Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...

VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?
 Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis
 Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10772 răspunsuri în acest subiect

#9631
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.200
  • Înscris: 05.06.2006
Mulțumesc, rid-ule.
Inițial mă gândeam să o cos cu gută de pescuit :)

#9632
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 14.03.2016
eu nu am cusut o are aceasta dimensiune

#9633
sebi_c

sebi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 11.05.2012
Solarul meu cumparat kit de la olteni, terminat inainte de Florii!
N-am fost prea sigur ca o sa-mi fac solar, asa ca am crescut rasad pe care-l puneam in gradina. Astfel am plantat si doua randuri cu rosii determinate, Buzau 4 si Buzau Kristinica si semideterminate negre partial pe un alt rand. Am ceva probleme cu copilirea astora, pentru ca daca fac ca la cele nedeterminate, rosia se opreste din inflorit. Totusi arata bine si astea in solar, au inflorit abundent si chiar au legat.

Fișiere atașate



#9634
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Va salut .De azi nici eu nu mai ud plantele cu stropitoarea in solar,
Din pacate nu am avut burghiu de 14 am facut gaurile in teava cu burghiu mai mic ,le am largit  si la unu din robineti (dupa cum se vede si in  poza ) curge. Ceva sugestii ce e de facut.......

Fișiere atașate


Editat de nicolae1960, 14 mai 2018 - 20:27.


#9635
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.948
  • Înscris: 13.04.2007

 nicolae1960, pe 14 mai 2018 - 20:21, a scris:

Ceva sugestii ce e de facut.......

Tai acel cupon, dai alta gaura in teava noua si prelungesti cu o mufa. Asta e metoda profi.

Mai este si metoda cealalta, bandajezi cu banda izolatoare sau altceva asemanator. Tu decizi.

#9636
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu am folosit cu succes canepa pt etansare filete infasurata cu silicon in jurul robinetului. Etanseaza bine si cu silicon simplu daca`l intinzi bine cu degetul si`l impingi in gaurica :)

#9637
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Multumesc de sugestii

#9638
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.149
  • Înscris: 17.03.2017

 nicolae1960, pe 14 mai 2018 - 20:21, a scris:

Va salut .De azi nici eu nu mai ud plantele cu stropitoarea in solar,
Din pacate nu am avut burghiu de 14 am facut gaurile in teava cu burghiu mai mic ,le am largit  si la unu din robineti (dupa cum se vede si in  poza ) curge. Ceva sugestii ce e de facut.......
Poate te ajută garniturile pentru robineți...era mai simplu cu o preducea (8)



https://www.morami.r...5-mm-p2490.html

#9639
sebi_c

sebi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 11.05.2012

 nicolae1960, pe 14 mai 2018 - 20:21, a scris:

Va salut .De azi nici eu nu mai ud plantele cu stropitoarea in solar,
Din pacate nu am avut burghiu de 14 am facut gaurile in teava cu burghiu mai mic ,le am largit  si la unu din robineti (dupa cum se vede si in  poza ) curge. Ceva sugestii ce e de facut.......

Referitor la gaura, eu dau cu burghiu de 10 si fortez robinetul sa intre in gaura. Dupa cate vad, ai ceva presiune in teava de alimentare de iese asa jet. La furtunurile astea (benzi) nu trebuie presiune mare pentru o secventa de picaturi mai rara. Presiunea trebuie sa fie sub 0.5..0.7bar. Am tot incercat tot felul de regulatoare pentru ca am in instalatie 4bari dar nu au mers bine deloc. Atunci am adoptat o soluti mai badarana, dar care functioneaza. Am luat un butoi de 40l si-l alimentez prin intermediul unui mecanism cu plutitor de la buda (WC). Cand se umple se inchide alimentarea. L-am catarat pe doua poroterme (caramizi) de 35 si de acolo alimentez instalatia de irigare printr-o gaura de la baza. Daca vreau mai multa presiune (Ep=mgh), mai pun o caramida sau mai multe si invers. Acum merge pe dpua caramizi, asa dupa o calibrare ca in timp de 6ore sa curga la o gaura cam 1.5-2l de apa. Calibrarea asta am facut-o anul trecut astfel ca nu mai tin minte exact. La presiunea asta nu prea sunt pretentii de etansare si totul functioneaza bine si economic! In acest sistem de irigatie am conectata solarul si gradina cu robineti pentru fiecare distribuitor de polietilena si vad ca plutitorul tot mai opreste apa din cand incand! :-)

#9640
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.773
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am pus un regulator de presiune la 1,4 bari dar deschid doar partial robinetul de alimentare cu apa de la retea si timp de doi ani nu au fost probleme.

#9641
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.627
  • Înscris: 27.01.2012
Filtru de nisip, tub venturi si regulator de presiune e reteta perfecta fara moarte. ;)

#9642
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 10.01.2012
Previcur-ul pe care l-am folosit pt. Caderea plantelor e bun si ca fungicid sistemic la tomate? Daca da, mai e buna fiola desfacuta de acum 2 luni?

Am dat ieri cu dhitane si au trecut cam 18 ore pana mi-a spalat ploaia toata lucrarea. Are ceva daca le dau maine sistemicul?

Cam cat timp trebuie sa fie inainte de ploaie pt ca fungicidul sa-si faca efectul?

#9643
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 10.01.2012
Scuza ca am postat gresit, intentionam sa postez in topicul de tomate.

#9644
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Sebi , te rog  sa mi spui cam ce lungime de tub de picurare a-ti merge de pe o inaltime asa mica ,eu am 5x 8.5 m

#9645
sebi_c

sebi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 11.05.2012
M-am caznit sa fac un clip! Nr de furtune sunt 15, din care 5 in solar de lungime 10m. Nu sesizez prea mare diferenta intre picaturile de la alimentare si cele din capat. Scuzati butoiul recuperat de la niste constructori ce faceau mortar in el cand au lucrat la casa!

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  exp.mp4   9,54MB   86 download-uri


#9646
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Multumesc ,este clar

#9647
sebi_c

sebi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 11.05.2012
Uite la asta, ce balti face! Eu la sistemul meu, daca mai pun o caramida, va creste ritmul picaturilor cam cu 50%. Dar asa cum este in acest clip, apar precis boli la radacina, iar in camp deschis (in solar inca nu am obs.) apar alge si alte efecte. La pamantul meu, daca dau picaturile in acest ritm, dupa ce se uda bine, devine impermeabil si apar balti. Dupa o ora trebuie sa opresc! Asa cu picaturi rare pamantul este umed si pot lasa irigatia sa mearga mult timp iar gaurile se infunda destul de rar (am cam mult fier in apa)..
Primele furtune cumparate de mine acum 10ani (de la Praktiker) aveau o notita si se specifica 0.52Bar presiune de lucru, iar presiune maxima 1.4Bar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_AsTnk-D8-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de sebi_c, 16 mai 2018 - 12:06.


#9648
sebi_c

sebi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 11.05.2012

 cotzi, pe 15 mai 2018 - 16:49, a scris:

Eu am pus un regulator de presiune la 1,4 bari dar deschid doar partial robinetul de alimentare cu apa de la retea si timp de doi ani nu au fost probleme.

Poti sa micsorezi debitul, dar presiunea tinde sa se egalizeze daca sistemul este inchis. Am incercat si eu metoda dar presiunea nu a fost constanta, iar regulatorul ca sa functioneze ii trebuie o presiune mai mare la intrare (mecanism cu feedback), asa ca nu stii ce mai e acolo. Eu am pus si un masurator si mi s-a parut ca merge aiurea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 2

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate