Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#3691
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
"Legumicultorii seriosi,cu suprafete mari" nu cred ca stau pe forum. Nu sunt legumicultor serios ... dar cunosc legumicultori seriosi. Provenienta marfii depinde de zona in care esti. Daca stai in ardeal, exista mari sanse ca produsele sa fie din ungaria. Daca stai prin bucuresti ... turcia.  Dar pot sa-ti spun ca ardeii kapia, ardeiul ala gras "California" si gogosarii aia uriasi ce ii vezi prin piete pot fi  si sunt cultivati si in Romania.Nu toata marfa se aduce de "dincolo". Totul e sa folosesti seminte de calitate si sa le oferi conditiile optime pentru a se dezvolta. In ceea ce priveste gustul ... exista dezavantajul ca la noi, producatorii pot si folosesc ingrasaminte chimice in exces. de aici rezulta lipsa aromei puternice de leguma crescuta "eco". Parerea mea.

#3692
m4y

m4y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 26.09.2006
Că tot se vorbea pe aici de serele îngropate, iată un articol recent aici

#3693
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
saracul, de la inceput n-a avut nici o sansa. Cu ploaia poate a fost o intamplare nefericita; cu zapada, nu.

#3694
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cred ca doua greseli majore au fost facute inca de la demararea afacerii:
- alegerea locatiei
- structura de rezistenta a solariilor (bambus, teava subtire, sipci de lemn, carpe)
Daca respecta aceste foarte importante lucruri, reusita era de partea lui.
Eu sunt convins ca se poate realiza cu succes o asemenea investitie!

#3695
myosotish

myosotish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.03.2010
Intrebare - cunoaste/foloseste cineva folia termica ? Vreau sa dublez folia la un solar mic, pentru a tine plante in ghivece (personale , nu de vanzare) peste iarna acolo. Am gasit folie termica de 70micr aproape la acelasi pret cu folie stratificata/aditivata de 170micr. Ce sa cumpar ? Un sfat va rog.
Multumesc

#3696
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
@iorgu
cu siguranta ca se poate.
Cel mai mult conteaza alegerea locatiei. Ca exemplu, la mine cand ploua mai zdravan, panza freatica urca pana la 1,2-1,5m de suprafata solului. La el (chinez) cea mai mare problema asta a fost; si e foarte greu ca, fara un geolog experimentat alaturi, sa poti alege o locatie pentru un astfel de proiect

#3697
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Salut toti forumistiiPosted Image  Am mai fost pe aria aceasta cu ceva timp in urma. Am reusit sa imi ridic in sfarsit solarul, nu mare 10X4,5X2,30. Imi trebuie pentru tranzit de plante la ghiveci. Astazi cand am fost la capitolul intins folie am constatat cu stupoare niste taieturi pe ea in mai multe locuri. Primul gand m-a dus ca am agat-o cumva dar la o examinare mai atenta am constatat ca are defect de fabrica. De la laminat, sau ce tehnologie or fi avand ei, a facut niste cute destul de lungi iar pe lungimea cutelor a cedat folia, alegandu-ma cu despicaturi de toata frumusetea. Intrebarea mea este daca v-ati mai confruntat cu asa ceva? Maine am sa sun la SereTransilvania si am sa le povestesc si lor problema. Exista vre-o banda pentru reparat in caz ca nu ma inteleg cu ei sa-mi schimbe folia? Multumesc. Am sa revin cu poze dupa ce termin solarul.

Edited by TGB, 25 September 2013 - 19:12.


#3698
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
Da... exista dar ar trebui sa reclami intii la firma de unde ai cumparat folia poate o poti schimba...

Attached Files


Edited by maraskinos, 25 September 2013 - 19:51.


#3699
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@TGB
Fratioare, acele benzi de lipit folia, sunt exact ca o frectie la un picior de lemn!
Am achizitionat o asemenea banda, apeland la un furnizor de marca din domeniul respectiv. Nu am avut necazul tau, dar am folosit-o la o jonctiune cand am facut perdeaua de protectie din partea de jos a solarului. Adica aceea de vreo 50-60 cm., pentru a evita contactul cu aerul rece din afara solarului. Cand este atinsa de ploaie, sau de condensul din sezonul rece, SE DEZLIPESTE!!! Cred ca este buna doar pentru acoperirea unor mici fisuri sau gauri provocate de pasari, in atacul contra insectelor.
Contacteaza furnizorul! Expune-i necazul pe care il ai, in domeniul foliei respective. Nu accepta sub absolut nici o forma, alt compromis de asa zisa remediere a defectiunii.
Solicita inlocuirea in totalitate a foliei respective. Ca si cumparator ai multe drepturi. Iar ei ca si furnizori au multe obligatii.
Te asigur ca daca stii sa expui corect nemultumirea ta, vei rezolva problema care o ai!
Sa ne tii la curent cu demersurile si evolutia respectiva. Nu putem sa mai luam TEPE!
Avem colegi pe arie care au patit acelasi necaz, ca si tine. Au rezolvat problema in acelasi mod in care iti sugerez.
Bafta!!!

#3700
gubi_dutu

gubi_dutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.05.2009
De acord cu Iorgu! Nu am păţit până acum aşa ceva, dar nu se ştie când mă va lovi şi pe mine norocul...
Referitor la reparat folia: eu folosesc cu succes bandă scotch lată dublu adezivă pe ambele părţi ale foliei rupte, suprapunând două sau trei benzi. Am folosit-o prima dată în disperare de cauză şi am observat că nu se mai dezlipeşte deloc. Ba chiar dacă ai lipit-o greşit de prima dată, mai bine o laşi acolo şi vii cu alta corect peste, pentru că dacă forţezi rupi folia. Încercaţi!
Varianta benzii de reparare oficială nu o cunosc. Deocamdată merg pe ce am.

#3701
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Si nu ne dai si noua mai multe indicii: unde se gaseste, cum se numeste ( firma, marca).

#3702
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Revin cu info. MEA CULPA cu privire la folie. Nu era defecta, eu am agatat-o. Maine imi vine alta folie, am comandat-o, 450 lei 100mp si banda pentru reparatii. Am sa repar pe ceea rupta si apoi o pun pe cealalta peste. Acum am o intrebare. Trebuie sa le ingrop pe rand sau pe amandoua deodata? Postez si niste foto cu diferite faze de lucru. Pe toata lungimea solarului, stanga, dreapta voi construi mese, sa pot pune ghivecele pe ele. Inauntru am tras apa, canal, curent iar in fata solarulul am facut o platforma betonata si acoperita cu Lindab, acolo imi vor sta frigiderele ptr flori.

Attached Files


Edited by TGB, 26 September 2013 - 15:03.


#3703
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Doua probleme cu soriceii aceia albi:
1) se rasucesc de la miscarea foliei, nodul acela ajunge intre folie si teava si posibil sa sparga folia;
2) sub soare devin casante (dureaza doar o vara);

De ce oare ai pus plasa de umbrire peste arce si sub folie? De regula se pune peste folie. Plasa mai poate fi agatata/ prinsa si pe interior sub folie.


Spor pe ogor
M

#3704
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Da, stiu ca se poate  pe interior. Am optat pentru palasa peste arce ca imi trebuie mai mult umbra decat soare, si asa este prea rara, la vara pun alta peste solar. Am vrut sa am umbra in permanenta in solar. Daca o puneam peste acuma la iarna trebuia sa o dau jos, altfel imi statea zapada pe solar. Fasetele am sa le tin sub observatie, daca fac probleme le schimbam.

#3705
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Si daca tot suntem la sfaturi, imi permit si eu o remarca. Din imaginile postate de tine, se pare ca folia ai montat-o invers.
Scrisul trebuie sa fie pe partea interioara a solarului. La folia pe care am folosit-o, scrie ,,montati interior''. Inscriptionarea fabricantului, poate sa fie citita normal, numai dinspre interior. De fapt foliile cu protectie anti uv (au cam toate) are doua fete. Una mai lucioasa si una putin mai opaca sau mata. Se monteaza cu partea lucioasa la exeriorul solarului.
Si hai sa mai iti sugerez ceva. Era bine, chiar recomandat si obligatoriu, sa dai un strat de grund si o vopsea la tevile folosite. Asta inainte sa pui folia. De la umezeala, va apare rugina pe ele. Pe langa faptul ca este inestetic, le afecteaza si rezistenta in timp.
Iar timpul trece repede!
Toate aceste lucruri le stiu de la colegii nostri, le-am pus in practica si sunt dator moral sa le dau mai departe.

#3706
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Folia am pus-o asa cum spui, eu am intors-o pentru a face poza la ea. Referitor la vopsirea tevilor nu este nevoie ,sunt zincate. Producatorul mi-a spus ca nu este nevoie de vopsire, SereTransilvania. Trebuia pus banda anti-incalzire pe teava unde vine in contact cu folia. Dar avand in vedere ca am pus plasa de umbrire peste arce nu cred ca mai este neaparat nevoie de banda aceea. Solarul este acesta http://www.seretrans...10m--45mp-promo. . Intrebarea mea este cum sa ingrop folia? Amandoua odata sau pe rand? Multumesc de sfaturi.

#3707
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Post1orgu, on 30 ianuarie 2013 - 16:31, said:

Prima data faci santurile pe laterale, cam de o casma latime. Adancimea este suficienta de 25-30 cm.  Cand ingropi folia, sa nu pui tot pamantul odata intr-un loc. Pui cate putin de la cap la cap. Il calci usor, nu batatorit. Pui apa peste el si a doua zi vei vedea ca s-a egalizat. complectezi cu restul de pamant si gata. Recomand sa ingropi intai pe o parte si apoi intinzi folia din partea opusa si ingropi si acolo folia, prin aceiasi metoda. Corect este sa mai fie cineva in solar, pentru ca in momentul cand pui pamant in sant, pamantul din solar are prostul obicei sa se mai surpe si apar acele ondulari. Dar daca va sincronizati, fiind mereu unul in dreptul celuilat, la sfarsit folia este intinsa la boloboc. Sa vezi ce satisfactie ai cand este perfect dreapta.
Recomand clemele metalice, din mai multe motiuve. Sunt mult mai rezistente in timp, se monteaza si demonteaza mai usor. Cand le presezi pe folie sa pui sub ele cate o panglica de folie impaturita in 3-4 straturi, cu latimea de vreo 6-7 cm. Protejeza folia de baza si o fixeaza mai bine. Clemele din plastic, trebuiesc incazite in apa calda inainte sa le fixezi. Daca trece o iarna peste ele, nu cred ca le mai defaci fara sa se sparga. E doar parerea mea. Clemele metalice, eu le-am fixat la 30 de cm. una de alta. Folia e tambal. Poate merg fixate si mai rar, dar cred ca nu in cleme sta pretul solarului. Ai gija ca si folia de la usa, adica spatiul dintre usa si stalpii care o sustin, sa fie bine ermetizata.
Perfect, mai ales cand bate vantul. Daca tin tigara in dreptu usii, in interiorul solarului, se duce fumul direct in sus. Exemplu mai bun cred ca nu pot sa dau. Te sustinem in continuare si sprijinim, cu ce stim.
Daca ai folia fixata corect si sunt sigur ca asa o vei pune, nu ai nevoie de nici o ,, branula'' peste folia solarului. Absolut deloc. Acele fasii de folie sau din banda textila, se vor dilata nitel de la caldura soarelui, iar vantul va ajuta la largirea lor. Vei vedea cum flutura si le vei da singur la o parte.


#3708
TGB

TGB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 03.04.2010
Vreau sa pun doua folii una peste alta. Prima din neatentie am taiat-o, vreau sa o repar si peste sa pun o alta ce am cumparat-o acum. Eu vreau sa stiu daca sa le ingrop pe amandoua odata sau pe rand. Voi reusi sa le intind in mod egal pe amandoua daca le ingrop deodata? Clemele le am pe astea http://www.seretrans...-prindere-folie. Cum sa petrec folia cand o prind cu cleme, care este ordinea? Ceea de pe arce peste capetii sau invers?


P.S. Eu ma gandeam cand ingrop folia sa pun primul strat de balastru, acesta fiind mai greu decat pamantul si peste sa pun pamantul. Ce parere aveti?

Edited by TGB, 27 September 2013 - 11:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate