Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Multifunctionala Canon Pixma MP550

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Am o problema destul de grava. Acum 15 minute imprimam niste chestii, si deodata mi se oprește imprimarea și imi apare mesajul că nu poate citi Cyan-ul.

Toate cartușele au fost reîncărcate între timp, fără resetarea cip-ului. De când le-am încărcat, nu mi-au făcut nicio problemă, atât doar că imprimanta nu putea afișa nivelul rămas de cerneală.

Deschid imprimanta și constat că Magenta nu mai are căpăcelul de cauciuc care a fost pus la reîncărcare pentru a astupa gaura dată în cartuș. Scot repede Magenta, o pun pe o hârtie, curge toată cerneala rămasă în ea. Mă uit cu lanterna după căpăcelul de cauciuc, nici urmă de el. In fine, îi pun un alt capac Magentei (kit-ul de reumplere a venit cu mai multe), o pun la loc (goală), pun și Cyan-ul (în care mai era cam jumătate), închid imprimanta. După închidere, se aude un zgomot urât de tot. Mă tem că s-a prins căpăcelul de cauciuc prin mecanisme pe acolo.

Începe să identifice cartușele. Din nou nu îmi poate citi Cyan-ul.

Edited by tony_ghitzu, 03 June 2010 - 22:03.


#20
Bamis

Bamis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.06.2005
Salut! Am si eu acest model de multifunctionala. Toate bune si frumoase pana acum cateva zile. Multifunctionala are 2 luni, timp in care am imprimat cel putin la 2 zile. Toate cartusele au fost reincarcate o singura data si totul a functionat perfect. Dintr-o data negrul a inceput sa nu mai alinieze corect liniile verticale. Se observa mai putin la documente text cu font mic, dar la cele cu font mare, la tabele, la linii verticale se vede clar problema. Am alineat capul de imprimare si din softul de pe pc si din cel al multifunctionalei. Dar fara rezultat! Ce solutii mai am? Multumesc!

Salut! Am si eu acest model de multifunctionala. Toate bune si frumoase pana acum cateva zile. Multifunctionala are 2 luni, timp in care am imprimat cel putin la 2 zile. Toate cartusele au fost reincarcate o singura data si totul a functionat perfect. Dintr-o data negrul a inceput sa nu mai alinieze corect liniile verticale. Se observa mai putin la documente text cu font mic, dar la cele cu font mare, la tabele, la linii verticale se vede clar problema. Am alineat capul de imprimare si din softul de pe pc si din cel al multifunctionalei. Dar fara rezultat! Ce solutii mai am? Multumesc!

#21
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Dai un print head cleaning si vezi ce se rezolva.

#22
Bamis

Bamis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.06.2005
Multumesc pentru raspunsul rapid!
Am dat inainte de primul post si clean si deep clean! Ce ar mai trebui sa incerc?

#23
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

View PostBamis, on 12th December 2010, 20:26, said:

Multumesc pentru raspunsul rapid!
Am dat inainte de primul post si clean si deep clean! Ce ar mai trebui sa incerc?


   Tine apasat butonul decancel pana clipeste dedoua ori. Dpa asta ar trebui sa-ti scoate u n test cu fiecare culoare . Vezi sa nu fie infundat capul de printare. In principiu la asemenea manifestari asta este.

#24
Bamis

Bamis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.06.2005
Buna! Am tinut apasat si nu s-a intamplat nimic! La testul Nozzle Check din soft totul e in regula. Imprima fara dungi vizibile. Problema este doar la alinierea pe verticala.

#25
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

View PostBamis, on 13th December 2010, 13:49, said:

Buna! Am tinut apasat si nu s-a intamplat nimic! La testul Nozzle Check din soft totul e in regula. Imprima fara dungi vizibile. Problema este doar la alinierea pe verticala.



   Ai cartuse compatibile sau originale?   Scaneaza o pagina ca sa vedem cum face.

#26
Bamis

Bamis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.06.2005
Am cartuse originate, incarcate o singura data! Atasez si doua poze. Priviti liniile negre verticale!

Attached Files



#27
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Am și eu acest model de imprimantă de aprox. 1 an. În tot acest timp a funcționat fără probleme. Nici măcar nu am avut nevoie să-i dau cleaning, totuși am făcut-o o dată deși nu era necesar. Însă vreau să vă spun că întotdeauna am cumpărat cartușe originale. Cred că dacă sunt folosite doar cartușe originale nu apar astfel de probleme. Sigur că e ceva mai scump însă depinde ce-ți dorești de la o imprimare. La un calcul simplu am observat că pretul pe coală imprimată este similar cu cel al unei imprimante laser de birou, adică 0.15-0.18 lei/pagină (asta la un preț pe cartuș de negru - acela mare - de 62 lei). Așa că nu văd de ce aș recurge la reumplere și să distrug imprimanta când, costurile nu sunt atât de mari.
Nu am făcut încă un calcul la pretul per fotografie, pentru că întotdeauna am și documente de imprimat,  însă cred că este acceptabil.

Am totuși o nelămurire, cine îmi poate spune ce fel de hârtie să aleg din setări când vreau să imprim pe un carton ceva mai gros (de ex. cărți de vizită).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate