Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vreau sa cumpar boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
wls1982

wls1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2010
Este prima data cand folosesc forumul asa ca daca gresesc va rog sa ma iertati.
De 12 ani am in casa Boxe UNITRA cele de 140W si vreau sa le schimb, (consider ca si-au facut bine treaba). Ce boxe -mi recomandati intr-un buger maxim de 1500 euro.   Mentionez ca am un amplificator de 150w DIN si un procesor de sunet Technics,  de ambele sunt f multumit.

#2
doru_1991

doru_1991

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 04.01.2008
la banii aia iti iei si boxe si amplificatoare serioase.
ce ai le pui ca "bibelou" (trash)

#3
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
La 1500 euro gasesti incinte bune. Depinde si ce gen de muzica asculti, cat e camera de mare si ce amplificare ai. Parerea mea e sa-ti iei ampliful la subrat(daca e ceva bun, nu trompeta) si sa mergi la un dealer cu el care are showroom si sa asculti niste incinte pe masura bugetului. Ce incinte suna bine cu ampliful tau, p-alea sa le cumperi.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdoru_1991, on 14th January 2010, 17:25, said:

la banii aia iti iei si boxe si amplificatoare serioase.
ce ai le pui ca "bibelou" (trash)
Off topic, că tot e aniversare Eminescu mâine:
"E ușor a scrie posturi
Când nimic nu ai a spune,
Înșirând cuvinte goale
Ce din coada au să sune."
:P

On topic:
Monitor Audio Bronze Reference BR5 sau Wharfedale Vardus VR-400, dacă amplificatorul nu comentează la incinte de 6 ohmi. Ambele pot (și trebuie) să fie ascultate înainte, de preferat cu amplificatorul tău.

Edit: Acum am văzut că suma e în euro, nu în lei. Posibil să-ți placă Klipsch RF 82. Rămâne valabilă partea cu ascultatul, preferabil pe amplificatorul tău, eventual și comparativ cu un alt amplificator.

Edited by antinari, 14 January 2010 - 19:52.
completare


#5
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Cu riscul de a-mi pune in cap colegii audiofili :), de ce nu o pereche de Bose 901 MK-VI?
Propun 901 doar din rațiuni ce țin de preț și experiență personală, nu vreau să deraiez discuția în Bose 901 - audiophille or not! :)
Împupate cu un NAD C372, își fac treaba onorabil într-un spațiu de 35mp, în cazul meu. Și sunt șanse foarte mari să te îndrăgostești de sunetul ăla reflectat de pereți și obstacole statice, specific Bose.
Susțin, în același timp, ideea cu căratul amplificatorului în show-room-uri, pentru teste. NU cumpăra înainte de a asculta!

#6
wls1982

wls1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2010
Mentionez ca amplificatorul este cu tranzistori cate 4 pe ficare final Mj15023 si Mj 15024 , si e verificat pe osciloscop iar procesorul este Technics SH-GE90..  din ce mi-ati recondat m-am orientat spre RF-82   , (apropo RF 83 a ascultat cineva),  Monitor Audio Bronze Reference BR5 am vazut ca au difuzorul de bass mic si nu prea ma incanta idea..   Sper ca RF-82 sa fie mai bune decat actualele Unitra.

#7
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Ai de unde alege.

http://www.be-loud.r...entor/Mentor_6/
http://www.be-loud.r.../Profile_918__/
http://www.be-loud.r...ntum_705_black/
http://www.be-loud.r...igm/Monitor_11/
http://www.dvdplanet.ro/detalii/6934
http://www.dvdplanet.ro/detalii/5061
http://www.dvdplanet.ro/detalii/3138
http://www.dvdplanet.ro/detalii/4782
http://www.dvdplanet.ro/detalii/3583
http://www.dvdplanet.ro/detalii/3584

Este recomandat sa poti asculta dintre aceste modele inainte de a da banul, dar dupa mine nu crucial. Mi-am mutat bookshelfurile in livingroom, si floorstanderele in camera de zi, invers decat le aveam. Sunetul s-a schimbat enorm de la o incapere la alta pe ambele modele. Amplasare diferita, incaperi de dimensiuni diferite, mobilier diferit, etc. La fel va fi si cu testul in showroom. Una vor suna acolo si alta acasa. :)

#8
wls1982

wls1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2010
Am o nelamurire .  De ce mi-ai recomandat  Dali 6  si nu  Dali 10 au cam acelasi pret   iar difuzoarele de bass sunt mai mari si coboara mai jos in frecventa si au si puterea mai mare..?

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postwls1982, on 14th January 2010, 21:31, said:

Monitor Audio Bronze Reference BR5 am vazut ca au difuzorul de bass mic si nu prea ma incanta idea..
Aia era recomandare când am crezut că bugetul e în lei :) din postul ăla rămâne valabilă doar partea cu ascultatul și klipschurile. Am specificat, am crezut că se înțelege...

#10
wls1982

wls1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2010
M-am hotarat la 2 variante : Dali 10 sau RF 82,   sunt in mare dilema Dali10  este pe 3 cai  pe cand  RF-82  pe 2 cai.    voi ce ati alege si de ce?

Edited by wls1982, 15 January 2010 - 12:59.


#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
De fapt ramine numai sa le asculti. Nu conteaza daca o faci cu ampliful tau sau cu altul.
3 cai nu reprezinta o garantie ca se vor auzi mai bine. de fapt nu asta este important. Vezi daca nu gasesti prima data raspunsul in frecventa undeva pe net. In mod ideal ar trebui sa fie cit mai liniar

#12
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Atentie ca Dali Mentor 6 si Dali Concept 10 nu fac parte din aceeasi serie. Primele fiind superioare.

Dintre cele prefer B&W 683. Dintre cele pe care le-ai ales tu Klipsch.

#13
wls1982

wls1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.01.2010
[quote name='GUP' date='15th January 2010, 14:39' post='7656185']
Atentie ca Dali Mentor 6 si Dali Concept 10 nu fac parte din aceeasi serie. Primele fiind superioare.

Dintre cele prefer B&W 683. Dintre cele pe care le-ai ales tu Klipsch.
[/

Unde pot sa ascult B&W 683?  (nu stiu ce sa aleg sunt intr-o ceata totala , sper ca cele pe care le aleg sa fie macar peste Unitra  ,  )  pina acum prima obtiune ar fi RF 82.
despre Focal???

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006

View Postwls1982, on 15th January 2010, 16:43, said:

sper ca cele pe care le aleg sa fie macar peste Unitra
Vor fi... și asta fără doar și poate :) . Nu neapărat în privința gălăgiei cât mai ales în ce privește un sunet echilibrat și mai "disciplinat".
Cât despre Focal, și ele sunt incinte de luat în considerare. Singurul care poate alege ești tu, nu putem alege pentru tine ^_^

#15
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Trebuie sa le ai neaparat weekend-ul asta, pana luni ? :)
Take your time, stai incet, fa o lista mare cu toate modelele de pana acum, grupeaza-le in funtie de showroom-urile unde pot fi ascultate, da telefoane, programeaza vizite si asculta-le pe toate pe indelete cu amp-ul tau si muzica ta. Nu te grabi, poate descoperi si alte modele intre timp care-ti pot placea. Nu e nevoie sa le cumperi fuga, pana poimaine, nu ? :) E o suma de bani totusi... Cand mergi asculta si mai ieftine cu ocazia asta, dar si mai scumpe (sau din alea enorm de scumpe), sa ai un sistem de valori si sa stii la ce capitole puncteaza o boxa buna, si ce o face mai buna fata de una ieftina, sa nu cumva sa te astepti sa fie altfel decat iti imaginai ...stiu eu ? Cel putin sa stii daca mergi in directia buna. O sa descoperi si ca multe inregistrari pe care le ai suna prost pe boxe bune, si invers - cele carora nu le dadeai atentie pana acum pot ascunde o masterizare superba pe boxe rezolute... Mai elimina de pe lista, adauga modele noi eventual, apoi daca mai e nevoie mai intreaba odata aici si zi ce parere ti-au facut modele ascultate si ce ai eliminat de pe lista. Foarte putine persoane de aici le-au ascultat pe toate sa-ti zica simplu - "mergi pe modelul X" (plus ca aia e parerea lor si tu le iei pentru tine nu pentru ei). Dealer-ii in schimb au experienta mai mare si te pot indruma mai bine la fata locului, cu sugestii de matching si altele... Apropo de asta, n-ai zis ce sursa ai, poate iei si un CD-Player mai tarziu, sau un DAC extern daca folosesti PC-ul (vezi ca lossless-urile "de pe net" nu-s toate chiar asa de lossless). Nu uita de matching, o boxa buna poate presta prost daca nu e combinata cu ce trebuie, deci nu lua boxa ca un element de sine statator, ci ca parte din sistem. Ai sa descoperi in timp ca sunt si boxe care sunt sensibile la pozitionare, si ca modificari acustice aduse camerei pot avea cateodata o importanta mai mare decat te-ai fi asteptat (de multe ori in showroom suna mai bine ca acasa ;))
Deci NU TE GRABI, nu arunca banii de pomana....
Capeti si experienta cu ocazia asta

Edited by motanu44, 15 January 2010 - 17:53.


#16
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
tine-ti amplificatorul daca vrei sa ramai la stereo.
klipsh ar trebui sa se impace bine cu tranzistorii.

alta varianta ar fi sa-ti faci un sistem surround bunicel cu tot ce trebuie la el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate