Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Maxime si Cugetari .

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1316 replies to this topic

#1261
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,801
  • Înscris: 16.03.2004
Interesant că atunci când se analizează Matei 24, teologii spun că Isus răspunde cu un semn ”compozit”, despărțind distrugerea Templului de a doua Sa venire și luarea la Cer a aleșilor, deși este evident că Isus înțelege unul și același eveniment, iar când vine vorba de sămânța lui Avraam, despre care Pavel zice că este ”Cristos”, pentru că termenul este la singular, atunci teologii nu mai despart, ci înmulțesc, zicând că este vorba de un Cristos colectiv, unul care cuprinde toată biserica, deși este evident că Iehova avea în vedere urmașii firești ai lui Avraam, copiii, nepoții și strănepoții acestuia!
:unsure:...

#1262
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.03.2014
Ești off topic. Vezi titlul și prima postare.

#1263
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,141
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 23 august 2023 - 09:07, said:

iar când vine vorba de sămânța lui Avraam, despre care Pavel zice că este ”Cristos”, pentru că termenul este la singular, atunci teologii nu mai despart, ci înmulțesc, zicând că este vorba de un Cristos colectiv, unul care cuprinde toată biserica, deși este evident că Iehova avea în vedere urmașii firești ai lui Avraam, copiii, nepoții și strănepoții acestuia!
Posted Image...

Păi dacă în primul caz sămânța la singular a fost Israelul după carne, la fel este și în al doilea, Israelul după duh.

Pavel insistă pe o singură sămânță pentru că în timpul lui Avraam erau două și de la Isus la fel, una născută în mod natural și una prin duh / promisiune.

#1264
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 17.04.2014
7. Frica de Domnul( YHVH) este inceputul stiintei; dar nebunii nesocotesc intelepciunea si invatatura.
8. Asculta, fiule, invatatura tatalui tau si nu lepada indrumarile mamei tale!
9. Caci ele sunt o cununa placuta pe capul tau si un lant de aur la gatul tau. ( Proverbe 1)

#1265
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,801
  • Înscris: 16.03.2004
Îmi cer scuze, dragă Grateful, dar asta este cugetarea altcuiva. Nu că nu ar avea valoare sau că nu ar fi potrivită pe acest topic! Doamne ferește!

#1266
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,801
  • Înscris: 16.03.2004
Sunt cu ”sabia lui Damocles” deasupra capului!....[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1605909514822-swoon.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu vreau să fiu parcimonic, dar mai multe nu vă spun...

#1267
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016
Daca nu te linistesti cu lupta impotriva penticostalilor...

#1268
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,801
  • Înscris: 16.03.2004
Iată o cugetare a unui psalmist, o punem și noi aici, din traducerea BVA, o traducere care redă superb:

Psalm. 78:65 Atunci Iahve S-a trezit ca unul care (a)dormise și ca luptătorul care fusese înveselit (și apoi amețit și adormit) de vin.


Și eu m-am trezit la fel în această dimineață, cum cugetă psalmistul atât de plastic, adică mahmur, dar nu de beție, ca acel ”luptător” din psalm, ci după ce am tras o sperietură zdravănă de la sancțiunea primită ieri, mă gândeam că...:ermm:... cine știe ce s-o mai fi întâmplat, deși nu am mai scris nimic...Posted Image , dar dacă..., deschizându-mi azi de dimineață bătrânul meu pentium, cu un monitor CRT din alea vechi, nașpeturi refurbished, dacă... îmi apare un mesaj în genul ”ne-a făcut plăcere, la revedere, mai treceți pe la noi (cu un alt cont, bineînțeles)...”...:unsure:... măi, eu sunt om bătrân, nu ca voi tinerii, eu pot face atac de cord...mi-am luat ieri tensiunea, 20 avusesem...Posted Image ... și nu fumez, nu sunt băutor...

#1269
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,801
  • Înscris: 16.03.2004
Iată dragilor, o cugetare a unui creștin, este vorba de ”Fericitul Augustin”:

Sunt împrejurări când trebuie să tăcem, dar niciodată să nu trădăm adevărul prin minciună
Fer. Augustin

se potrivește ca o mănușă situației actuale...

#1270
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,435
  • Înscris: 26.01.2007

View Post-Daniel, on 17 ianuarie 2024 - 22:01, said:

Daca nu te linistesti cu lupta impotriva penticostalilor...
Nu se mai liniștește cu minciunile în lupta împotriva penticostalilor.
Că dacă ar spune adevărul ar putea lupta voios și nestingerit până la sfârșitul veacurilor.

#1271
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,801
  • Înscris: 16.03.2004
Și o altă cugetare, la fel de minunată:

Bunătatea este o limbă pe care o poate auzi și cel surd și o poate citi și cel orb.

Mark Twain

Ce frumos!
Căci ce zicea un sfânt?

Pacea este de patru ori mai mare decât dreptatea

(Sfântul Ioan Scărarul)

#1272
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,801
  • Înscris: 16.03.2004

View PostGRATEFUL, on 30 decembrie 2023 - 14:50, said:

7. Frica de Domnul( YHVH) este inceputul stiintei; dar nebunii nesocotesc intelepciunea si invatatura.
8. Asculta, fiule, invatatura tatalui tau si nu lepada indrumarile mamei tale!
9. Caci ele sunt o cununa placuta pe capul tau si un lant de aur la gatul tau. ( Proverbe 1)

Sincer, nu sunt de acord cu această cugetare a psalmistului. Frica de Iehova nu a determinat pe nimeni să descopere ceva în domeniul științei...Posted Image

#1273
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,141
  • Înscris: 10.09.2008
Este despre cunoștința morală.

#1274
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,801
  • Înscris: 16.03.2004
Corect!Posted Image

#1275
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,801
  • Înscris: 16.03.2004
Iata, ce placut si ce dulce este sa locuiasca fratii impreuna! (Ps.133:1)

Iată ce cugetare frumoasă și este chiar din Biblie! Posted Image

#1276
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,141
  • Înscris: 10.09.2008
Și literal, dar aici triburile israelite care se strângeau la cele trei mari sărbători.

#1277
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 17.04.2014
21. Daca este flamand vrajmasul tau, da-i paine sa manance, daca-i este sete, da-i apa sa bea.
22. Caci, facand asa, aduni carbuni aprinsi pe capul lui, si Domnul iti va rasplati. - (Proverbe 25)

#1278
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,801
  • Înscris: 16.03.2004
Asta doar la nivel ”scriptic”, căci în realitate, nu întotdeauna se întâmplă așa! :ermm:...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate