Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#901
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 ionbv15, on 27th January 2012, 20:16, said:

Pacat ca mai lasat sa caut adresa,dar cred ca ceva am gasit,postez aici sigur vor fi multi interesati(eu unul am fost )                                         http://mercador.ro/o...ori-ID1gVP.html                  sper sa nu o iei ca pe un afront........
Da. Asta e baiatul de la care am luat eu. Ma gandeam si eu sa postez datele de contact dar nu voiam sa se considere reclama. Mai este si fratele lui, care se ocupa cu productia de solarii, anunturile sunt similare pe net. V-am povestit ca eu am discutat cu unul din ei la inceput(Ovidiu Mocan 0744542858) si am ajuns sa comand de la fratele sau(Calin Mocan 0747383076) fara sa imi dau seama, crezand ca sunt aceeasi persoana.

#902
treka

treka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2012
Toata lumea vinde " solarii profesionale ", dar din pacate sint doar niste incercari timide... :nonobad:  Un solar profesional are doua folii ( neaparat una anticondens ), e calculat pentru conditiile din Romania, este flexibil, permite diverse intrebuintari..., etc. Un pret de 38 lei / mp poate parea unora mare, dar e una dintre putinele investitii care se amortizeaza in mai putin de un an !
www.trekasteel.com

 treka, on 29th January 2012, 18:22, said:

Toata lumea vinde " solarii profesionale ", dar din pacate sint doar niste incercari timide... :nonobad:  Un solar profesional are doua folii ( neaparat una anticondens ), e calculat pentru conditiile din Romania, este flexibil, permite diverse intrebuintari..., etc. Un pret de 38 lei / mp poate parea unora mare, dar e una dintre putinele investitii care se amortizeaza in mai putin de un an !
www.trekasteel.com

Attached Files

  • Attached File  unu.jpg   1.28MB   439 downloads
  • Attached File  pli2.jpg   1.66MB   496 downloads


#903
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
treka, 38 lei / mp este cu TVA sau fara ? Pretul acesta include si montajul ori transportul in orice colt al tarii ? (nici pe site nu scrie asta)
Folositi si un ventilator care sa creeze o perna de aer intre cele doua folii ?

#904
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
@treka: In primul rand mi se pare deplasat sa va faceti reclama in maniera in care ati facut-o Dvs din primul mesaj postat pe forum. Desi si eu sunt incepator in ale forumului stiu ca ar fi fost corect sa postati in sectiunea Bursa.

Acum legat de solarii: Si eu puteam sa il comand cu 2 folii, dar am ales sa pun doar una la inceput...pot sa pun si mai incolo folia anticondens fara prea mari eforturi. Pe mine m-ar fi costat 25 ron/mp cu 2 folii.
Dupa parerea mea eu cred ca modelul Dvs poate fi replicat acasa deoarece folositi teava subtire, care poate fi usor indoita si sudata in gospodarie cu putina pricepere si ar iesi mai ieftin. Eu am analizat si oferta Treka inainte sa imi cumpar solarul, dar avand in vedere pretul pe care il aveti nici nu ma gandeam sa nu mi-l pot face singur. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oo-Y9UzV9Tk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   chiar si doua doamne pot sa o faca :)
Pe de alta parte consider ca teava este cam subtire la exterior ceea ce reduce suprafata de contact cu folia , fapt ce ii va reduce acesteia durata de viata. Eu din acest motiv am ales o structura cu diametru de 50mm si din pacate nu aveam posibilitatea sa mi-l fac singur la un profil cu asemenea diametru(fara masina de indoit- desi as fi putut improviza un "utilaj"). Tevile pe care le folositi am vz ca sunt vopsite deci nu galvanizate. Nu e de ajuns sa folosititi utilaje profesionale pt fabricarea produsului ca acesta sa poata fi numit "profesional".
In concluzie, dupa parerea mea, solariile pe care le faceti nu sunt nici mai bune, nici profesionale, ci doar mai scumpe...Si DA, mie mi se par scumpe la 38 ron/mp(si nu ieftine cum le considerati Dvs pe site) cand sunt pe piata cu 20-25ron/mp. Nu cred ca merita ca cineva sa plateasca cu 50% mai mult pe un solar doar pentru doza de "profesionalism" pe care doar Dvs credeti ca o au solariile pe care le fabricati. In final nu aduc nimic in plus fata de cele artizanale.


@jumborom: foliile sunt separate de un strat natural de aer. Nu se foloseste sistem de inflare(cum se intampla la solariile profesionale de la SereTransilvania de ex.). Folia anticondens este prinsa la partea de interior cu ajutorul sarmelor intinse pe toata lungimea solarului. Desi sistemul nu este asa profi, poate fi mai eficient decat cel cu inflare.

Edited by nicoretro, 29 January 2012 - 21:33.


#905
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 nicoretro, on 29th January 2012, 21:12, said:

@jumborom: foliile sunt separate de un strat natural de aer. Nu se foloseste sistem de inflare(cum se intampla la solariile profesionale de la SereTransilvania de ex.). Folia anticondens este prinsa la partea de interior cu ajutorul sarmelor intinse pe toata lungimea solarului. Desi sistemul nu este asa profi, poate fi mai eficient decat cel cu inflare.

Pai, atunci n-am facut mare lucru, castigul termic e neglijabil, insa pierd din lumina. Exista insa folii cu grad mare de transparenta, anti UV, anticondens si cu efect termic. Pun o singura folie din-aia si am terminat. In plus, daca am o singura folie pot sa aerisesc si pe laterale (mai uniform), nu doar prin capete. Ca structura de rezistenta, imi place modelul grinda cu zabrele, dar e cam greu si nu stiu daca merita pentru un solar.

#906
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
@terka : Am uitat sa va intreb, in slide-ul de poze de pe home-page-ul Dvs apare un solar care nu seamana deloc cu cele pe care le furnizati Dvs. In schimb, seamana izbitor de mult cu cel pe care l-am cumparat eu. Nu cumva poza e de la o "incercare timida de solar profesional" facuta la Oradea?
Cred ca pe vremea cand v-ati apucat sa faceti dvs site-ul nu aveati poze sa puneti la portofoliu, pentru ca nu cred ca aveati nici un fel de portofoliu(am vz ca firma e din 2010) si ati "imprumutat"(ca sa nu zic furat) de la altii cu mai multa experienta(cel de la care am luat eu solarul are 15 ani experienta in domeniu).

Attached File  solar1.JPG   74.04K   452 downloads

Imi cer scuze celorlalti, poate am fost off-topic, dar ma irita astfel de comportamente fara pic de decenta si simt al masurii, afaceristi care incearca sa sa isi vanda marfa prin mijloace meschine, aruncand cu noroi in concurentii lor(mai buni).

Edited by nicoretro, 29 January 2012 - 22:44.


#907
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si remarc inca un inconvenient al solariilor profesionale.....lipsa structuri de rezistenta din interiorul arcadeidin partea de sus  care este folosita si ca baza de legare a atelor care sustin rosiile ,fasolea   etc
deci de ce legam rosiile ,cumparam araci?
chiar si la solariile din oradea mai ieftine am observat ca teava de la intaritura arcadei este prea sus (teava paralele cu pamantu)si nu stiu daca pentru rindurile de rosii de pe margine pot intinde sirma pe lungimea solarului pe deasupra tevi de care zic ca sa leg rosiile.
deci ar trebui lasata mai jos ca sa acopere toata latimea solarului.asta daca nu ma insel eu din foto.

#908
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
sunt detinatorul a 1000m patrati sau 10 ari de solarii facute din lemn, cu furcile(cele infipte in pamant) din salcam iar capriorii din brad, doua dintre ele au deja 10 ani si nu am schimbat pana acum nicio furca si niciun caprior.Spun asta pt ca din lemn sunt  mult mai ieftine si nu sunt adeptul investitiei f mari intrun lucru pe care il poti face cu bani mai putini si, poate, cu aceeasi rezistenta in timp cu exceptia catorva interventii pe perioada de exploatare.
Plus ca la cele din lemn poti prinde folia f bine de structura solarului, poti face si o aerisire pe toata lungimea acestuia, punanad lateralele separat de acoperis.
Plus ca folia, in contact cu lemnul, nu se deterioreaza asa cum o face in contact cu fierul.
Vreau sa mai spun ca sunt la 40 km de matca si toate solariile de acolo sunt facute din lemn, oare de ce?
La matca sunt solarii in suprafata si de 1ha(10000m patrati), din lemn si acestea, acum trageti si d-voastra o concluzie.
sanatate si spor la treaba!

#909
treka

treka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2012

 nicoretro, on 29th January 2012, 21:12, said:

@treka: In primul rand mi se pare deplasat sa va faceti reclama in maniera in care ati facut-o Dvs din primul mesaj postat pe forum. Desi si eu sunt incepator in ale forumului stiu ca ar fi fost corect sa postati in sectiunea Bursa.

Acum legat de solarii: Si eu puteam sa il comand cu 2 folii, dar am ales sa pun doar una la inceput...pot sa pun si mai incolo folia anticondens fara prea mari eforturi. Pe mine m-ar fi costat 25 ron/mp cu 2 folii.
Dupa parerea mea eu cred ca modelul Dvs poate fi replicat acasa deoarece folositi teava subtire, care poate fi usor indoita si sudata in gospodarie cu putina pricepere si ar iesi mai ieftin. Eu am analizat si oferta Treka inainte sa imi cumpar solarul, dar avand in vedere pretul pe care il aveti nici nu ma gandeam sa nu mi-l pot face singur. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oo-Y9UzV9Tk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   chiar si doua doamne pot sa o faca :)
Pe de alta parte consider ca teava este cam subtire la exterior ceea ce reduce suprafata de contact cu folia , fapt ce ii va reduce acesteia durata de viata. Eu din acest motiv am ales o structura cu diametru de 50mm si din pacate nu aveam posibilitatea sa mi-l fac singur la un profil cu asemenea diametru(fara masina de indoit- desi as fi putut improviza un "utilaj"). Tevile pe care le folositi am vz ca sunt vopsite deci nu galvanizate. Nu e de ajuns sa folosititi utilaje profesionale pt fabricarea produsului ca acesta sa poata fi numit "profesional".
In concluzie, dupa parerea mea, solariile pe care le faceti nu sunt nici mai bune, nici profesionale, ci doar mai scumpe...Si DA, mie mi se par scumpe la 38 ron/mp(si nu ieftine cum le considerati Dvs pe site) cand sunt pe piata cu 20-25ron/mp. Nu cred ca merita ca cineva sa plateasca cu 50% mai mult pe un solar doar pentru doza de "profesionalism" pe care doar Dvs credeti ca o au solariile pe care le fabricati. In final nu aduc nimic in plus fata de cele artizanale.


@jumborom: foliile sunt separate de un strat natural de aer. Nu se foloseste sistem de inflare(cum se intampla la solariile profesionale de la SereTransilvania de ex.). Folia anticondens este prinsa la partea de interior cu ajutorul sarmelor intinse pe toata lungimea solarului. Desi sistemul nu este asa profi, poate fi mai eficient decat cel cu inflare.
Buna ziua
N-am nici cea mai mica intentie sa intru in disputa cu dvs. Daca pt dvs  acel solar este cea mai buna alegere, nu vad de ce v-as contrazice. Dar dupa inversunarea cu care scrieti, pareti a fi mai degraba producator de solarii, poate chiar de la Oradea. In cazul in care ma insel si  chiar ati cumparat acel solar, poate ne faceti onoarea sa vizitati un solar fabricat de noi, din zona unde locuiti. Dupa aceea , asteptam parerile dvs.

#910
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 treka, on 30th January 2012, 18:13, said:

Buna ziua
N-am nici cea mai mica intentie sa intru in disputa cu dvs. Daca pt dvs  acel solar este cea mai buna alegere, nu vad de ce v-as contrazice. Dar dupa inversunarea cu care scrieti, pareti a fi mai degraba producator de solarii, poate chiar de la Oradea. In cazul in care ma insel si  chiar ati cumparat acel solar, poate ne faceti onoarea sa vizitati un solar fabricat de noi, din zona unde locuiti. Dupa aceea , asteptam parerile dvs.
M-am ambalat mai tare pt ca m-a deranjat mesajul Dvs, doar atat. Daca eram producator mi-ar fi fost si rusine sa ma aplaud singur. Doar ce am cumparat solarul(nici nu am apucat sa il instalez) si evident sunt convins ca am facut cea mai buna alegere, ca altfel nu o faceam(de asta imi apar alegerea). Nu sunt producator de solarii, dar sunt sigur ca pot sa imi fac si eu unul la calitatea celor care sunt pe piata la un pret mai mic si raman si cu satisfactia lucrului facut cu propriile puteri. In acest sens o sa postez poze pe parcurs ce o sa montez solarul pentru a ii ajuta pe toti cei care doresc sa construiasca in regie proprie. Daca al meu nu ar avea teava asa groasa la arcade ar fi foarte usor de facut. Dar, poate fi facut dupa acelasi model dar cu deschidere mai mica (de 4-6m) si din teava mai subtire f usor.

Unde as putea vedea un solar facut de Dvs in zona mea(jud Brasov)? Daca ma hotarasc anul viitor sa imi mai construiesc un solar, poate o sa il fac dupa modelul Dvs, asta daca o sa ma conving ca e mai bun decat variantele pe care le am acum in cap ca fiind optime(costuri, functionabilitate, durabilitate, etc). Daca ma convinge produsul Dvs. va garantez ca o sa il recomand tuturor din toata inima.

#911
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 silesax, on 30th January 2012, 06:07, said:

si remarc inca un inconvenient al solariilor profesionale.....lipsa structuri de rezistenta din interiorul arcadeidin partea de sus  care este folosita si ca baza de legare a atelor care sustin rosiile ,fasolea   etc
deci de ce legam rosiile ,cumparam araci?
chiar si la solariile din oradea mai ieftine am observat ca teava de la intaritura arcadei este prea sus (teava paralele cu pamantu)si nu stiu daca pentru rindurile de rosii de pe margine pot intinde sirma pe lungimea solarului pe deasupra tevi de care zic ca sa leg rosiile.
deci ar trebui lasata mai jos ca sa acopere toata latimea solarului.asta daca nu ma insel eu din foto.
Nu-i prea mare problema, ca se pot pune niste cabluri sau sarme mai groase intinse bine sa tensioneze arcada. Vor tine loc de bare de cultura(se vor intinde sarme pe toata lungimea solarului pe ele), dar vor mari si rezistenta constructiei. Inca o varianta ar fi cu niste carlige lungi care coboara din arcade pana la acelasi nivel, pe ele se agata apoi sarmele de cultura. Am vz stilul asta pe site-ul biosolaris(seamana la fix solariile lor cu cele de la Treka, doar ca sunt si mai scumpe http://biosolaris.ro...odele-complecte ).

Referitor la cel de la Oradea. Cred ca inaltimea la care se pun este la 2-2.2m, cam asa am inteles din "schitele de montaj"(not profi) pe care le-am primit. Dar poti sa le pui la ce inaltime vrei, ca materialele vin ca atare(6m), nu sunt taiate la dimensiune. Eu ma gandesc daca sa mai pun barele de cultura(avand in vedere ca e cam subtire teava pe care am primit-o pt bare de cultura 15x15 cred) sau sa mai pun 2 traverse longitudinale din ele. Ma gandeam la varianta cu cabluri pt inlocuirea barelor de cultura: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g0tpUxf3nbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#912
treka

treka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2012

 nicoretro, on 30th January 2012, 19:16, said:

Nu-i prea mare problema, ca se pot pune niste cabluri sau sarme mai groase intinse bine sa tensioneze arcada. Vor tine loc de bare de cultura(se vor intinde sarme pe toata lungimea solarului pe ele), dar vor mari si rezistenta constructiei. Inca o varianta ar fi cu niste carlige lungi care coboara din arcade pana la acelasi nivel, pe ele se agata apoi sarmele de cultura. Am vz stilul asta pe site-ul biosolaris(seamana la fix solariile lor cu cele de la Treka, doar ca sunt si mai scumpe http://biosolaris.ro...odele-complecte ).

Referitor la cel de la Oradea. Cred ca inaltimea la care se pun este la 2-2.2m, cam asa am inteles din "schitele de montaj"(not profi) pe care le-am primit. Dar poti sa le pui la ce inaltime vrei, ca materialele vin ca atare(6m), nu sunt taiate la dimensiune. Eu ma gandesc daca sa mai pun barele de cultura(avand in vedere ca e cam subtire teava pe care am primit-o pt bare de cultura 15x15 cred) sau sa mai pun 2 traverse longitudinale din ele. Ma gandeam la varianta cu cabluri pt inlocuirea barelor de cultura: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g0tpUxf3nbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vad ca intr-adevar sinteti foarte bine informat si chiar stiti ce vorbiti. Nu anulati barele de cultura , doar inlocuiti-le cu altele mai solide La genul asta de solar au rol structural, fara ele exista riscul sa cada la zapada. Am facut si noi acest tip de solarii la inceput dar am renuntat la el deoarece are multe dezavantaje. O sa va dati seama de asta pe parcurs. Daca tot nu ati montat, faceti un efort si modificati solarul pentru a putea primi folie dubla. Imi veti da dreptate, mai ales ca zona dvs e foarte rece.

#913
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 treka, on 30th January 2012, 19:54, said:

Vad ca intr-adevar sinteti foarte bine informat si chiar stiti ce vorbiti. Nu anulati barele de cultura , doar inlocuiti-le cu altele mai solide La genul asta de solar au rol structural, fara ele exista riscul sa cada la zapada. Am facut si noi acest tip de solarii la inceput dar am renuntat la el deoarece are multe dezavantaje. O sa va dati seama de asta pe parcurs. Daca tot nu ati montat, faceti un efort si modificati solarul pentru a putea primi folie dubla. Imi veti da dreptate, mai ales ca zona dvs e foarte rece.

Folia dubla fara perna de aer intre cele doua folii nu ajuta la mare lucru. In schimb scade cu minim 10 % cantitatea de lumina primita de plante.
Exista folii multistratificate, care au inclusiv efect termic, reflectand inapoi caldura radiata de plante noaptea.

#914
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 jumborom, on 30th January 2012, 20:03, said:

Folia dubla fara perna de aer intre cele doua folii nu ajuta la mare lucru. In schimb scade cu minim 10 % cantitatea de lumina primita de plante.
Exista folii multistratificate, care au inclusiv efect termic, reflectand inapoi caldura radiata de plante noaptea.
daca e pusa la o anumita distanta ajuta foarte muult cu cat distanta dintre folii e mai mare cu atat izolatia e mai vrednica.. io am unul cu trei straturi de folie .. si nu am facut foc niciodata primavara in el.. ziua al treilea strat se ridica doar noaptea estre tras..

Edited by vasiuca, 30 January 2012 - 20:32.


#915
treka

treka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2012

 jumborom, on 30th January 2012, 20:03, said:

Folia dubla fara perna de aer intre cele doua folii nu ajuta la mare lucru. In schimb scade cu minim 10 % cantitatea de lumina primita de plante.
Exista folii multistratificate, care au inclusiv efect termic, reflectand inapoi caldura radiata de plante noaptea.
Chestia cu 10 % e amuzanta ... Dar cu cit scade lumina in al treilea an, cind folia se opacizeaza? Ca sa revenim la lucruri serioase...noi ( si probabil si ceilati producatori seriosi ) folosim doar folie triplustratificata, tratata UV, IR, cu efect antiinsecta, etc. Chiar si asa, se formeaza condens, care cade pe plante si imbolnaveste planta. Numai a doua folie poate opri acest condens. Folia exterioara unica cu efect anticondens e un basm. Iar efectul termic al celei de-a doua folii nu mai trebuie explicat. A fost explicat la scoala , la fizica.

 vasiuca, on 30th January 2012, 20:29, said:

daca e pusa la o anumita distanta ajuta foarte muult cu cat distanta dintre folii e mai mare cu atat izolatia e mai vrednica.. io am unul cu trei straturi de folie .. si nu am facut foc niciodata primavara in el.. ziua al treilea strat se ridica doar noaptea estre tras..
Buna seara
Ma intereseaza si pe mine sistemul dvs cu 3 folii ! Daca nu este secret, puteti pune o poza?

#916
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 treka, on 30th January 2012, 20:43, said:

Iar efectul termic al celei de-a doua folii nu mai trebuie explicat. A fost explicat la scoala , la fizica.

Sigur ca a fost explicat la scoala. Din pacate pentru tine, te amuzai prea tare si n-ai auzit cand spunea profesorul ca nu folia de polietilena in sine conteaza (in afara de efectul dat de aditivul IR), ci volumul de aer dintre cele doua folii. Acel volum trebuie pastrat cat mai bine, lucru care se face printr-o etansare (aproape) perfecta la capetele foliilor, si / sau prin creearea unei suprapresiuni intre cele doua folii, care sa impiedice aerul rece sa patrunda intre cele doua folii.

"Numai a doua folie poate opri acest condens. Folia exterioara unica cu efect anticondens e un basm."

Numarul de picaturi care cade de pe o folie unica anticondens este atat de mic, incat nu justifica cheltuirea banilor cu inca o folie. O a doua folie se justifica cel mult in situatia descrisa mai sus.

Daca am nevoie sa pastrez caldura in apropierea plantelor (si scap si de infricosatoarele picaturi de condens) am alte metode mai simple si mai eficiente.

Edited by jumborom, 30 January 2012 - 21:34.


#917
treka

treka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2012

 jumborom, on 30th January 2012, 21:22, said:

Sigur ca a fost explicat la scoala. Din pacate pentru tine, te amuzai prea tare si n-ai auzit cand spunea profesorul ca nu folia de polietilena in sine conteaza (in afara de efectul dat de aditivul IR), ci volumul de aer dintre cele doua folii. Acel volum trebuie pastrat cat mai bine, lucru care se face printr-o etansare (aproape) perfecta la capetele foliilor, si / sau prin creearea unei suprapresiuni intre cele doua folii, care sa impiedice aerul rece sa patrunda intre cele doua folii.

"Numai a doua folie poate opri acest condens. Folia exterioara unica cu efect anticondens e un basm."

Numarul de picaturi care cade de pe o folie unica anticondens este atat de mic, incat nu justifica cheltuirea banilor cu inca o folie. O a doua folie se justifica cel mult in situatia descrisa mai sus.

Daca am nevoie sa pastrez caldura in apropierea plantelor (si scap si de infricosatoarele picaturi de condens) am alte metode mai simple si mai eficiente.
Asa cum spuneti in motto, e bine asa cum e . Nu schimbati nimic.

#918
dumi61

dumi61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.03.2011
[quote name='jumborom' date='30th January 2012, 21:22' post='11037415']
Sigur ca a fost explicat la scoala. Din pacate pentru tine, te amuzai prea tare si n-ai auzit cand spunea profesorul ca nu folia de polietilena in sine conteaza (in afara de efectul dat de aditivul IR), ci volumul de aer dintre cele doua folii. Acel volum trebuie pastrat cat mai bine, lucru care se face printr-o etansare (aproape) perfecta la capetele foliilor, si / sau prin creearea unei suprapresiuni intre cele doua folii, care sa impiedice aerul rece sa patrunda intre cele doua folii.

"Numai a doua folie poate opri acest condens. Folia exterioara unica cu efect anticondens e un basm."

Numarul de picaturi care cade de pe o folie unica anticondens este atat de mic, incat nu justifica cheltuirea banilor cu inca o folie. O a doua folie se justifica cel mult in situatia descrisa mai sus.

Daca am nevoie sa pastrez caldura in apropierea plantelor (si scap si de infricosatoarele picaturi de condens) am alte metode mai simple si mai eficiente




Salut la toata lumea

Vad ca se dau lupte grele!
Domnilor sa ne intelegem ,cand vorbim de solar profesional cu folie dubla sau tripla vobim de o ??chestie comerciala ,cu tot ce presupune ia (ingrasamant ,subst. chimice ,etc. pentru cine si cu ce riscuri din patea celui care cumpara ?
Eu sunt un tip trecut de jumatate de secol si  il rog pe colegul care a afiimat ,ca solariile care au sub 300mp sunt rasadnite ,sa ceara scuze colegilor ,pentru eu sunt sigur ca nu a vazut o rasadnita.
Sa nu lungim vorba,eu lucrez cu 90% produse de sinteza daca nu  v-ati dat seama va spun farmacie (dar sunt nascut ,crescut la tara)
Am inceput de aici in 01.06.2011
Am trecut pe aici .
Si am ajuns la01.10.2011 ,de aici este o istorie utila.
De aici incolo spatiul si timpul dedicat acestei activitati si aici vorbesc de o activitate de familie si nu comerciala ,depinde de zona in care traim.In momentul in care incalzim si aerisim solarul legumele nu mai au gust (este ceva turcesc) si pentru mine asta are iz comercial (inseama produse chimice abundente ,pentru cine si de ce).Scuze pentru modul cum am postat pozele.

Attached Files


Edited by dumi61, 30 January 2012 - 23:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate