Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#6175
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Se poate adapta un sistem cu actuator de antena de satelit. Are si limitatoare de capat, nu e foarte scump si merge comandat de un termostat.
Ma refer pentru deschiderea de capat, daca are balamaua sus

Attached Files


Edited by radu_bog_cocorin, 21 May 2015 - 10:48.


#6176
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 14.11.2006
interesanta idee! cum se poate adapta ca sa deschida/inchida un geam? nu stiu cum functioneaza aceste actuatoare dar am nevoie de un sistem sa-l implementez.

#6177
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
E super ideea.Cu 90ron,pret actuator,plus o mica automatizare se rezolva o problema.In special pentru solariile care nu au un om permanent sa-l supravegheze.Care vine cateva ore,dupa amiaza.

#6178
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Pentru comanda lui trebuie stiut daca se doreste sa fie actionat manual, 2 butoane sau automat.

#6179
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Cursa mica a unui actuator nu te va ajuta (aprox 30 cm).

Edited by vasilemet, 21 May 2015 - 18:11.


#6180
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Sunt cele de 18 inch, care cred ca se pot folosi. e vb numai de deschiderea de deasupra usilor. Trebuie masurata distanta maxima dorita pt deschidere

Edited by radu_bog_cocorin, 21 May 2015 - 21:12.


#6181
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Mai exista un sistem pe lant cu mic motoras. Trebuie vazut ce fel de lant, cred ca in genul celor de bicicleta. Sistemul cu actuatoare am vazut functionand, cu lant sau pe sina (gen poarta culisanta) nu am vazut dar, cred ca se poate adapta.

#6182
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Crsica, motoradul e de ștergător de parbriz?  De ce ai 2 sârme?

#6183
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Motorasul pentru aerisirea pe capete este de stergator de parbriz. Sunt doua sufe de otel pentru actionarea in acelasi timp a celor doua aerisiri pe capete, fata si spate.

#6184
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Alta intrebare de incepator. datorita caldurilor mari, ma gandesc la o plasa de umbrire. Dar in acelasi timp mi-e frica de ceva grindina pe la vara. Care este deosebirea intre plasa de umbrire si cea antigrindina? , si daca se poate folosi doar una pentru ambele scopuri. Adica cred ca e destul de greu sa ai doua plase pe solar simultan, aia de deasupra nu o mai vad sa alunece usor la montare/demontare.

#6185
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Pana la urma am pus folia direct pe teava metalica, parerile sunt impartite, voi vedea ce si cum se comporta.

Attached Files



#6186
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@leomagic44, ce dimensiuni are solarul ?

#6187
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Asa ceva mi-as face.Nu solar,ci acoperis pentru ploi acide si cele cateva picaturi ce provoaca mana.Totul bilonat cu santuri de acumulare al apei din ploi,irigare cu picatura.Trei,pentru rotirea culturilor.O idee buna.De tinut minte.
P.S.Nu sunt impotriva solarului,dar daca nu esti permanent langa el....Si daca,esti deja sluga.

Edited by girus, 24 May 2015 - 13:30.


#6188
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
leo
Imi place simplitatea la care ai apelat.
Gandeste-te serios la furtunile care vin vara. Nu te critic, dar la prima ,,vujelie'' sa nu-l cauti prin vecini. In momentul cum este acoperit acum, este cea mai usoara si sigura victima.
Cum palisezi si sustii plantele cultivate?
girus
Solarelele le-am facut din proprie dorinta si convingere. Protejarea si timpurietatea legumelor.
Slugi am fost,  suntem si vom fii toata viata. Dar mult mai eficient si usor este sa fim propriile noastre slugi.
Iorgu este sluga lui Iorgu!

Edited by 1orgu, 24 May 2015 - 15:27.


#6189
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

 vasilemet, on 24 mai 2015 - 13:14, said:

@leomagic44, ce dimensiuni are solarul ?
9,5m/4m
Iorgu.
Pai nu nene ca nu ramane asa, in cateva zile pun si lateralele, ceva care urca si coboara folia, ceva manual deocamdata.
Plantele le agat de sus cu ata groasa de structura metalica, e destul de rezistenta.
Girus.
Treaba cu sluga e valabila la munca, acasa in solar o fac din placere, un fel de relaxare, ca si cum as pleca la peste.
Sincer sa-ti spun m-am saturat de legume din plastic, vreau bio, vreau ceva  home-made.

Edited by leomagic44, 24 May 2015 - 16:44.


#6190
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006
Sunt de acord cu voi.Solarul te tine zilnic acasa.la asta m-am referit.Daca ai servici cum faci fata?Pana la ora patru-cinci cand ajungi la solar se oparesc plantele.Eu nu am fost la gradina trei zile.La solar poti?

Edited by girus, 25 May 2015 - 05:50.


#6191
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Da, te ajuta Arduino.

#6192
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
La cat ajung costurile Corsica cu acest Arduino pentru un solar ca al meu de exemplu, 20/6  ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate