Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Fobia de toaleta/wc

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 reovel, on 3rd January 2010, 20:48, said:

Asta spuneam si eu. Ca e psihologic. Dar cand ai senzatia asta zilnic, si e previzibil e deja ciudat.


Acuma sa il trimitem la un psiholog ar fi  :thumbdown: ai vorbit tousi cu un medic? sau cu asistenta de la scoala sa ii zici de treaba asta? poate nu e neaparat o chestie psihologica, desi... ma indoiesc totusi incearca cum am spus sa discuti cu un doctor nici odata nu strica asta!


spor :peacefingers:

#20
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

 MeT4L, on 3rd January 2010, 21:53, said:

Acuma sa il trimitem la un psiholog ar fi  :thumbdown: ai vorbit tousi cu un medic? sau cu asistenta de la scoala sa ii zici de treaba asta? poate nu e neaparat o chestie psihologica, desi... ma indoiesc totusi incearca cum am spus sa discuti cu un doctor nici odata nu strica asta!
spor :peacefingers:
Medicul iti va da trimitere cel mult.
PS:Parintii tai stiu de problema

Edited by reovel, 03 January 2010 - 20:54.


#21
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008
acum citeam pe internet despre tract intestinal etc. sunt interesat daca pot rezolva nr.2 la trezire ... nu dupa 2-3 ore ( dupa trezire ).

MeT4L: ai descris bine cu steagul. intr-adevar e Ridicat si functioneaza ca o bariera :-). Tu cum ai reusit sa rezolvi problema asta ?

M-am gandit si la niste mere... dar inca citesc pe google sa vad. nici nu stiu daca "tract intenstinal" e ceea ce trebuie sa caut. Asta am auzit intr-o reclama la Activia :))

#22
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 szerky, on 3rd January 2010, 20:56, said:

acum citeam pe internet despre tract intestinal etc. sunt interesat daca pot rezolva nr.2 la trezire ... nu dupa 2-3 ore ( dupa trezire ).

MeT4L: ai descris bine cu steagul. intr-adevar e Ridicat si functioneaza ca o bariera :-). Tu cum ai reusit sa rezolvi problema asta ?

M-am gandit si la niste mere... dar inca citesc pe google sa vad. nici nu stiu daca "tract intenstinal" e ceea ce trebuie sa caut. Asta am auzit intr-o reclama la Activia :))


pai fii atent in primu rand daca vrei sa rezolvi nr 2 la trezire, mananca multe fibre (fructe,legume) seara, am crezut la un moment dat ca am patit ceva ca faceam nr 2 in fiecare dimineata, insa de fapt era baiu ca mancam o delicoasa salata de legume in fiecare seara timp de vreo 3-4 zile cum se termina imi mai faceam eram obsedat de ea :inlove: oricum la treaba cu steagu nu prea ai ce sa faci decat sa mergi la baie si daca iti vine tragi de piele in sus in cat sa acopere capul sa nu iti redecorezi baia in galben,  si iei o pozitie ceva gen hmm, iei o pozitie oblica catre wc, ca little manu sa fie in jos nu il inclina in jos ca se apasa tractul urinar si numa te enervezi ca nu functioneste, deci incearca sa mergi dupa ce nu mai e in erectie daca nu merge da drumul la apa si uitate insistent la ea defocalizat (dimineata o sa iti fie usor ca ti's incetosati ochii) sau uita-te la domnul in cauza si o sa vezi cum incepe sa coboare treptat  :lol: :w00t:  , stiu ca suna ciudat dar merge

spor :peacefingers:


EDIT: reovel are dreptate iaurtul ala e o prostie nu da banii pe el mai bine iti cumperi mancare decat sa dai bani pe el, serios ii o chestie numa asa de reclama care cica ajuta, cica in jumatate de ora daca esti balonat iti trece, nici dupa 2 ore nu mi-a trecut si refuz sa cred k mi-a trecut dupa 3 ore din cauza iaurtului

Edited by MeT4L, 03 January 2010 - 21:06.


#23
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 szerky, on 3rd January 2010, 19:54, said:

Salut,

Mi-am dezvoltat o fobie in urma cu aproximativ 2,5 ani. Fobia consta in dorinta de a merge la toaleta atunci cand acest lucru nu este posibil sau necesita aprobarea cuiva.

De exemplu:
    1. trebuie sa merg cu microbuzul 2 ore, stiu ca nu o sa opreasca. Inainte de imbarcare, cu o ora, ma duc la toaleta si incerc nr. 1 si nr.2. 1 = galben.
  In timpul mersului, simt nevoia pentru nr.2 deoarece acesta ar fi mai greu de rezolvat, mai mult timp. Nr. 2 imi provoaca mult stres in astfel de situatii. Nr. 1 este stresant insa foarte putin, uneori inezisabil.

    2. sunt la scoala. ma trezesc la 6~45. Spalat, nr.1 si plec la scoala. Acolo rezolv nr.1 de cel putin 2 ori pe zi ( 6-7 ore scoala ). De multe ori, in timpul orelor sunt stresat din cauza lui Nr. 2.

   Aceeasi teama se manifesta si in orasele necunoscute sau in care sunt vizita. Aici totusi aceasta stare este foarte mica deoarece "cu 5 lei iau un suc intr-un bar etc. si ma duc la buda".

  In cazul fobiei din oras am reusit sa rezolv cu acest "iau un suc 5 lei si au buda".

Aveti ceva sugetii pentru scoala ?

Da, stiu ca la scoala pot solicita sa merg la toaleta insa... tot sunt stresat.

Ceea ce descrii aici e un nivel de anxietate. Si trebuie sa identifici ce anume sta la baza acestei temeri. Anxietatea aceasta a facut sa apara si sa se mentina un mecanism de autosabotaj. Si anume cand esti intr-un loc in care e mai dificil accesul la toaleta sa ai nevoie de ea.

La baza acestor manifestari sta de obicei stressul. Aici ar trebui sa analizezi foarte bine stresorii externi (daca exista in viata ta persoane, situatii problematice, situatii familiale, situatii scolare, in fine, mediul in care traiesti zi de zi care pot mentine un nivel mare de stres) sau stresori interni (pentru asta e nevoie de tehnici de relaxare).

Este foarte important si te va ajuta foarte mult sa vezi un psiholog. Incepand cu cel de la scoala. Psihologii de la scoala au competenta in astfel de situatii iar cel mai important lucru e sa ajungi sa te consilieze.

Mi-as dori sa iei din aceste mesaje doar lucrurile care cu adevarat te ajuta. Ironiile, diagnosticele si mesajele celor care nu se pricep nu te vor ajuta. Sper sa gasesti curajul si sa mergi sa povestesti cu psihologul scolar.

Succes. :)

#24
AkashaS

AkashaS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2010
Buna.
Sa stii ca si eu ma confrunt cu o problema similara. Acum sunt in clasa a 12-a, dar problemele au inceput in al doilea sem. al clasei a 9-a. La inceput a aparut oarecum, un meteorism (flatulenta), apoi am dezvoltat un fel de frica si chiar insotite cu urme de panica si tensiune din cauza intrebarilor de genu' "daca acum se va intampla situatia aia jenanta si nu stiu ce..?". Mi-am dat seama de multe, auto-analizandu-ma. Si da, are ca factor stresul. Cam orice psiholog iti va spune sa te indepartezi de factorii care iti declanseaza "starile" astea.. dar cum e nevoie sa merg la sc... Am apelat si eu la psihologul sc. o sg. data si n-am putut sa ma "deschid" sa-i spun problema.
Acum, a mai evoluat probl. si desi.. am grija sa "fac" acasa ce trebe', din cauza fricii.. simt ca imi vine la WC la sc., ma tensionez, ma ia cu transpiratii :(. E super nasol. Si stiu ca pe baza psihologica imi intensific chestiile astea. Ii ca si cum emotiile s-au fixat pe un anumit organ ~ pe intestine de ex.
Trebuie de multe ori sa ma cer din ore ~ daca nu ma duc corpu' scoate sunete ciudate. Si stiu ca e ciudat pt. un om "normal" sa citeasca asa ceva dar pt unii e o reala problema. Si cand ma gandesc ca voi da Bacu'... ce voi face in momentele alea?:( La o adica.. tot eu pt. ca ma "gandesc" imi fac rau..
Diagnosticul pus de doctor e colon iritabil, destul de vag. E si asta un fel de anxietate.
Cu timpul am invatat sa ma controlez dar sunt si perioade cand o duc foarte rau. Chiar nu stiu ce sa fac... Si e usor sa dai ca si sfat "mergi la psiholog".. pt ca tot tu trebuie sa te confrunti cu situatiile alea tensionate, sa mergi "invers" ca sa combati chestia.. Oricum nici nu am banii necesari sa apelez la un psiholog. :(
Chiar e nasol...  :confuzzled:
offfff.
Si eu am "frica" atunci cand nu pot sa merg la baie, practic cand nu pot sa "scap" daca lucrurile merg prost in sala de clasa etc. Chestia asta imi afecteaza viata personala si sociala rau de tot.
Ceva sfaturi?:(
Multumesc anticipat.

#25
gaboanta

gaboanta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2010
Cunosc foarte bine senzatiile ce la simti pentru ca si eu le simt de mai mult timp si am 48 de ani.  Nu stiu daca nu este ceva ereditar , pentru ca imi aduc aminte ca si tatal meu sufera de asa ceva in situatii limta.  Astept si eu sfaturi si ajutor pentru ca ma ingrijoreaza ideea ca voi merge intr-o excursie cu autocarul si ce voi face in locuri necunoscute?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate