Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Diferente curs valutar la apartamente noi Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
adytu26

adytu26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 17.12.2005

View Postalizar, on 3rd February 2010, 15:55, said:

Salutare voua! eu sunt noua pe aici, asa ca.. sorry pt necunoastere!

noi incercam sa luam o casa prin BRD, iar in momentul de fata dosarul nostru ar trebuie sa fie la FOND;
din ce-am vazut mai sus voi vorbiti despre diferenta de curs atunci cand vanzatorul este un dezvoltator (persoana juridica);

poate sa-mi spuna cineva cam cat e diferenta de curs atunci cand vanzatorul e o persoana fizica?
merci mult!

Buna,nu exista diferenta de curs la persoanele fizice deoarece,spre deosebire de persoanele juridice,pot incasa banii in euro. Din cate stiu la persoanele fizice exista doar comisionul de retragere.(cam 0.5% din suma,depinde de banca). Singura evetuala problema la persoanele fizice este cine plateste impozitul(care e destul de mare cam 4-5000 lei),de obicei acesta e platit de vanzator.

#20
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postalizar, on 3rd February 2010, 15:55, said:

Salutare voua! eu sunt noua pe aici, asa ca.. sorry pt necunoastere!

noi incercam sa luam o casa prin BRD, iar in momentul de fata dosarul nostru ar trebuie sa fie la FOND;
din ce-am vazut mai sus voi vorbiti despre diferenta de curs atunci cand vanzatorul este un dezvoltator (persoana juridica);

poate sa-mi spuna cineva cam cat e diferenta de curs atunci cand vanzatorul e o persoana fizica?
merci mult!


Mai sus se refera ca persoanele juridice nu pot primi euro.
Persoanele fizice pot primi euro, asa ca nu te vei lovi de aceasta problema.

#21
alizar

alizar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2010

View Postadytu26, on 3rd February 2010, 21:50, said:

Buna,nu exista diferenta de curs la persoanele fizice deoarece,spre deosebire de persoanele juridice,pot incasa banii in euro. Din cate stiu la persoanele fizice exista doar comisionul de retragere.(cam 0.5% din suma,depinde de banca). Singura evetuala problema la persoanele fizice este cine plateste impozitul(care e destul de mare cam 4-5000 lei),de obicei acesta e platit de vanzator.



merci mult pt raspuns!

cam asta stiam si eu, dar aici am vazut sumele acelea si m-am cam speriat; mai ales ca noi vom plati si acel impozit care cade in sarcina vanzatorului, ca asa ne-am inteles de la inceput; si se ridica cam la 7000 ron; asa ca.. imi doresc ca celelalte cheltuieli sa fie cat mai mici;

#22
alizar

alizar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.02.2010

View PostCorina2009, on 3rd February 2010, 22:10, said:

Mai sus se refera ca persoanele juridice nu pot primi euro.
Persoanele fizice pot primi euro, asa ca nu te vei lovi de aceasta problema.


merci, inseamna ca o sa avem o problema in minus.
mare lucru in programul asta, nu-i asa?

#23
accryss

accryss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.05.2010

View Postalizar, on 4th February 2010, 09:59, said:

merci mult pt raspuns!

cam asta stiam si eu, dar aici am vazut sumele acelea si m-am cam speriat; mai ales ca noi vom plati si acel impozit care cade in sarcina vanzatorului, ca asa ne-am inteles de la inceput; si se ridica cam la 7000 ron; asa ca.. imi doresc ca celelalte cheltuieli sa fie cat mai mici;
Salutare ,
  unde scrie  ca acel impozit cade in sarcina cumparatorului(in  contract)?  s-au asa  v-ati inteles voi cu cumparatorul? nu inteleg care e smecheria daca plateste cumparatorul impozitul respectiv?

#24
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Dpdv legal, impozitul il plateste vanzatorul, nu cumparatorul. E clar ca persoana care ramane cu bani din toata afacerea, o sa plateasca impozit dupa acei bani. Acuma ca unii vanzatori sunt shmecheri si ii pun pe cumparatori sa-l plateasca, asta eu o numesc taxa de fraier!

#25
coriand

coriand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2011
astept sa vina dosarul de la fond.....si se pare ca diferenta de curs,cel putin la
momentul asta este de 8.000 RON...se poate si mai rau!!!

Edited by coriand, 20 March 2011 - 09:31.


#26
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
Eu nu prea inteleg cum e cu diferenata asta de curs de la EUR la RON :(
Cand e bine si cand nu e bine ? Acum e bine ca e EURO mare si pana se vor transfera banii in contul proprietarului sa fie EURO mai mic ?
Timpul asta cat tine ? De cand pleaca dosarul la fond si pana se vor transfera banii ? Numai inteleg nimic :(

#27
Geo DJ

Geo DJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 16.12.2005
LATER EDIT:

Acum am inteles. De fapt e mai bine acum cand e EURO mai mare si daca de la data contractului pana la data cand proprietarul isi va primii banii EURO scade, eu am bani de primit, altfel o pun :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate