Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Turul Frantei

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008

View Postyvonna, on 14th January 2010, 15:08, said:

Merg pentru a treia oara in Paris - tura asta pentru fetita la Disney dar vreau sa-i arat si ceva din Paris. In materie de muzee am cam vazut tot. Ca iubitoare a impresionismului francez prefer Orsey-ul Luvrului. Si Pompidou e dragut. Ce as mai putea vedea? este vre-un zoo mare?

n-as vrea sa ma intelegi gresit, insa exista un topic despre paris ( asa cum mai exista si unul despre franta , afara de acesta ! ) si vei gasi multe informatii acolo .
in paris exista o menajerie, chiar langa gradina botanica si marea galerie a evolutiei , toate eventuale optiuni de luat in calcul pt un copil . un zoo mai mare este langa parc de vincennes ( linie metrou 1 ) .

#20
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postyvonna, on 14th January 2010, 15:08, said:

Merg pentru a treia oara in Paris - tura asta pentru fetita la Disney dar vreau sa-i arat si ceva din Paris. In materie de muzee am cam vazut tot. Ca iubitoare a impresionismului francez prefer Orsey-ul Luvrului. Si Pompidou e dragut. Ce as mai putea vedea? este vre-un zoo mare?

La Bois de Vincennes - zoo si tot in zona aceasta puteti merge la Porte Doree - acvariu. In Palais de la Porte Doree este si muzeul coloniilor.

Cand am pregatit drumul spre Caen, am gasit un parc zoo (mult mai laudat decat cel de la Vincennes!) in partea de vest a Parisului. La Thoiry-en-Yvelines.

#21
markiz

markiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 10.01.2010

View Posto_dor, on 14th January 2010, 16:01, said:

La Bois de Vincennes - zoo si tot in zona aceasta puteti merge la Porte Doree - acvariu. In Palais de la Porte Doree este si muzeul coloniilor.

Cand am pregatit drumul spre Caen, am gasit un parc zoo (mult mai laudat decat cel de la Vincennes!) in partea de vest a Parisului. La Thoiry-en-Yvelines.
Zoo de la Bois de Vincennes este inchis pina in anul 2013, pentru lucrari de renovare completa, asa ca sare din schema. Acvariul Topical de la porte Doree este dragut, mai mult pentru copii, si pentru cei carora le plac pestisorii colorati, bineanteles. Sant enorm de multi, mii de pestisori, accesul se face cu metroul 8. In ceea ce priveste zoo-ul Thiory din departamentul 78, Yvelines, este destul de mare vreo 350 - 400 de hectare, de aici ziceau ca au trimis vreo 6 bizoni sau zimbri cum se zice, in Romania pentru repopularea Carpatilor. Sant multe, multe de vazut, trebuie timp si bani, si sanatate.

#22
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
<yvonna>, aveti un motiv in plus pentru a vizita Thoiry-en-Yvelines.

#23
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
[Numele quote = 'Data o_dor' = '15th ianuarie 2010, după 11:08 '= '7655189']
<yvonna>, aveti ONU motiv in plus pentru un Thoiry vizita-en-Yvelines.
[/ quote]

am gasit in sfarsit topicul unde se discuta si despre gradinile zoo .
pun adresa celui din amneville , pt cei interesati  si care au drum prin zona   http://www.zoo-amneville.com/

#24
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Nu stiu daca se merita sa faceti un tur al Frantei intr-un singur an.Eu spre exemlu am avut ocazia sa stau in Paris 6 saptamani si tot nu m-am saturat de el si ar mai fi locuri de vizitat.Am fost si pe Coasta de Azut de 2 ori si tot ar mai fi locuri noi de vizitat.Ar mai fi :Alpii,Pirineii,zona Bordeaux,Valea Loarei si alte zone fermecatoare.Eu zic sa nu faci totul intr-un an ca nu o sa ai timp sa gusti farmecul.O sa fi tot timpul contratimp si obosit din cauza distantelor mari.

#25
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
@omis
este vorba de colmar , alsacia, intre strasbour si mulhouse . o simpla cautare pe google earth te va ajuta sa-ti faci o idee despre oras . voi pune si eu cateva foto .
este orasul natal al lui bartholdi . este vizitat in special pt centrul sau vechi superb ( daca-ti plac casele in stil fachwerk ) si muzeul unterlinden . este ... superb. cel putin mie asa mi-a parut . mi-au placut casele , cartierul 'mica venetie' , piata catedralei , magazinele , cafenelele , mancarea , oamenii . este o placere sa te plimbi pe strazi , sa te bucuri de frumusetea cladirilor , sa faci cumparaturi ( gasesti orice , de la clatite la piane ) , sa 'lenevesti' la o cafea , la un restaurant . cred ca in preajma craciunului e o adevarata feerie . noi l-am vizitat dupa zece zile de paris ( fiecare zi - o provocare de 'rezistenta' ) si cele doua zile de colmar ne-au relaxat cu adevarat . nu-i obligatoriu ca orasul sa placa ( intr-atat ) tuturor !  suntem diferiti , avem gusturi diferite .  ce relaxeaza pe unii, poate plictisi sau obosi pe altii . totul e sa alegem ceea ce credem ca ne reprezinta si unde consideram ca ne vom simti bine , chiar daca uneori ne putem insela.
Attached File  IMGP6505.JPG   2.49MB   118 downloads Attached File  IMGP6513.JPG   2.44MB   105 downloads Attached File  IMGP6516.JPG   2.9MB   95 downloads Attached File  IMGP6534.JPG   2.82MB   69 downloadsAttached File  IMGP6547.JPG   2.57MB   56 downloads Attached File  IMGP6556.JPG   2.48MB   76 downloads Attached File  IMGP6582.JPG   2.58MB   60 downloads Attached File  IMGP6588.JPG   2.62MB   54 downloadsAttached File  IMGP6600.JPG   2.5MB   42 downloads Attached File  IMGP6627.JPG   2.63MB   43 downloads Attached File  IMGP6643.JPG   2.59MB   44 downloads Attached File  IMGP6649.JPG   2.19MB   35 downloads Attached File  IMGP6671.JPG   2.63MB   58 downloads Attached File  IMGP6730.JPG   2.8MB   41 downloads Attached File  IMGP6777.JPG   2.27MB   38 downloads Attached File  IMGP6784.JPG   2.58MB   47 downloads Attached File  IMGP6803.JPG   2.79MB   63 downloads Attached File  IMGP6789.JPG   2.73MB   45 downloads Attached File  IMGP6792.JPG   2.44MB   38 downloads Attached File  IMGP6613.JPG   2.58MB   64 downloads

#26
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Multumesc. Din ceea ce povestesti dar si din fotografiile postate de tine intr-adevar pare mai mult decat interesant. Deja ma gandesc la o mica schimbare de plan si sa aloc o zi pentru aceasta destinatie. In schimb nu cred ca va fi pe gustul copilului dar la urma urmei au si adultii dreptul la o zi de "relache" dupa cateva zile de zbucium in parcuri.

#27
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
A spus cineva "Turul Frantei", iar <ajaccio> a replicat "Nu stiu daca se merita sa faceti un tur al Frantei intr-un singur an". Intru totul de acord. Limitati-va la una-doua zone; nu stiu cum Dumnezeu le-au facut atat de frumoase de la bun incaput si au atata grija de ele.

Am ajuns la acest subiect nu numai pentru a spune si eu "da, <ajaccio> are dreptate", ci pentru ca plecand de la "macarons a la bergamote" mi-am amintit de Nancy: bergamote, Place Stanislas, l'ecole de Nancy, in ce ordine vreti dumneavoastra. Caramels a la Bergamote.

Si – pentru ca-mi amintesc ca am vorbit (in scris) cu cineva despre Nancy – trebuie sa insist: mergeti la planul inclinat de la Saint-Louis-Arzviller.
Nu numai pentru copii, ci si pentru cei mari vor fi cateva ore memorabile. O ambarcatiune pe planul inclinat, canalul Marne-Rhin, cateva ecluze. Tehnica si poezie.
Receptionerele de la Nancy spuneau ca au auzit de planul inclinat, dar nu au ajuns niciodata. M-am simtit mandra ca noi, de la cateva mii de kilometri, am gasit timp pentru unul din cele 2-3 existente in Europa.

#28
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Multumesc Dariuscha!
Vom merge 1 zi in Colmar, dar mai vreau alte 5 in Bretagne si 2 pe Valea Loirei.
Recomandari pentru Bretagne am nevoie.
-O zi o am alocata pentru St Malo si Mont St Michel.Vreau sa vedem mareea. Se anunta ca va fi de 12m la mijlocul lunii august (daca am citit eu bine)
- o alta zi va fi pe Cote D'ARMOUR cu cap Frehel,Sables d'or si altele
-pentru Rennes am alocat 1/2 zi
As vrea sa stam in zona Dinan 2 nopti si alte 3 in partea de jos:Lorient sau Quimper.

#29
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
si noi vom ajunge pt prima oara in bretania abia in iulie . am rezervat cazare in saint-malo si rennes . pt informatii despre dinan ( cazare dar nu numai )  scrie aici http://www.dinan-tou...demande_doc.php  . noi intentionam sa-l vizitam cand ne 'mutam' din saint-malo in rennes : 1/2 zi dinan ,  1/2 rennes .
intre st-malo si st-michel merita o oprire in cancale , pt stridii . din st-malo puteti trece cu vaporas pt o plimbare in dinard ( cursele sunt dese ) .
aproape de coasta de granit ar fi de vazut morlaix dar si parcul natural huelgoat .  
'orarul' mareelor aici http://www.ot-montsa...ires_aout10.htm
nu te pot sfatui ce sa alegi intre quimper si lorient . noi din rennes intentionam sa vizitam intr-o zi 'zona' vannes . inca n-am facut traseul , insa pe lista sunt : josselin, rochefort-en-terre , evident vannes si nu in ultimul rand carnac .

#30
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Sunt un norocos.
Voi merge la jumatatea lunii august asa ca voi avea informatii proaspete.

#31
colamache

colamache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 17.02.2008
Din orice tur al  al Frantei cu auto propriu / inchiriat nu ar trebui sa lipseasca Provence , cu Avignon si Arles , cu satele / micile localitati rurale minunate , mai ales  in per iulie - aug cand campurile de lavanda sunt inca nerecoltate  .

#32
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008

View Postcolamache, on 6th May 2010, 13:52, said:

Din orice tur al  al Frantei cu auto propriu / inchiriat nu ar trebui sa lipseasca Provence , cu Avignon si Arles , cu satele / micile localitati rurale minunate , mai ales  in per iulie - aug cand campurile de lavanda sunt inca nerecoltate  .

ai dreptate, insa nu le putem face chiar pe toate odata .  totusi eu recomanda perioada iunie-iulie. daca lavanda in iunie arata asa
Attached File  IMGP2067.JPG   3.5MB   95 downloads , in august cred ca e prea tarziu pt a mai prinde lanurile de lavanda .

#33
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
lavanda infloreste din sfirsitul lui mai pina in septembrie -octombrie chiar noiembrie in conditiile climaterice din romania!de recoltat se recolteaza de mai multe ori ,adica infloreste de mai multe ori

Edited by haplea82, 07 May 2010 - 11:06.


#34
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008

View Posthaplea82, on 7th May 2010, 12:05, said:

lavanda infloreste din sfirsitul lui mai pina in septembrie -octombrie chiar noiembrie in conditiile climaterice din romania!de recoltat se recolteaza de mai multe ori ,adica infloreste de mai multe ori

multumesc , stiam doar ca lavanda se recolteaza in perioada de inflorire... !
http://forum.softped...t...6732&st=108  , mesajul 115 .
alt exemplu : in hvar, la inceputul lui sept , n-am vazut nici fir de floare . e drept ca tufele nu erau asa 'ordonate' ca in provence !

#35
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
am lavanda cumparata din franta si la mine in curte asa infloreste!depinde doar de temperatura exterioara si insolatie

Edited by haplea82, 07 May 2010 - 15:22.


#36
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Posthaplea82, on 7th May 2010, 16:21, said:

am lavanda cumparata din franta si la mine in curte asa infloreste!depinde doar de temperatura exterioara si insolatie

Chiar mai multe recolte?! <haplea82>, mi-ar place ca si lavanda mea sa se comporte asa cum povestiti dumneavoastra.

Mi-ati starnit curiozitatea si pentru ca in Provence nu am ajuns, dar ne-am adus lavanda in curte, am cautat ceva despre recolte. Chiar mai multe recolte?! Nu sunt in faza de a-mi pune problema ce fac cu atata floare de lavanda, dar mi-a placut ca ieri, desi a fost cand soare, cand nor, am umblat pe langa ea si, incinsa de soare, mirosea.

Desi am gasit mentionat si ca "infloreste in lunile iunie-august, iar daca ii merge bine, si in septembrie-octombrie", cred ca pentru culturile din Provence se aplica: "In populatiile de lavanda predomina formele in care infloresc o singura data in an".

Pe site-urile dedicate lavandei de Provence am gasit urmatoarele:

- Faites la route de la lavande au meilleur moment, allez y juste avant la periode de recolte, c'est a dire de debut Juillet a fin Aout... attention si la saison a ete seche, la recolte peut etre avancee...

- En juillet, rien de plus agreable que de visiter le Haut Diois, ses couleurs contrastees, le jaune vif des tournesols et le violet eclatant des lavandes…

- La floraison de la lavande se situe de debut juillet a mi-aout, c’est donc la saison ideale.

- La recolte debute mi-juillet et dure generalement trois semaines.

Cred ca la ei fiind o industrie (recoltare mecanica), nu dau atentie  - nici macar in scop turistic - unor tufe care ar inflori a doua oara in noiembrie. Taiata in august si inflorita iar in octombrie-noiembrie? Banui - subliniez "banui" - ca sunt tije nedezvoltate suficient la momentul recoltarii si care raman in floare toamna. Banui. De-abia astept doua recolte la noi in curte!


Si ca sa revenim la subiectul "Turul Frantei", am gasit un calendar al zilelor recoltei de avut in vedere de cei care vor ajunge la vara in Provence:

- Riez : Deuxieme quinzaine de juillet, fete de la lavande
- Valensole : Chaque annee la deuxieme quinzaine de juillet (en principe le 3eme dimanche de juillet)
- Digne : corso de la lavande : Chaque annee debut Aout
- Thorame-Haute : Fete de la lavande : 2eme week end d'Aout
- Esparron sur Verdon : le 15 Aout : fete de la lavande. (Chaque annee mi Aout)



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate