Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Sony-Ericsson Vivaz

- - - - -
  • Please log in to reply
675 replies to this topic

#91
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postrovi, on 12th April 2010, 20:12, said:

ma cam tenteaza si pe mine acest telefon.nu prea stiu ce sa fac.sunt tentante si pretul si design-ul si performantele telefonului.cei care il au ce zic?merita?
Mai bine te orientezi spre HTC Legend pentru ca il bate la toate capitolele cu exceptia foto/video.

La Sony-Ericsson Vivaz sensibiliatea ecranului lasa de dorit plus ca sistemul de operare nu se misca asa de bine ca Android 2.1

Edited by Just_Cavalli, 14 April 2010 - 18:03.


#92
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007

View PostJust_Cavalli, on 14th April 2010, 19:00, said:

Mai bine te orientezi spre HTC Legend pentru ca il bate la toate capitolele cu exceptia foto/video.

La Sony-Ericsson Vivaz sensibiliatea ecranului lasa de dorit plus ca sistemul de operare nu se misca asa de bine ca Android 2.1

Corect, in privinta OS-ului, dar daca vrei foto-video, ce faci? Parerile vor fi tot timpul impartite, dar la capitolul video/foto nu-l bate nimeni momentan ;)

#93
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Deocamdata dar peste o luna lucrurile o sa se schimbe pentru ca o sa fie disponibila "cavaleria grea" de la Samsung (Samsung S8500 Wave, Samsung I8520 Beam respectiv Samsung I9000 Galaxy S).

Oricum pentru mine sunt suficiente capabilitatile foto/video pe care le are Legend insa mi-as mai fi dorit un ecran Super Amoled si o tastatura QWERTY fizica.

Edited by Just_Cavalli, 14 April 2010 - 20:42.


#94
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
Pai atunci orienteaza-te spre un Nexus ;) - care-l bate la toate capitolele, mai putin baterie ;)

View PostJust_Cavalli, on 14th April 2010, 19:00, said:

Mai bine te orientezi spre HTC Legend pentru ca il bate la toate capitolele cu exceptia foto/video.

Nu chiar la toate, Vivaz are procesor mai bun, e mai mic si tind sa cred ca bateria tine mai mult, avand in vedere timpii de convorbire, nu ma refer la stand by

Edited by gabib77, 14 April 2010 - 21:57.


#95
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
mersi de info.avand in vedere ca sunt fan inrait sony ericsson, de vreo 5-6 ani incoace, parca nu imi vine sa schimb brand-ul.chiar sunt tentat de acest Vivaz.pt nevoile mele cred ca ar fi perfect.e adevarat ca OS-ul nu e cel perfect dar totusi are multe optiuni.am vrut doar sa stiu o parere a unuia care poseda acest telefon.mersi.o seara buna

#96
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postgabib77, on 14th April 2010, 22:46, said:

Nu chiar la toate, Vivaz are procesor mai bun, e mai mic si tind sa cred ca bateria tine mai mult, avand in vedere timpii de convorbire, nu ma refer la stand by
Da dar Legend are ecran AMOLED care are un contrast mai bun respectiv un consum mai mic de curent fata de un TFT.

Datele date de producator sunt cu caracter orientativ...

Edited by Just_Cavalli, 15 April 2010 - 10:13.


#97
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007

View PostJust_Cavalli, on 15th April 2010, 11:13, said:

Da dar Legend are ecran AMOLED care are un contrast mai bun respectiv un consum mai mic de curent fata de un TFT.

Datele date de producator sunt cu caracter orientativ...

Da, dar eu am facut o comparatie intre Omnia HD si Vivaz la stand-by in 3G, unul are AMOLED, celalalt TFT, iar gsmarena are dreptate... Eu zic ca nu ai luat in calcul faptul ca unul are ecran mai mare chiar daca e AMOLED, iar altul are TFT si e mai mic, deci se cam compenseaza treaba...

#98
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Eu vorbeam despre HTC Legend si Sony-Ericsson Vivaz si apoi intervi tu cu comentariul de ma jos :

View Postgabib77, on 14th April 2010, 22:46, said:

Nu chiar la toate, Vivaz are procesor mai bun, e mai mic si tind sa cred ca bateria tine mai mult, avand in vedere timpii de convorbire, nu ma refer la stand by
Eu nu vad nici o referire la Omnia HD....si oricum nu vad rostul comparatiei. Samsung Omnia HD a fost lansat acum un an... desi sincer cred ca un Omnia HD modat(utlima versiune customizata Hyperx) il bate fara drept de apel pe acest Vivaz care dabia a vazut si el "lumina soarelui".

Edited by Just_Cavalli, 15 April 2010 - 14:54.


#99
nelub

nelub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 05.10.2006
Nu chiar la toate, Vivaz are procesor mai bun, e mai mic si tind sa cred ca bateria tine mai mult, avand in vedere timpii de convorbire, nu ma refer la stand by
[/quote]
Si pana la urma cat are procesorul lui Vivaz ,600Mhz sau 720Mhz ?

#100
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
720Mhz

Edited by Just_Cavalli, 15 April 2010 - 17:16.


#101
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007

View PostJust_Cavalli, on 15th April 2010, 15:48, said:

Eu nu vad nici o referire la Omnia HD....

In caz ca nu ti-ai dat seama, am facut referire pentru a continua comparatia ta intre AMOLED si TFT

#102
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006

View PostJust_Cavalli, on 14th April 2010, 19:00, said:

Mai bine te orientezi spre HTC Legend pentru ca il bate la toate capitolele cu exceptia foto/video.

La Sony-Ericsson Vivaz sensibiliatea ecranului lasa de dorit plus ca sistemul de operare nu se misca asa de bine ca Android 2.1
Nu stiu daca-l bate la toate capitolele cu exceptia foto/video.
Cu toate astea e diferenta de 3,5 milioane intre cele doua. Si asta poate conta :)

#103
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postpykko, on 16th April 2010, 17:47, said:

Nu stiu daca-l bate la toate capitolele cu exceptia foto/video.
Cu toate astea e diferenta de 3,5 milioane intre cele doua. Si asta poate conta :)
Ultima versiune a lui Hyper X pentru Omnia HD are incorportate codecurile foto/video de la Vivaz...
Diferenta este de 288 de lei! http://telefonultau....nia-HD-8GB.html La Vodafone Vivaz costa 1312 lei la liber.

Din punctul meu de vedere Vivaz nu isi merita banii.

Edited by Just_Cavalli, 16 April 2010 - 17:28.


#104
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View PostJust_Cavalli, on 26th February 2010, 20:19, said:

Nu conteaza ca nu e capacitiv pentru ca ecranul foloseste tehnologia rezistiva de ultima ora adica ecranul este la fel de sensibil ca al unuia capacitiv. ;)

View PostJust_Cavalli, on 14th April 2010, 19:00, said:

La Sony-Ericsson Vivaz sensibiliatea ecranului lasa de dorit
Ne lasi?

#105
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Am afirmat acel lucru pentru ca atunci credeam ca ecranul rezistiv de la Vivaz e la fel de bun ca si cel de pe Samsung M8910 Pixon12 sau cel de pe Samsung S8000 Jet dar m-am inselat.

#106
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 10.02.2006

View PostJust_Cavalli, on 16th April 2010, 18:19, said:

Ultima versiune a lui Hyper X pentru Omnia HD are incorportate codecurile foto/video de la Vivaz...
Diferenta este de 288 de lei! http://telefonultau....nia-HD-8GB.html La Vodafone Vivaz costa 1312 lei la liber.

Din punctul meu de vedere Vivaz nu isi merita banii.
HyperX nu este versiune oficiala de firmware si instalarea ei probabil ca duce la pierderea garantiei. Iar in plus nu ai certitudinea ca este 100% perfect.
Pe de alta parta Omnia HD este mult prea incomod si mare fata de Vivaz: 3,7 inch fata de 3,2 inch.

Nu spun ca Vivaz e perfect si as fi preferat si eu Android probabil, insa HTC Desire e mult prea scump pentru asta. Comparand alte smartphone-uri cu Android cu SE Vivaz, am ramas la Vivaz.

Edited by pykko, 17 April 2010 - 23:12.


#107
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View PostJust_Cavalli, on 17th April 2010, 22:08, said:

Am afirmat acel lucru pentru ca atunci credeam ca ecranul rezistiv de la Vivaz e la fel de bun ca si cel de pe Samsung M8910 Pixon12 sau cel de pe Samsung S8000 Jet dar m-am inselat.
Absolut niciun ecran rezistiv nu se compara cu unul capacitiv cand vine vorba de sensibilitate. A atinge si a apasa sunt doua lucruri total diferite. A avea sticla mineralizata deasupra ecranului e una, a avea o folie din plastic e alta.
Vivaz are un ecran destul de sensibil (pentru un touchscreen rezistiv, cu toate ca eu nu i-as spune touchscreen), e adevarat ca nu se compara cu Samsung Jet care la ora actuala are cel mai bun ecran rezistiv de pe piata, idem si cu Pixon12 ca e vorba de aceleasi afisaje/touch-uri, dar de aici si pana a afirma ca Vivaz este un 'rahat' (cam asta se intelege din posturile tale) e mare diferenta.
Vivaz e un telefon foarte bun, pentru banii ceruti in schimb (nu uita politica preturilor la Sony Ericssson, care sunt foarte mari la inceput iar dupa cateva luni scad enorm) si mult peste Omnia HD (concurentul principal), singura exceptie fiind afisajul.

Edited by TimeWriter, 17 April 2010 - 22:56.


#108
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Ma indoiesc ca este peste Omnia HD dar de compari un telefon aparut de o luna cu unul care e disponibil pe piata de aproape 1 an....
HTC Lengend este intradevar un telefon care isi merita banii(1600 de lei) si peste mai putin o luna o sa fie disponibil si Samsung Wave care o sa aiba cel mai bun raport pret/calitate/performante.
Se pot face deja precomenzi la pretul de 1600 de lei.

Edited by Just_Cavalli, 18 April 2010 - 14:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate