Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#5167
Marrtin

Marrtin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2009

View Postnicoretro, on 06 noiembrie 2014 - 19:38, said:

Depinde de forma structurii. Daca e arcada semirotunda nu e nevoie. Daca ai stalpi laterali verticali, atunci partea superioara ii va solicita si ar fi bine sa fie bine fixati in pamant. Fixarea se poate face cu beton, dar mai sunt si solutii alternative.
Eu am avut solar de 9m latime, din semiarcade de 1.5", nu l-am fixat in nici un fel.

Depinde si de ce anume vrei pe viitor. Daca vrei sa folosesti structura zeci de ani de acum inainte sau vrei sa iti permita si demontarea structurii la un moment dat. Eu am ales sa il fac demontabil si am decis bine pentru ca dupa 2 ani am vandut structura.

Exact, asta doresc şi eu. După doi ani să-l pot muta pe alt teren alăturat. Bun, şi care este soluţia mai ales că doresc să-l fac din lemn?

Edited by Marrtin, 07 November 2014 - 08:07.


#5168
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Acum nu mai inteleg. Din teava sau din lemn?

#5169
Marrtin

Marrtin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2009

View Postnicoretro, on 07 noiembrie 2014 - 19:08, said:

Acum nu mai inteleg. Din teava sau din lemn?

Scuze, sunt în căutarea materialului ideal pt un solar cu lăţimea de cel puţin 13 m.
Am văzut că, pentru lăţimea dorită de mine,  ar merge mai bine din bile de lemn şi acoperişul în două ape.
Aş vrea să-l fac pe lungimea de 250 m.
Fiind mare mă întreb dacă trebuie sau nu trebuie fixat în beton, sau e suficient dacă îngrop stâlpii în pământ şi bătătoresc bine pământul în jurul acestora.......

#5170
lazartani

lazartani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2014

View Postsilesax, on 03 noiembrie 2014 - 16:28, said:

azi am topit 150 g de smoala si 50 (1 pet) si am pensulat niste pari de brad sa vad cum iese ...eu zic ca iese bine si asa o sa prelungesc viata proptelelor mele la solar cu citiva ani.
voi ce parere aveti?
doar ca mi-a topit pensula cind am pensulat ....
Eu i-am facut asa. Am ars capetele cu un arzator de parlit porcii,apoi am dat cu pensula ceara fierbinte topita. Ceara o aveam de cativa ani de la un apicultor. La 20 stalpi a intrat cam 3 kg de ceara topita. Eu am infipt stalpii in pamant la 90 cm ca am avut burghiu electric si stalpii oricum erau de 3 metri

Edited by lazartani, 10 November 2014 - 10:23.


#5171
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si cit te a tinut??
eu nu am reusit sa topesc peturile la ceaun cu foc de crengi ...asa ca mai mult smoala a fost decit amestec .....nu prea sint multumit de ce a iesit dar asta e , ma consolez ca este mai bun decit nimic...

#5172
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 27.01.2012
Smoala dizolvata in thinner nu mai face doi bani, si asa smoala nu prea are suficiente substante 'grase' in comparatie ce bitumul autentic, daca pui dizolvant tocmai astea se duc si hidrofugarea e spre zero, ramane doar negru de fum!
:(
Mai bine iei niste smackuri de la Sika...

Edited by subway_guru, 10 November 2014 - 18:32.


#5173
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
smoal anu am dizolvato in thiner -am topito cu ceva peturi si ceolofane

#5174
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postsilesax, on 10 noiembrie 2014 - 18:39, said:

smoal anu am dizolvato in thiner -am topito cu ceva peturi si ceolofane
A naibii limba romana!!!

#5175
lazartani

lazartani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2014

View Postsilesax, on 10 noiembrie 2014 - 18:02, said:

si cit te a tinut??
eu nu am reusit sa topesc peturile la ceaun cu foc de crengi ...asa ca mai mult smoala a fost decit amestec .....nu prea sint multumit de ce a iesit dar asta e , ma consolez ca este mai bun decit nimic...
Solarul meu e in picioare de exact 4 ani
Eu nu folosesc nimic chimic,nu ca ar dauna toate,dar am eu piticii mei sa fie totul natural,de asta am pus ceara de albine topita si vad ca s-a comportat bine
Cu aceeasi folie si cadru de lemn,fara stalpi la mijloc.Am folosit stalpi de brad pe toata structura de 10x10
Am un gard spre padure de 10 ani tot cu stalpi de lemn si dat doar cu bait pt frumusete
Am zis ca daca ala sta in picioare de 10 ani o sta si solarul vreo 5-6
Pana acum eu sunt multumit de cum se comporta. Adevarul ca nici nu e mare e 5 m latime si 12 lungime cu doua usi la capete
Folia nu am dat-o jos in primul an de lene si apoi cand am vazut ca tine nu am mai dat-o deloc
Mai mentionez ca solarul  e la 15 km de Piatra Neamt,deci o zona mai rece,de munte,dar fara vanturi puternice

Edited by lazartani, 10 November 2014 - 22:21.


#5176
Marrtin

Marrtin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.03.2009
Colegi, credeţi că dacă aş bandaja, înveli în folie polietilenă partea stălpului de lemn care intră în pământ, acesta ar fi protejat ??
Mai mult, dacă înainte l-aş trage în ulei ars şi apoi în folie, ar merge ??
50 cm îngropat în pământ ar fi ok ?

Edited by Marrtin, 12 November 2014 - 18:32.


#5177
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
salut colegilor. eu sunt axat pe cultura mare dar ma bate gandu sa intru si pe sere pentru inceput as vrea sa fac o sera de 60 m lungime 10 m latime 3.5 m inaltime lateralele centrul de 6.5 m iar mijlocul dintre centru si baza sa fie de 4,55 m inaltime . latime intre grinzile de 3,5 m sa fie de 2 m sus peste grinzi vin cu alta grinda asa fac si la centru si la mijloc iar peste ele vin cu grinda de 7/5 la 50 cm distanta intre ele.  ce spuneti e bine? imi intra lemn ca bucati peste 700 buc ca valoare imi intra peste 17000 ron doar lemn. alta solutie mai ieftina sa zicem si eco sa nu mai  folosesc atata lemn. eu ma gandeam la cele din plasti pop din plastic grinda si toate gele ca si plasticui resistent dar totusi atata lemn. astept pareri idei. si sursa de procurare lemn ieftin.

un cost total manopera lemn feronerie folie sarma ata picurare indreptat si carat pamant cred ca ajun undeva la 30000 ron un cost pe m2 relativ mic 50 ron/12 euro.    dar oare in cat timp amortizez investitia? precizes ca eu doar cu mintea cu banu si bisnisu voi angaja un nene sa se ocupe mereu . plus motosapa alveole plasa sau panza cum ii spune atomizor am. dac as sti ca se merita as risca. si daca da se va merita voi aplica si in cultura mare intre 1 si 5 ha. ca cultura pe rosi pentru inceput. astept sfaturi idei.

#5178
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
lemn ieftin doar sa furi ca altfel cam peste tot se cumpara la acelasi pret cu mici variatiuni.
daca se merita ori ba credca totul sta in mina lui nenea ala care il angajezi sa aiba grija de cultura ....

#5179
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View Postsilesax, on 13 noiembrie 2014 - 06:58, said:

lemn ieftin doar sa furi ca altfel cam peste tot se cumpara la acelasi pret cu mici variatiuni.
daca se merita ori ba credca totul sta in mina lui nenea ala care il angajezi sa aiba grija de cultura ....
Mulțumesc. Creierului sunt eu. El va copili si stropi. Cam cate tone roși ies si ce soi merge cel mai bine timpuriu.

Edited by ctlaur, 13 November 2014 - 07:08.


#5180
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
uni zic ca iese 10 dar eu zic ca o medie de 7 e numai buna pentru socoteli.despre soiuri  este o intreaga discutie nu exista cel mai bun cel mai timpuriu ...la uni merg unele la alti altele in functie de teren de specificul zonei etc. dar cel mai bine este sa mergi pe hibrizi cei mai performanti. 10 kg pe fir .

Edited by silesax, 13 November 2014 - 07:24.


#5181
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View Postsilesax, on 13 noiembrie 2014 - 07:23, said:

uni zic ca iese 10 dar eu zic ca o medie de 7 e numai buna pentru socoteli.despre soiuri  este o intreaga discutie nu exista cel mai bun cel mai timpuriu ...la uni merg unele la alti altele in functie de teren de specificul zonei etc. dar cel mai bine este sa mergi pe hibrizi cei mai performanti. 10 kg pe fir .
Care sunt aceia , te rog. Ca sol e fertil.

#5182
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
useri de pe aici ,colegi legumicultori cu care ma intilnesc prin pietesi targuri ,vecinul meu ....chiar conteaza cine a zis ca a scos 10 kg pe fir ??!!!
eu zic sa faci socoteala cu 7 kg pe fir si daca se intimpla sa scoti mai mult atunci este o surpriza placuta .
daca cultivi 2000 de fire in solarul imaginat de tine scoti 14000 kg de rosii cu un pret mediu de 1,5 (poate sa fie mai mic sau mai mare), rezulta 21000 lei venit in primul an.
dar totusi nu cred ca doar lemnul te costa 17000 ron....

#5183
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013

View Postsilesax, on 13 noiembrie 2014 - 10:19, said:

useri de pe aici ,colegi legumicultori cu care ma intilnesc prin pietesi targuri ,vecinul meu ....chiar conteaza cine a zis ca a scos 10 kg pe fir ??!!!
eu zic sa faci socoteala cu 7 kg pe fir si daca se intimpla sa scoti mai mult atunci este o surpriza placuta .
daca cultivi 2000 de fire in solarul imaginat de tine scoti 14000 kg de rosii cu un pret mediu de 1,5 (poate sa fie mai mic sau mai mare), rezulta 21000 lei venit in primul an.
dar totusi nu cred ca doar lemnul te costa 17000 ron....
Da colegu pai sunt 60 m lungime ori 2 egal 120 din doi in doi metri grinda de 10 pe 10 de 4 m 0,50 cm bãgata in pãmânt si 3,5 lãsatã afara iar pe mijloc 15 grinzi 10/10 de 6 m 0,50 bãgata in pãmânt plus intre mijloc si margine inca un rand de 15 grinzi ori douo laturi egal 30 de 5m buc de 10/10 4,5 lãsat afara si plus grinda pusa deasupra peste popi grinzi de 5/7 puse din 50 in 50 cm îmi trebuies 240.

#5184
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai fa si tu ceva mai mici ...
macar pina vezi cum merge treaba ..nu te arunca din prima la solar de 30000 lei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate