Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Calea cu cele mai putine convertiri A/D sau D/A

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Sa-mi spuna si mie cineva, daca vreau sa ascult de la pc, cu receiver, ce ar fi mai indicat, sa folosesc iesirile analoage de la placa audio cu intrarile analoage de la receiver, sau sa folosesc iesire digitala placa audio la intrare digitala la receiver ?

Nu stiu daca titlul topicului are vreun sens si legatura cu ce am intrebat mai sus ... :lol:

#2
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
UN raspuns rapid ar fi: depinde care are DAC-urile mai bune. In 90% din cazuri Receiver-ul, deci merita sa ii trimiti semnal nealterat digital si sa il lasi pe el sa faca decodarea.
Acum, mai este si reversul, adica asta noapte m-am chinuit sa fac sa trimit semnal digital de pe un Creative X-FI Extreme Music spre un bluray cu intrare optica. Pe undeva am citit ca nu vei avea sunet decat 2.1 cu exceptia DVD-urilor, ceea ce s-a dovedit real. Deci daca vrei 5.1 in asemenea conditii va trebui sa ai legatura analogica 5.1. Acum eu am sperat ca poti avea 5.1 daca sursa este 5.1 (adica si din fisiere cu DTS, gen mkv), ceea ce nu am reusit. Intrebarea mea pe aceasta tema este daca placa amintita (CREATIVE X-FI Extreme Music) poate transmite sunetul DTS 5.1 pe iesirea digitala si din alte surse 5.1 decat DVD-uri.

#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Placa aia de sunet poate trimite pe digital multicanal DTS si DD din orice sursa nu numai dvd-video trebuie insa ca materialul redat sa contina astfel de streamuri iar playerul care face redarea sa aiba optiuni care sa permita stremingul acestor formate.
Sper ca nu te gandesti sa trimiti multicanal din jocuri pe aceasta iesire.Placa tocmai asta face, accelerare hardware a spatiilor acustice prin procesorul intern si scoate sunetul astfel procesat pe analogic, doar nu iti inchipui ca placa proceseaza orice multicanal, il transforma in DTS si il da pe iesirea digitala.

On topic, cea mai buna metoda de folosit PC-u ca sursa audio este prin folosirea unui convertor separat DAC extern.
http://www.lavryengi...index_html.html  ai la sectiunea Computer Audio cateva exemple.
Daca pare prea sofisticat sau scump mergi pe convertoarele din receiver, ti-ar trebui o placa de sunet mai scumpa ca receiverul ca sa merite DAC intern din PC.

#4
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
offtopic: stiti pe undeva un tutorial care sa ma invete cum sa transmit aceste stream-uri pe SPDIF-ul extern?
multumesc.

Edited by adrg, 17 January 2010 - 11:35.


#5
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Deci pana la urma tot e mai bine pe iesire digitala la placa de sunet si intrare digitala la receiver.

Pe mine m-ar interesa 5.1 la filme (mkv in special) .

Am vazut ca mkv-urile au ori DTS ori AC3 . Banuiesc ca daca vreau 5.1 atunci receiverul trebuie sa stie DTS si AC3. Care ar fi receiverul ala ?

Si daca am o placa audio incorporata in placa de baza, cu iesire spdif digitala, sa o folosesc pe aia ? Nu mai are rost sa cumpar nu stiu ce placa audio separata cu iesire digitala ?

Edited by Stapanul_clonelelor, 17 January 2010 - 13:42.


#6
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostStapanul_clonelelor, on 17th January 2010, 08:57, said:

Sa-mi spuna si mie cineva, daca vreau sa ascult de la pc, cu receiver, ce ar fi mai indicat, sa folosesc iesirile analoage de la placa audio cu intrarile analoage de la receiver, sau sa folosesc iesire digitala placa audio la intrare digitala la receiver ?

Nu stiu daca titlul topicului are vreun sens si legatura cu ce am intrebat mai sus ... :lol:
iesi pe Digital evident, zgomot de fond si bruiaje de orice fel mai mici.

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostStapanul_clonelelor, on 17th January 2010, 06:33, said:

Si daca am o placa audio incorporata in placa de baza, cu iesire spdif digitala, sa o folosesc pe aia ? Nu mai are rost sa cumpar nu stiu ce placa audio separata cu iesire digitala ?

Daca placa respectiva are optiunea de pass-trough da, este cea mai buna optine. DAC-urile din orice receiver vor fi mai bune decat ce ai tu pe placa aia de pe mobo.
De mentionat ca daca intri pe o intrare stereo a oricarui receiver, semnalul va trece prin o dubla conversie suplimentara - asta pentru ca toate intrarile stereo din receivere (rezultate din conversia in DAC-ul placii de sunat) trec printr-un convertor ADC, apoi semnalul digital rezultat este trimis la partea de DSP pentru eventualele efecte digitale ale receiverului (DolbyPrologicII de exemplu), dupa care semnalul digital prelucrat este trimis la DAC-urile de dinainte de amplificatoarele audio.
Daca folosesti conexiunea digitala nu mai treci prin DAC-ul placii de sunet din PC si nici prin ADC-ul receiverului, intri direct in DSP-ul receiverului. Deci sari peste 2 conversii din lantul Digital(PC)-Analog(PC)->Analog(receiver)-Digital(receiver)->DSP->Digital-Analog(finali receiver) si ramai numai cu Digital(PC)->DSP->Digital-Analog(finali receiver)

Edited by SuperDuper, 17 January 2010 - 22:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate