Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Diferente curs valutar la apartamente noi Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
doraly21

doraly21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.06.2006
Salutare,

Stie sa imi spune cineva care a achizitionat un apartament nou prin programul Prima Casa la ce curs i-a facut banca schimbul valutar pentru creditul contractat?

Daca vanzatorul este o societate comerciala, esti obligat prin lege sa ii dai banii in lei la cursul BNR.

La ce curs v-a schimbat banca banii, fatza de cursul de schimb standard.

Cu cati bani a trebuit sa veniti de acasa pentru a ajunge la suma pe care trebuia sa o dati dezvoltatorului?

Edited by doraly21, 06 January 2010 - 20:33.


#2
bani18ro

bani18ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.01.2010
Intrebarea asta ma famanta si pe mine de mult timp. Dosarul meu inca este in analiza dar am un consilier de credit foarte ok si mi-a zis ca nu poate spune exact la cat se face licitatia si nu poate garanta diferenta de pret. O cunostinta a platit la 30 000 euro diferenta de 1400 lei. Diferenta depinde de evolutia euro foarte mult. Daca in ziua anterioara platii cursul a fost mai mare vei plati o diferenta mai mare. La job fac plati externe si am observat ca la sumele peste 20 000 euro banca iti liciteaza cu apozimativ 0.02 mai putin decat cursul lor. Si un sfat niciodata nu faceti licitatia la primele ore ale diminetii deoarece atunci cursul e mai mare.

 doraly21, on 6th January 2010, 20:32, said:

Salutare,

Stie sa imi spune cineva care a achizitionat un apartament nou prin programul Prima Casa la ce curs i-a facut banca schimbul valutar pentru creditul contractat?

Daca vanzatorul este o societate comerciala, esti obligat prin lege sa ii dai banii in lei la cursul BNR.

La ce curs v-a schimbat banca banii, fatza de cursul de schimb standard.

Cu cati bani a trebuit sa veniti de acasa pentru a ajunge la suma pe care trebuia sa o dati dezvoltatorului?


#3
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
La mine la 42.000 euro am platit vreo 1100 RON diferenta, si asta dupa indelungi insistente la banca din partea dezvoltatorului sa traga in jos diferenta, si precum ca eram vreo 10 oameni cu credit la respectiva banca, care schimbam toti banii in perioada aceea. Cursul poate sa fie oricare si oricat de mare diferenta intre vanzare si cumparare ca tot la mana bancii esti. Ei stabilesc cat iti da tie pe euro cati ii vinzi, si cu cat ii vinde ea dezvoltatorului, ca de fapt asta e diferenta pe care o suporti. Asadar, incercati sa va intelegeti bine cu aia de la banca si sa stabiliti o diferenta inainte.

#4
MM_13

MM_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.06.2009

 doraly21, on 6th January 2010, 20:32, said:

Salutare,

Stie sa imi spune cineva care a achizitionat un apartament nou prin programul Prima Casa la ce curs i-a facut banca schimbul valutar pentru creditul contractat?

Daca vanzatorul este o societate comerciala, esti obligat prin lege sa ii dai banii in lei la cursul BNR.

La ce curs v-a schimbat banca banii, fatza de cursul de schimb standard.

Cu cati bani a trebuit sa veniti de acasa pentru a ajunge la suma pe care trebuia sa o dati dezvoltatorului?


Schimbul valutar se face la cursul de cumparare al bancii, curs care e mai mic decat cursul BNR. Pe site-ul bancii este afisat acest curs. Este adevarat ca participi la licitatie, dar cursul nu este mult mai mare fata de cel publicat pe site (cred ca maxim 1 ban). Poti sa faci o socoteala aproximativa.
Nimeni nu-ti poate spune ce diferenta trebuie sa acoperi pentru ca mai este o variabila: diferenta de curs dintre ziua in care inchei contractul de vanzare-cumparare si ziua in care se extrage creditul. Daca ai bafta si cursul creste, diferenta e mai mica: faci contractul la un curs de 4,16 si faci vanzarea valutei la un curs de 4,20. Dar poate fi si invers.
Bafta!

#5
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008

 MM_13, on 6th January 2010, 22:55, said:

Schimbul valutar se face la cursul de cumparare al bancii, curs care e mai mic decat cursul BNR. Pe site-ul bancii este afisat acest curs. Este adevarat ca participi la licitatie, dar cursul nu este mult mai mare fata de cel publicat pe site (cred ca maxim 1 ban). Poti sa faci o socoteala aproximativa.
Nimeni nu-ti poate spune ce diferenta trebuie sa acoperi pentru ca mai este o variabila: diferenta de curs dintre ziua in care inchei contractul de vanzare-cumparare si ziua in care se extrage creditul. Daca ai bafta si cursul creste, diferenta e mai mica: faci contractul la un curs de 4,16 si faci vanzarea valutei la un curs de 4,20. Dar poate fi si invers.
Bafta!

Din experienta mea pot sa spun ca la mine a fost altfel. Pe dezvoltator nu-l intereseaza cursul BNR atat de mult, ci el vrea sa ramana cu atatia bani in mana. Practic, daca dupa avans am ramas de plata cu 43.000 euro, atunci el atatia euro vrea sa aiba in cont. Ori, cum factura este emisa in lei, precum si contul dezovlatotrululi in care am facut plata e la fel in lei, eu trebuia sa schimb banii. Eu schimb banii din credit sa zicem peste cursul de cumparare al bancii. Apoi adaug la acea suma, diferenta pana la suma care ii este de ajuns dezvoltatorului sa cumpere inapoi la el in cont cei 43.000 euro, deci cat vrea banca....ca banca poate sa nu negocieze cu mine, cand vand euro deloc, dar sa negocieze cu dezvoltatorul cand cumpara el...tot eu trebuie sa acopar acea diferenta. Sper ca m-am facut inteles....Acuma, la urma urmei, faci cum vrea vanzatorul. Mie asa mi-a zis dezvoltatorul de la bun inceput, ca peste toate facturile si bla-bla-urile in lei, suma de pe contractul de vanzare cumparare vrea sa o aiba in cont si punct. Oricum mi-a convenit ca peste tot e cel putin asa. Bafta!

#6
annabella

annabella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 25.10.2005
eu astept de doua zile sa mi se schimbe cursul...din cate am inteles se liciteaza pe piata interbancara...am semnat la 4,21 aproape si deja euro e 4,16 ceea ce inseamna o diferenta mare la mine...mai astept...:)

#7
LUIZA_28

LUIZA_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 27.07.2009

 annabella, on 7th January 2010, 08:54, said:

eu astept de doua zile sa mi se schimbe cursul...din cate am inteles se liciteaza pe piata interbancara...am semnat la 4,21 aproape si deja euro e 4,16 ceea ce inseamna o diferenta mare la mine...mai astept... :)

Ai grija cat astepti. Daca se duce cursul tot in jos poti sa pierzi destul de mult. La noi diferenta a fost de 2000Ron. Am semnat pe 22.12, intabularea pe numele nostru a iesit pe 28.12 si plata s-a facut pe 29.12. In tot acest timp euro a tot scazut si cu toata negocierea cursului tot am avut o diferenta mare. Imprumutul a fost de 40500E

#8
andreeado

andreeado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.12.2009
salutare,

sunt si eu cat de cat la sfarsit cu dosarul, in sensul ca astept ok-ul de la Fond, insa nu m-am lamurit cu diferenta aceasta de curs :

1. cum se calculeaza exact
2. ce fluctuatie a cursului mi-ar fi favorabila
3. diferenta respectiva trebuie adusa "de acasa", fiind cheltuieli colaterale alaturi de avans, chlt notariale, depozit colateral, etc ?

Multumesc

Edited by andreeado, 12 January 2010 - 21:01.


#9
Kanoknual

Kanoknual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.02.2007
Noi aveam dosarul la brd iar dezvoltatorul avea contul la bcr... creditul fiind in euro trebuia transformat in lei tot la brd si de aici plecau in lei la bcr... unde dezvoltatorul avea ipoteca pe apt, in euro.... atunci leii ajunsi la bcr trebuiau din nou schimbati in euro si...am fi platit din buzunar cele doua diferente de curs..... din ce'am spicuit, s'au folosit conturi "escrow" pentru a transfera suma din cont brd ron in cont bcr ron....asta fiind combinatia la care faceam referire....
Mai exact, in loc de 5000 ron, am platit 1400.
Sper ca va ajuta cu ceva.....daca se aplica si in cazul tau situatia de fata.

#10
adytu26

adytu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.12.2005

 Kanoknual, on 26th January 2010, 00:00, said:

Noi aveam dosarul la brd iar dezvoltatorul avea contul la bcr... creditul fiind in euro trebuia transformat in lei tot la brd si de aici plecau in lei la bcr... unde dezvoltatorul avea ipoteca pe apt, in euro.... atunci leii ajunsi la bcr trebuiau din nou schimbati in euro si...am fi platit din buzunar cele doua diferente de curs..... din ce'am spicuit, s'au folosit conturi "escrow" pentru a transfera suma din cont brd ron in cont bcr ron....asta fiind combinatia la care faceam referire....
Mai exact, in loc de 5000 ron, am platit 1400.
Sper ca va ajuta cu ceva.....daca se aplica si in cazul tau situatia de fata.

Buna,ce inseamna conturi escrow?cum te ajuta cu diferenta de curs?

#11
andreeado

andreeado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.12.2009

 Kanoknual, on 26th January 2010, 00:00, said:

Noi aveam dosarul la brd iar dezvoltatorul avea contul la bcr... creditul fiind in euro trebuia transformat in lei tot la brd si de aici plecau in lei la bcr... unde dezvoltatorul avea ipoteca pe apt, in euro.... atunci leii ajunsi la bcr trebuiau din nou schimbati in euro si...am fi platit din buzunar cele doua diferente de curs..... din ce'am spicuit, s'au folosit conturi "escrow" pentru a transfera suma din cont brd ron in cont bcr ron....asta fiind combinatia la care faceam referire....
Mai exact, in loc de 5000 ron, am platit 1400.
Sper ca va ajuta cu ceva.....daca se aplica si in cazul tau situatia de fata.

Buna,

Poti, te rog  frumos sa-mi explici si mie mai in detaliu ce inseamnca acest cont "escrow", si in ce masura ma poate ajuta ? sunt putin disperata ca azi am amanat semnarea contractului de v/c cu dezvoltatorul (pana maine dupa amiaza) din cauza acestor diferente, in sensul ca nu mi se parea ok sa platesc eu diferenta de 2 ori; de aceea ma gandeam ca poate contul asta de care zici tu, m-ar putea ajuta si pe mine sa reduc din diferente, caci am si eu undeva la 3000 RON de platit.

multumesc mult

#12
Kanoknual

Kanoknual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.02.2007

 andreeado, on 27th January 2010, 00:21, said:

Buna,

Poti, te rog  frumos sa-mi explici si mie mai in detaliu ce inseamnca acest cont "escrow", si in ce masura ma poate ajuta ? sunt putin disperata ca azi am amanat semnarea contractului de v/c cu dezvoltatorul (pana maine dupa amiaza) din cauza acestor diferente, in sensul ca nu mi se parea ok sa platesc eu diferenta de 2 ori; de aceea ma gandeam ca poate contul asta de care zici tu, m-ar putea ajuta si pe mine sa reduc din diferente, caci am si eu undeva la 3000 RON de platit.

multumesc mult

Buna,

imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult de atat, nici eu n'am inteles tot mecanismul....conturile escrow sunt valabile doar ptr persoane juridice, deci, doar dezvoltatorul poate sa'l deschida - inchida.... Eu am avut noroc de un dezvoltator expert in servicii bancare, si'am remarcat ca cei din BRD au fost mirati ca stia de acest gen de serviciu si tot ce implica el.....
Discuta cu cei de la banca si cu dezvoltatorul....poate inteleg ce au de facut

Bafta,
K

#13
sebi7

sebi7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.12.2009

 andreeado, on 26th January 2010, 17:21, said:

Buna,

Poti, te rog  frumos sa-mi explici si mie mai in detaliu ce inseamnca acest cont "escrow", si in ce masura ma poate ajuta ? sunt putin disperata ca azi am amanat semnarea contractului de v/c cu dezvoltatorul (pana maine dupa amiaza) din cauza acestor diferente, in sensul ca nu mi se parea ok sa platesc eu diferenta de 2 ori; de aceea ma gandeam ca poate contul asta de care zici tu, m-ar putea ajuta si pe mine sa reduc din diferente, caci am si eu undeva la 3000 RON de platit.

multumesc mult

Buna,

Nu cred ca te poate ajuta sa reduci din diferente acest cont 'escrow'
Din cate am inteles eu dupa ce s-a aprobat creditul banca pune banii pe numele tau intr-un cont escrow (bani la care nu poti umbla). Astfel vanzatorul are garantia ca dispui de banii respectivi.
Apoi mergeti la notar, se semneaza contractul de v-c dupa care te duci la banca si faci transferul catre contul vanzatorului.

de la google...
Escrow = un document, obligatiune sau orice alt angajament scris, cedat catre un tert, sa fie pastrat de acesta pana cand un act este intocmit sau anumite conditii sunt indeplinite, si apoi este acordat beneficiarului.

Te poti folosi de evolutia cursului interbancar (poti estima cursul BNR pentru ziua urmatoare si / sau cursul de schimb de la banci)
http://www.cursvalut...online/EUR-RON/

#14
andreeado

andreeado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.12.2009

 sebi7, on 26th January 2010, 23:39, said:

Buna,

Nu cred ca te poate ajuta sa reduci din diferente acest cont 'escrow'
Din cate am inteles eu dupa ce s-a aprobat creditul banca pune banii pe numele tau intr-un cont escrow (bani la care nu poti umbla). Astfel vanzatorul are garantia ca dispui de banii respectivi.
Apoi mergeti la notar, se semneaza contractul de v-c dupa care te duci la banca si faci transferul catre contul vanzatorului.

de la google...
Escrow = un document, obligatiune sau orice alt angajament scris, cedat catre un tert, sa fie pastrat de acesta pana cand un act este intocmit sau anumite conditii sunt indeplinite, si apoi este acordat beneficiarului.

Te poti folosi de evolutia cursului interbancar (poti estima cursul BNR pentru ziua urmatoare si / sau cursul de schimb de la banci)
http://www.cursvalut...online/EUR-RON/

Salut,

Mersic de raspunsuri; in final am semnat si noi ieri, cu un curs BNR destul de mic (4.1179), asa ca acum sper sa creasca pana imi iese intabularea sau ma rog, pana saptamana viitoare; poate poate am noroc si cursul de cumparare al BCR-ului (unde am luat creditul) creste si el pana la limita de 4.1179 sau pe aproape.

Ma rog, de platit oriucm o sa platesc, pentru ca dupa ce se transfera RON-ii la dezvoltator, iar tb sa-i schimb in EUR, ca sa ajung la suma rest de plata (total pret apartament 34000, avans 1700, rest 32300).

Sper sa-mi foloseasca faptul ca am avut un curs mic BNR...zic si io...

Seara buna
A.

#15
adytu26

adytu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.12.2005
In sfarsit s-a terminat si la noi cu schimbul euro-lei si lei-euro. Am semnat pe 22.01 cvc si azi au licitat cei de la firma care ne-a vandut apartamentul si urmeaza sa platim cam 100 de euro  :D .


 andreeado, on 28th January 2010, 19:59, said:

Salut,

Mersic de raspunsuri; in final am semnat si noi ieri, cu un curs BNR destul de mic (4.1179), asa ca acum sper sa creasca pana imi iese intabularea sau ma rog, pana saptamana viitoare; poate poate am noroc si cursul de cumparare al BCR-ului (unde am luat creditul) creste si el pana la limita de 4.1179 sau pe aproape.

Ma rog, de platit oriucm o sa platesc, pentru ca dupa ce se transfera RON-ii la dezvoltator, iar tb sa-i schimb in EUR, ca sa ajung la suma rest de plata (total pret apartament 34000, avans 1700, rest 32300).

Sper sa-mi foloseasca faptul ca am avut un curs mic BNR...zic si io...

Seara buna
A.


#16
andreeado

andreeado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.12.2009

 adytu26, on 2nd February 2010, 18:10, said:

In sfarsit s-a terminat si la noi cu schimbul euro-lei si lei-euro. Am semnat pe 22.01 cvc si azi au licitat cei de la firma care ne-a vandut apartamentul si urmeaza sa platim cam 100 de euro  :D .
Buna,

Felicitari , ai scapat usor cu 100 EUR; cum ai reusit ? eu sunt in aceeasi situatie, in sensul ca tre sa fac schimbul EUR-LEI-EUR ; am semnat cu un BNR de 4.1179 iar acum cursul de cumparare la BCR este 4.03 iar cel de vanzare de la banca dezvoltatorului 4.1157, avand rest de plata 32300 EUR; deci as avea de platit : 4.1179 - 4.030 = 0.0879 *32300 = 2840 RON diferenta BCR vs BNR EUR-LEI ; apoi 4.1179 - 4.1157 = 0.0029 * 32300 = -94 RON pentru LEI -EUR;
TOTAL 2745 RON  :worthy:

ai luat cumva apart de la persoana fizica ?   :rolleyes:

#17
adytu26

adytu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.12.2005

 andreeado, on 2nd February 2010, 20:19, said:

Buna,

Felicitari , ai scapat usor cu 100 EUR; cum ai reusit ? eu sunt in aceeasi situatie, in sensul ca tre sa fac schimbul EUR-LEI-EUR ; am semnat cu un BNR de 4.1179 iar acum cursul de cumparare la BCR este 4.03 iar cel de vanzare de la banca dezvoltatorului 4.1157, avand rest de plata 32300 EUR; deci as avea de platit : 4.1179 - 4.030 = 0.0879 *32300 = 2840 RON diferenta BCR vs BNR EUR-LEI ; apoi 4.1179 - 4.1157 = 0.0029 * 32300 = -94 RON pentru LEI -EUR;
TOTAL 2745 RON  :worthy:

ai luat cumva apart de la persoana fizica ?   :rolleyes:

Buna,am luat de la persoana juridicanu aveau cont escrow sau altceva). am avut noroc ca bcr-ul a schimbat cu 4.09 si ceva si directorul finnaciar de la firma a schimbat cu 4.1 aprox.(ne-au zis ca au conventie cu banca pentru un curs preferential+ce au negociat). bcr-ul a schimbat joi si firma a schimbat ieri. Nu cred ca are vreo treaba cursul bnr la care ai schimbat,la noi in cvc era trecut cursul de la italo din ziua respectiva,dar ni s-a spus ca nu se tine cont de el. Nici nu vad de ce ar avea vreo treaba cursul bnr de cand ai semnat,conteaza cati lei iei pe euro si cati euro iei pe lei cand se fac tranzactiile. succes

#18
alizar

alizar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2010
Salutare voua! eu sunt noua pe aici, asa ca.. sorry pt necunoastere!

noi incercam sa luam o casa prin BRD, iar in momentul de fata dosarul nostru ar trebuie sa fie la FOND;
din ce-am vazut mai sus voi vorbiti despre diferenta de curs atunci cand vanzatorul este un dezvoltator (persoana juridica);

poate sa-mi spuna cineva cam cat e diferenta de curs atunci cand vanzatorul e o persoana fizica?
merci mult!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate