Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#9163
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013
Buna ziua. in primavara acestui an am cumparat primul solar de 8x20 pereti verticali 1.20 m arcele facute din teava de 42.4 mm barile de sustinere a culturi de 3 mm iar restul teava de 21.3 mm. acum doresc cel de al2lea solar sa il construiesc eu, am cumparat un dispozitiv de roluit teava cu role ptr teava de 48.3mm si astept acum teava sa ma apuc de treaba. Ce imbunatatiri credeti ca as putea face la solar ?
ps. problema care am avut la solar era airisirea cred ca doar usile si trapele de sus in perioada de vara nu era de ajuns.

Attached Files



#9164
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Ce inaltime are la coama?
Ai putea sa-l faci mai inalt, undeva la 4,5 m, aerisirea pe capete mai mare si sa folosesti plasa de umbrire densitate 40%.

#9165
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postbrdc, on 14 noiembrie 2017 - 10:47, said:

Buna ziua. in primavara acestui an am cumparat primul solar de 8x20
Cat te.a costat structura acestui solar si aparatul de roluit ?


#9166
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013

View Postroman_roman, on 14 noiembrie 2017 - 14:03, said:

Cat te.a costat structura acestui solar si aparatul de roluit ?
am 3.6 m la coama. ma gandisem si la ideea sa il fac mai inalt cu 2 tevi la 6 m imi vine cam la 4.40 - 4.50 inaltimea la coama cu deschiderea de 6 m. Avantaje si dezavantaje care sunt la un solar cu o inaltime mai mare ?

View Postroman_roman, on 14 noiembrie 2017 - 14:03, said:

Cat te.a costat structura acestui solar si aparatul de roluit ?
pretul a fost de 36 lei mp la solar iar dispozitivul 2100

Attached Files



#9167
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007

View Postbrdc, on 14 noiembrie 2017 - 14:28, said:

am 3.6 m la coama. ma gandisem si la ideea sa il fac mai inalt cu 2 tevi la 6 m imi vine cam la 4.40 - 4.50 inaltimea la coama cu deschiderea de 6 m. Avantaje si dezavantaje care sunt la un solar cu o inaltime mai mare ?

Avantaje sunt multe, dezavantaje nu prea in afara de faptul ca iti intra materiale si folie mai multa. Majoritatea nu prefera inaltimi mari din cauza costurilor mai ridicate.

#9168
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007

View Postbrdc, on 14 noiembrie 2017 - 10:47, said:

Ce imbunatatiri credeti ca as putea face la solar ?
ps. problema care am avut la solar era airisirea cred ca doar usile si trapele de sus in perioada de vara nu era de ajuns.

La aerisire laterala te-ai gandit? o poti face foarte usor . Ca si costuri nu e nici scumpa, decat bagheta metalica pentru prinderea foliei si macaraua.
20 de lei /3 m de bagheta.  200 de lei macaraua.

Jos o poti prinde cu sipca de lemn , sau tot cu bagheta. Mai ai nevoie de o teava lunga cat solarul si niste franghie.

AICI  aveti un ghid de construire solarii, de la americani , poate ajuta pe careva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/akSXnPLkLJM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9169
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
Ma poate ajuta careva cu o idee despre cum sa fac sistemul de prindere pentru franghia ce vreau sa pun peste folie ? ca si sistem suplimentar de protectie la vant.

Solarul e din arcade prinse in beton. Folia va fi ingropata pe laterale. M-am gandit la sistemul urmator dar asta ar insemna sa tau folia pe unde ar intra franghia.

Attached File  Capture.JPG   34.98K   43 downloadsAttached File  Capture1.JPG   28.99K   46 downloads

#9170
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007

View Postionutz_t, on 14 noiembrie 2017 - 20:24, said:

La aerisire laterala te-ai gandit? o poti face foarte usor . Ca si costuri nu e nici scumpa, decat bagheta metalica pentru prinderea foliei si macaraua.
20 de lei /3 m de bagheta.  200 de lei macaraua.

Jos o poti prinde cu sipca de lemn , sau tot cu bagheta. Mai ai nevoie de o teava lunga cat solarul si niste franghie.

AICI  aveti un ghid de construire solarii, de la americani , poate ajuta pe careva.

La 20 m lungime nu e cazul de aerisiri pe laterale daca solarul are o inaltime la coama corespunzatoare, cum aminteam ceva mai devreme. Recomand totusi aerisirea la coama ca cea mai buna varianta, pentru cine isi permite.
Cel mai bun ghid de constructie solarii se afla pe aria asta, lasa-i incolo de americani.

#9171
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013
am mai vazut la cineva la un solar de 40 de m avea 3 trape de aerisire sus pe coama. nu stiu daca am sa ajung sa vad cum sunt facute sa nu ploua in solar. a facut cineva asa ceva ?

#9172
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Dai click pe semnătură lui corsica "sera de la brazi" si ai gasit.

#9173
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Colegul nostru cred ca facea referire la acele sisteme de ventilatie manuala, prezentate aici, mai in josul paginii.

#9174
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Capace d`alea am eu, nu`i nimic de stiut. Sunt putin conice si intra fortat etansand foarte bine, n`ai probleme. Se vede din poze cum se monteaza.

#9175
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Foarte frumoase si ingenioase solarele vazute pe aici , doar ca sunt foarte scumpe si renteaza  numai daca ai o afacere cu o piata sigura de comercializarea a produselor cultivata in repectivele solarii , pentru a-ti mai scoate din investitie.
Eu am sa merg un an-doi pe o varianta low-cost, cu riscurile de rigoare , pentru o cultura de familie .
Attached File  Copy of Solar.jpg   65.36K   99 downloads

#9176
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013

View Postcorsica, on 15 noiembrie 2017 - 14:01, said:

Colegul nostru cred ca facea referire la acele sisteme de ventilatie manuala, prezentate aici, mai in josul paginii.
Aerisiri de genul am vazut pe net ... ce am vazut eu este facut din structura metalica intre 2 arce si sunt foarte mari

Edited by brdc, 15 November 2017 - 17:53.


#9177
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Se pare ca citesti printre randuri. Urmeaza sfatul colegului din postarea de aici.

#9178
brdc

brdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.11.2013

View Postcorsica, on 15 noiembrie 2017 - 18:38, said:

Se pare ca citesti printre randuri. Urmeaza sfatul colegului din postarea de aici.
da am vazut si la solarul tau ii super .. eu ce am vazut este total diferit in caz ca am sa ajung pe acolo am sa fac poze si postez aici

#9179
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
salut colegi
vreau sa intreb daca are cineva sera multibloc ...
ceva de genul : https://en.agrimec.i...ouses-hm-model/
Nu ma in tereseaza "ce credeti" aka "fictiuni", vreau sa vorbim de date exacte. Cum se comporta un astfel de ansamblu la viscol, cum se face deszapezirea etc
Va multumesc anticipat

#9180
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,948
  • Înscris: 13.04.2007
Din cate stiu eu sunt numai 3 colegi care au asa ceva, 2 din tara si unul din R. Moldova, sper sa nu ma insel.
Vezi si pe aici, in cazul tau 5 x 8 m cu 6 m la coama, aerisire la coama, automatizare, etc., stii tu mai bine.
Nu recomand sa cumperi de acolo, iti faci singur sera cu materiale corespunzatoare, masina de roluit ai, pretul iese la jumatate. Despre consultanta aerisire la coama stii cum ma gasesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate