Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Turul Frantei

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,545
  • Înscris: 14.04.2008
il cred pe haplea82 in ceea ce priveste inflorirea de 2 ori a lavandei din propria-i curte. pt ca si lavanda noastra ( cumparata de la un magazin de profil , provenienta italiana ) tot asa s-a comportat . nu e vorba despre tije nedezvoltate suficient la momentul recoltarii , intrucat a noastra a fost tunsa in totalitate . din pacate , nu a rezistat peste iarna .
insa nu aceleasi lucru e valabil in provence , din pacate ! recoltarea se face in perioada de inflorire , iar aceasta difera de la un soi lavanda la altul .
cu ( de preferat ! ) sau fara lavanda , colamache are dreptate : provence merita !

#38
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postdariuscha, on 13th May 2010, 14:14, said:

il cred pe haplea82 in ceea ce priveste inflorirea de 2 ori a lavandei din propria-i curte. pt ca si lavanda noastra ( cumparata de la un magazin de profil , provenienta italiana ) tot asa s-a comportat . nu e vorba despre tije nedezvoltate suficient la momentul recoltarii , intrucat a noastra a fost tunsa in totalitate . din pacate , nu a rezistat peste iarna .
insa nu aceleasi lucru e valabil in provence , din pacate ! recoltarea se face in perioada de inflorire , iar aceasta difera de la un soi lavanda la altul .
cu ( de preferat ! ) sau fara lavanda , colamache are dreptate : provence merita !
Multumesc de informatie. Voi incerca sa o protejez pentru iarna. Mi-ar placea ca si tufele mele sa faca flori de doua ori pe an! Promit ca va tin la curent si cu ea si cu o eventuala deplasare in Provence.

#39
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007
Buna,
Si noi intentionam sa ajungem pe Valea Loirei,sunt convins ca merita pe deplin,am asteptat multi ani sa vedem zona aceasta a Frantei
Pentru Paris anul trecut am alocat 7 zile...dar nu au fost  de ajuns... vom reveni.
Riviera Franceza am vazut-o in 2007 ..nu ratati Menton si avignon .superbe...
Anul acesta la sfr. lui iulie nea-m propus sa vedem zonele din jurul oraselor:TOURS,CAEN,RENNES,BREST,VANNES,SAINT NAZAIRE,LA ROCHELLE...SI BORDEAUX.
Avem cam 18 zile pentru a putea vedea ce ne-am propus...pun bicicletele pe masina and...gooo:))
In zona TOURS SI CAEN STIM CE AVEM D EVAZUT....DAR PENTRU RESTUL .....AS FI INCINTAT DACA MI-ATI OFERI CEVA SUGESTII.....

Edited by era cars, 29 May 2010 - 08:53.


#40
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,545
  • Înscris: 14.04.2008
Zona rennes :   vitre , combourg, dinan, cancale, st-malo , dinard , coasta de smarald
Spre brest : coasta de granit roz, parcul natural huelgoat , morlaix , carantec , castelul kerjean
Zona vannes : carnac, quiberon/belle ile , rochefort-en-terre , josselin
Pt bretania alegeti de aici ce crezi ca te ajuta   http://www.bretagne3...es-touristiques

#41
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007

View Postdariuscha, on 29th May 2010, 13:38, said:

Zona rennes :   vitre , combourg, dinan, cancale, st-malo , dinard , coasta de smarald
Spre brest : coasta de granit roz, parcul natural huelgoat , morlaix , carantec , castelul kerjean
Zona vannes : carnac, quiberon/belle ile , rochefort-en-terre , josselin
Pt bretania alegeti de aici ce crezi ca te ajuta   http://www.bretagne3...es-touristiques


MULTUMESC I-MI SUNT DE MARE AJUTOR.... :peacefingers:

#42
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

View Postera cars, on 29th May 2010, 09:47, said:

Buna,
Si noi intentionam sa ajungem pe Valea Loirei,sunt convins ca merita pe deplin,am asteptat multi ani sa vedem zona aceasta a Frantei
Pentru Paris anul trecut am alocat 7 zile...dar nu au fost  de ajuns... vom reveni.
Riviera Franceza am vazut-o in 2007 ..nu ratati Menton si avignon .superbe...
Anul acesta la sfr. lui iulie nea-m propus sa vedem zonele din jurul oraselor:TOURS,CAEN,RENNES,BREST,VANNES,SAINT NAZAIRE,LA ROCHELLE...SI BORDEAUX.
Avem cam 18 zile pentru a putea vedea ce ne-am propus...pun bicicletele pe masina and...gooo:))
In zona TOURS SI CAEN STIM CE AVEM D EVAZUT....DAR PENTRU RESTUL .....AS FI INCINTAT DACA MI-ATI OFERI CEVA SUGESTII.....

Bicicletele cred ca vor fi super in Bretagne si Normandie.Exista o gramada de poteci si trasee care pot fi facute cu bicicletele si pe jos.Eu le-am vazut mai ales in zonele de litoral dar sunt convinsa ca sunt si in rest in jurul altor obiective gen castele, parcuri naturale, etc.In acest sens un loc care poate fi descoperit ideal cu ajutorul bicicletelor este padurea Broceliande, in apropiere de Rennes.Padurea considerata misterioasa si sacra datorita legendelor care dateaza din vremea celtilor are trasee marcate spre diverse obiective dar care sunt la distante considerabile de cativa km unul de celalalt sau fata de localitatea Paimpont aflata cam in centrul zonei respective.
Nu ratati coasta de smarald si zona Ile de Brehat, ceva mai sus inspre nord, de asemenea e de interes si coasta de granit roz, cea mai nordica.Coasta nordica a Bretaniei e mai spectaculoasa decat partea de la ocean care are si ea farmecul ei, totusi.Daca va plac stridiile mergeti la Cancale unde vedeti culturile din mare la reflux si puteti cumpara si consuma stridii proaspete si ieftine de la chioscurile de pe faleza.In aprilie era 3-4 euro duzina de stridii.
Vacanta placuta!

#43
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Dariuscha,

Te astept cu vesti proaspete.
Saptamana asta plecam si noi.
Bretagnia 5 zile si valea Loirei 3 zile.
Pentru Colmar si planul Inclinat am rezervat o zi.

#44
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,545
  • Înscris: 14.04.2008

View Postsil200, on 2nd August 2010, 08:35, said:

Dariuscha,

Te astept cu vesti proaspete.
Saptamana asta plecam si noi.
Bretagnia 5 zile si valea Loirei 3 zile.
Pentru Colmar si planul Inclinat am rezervat o zi.

abia ieri m-am intors, inca ma reculeg dupa un drum de 17 ore care a inclus si tranzitarea tarii .pe scurt , daca nu-i prea tarziu  :
- bretania e minunata .campuri pline de baloti mari de paie aurii , palcuri de padure in orice directie ai privi , case de piatra acoperite de hortensii uriase ,de cele mai diverse culori
-coastele sunt  extrem de frumoase . atentie, vantul bate f tare aici !
-saint malo e divin , m-a cucerit . consider ca e un loc care trebuie vizitat macar o data in viata . ar fi f multe de spus... despre orasul dintre ziduri , despre plaja de nisip si faleza , despre mancare , despre artistii stradali .....
-muntele saint michel si coasta sa nisipoasa nu trebuie iar ratat . abatia e frumoasa, restul ( o strada, practic ) prea comercial .
-stridiile din cancale .hmm... . duzina e intre 3-4,5 euro , in functie de marime .
-dinard are o faleza f frumoasa , merita o plimbare.
-pe estuarul raului rance cu siguranta se merita o plimbare cu vaporasul
-rennes nu m-a dat pe spate , insa nu pot uita concertul de muzica tiganeasca din fata primariei .  
-vannes frumusel , destul de pitoresc
-rochefort-en-terre (o mana de case din piatra ,pline de flori ) e un exemplu viu despre cum stiu unii sa atraga turistii
- menhirele din carnac sunt impresionante
-plaja la ocean , in quiberon , pare nesfarsit de lunga .
-dinan mi-a placut mult . am prins si festivalul medieval care a facut ca totul sa fie mult mai pitoresc
-vitre , dragut , insa poti sari peste el .
in m are , cam atat am vazut din bretania . poate reusesc si pun cateva foto . drum bun !

a! colmar e la fel de frumos cum mi-l aminteam. ia-o pe valea vinului !

#45
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Anul asta am vizitat Alsacia. Si nu putem spune ca ne pare rau! :) Strasbourg, Colmar, Obernai, Mont St. Odile, Castelul Haut-Koenigsbourg, ...

Attached Files



#46
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Ne-am intors.
Dariuscha am citit mesajul tau cand eram deja in Dinan.Asa ca am sarit Rennes din schema.Am sarit si Quiberon pentru ca era coloana de 15 km sa intri in statiune asa ca am intors si am mers in Locmariaquer.
Pana sa ajungem in Dinan am fost Alsacia unde am vizitat planul inclinat de la Arzviller apoi o plimbare prin Vosgi trecand prin Col de Donon pana la Colmar. Este pitoresc orasul exact cum l-ai descris.Pe drumul vinului am mers putin dar am participat la o degustare de vinuri.
Totul paleste insa in fata Bretaniei.
In seara in care am ajuns am vizitat Dinanul si a fost super.Ne-am dorit sa repetam vizita dar soseam prea obositi pentru a urca in cetate( am stat in port de Dinan).A doua zi am fost in St. Malo si am putut vedea mareea la nivel maxim.Diferenta dintre flux si reflux era de 12m.In golful Mont St. Michel a fost de 15m.Am vizitat orasul Intra-Muros (vorba francezilor) apoi am facut o plimbare pe la Pointe de Grouin, am vazut de la distanta Cancale si crescatoria de stridii, grabindu-ne catre Le Mont St. Michel.Am parcat masina in ultima localitate pentru ca nu mai erau locuri in parcarea de pe dig (din motive de flux).Lume ca la manifestatie.Aici am vazut singura masina cu numere de Ro.Urmatoarea a fost peste 8 zile pe Valea Loirei,Abatia este impresionanta si merita vazuta o data in viata.In interior nu am fost deoareca am ajuns pe la 17 si in biserica era slujba.
A doua zi am fost in Dinard, St.Jacut, Fort La Latte (am vazut si un spectacol cu ocazia hraniri pasarilor salbatice), Cap Frehel, Sables d'or les Pins.Toata Bretania este frumoasa, dar zona aceasta este cea mai frumoasa.
In a treia zi am plecat la Quimper vizitand din nou Sables d'or les Pins apoi Morlaix, Tregastel, Ploumanach,In Morlaix am cautat sa ajungem pe podul care uneste cele trei coline pana la urma dandu-ne seama ca este folosit pentru trenuri, si noi eram cu masina.Coasta de granit Roz este super.
Din Quimper am vizitat rezervatia naturala de la Crozon, Camaret sur Mer cu capela Notre Dame de Rocamador, Pointe de Penhir, Pointe de Raz si Pointe du Van.N-am vizitat pesterile de la Morgat, dar sper sa mai avem o alta ocazie.
Ziua urmatoare am alocat-o lancezeli asa ca am facut plaja imbracati in Ille Tudy,erau 20 de grade si la Bucurest 37.Am plecat cu un tricou cu maneci lungi si m-am intors cu 6.Racoare la malul Atlanticului.Baie se facea de obicei cu costume de neopren sau 5 minute.Problema nu este ca apa e rece ci ca afara e racoare.Ziua am incheiat-o cu vizita in Quimper.Dragut.
Din Quimper spre Vannes am trecut prin Concarneau, Lorient, Carnac si Locmariaquer.Vannes este frumos, gasesti aici orasul cetate, portul turistic plin de barci si yachturi, parcuri si gradini.Ne-am nimerit intr-o seara cu meci de stiai evolutia scorului fara sa vrei.
Am parasit Vannes cu destinatia Valea Loirei numai dupa ce am vazut o mica parte din Golful Morbian.Cel mai bine se vede de pa apa.Data viitoare.
Am sa incerc sa selectez cateva fotografii din cei 12 gb.

Attached Files



#47
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,545
  • Înscris: 14.04.2008
sil200 ,
ma bucur ca te-ai intors dar si ca cele scrise de mine in fuga ti-au fost cat de cat de folos. am fost convinsa atunci ca deja e prea tarziu , asa ca am scris sumar , fara sperante prea mari .
si mie bretania mi-a ramas in suflet si- mi doresc mult sa mai ajungem pe-acolo candva.  programul nostru a fost si el dat peste cap fie din cauza vremii ( ploi scurte si dese ) , fie din cauza a ceea ce-am gasit acolo si ne-a fermecat . caci cu greu ne-am dezlipit de saint-malo !
de cand ne-am intors n-am gasit timp pt a scrie pe forum despre calatoria noastra in bretania ,atat cat a fost ,  insa spre s-o fac cat mai curand . si evident voi pune si ceva foto, pt ca o fotografie face cat o mie de cuvinte. insa atmosfera de acolo nu poate fi redata , din pacate !
f frumoase foto , am vazut ca ai una cu cap frehel de pe mare. ma insel ?

Edited by dariuscha, 30 August 2010 - 19:59.


#48
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Cap Frehel se vede foarte bine din Fortul La Latte si viceversa.
Am reusit sa redimensionez din poze asa ca pot atasa mai multe.
Pozele 6 si 7 sunt facute din acelasi loc dar la ore diferite.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   410.3K   33 downloads
  • Attached File  2.jpg   323.57K   26 downloads
  • Attached File  3.jpg   575.58K   23 downloads
  • Attached File  4.jpg   444.82K   26 downloads
  • Attached File  5.jpg   360.8K   28 downloads
  • Attached File  6.jpg   744.94K   37 downloads
  • Attached File  7.jpg   256.7K   37 downloads
  • Attached File  8.jpg   615.76K   30 downloads
  • Attached File  9.jpg   378.29K   29 downloads
  • Attached File  10.jpg   242.84K   27 downloads
  • Attached File  11.jpg   360.07K   30 downloads
  • Attached File  12.jpg   270.79K   31 downloads
  • Attached File  13.jpg   483.11K   33 downloads
  • Attached File  14.jpg   310.96K   32 downloads

Edited by sil200, 31 August 2010 - 09:12.


#49
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,545
  • Înscris: 14.04.2008
:D    se vede bine daca ai un zoom mare !
am crezut ca foto 6 e de pe mare , dar ai facut-o din fort, de jos . noi n-am mai intrat in fort , o ploaie puternica ne-a intors din drum , chiar cand ajunsesem aproape de intrare .  am fost tentati sa renuntam si la saint michel in ziua aia, insa ne-am incercat norocul si , chiar daca mai tot drumul l-am parcurs pe ploaie ( uneori f puternica ) , cand am ajuns  acolo nu ploua . insa tot am prins 2 rafale cu ploaie cat am vizitat .
se pare ca amandoi am avut parte de vreme racoroasa , insa cred ca nu-i mereu asa . in prima zi cand am ajuns in saint malo vremea era super ( exceptand vantul care bate permanent ) si am mai prins iar cald cand am vizitat vannes, plaja spre quiberon , etc.   nici noi n-am intrat in quiberon (era destul de aglomerat si atunci , insa se circula totusi fluent )  , dar nici n-am intentionat asta . am vrut doar sa vedem plaja , asa ca la intrarea in peninsula am facu dreapta spre una din parcari . am inteles insa ca nu e un loc de 'tabara' prea bun pt a vizita zona pt ca drumul e f circulat si intrarea/iesirea iti ia mult timp .
pe N24 , inainte de ploermel ,venind dinspre rennes , pe dreapta,  este o parcare mare care are si un centru de informare turistica unde recomand o oprire pt cei ce ajung in zona, indiferent cat de bine sunt documentati.  gasiti free harti harti detaliate ale zonei ( doar sa cereti ! ) si raspuns la orice neclaritate aveti . tot aici am aflat ca este 'incomod' sa intri/iesi zilnic din quiberon .

#50
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Ploaie am prins cand am plecat din Dinan catre Quimper si aveam in plan sa mergem in Brest la Oceanarium, dar dupa o ora s-a oprit si asa am putut vizita coasta de granit roz.Am mai ploaie in Vannes cand am vrut sa vedem Quiberon. Am vazut megaliti pe o ploaie mocaneasca, care nu a tinut mai mult de 2-3 ore.
In rest am avut vreme buna pentru plimbare. Daca erau calduri ca acasa nu mergeam pe jos nici pe sfert.
La point du raz e bine sa mergi dimineata pentru a avea lumina din spate.

Attached Files

  • Attached File  16.jpg   380.16K   36 downloads
  • Attached File  17.jpg   392.21K   28 downloads
  • Attached File  18.jpg   321.12K   22 downloads
  • Attached File  19.jpg   368.48K   27 downloads
  • Attached File  20.jpg   272.36K   26 downloads

Edited by sil200, 31 August 2010 - 14:55.


#51
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,545
  • Înscris: 14.04.2008
hai ca pun si eu cateva foto :
mont saint michel

Attached File  IMGP7927.JPG   2.04MB   53 downloads   Attached File  IMGP7826.JPG   2.24MB   48 downloads  
Attached File  IMGP7879.JPG   2.39MB   40 downloads   Attached File  IMGP7884.JPG   2.95MB   45 downloads   Attached File  IMGP7916.JPG   2.19MB   62 downloads

domnii de la bucatarie sunt bucatarii de la mere poulard . aluatul e batut puternic cu un tel , iar zgomotul produs e ... o melodie .  :)

Attached Files


Edited by dariuscha, 31 August 2010 - 17:16.


#52
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Ce vedem anul acesta din Franta?
Eu as inclina spre Provance si golful Biscay (Biarritz - Arcachon), ceva Bordeaux.

Edited by sil200, 12 February 2011 - 13:21.


#53
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Va fi Haute –Alps ,Provence si un pic Cote D’Azur dupa 3 zile de Elvetia (zona Interlaken)
1. Intrarea in Franta o vom face prin Annecy urmand Aix les Bains, Valloire,Embrun.
2. Embrun – Col de la Bonette (cel mai inalt pas din Alpi) promis de acum doi ani – Gorges de Cian- Castellane
3. Castellane- Gorges de Verdon – Moustiers Sainte Marie – Vallensole - satele din Luberon
4. de aici incep framantarile o zi Aix en Provence si Cassis cu celebrele Calanque.
5. o alta zi Arles-delta Ronului,Camargue- La Grand Motte- Millau
6. Millau – Nimes –Pont du Gard- Avignon
7. Avignon- zona Nisa Cannes unde vom ramane 3 nopti
Mai sunt pe lista Le Baux en Provence, Orange, Marseille cu Chateau d’if
Sa tai Millau de pe lista si sa mai astept un an pana il vad?
La anul stiu ce am sa vad. Vor fi Pirineii (Carcassonne, Tarbes ,Pau ,Bayonne) si Aquitania(Biarritz, Arcachon Bordeaux, La Rochelle)
Intorcerea acasa va fi prin Italia cu scurta vizita la Venetia, Rijeka sau Opatija, parcul Plitvice Belgrad si vom intra in tara pe la Drobeta
Astept parerile,obiectiile si mai ales comentariile voastre.

#54
Whiky

Whiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 11.02.2010
Am si eu o intrebare de novice (nu am fost niciodata cu masina asa departe): ti-ai facut si un buget pentru aceasta vacanta minunata ? Eu nu indraznesc sa visez la o asemenea vacanta de mii de euro, dar macar eram curioasa de cate mii e nevoie  :confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate