune si sunt si rezistente, sunt lucrate bine in banii aia, nu ca alte ...."chinezarii" :)
Nu prea am vazut sa se strice, oricum nu ca alte sisteme Made in China.

#16
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
da, stiu, e aproape imposibil sa nu te atingi de ceva made in china.

imi place ideea de telecomanda. thx

#17
taurash

taurash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 22.05.2008
gata, le-am luat: microlab solo 6
dupa 2 zile de utilizare: f multumit
sper sa fie si fiabile

#18
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Beton boxele, am luat anul trecut pentru cineva- le tine pe terasa barului. Se aud excelent, au rezistat la temperaturi variate. Eu am un microlab 820 acasa, 40w rms, insa mai mult de 1/3 din volum nu prea ascult- din pacate. Asta pentru ca nu prea mai ascult muzica decat in masina.
Sistemele microlab merita luate in calcul oricand- au cel mai bun raport calitate/pret de pe piata- insa in favoarea calitatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate