Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Probleme cu factura cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cristianmihai80

cristianmihai80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2009
Buna seara.

Am luat un telefon (lg shine) de la cosmote cu 1 leu si am facut abonament de 10 euro pe 2 ani,in luna decembrie 2008.
In prima luna, in ianuarie am avut de plata la factura 3,8 milione,insa nu am platit-o, iar din februarie nu am mai putut sa folosesc abonamentul, in urmatoarele luni primind tot felul de advertismente si notificari cu penalitati.

In aprilie 2009 am primit o instiintare de reziliere prin care eram informat ca a fost reziliat contractul de abonament ca urmare a nerespectarii obligatiilor contractuale de plata, si de asemenea ca neplata in 30 de zile de la aceasta instiintare va atrage dupa sine continuarea de catre cosmote a procesului de colectare, si de luare a masurilor legale de recuperare a debitului.

Pe 19 iunie a fost emisa o somatie (pe care am primit-o pe 23 iunie) prin care eram informat ca trebuie sa platesc 14 mil in termen de 5 zile, care includ si cheltuielile cu o firma juridico-financiara cu care lucreaza cosmote.
In aceasta se mentioneaza ca daca in mom primirii datoria a fost achitata, sa nu se tina cont de ea.

Am platit factura in val de 3,8 mil pe data de 22 iunie (inainte sa primesc somatia), insa in mom in care mi s-a cerut codul puk, nu mi l-am mai amintit si a ramas ca in urmatoarelele zile sa revin cu acest cod la cosmote, iar abonamentul imi va fi reactivat in termen de aproximativ o saptamana.

Insa nu am mai revenit la cosmote, avand si in momentul de fata abonamentul inchis.
Mentionez ca intre timp nu am mai primit nici o factura sau instiintare.

Ce urari ar avea acesta situatie? Si ce ar fi de facut?

#2
Marius995

Marius995

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 15.11.2009
Trebuia sa fii platit la timp , de aceea ti-au venit atatea milioane , ar trebui sa platesti tot , ca pana la urma tot trebuie platite .

#3
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
cam ciudat ce spui... n-am inteles, cine ti-a cerut codul PUK, si pt ce? apoi, cui i-ai platit banii? daca ai primit scrisoarea de la o firma de recuperare, inseamna ca cosmote a cesionat deja datoria ta acelei firme, deci lor trebuia sa achiti datoria. m-as mira daca la cosmote ai platit, deoarece nu mai figurai dator la ei, deci nu aveau dreptul sa-ti incaseze banii, daca au apucat sa cesioneze datoria ta. zic sa contactezi firma de recuperatori, cu ei trebuie sa clarifici situatia. acum, depinde si de tine cum stii sa negociezi.... sunt sanse sa-ti mai scada din penalitati, dar ma indoiesc, deoarece treaba e recenta, fapta se prescrie abia dupa 3 ani, deci au timp suficient sa te streseze si sa te dea in judecata. dar, daca abonamentul e pe numele tau, nu ai serviciu si nici bunuri pe numele tau, daca castiga un eventual proces, tot n-au ce recupera, ba le mai spui ca vrei sa emigrezi in america de sud, ai rezervat deja biletul, se vor multum cu mai putini bani, decat sa riste sa nu mai vada nimic..

#4
cristianmihai80

cristianmihai80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2009

View Postkorsar, on 8th January 2010, 20:01, said:

cam ciudat ce spui... n-am inteles, cine ti-a cerut codul PUK, si pt ce? apoi, cui i-ai platit banii? daca ai primit scrisoarea de la o firma de recuperare, inseamna ca cosmote a cesionat deja datoria ta acelei firme, deci lor trebuia sa achiti datoria. m-as mira daca la cosmote ai platit, deoarece nu mai figurai dator la ei, deci nu aveau dreptul sa-ti incaseze banii, daca au apucat sa cesioneze datoria ta. zic sa contactezi firma de recuperatori, cu ei trebuie sa clarifici situatia. acum, depinde si de tine cum stii sa negociezi.... sunt sanse sa-ti mai scada din penalitati, dar ma indoiesc, deoarece treaba e recenta, fapta se prescrie abia dupa 3 ani, deci au timp suficient sa te streseze si sa te dea in judecata. dar, daca abonamentul e pe numele tau, nu ai serviciu si nici bunuri pe numele tau, daca castiga un eventual proces, tot n-au ce recupera, ba le mai spui ca vrei sa emigrezi in america de sud, ai rezervat deja biletul, se vor multum cu mai putini bani, decat sa riste sa nu mai vada nimic..



Vreau sa rectific un lucru, nu mi s-a cerut codul puk, eu am zis ca nu mi-l mai amintesc, si mi s-a spus ca mi se va da alta alta cartela dupa ce voi clarifica situatia cu firma de recuperari, si de asemenea mi s-a dat nr de telefon al acestei firme. Cand am sunat mi-au zis ca nu-i intereseaza pe ei ca eu am platit factura la caseria cosmote, ca lor trebuie sa le platesc suma de bani ce apare in somatie. Dupa 2 zile m-au sunat inapoi (seara dupa ora 21) pentru a-mi zice sa platesc suma, in caz contrar voi fi dat in judecata.
Si mai vreau sa adaug faptul ca am serviciu si masina.

Edited by cristianmihai80, 08 January 2010 - 20:38.


#5
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Asa..si tu acum...de fapt, ce vrei sa aflii de la noi??? Ca totul este bine, toate datoriile tale s-au sters , Cosmote este un sac fara fund si i doare undeva de datoria ta catre ei, tine-o tot asa??? Ei bine...cred ca deja s-a cam dat jos armata din pod cu datornicii astia, prea multi si-au luat-o in cap si cred ca cei de la companiile de telefonie le sterg datoriile, iar pe la spate rad pe sub mustata zicand...vai ce smecher am fost, le-am tras-o...e crize prietene, astia vor face pe draq in 4 sa scoata banii de la datornici, nu or sa mai ierte nici pe ma-sa companiei si o sa traga cat vor putea sa recupereze tot, pana la ultimul banut, datorie plus penalizari...o sa vedeti ca se vor mari cazurile de dare in judecata.

Mai bine citesti aci, o fi adevarat, o fi doar de publicitate,o fi doar de a speria rauplatnicii...dar s-a intamplat.

http://forum.softped...howtopic=625745

#6
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
inseamna ca e asa cum am spus mai sus... dar cosmote, nu trebuia sa-ti ia banii. ar trebui sa vorbesti la cosmote, fie sa-ti inapoieze suma platita, fie s-o transfere in numele tau, firmei de recuperatori... daca e asa cum zici, caa-ti vor d o cartela noua, contractul tau se va derula in continuare, scapi de taxa de reziliere inainte de expirarea contractului. dar ma indoiesc, din moment ce contractul tau a fost deja reziliat si dosarul tau a ajuns la recuperatori. probabil, ti-au promis o cartela prepay, cu acelasi numar, sau un abonament nou, dar la asta din urma iar ma indoiesc, din moment ce ai demonstrat ca esti un rau platnic. poate, daca depui o garantie de 2-300 de euro.
acum, ce variante ai: cea mai corecta si cinstita, e sa platesti datoria la firma de recuperatori, in cel mai rau caz, fara suma platita la cosmote, dar sa pastrezi chitanta neaparat!!!! pe baza ei, vei putea castiga un eventual proces.  oricum, vor recupera ei suma de la cosmote, incasarea ei e ilegala. s-a produs o greseala, nu conteaza din vina cui, dar banii aia nu li se cuvin. daca ai nervi de otel, exista posibilitatea sa tragi de timp, 3 ani de la ultima plata, cand intervine prescriptia si nu te mai pot da in judecata. bineinteles, daca in acesti 3 ani, nu mai faci plati in contul firmei de recuperatori. ( sau nu face altcineva, in numele tau!!!! ) risti sa ajungi la tribunal, sa platesti penalitatile, plus cheltuielile de judecata, dar exista si posibilitatea sa scapi fara sa platesti nimic, daca avocatul firmei nu poate demonstra ca tu chiar le datorezi acei bani.... apoi, mai exista si varianta, ca firma sa te dea in judecata cat mai tarziu, sa creasca penalitatile in speranta ca vor incasa mai multi bani. au fost cazuri, cand s-a ajuns in instanta, cu 2-3 luni, inainte de a trece cei 3 ani. daca ai un avocat mediocru, va gasi motive sa ceara probe suplimentare la dosar,( si sigur va gasi) urmatoarea infatisare va avea loc dupa ce au trecut cei 3 ani si cazul va fi clasat. bineinteles, vei plati onorariul avocatului... acum tu decizi, care solutie iti convine... eu recomand sa clarifici si sa platesti... daca ai chef de joaca, alege ultima varianta, 99% castigi... mai ales daca e vorba de "celebra" firma de recuperatori, care-si schimba numele des, ca s-au facut de ras destul pe net, sunt campioni la pierdut procese: EOS-KSI. KSI. KASOLVENTIA etc...  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate