Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Boxa activa STAGE LINE PAB-164/SW

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Hellgate

Hellgate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2008
Spuneti-mi va rog daca boxa aceasta http://www.partysoun...4sw-p-2166.html e buna de ceva.

Edited by antinari, 10 January 2010 - 03:57.


#2
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
io zic ca nu e... am auzit asa ceva si suna a pocnitoare

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,434
  • Înscris: 08.12.2006
Depinde de aplicație, respectiv ce anume dorești de la ea.

#4
Hellgate

Hellgate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2008
as dori sa sune satisfacator cand pun microfonu in ea.

#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
merge. culmea, tocmai pt ca suna a pocnitoare cum zicea cel de sus. boxele care suna bine pe muzica, coborand mai jos in frecventa, nu sunt tocmai bune pt "vorba" pt ca se au pufaiturile alea de la aerul care loveste microfonul cand vorbesti.
asta pt ca nu coboara asa mult in frecventa nu va reproduce toate sunetele alea.
sa explice altii care au toate cuvintele la ei despre problema asta.

#6
Hellgate

Hellgate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2008
well eu vreau sa cant in ea nu sa vorbesc.

#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cu cantatul sunt paralel, chiar nu cunosc. oricum, sunt dif intre echip pt vorbit si cele pt cantat(voce). sorry.

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,434
  • Înscris: 08.12.2006

View PostHellgate, on 10th January 2010, 08:09, said:

as dori sa sune satisfacator cand pun microfonu in ea.
Ești cam zgârcit cu detaliile. Nu vrem să știm ce cânți și unde, nici nu vrem să știm cum cânți :D dar am vrea să știm cam ce spațiu ar trebui să acopere boxa respectivă, în afară de vocea ta ce altceva mai intră în ea, pe cât posibil și ce gen de muzică/ce gen de public (nu-ți facem concurență însă e o oarecare diferență între a cânta psalmi într-o biserică sau a cânta rock la o reuniune colegială de 100-200 de participanți, deci ar fi bine de știut).

#9
Hellgate

Hellgate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2008
Well. As vrea sa acopere tobele, chitara electrica si bassul. Nu vreau sa folosesc boxa la nu stiu ce concerte vreau doar sa o folosesc in sala de repetitii si sa acopere instrumentele celorlalti si sa ma aud si eu. M-am uitat mai bine si am vazut ca e asa ieftina deoarece e doar 1 si are 160w dar cred ca 160w sunt de ajuns cat sa acopere instrumentele sau cel putin asa cred. Iar genul de muzica e rock cu care il cant cu prietenii.

Edited by Hellgate, 10 January 2010 - 14:42.


#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,434
  • Înscris: 08.12.2006
În special pe voce ai nevoie de rezerve de putere, la un necesar calculat de 50W ar fi bine să asiguri un minim 200W.
Vocea poate suna foarte bine și pe difuzoare de 8 inchi, atâta timp cât substantivul e la plural. Eu aș recomanda totuși o incintă cu difuzorul de bass-mid de 12 inchi, sau măcar de 10. E adevărat că prețul crește destul de semnificativ. Am făcut și eu la vremea mea repetiție în garaj, atunci sculele erau mai dificil de găsit/cumpărat, foloseam niște vermone în două căi cu difuzoare rft de 15 și 12 inchi și (cel puțin pentru vremurile acelea) erau superbe pentru voce  :coolspeak:
Dacă poți face un efort financiar puțin mai mare cred că un behringer în două căi (12 inchi + driver) se poate lua la 250-300 eur. O poți folosi la repetiție ca incintă pentru voce și la un eventual concert ca monitor propriu și personal (presupunând că amplificarea de putere există). Nu e un state of art însă e un produs decent care poate fi folosit, și dacă e folosit rezonabil durata de viață e mai mare decât se crede în general.

#11
Hellgate

Hellgate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2008
si eu cant acuma la o vermona :D dar e foarte veche si cand bat tobele nu mai aud nimic. Am gasit ceva in bucuresti o statie vermona http://forum.compute...egent-300n.html . Dar habar n-am daca e buna de ceva. Am vorbit cu domnul acela si a zis ca are puterea80 - 100 W curati numai ca nu a mai folosit-o de cativa ani buni si a zis ceva ca trebuie sa ii fac intretinere potentiometreleis cam prafuite sau ceva de genu. Problema e ca cantareste 40kg statia asta xD cam mult. http://forum.softped...a...t&id=691937

Edited by Hellgate, 10 January 2010 - 20:11.


#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,434
  • Înscris: 08.12.2006
Cred că nu e chiar cea mai potrivită alegere în cazul tău...

#13
Hellgate

Hellgate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2008
M-am tot gandit si m-am hotarat sa iau http://www.partysoun...20a-p-5416.html deoarece are si egalizator si ampl ceea ce cealalta nu are. Fortez bugetu putin si poate mi-o cumpar ^^ asta mai mult ca sigur acopera tobele.

#14
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
numai pentru voce iti ajunge lejer si o boxa de 100W sa-ti intre bine in peisaj...sau ideea e sa acoperi tobele de tot ? banuiesc ca nu, banuiesc ca vrei o repetitie decenta in care vocea sa se incadreze frumos in peisaj...faptul ca are egalizator nu este neaparat un lucru bun, depinde daca se poate anula, adica sa nu treaca deloc semnalul prin el, pentru ca ar putea exista posibiklitatea sa fie un Eq prost care incurca.Daca iti cumperi o boxa activa cum e cea din link, ai mare mare grija la diferenta brusca de temperatura pentru ca face condens si o pierzi.

Edited by antinari, 12 January 2010 - 01:59.
nu e necesara citarea postului anterior


#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,434
  • Înscris: 08.12.2006
Eq-ul nu e nici mai bun nici mai prost decât cel de pe mixerele behringer, cu diferența că media nu e (semi)parametrică. Dacă intri cu microfonul direct în boxă eq-ul e absolut necesar. În ce privește puterea, vei observa, probabil, că ar fi fost bine să fie mai multă (nu neapărat pentru gălăgie cât pentru fidelitate) dar se poate și cu câtă este. Ținând cont de specificul genului muzical prestat și de specificul semnalului de microfon neprocesat, în opinia mea ar fi fost necesar un minim de 200W pentru a merge curat cu un 40-50W.
În altă ordine de idei, nu excelează prin spl însă cred că va genera suficientă gălăgie pentru necesitățile tale. Cu siguranță e o alegere mai bună decât incinta din primul post și va fi utilă nu doar la repetiții ;)

#16
Hellgate

Hellgate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 27.02.2008
thanks for the advice ^^. Dar mai am o nelamurire dupa se poate inchide topicu la monitoru acesta de scena ce inseamna   Numar cai: 2 ?:D

#17
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,434
  • Înscris: 08.12.2006
Adică are un difuzor de bass/medii (cel de 12 inchi) și unul de medii/înalte (driver de 1 inch).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate