Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Fobia de toaleta/wc

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008
Salut,

Mi-am dezvoltat o fobie in urma cu aproximativ 2,5 ani. Fobia consta in dorinta de a merge la toaleta atunci cand acest lucru nu este posibil sau necesita aprobarea cuiva.

De exemplu:
    1. trebuie sa merg cu microbuzul 2 ore, stiu ca nu o sa opreasca. Inainte de imbarcare, cu o ora, ma duc la toaleta si incerc nr. 1 si nr.2. 1 = galben.
  In timpul mersului, simt nevoia pentru nr.2 deoarece acesta ar fi mai greu de rezolvat, mai mult timp. Nr. 2 imi provoaca mult stres in astfel de situatii. Nr. 1 este stresant insa foarte putin, uneori inezisabil.

    2. sunt la scoala. ma trezesc la 6~45. Spalat, nr.1 si plec la scoala. Acolo rezolv nr.1 de cel putin 2 ori pe zi ( 6-7 ore scoala ). De multe ori, in timpul orelor sunt stresat din cauza lui Nr. 2.

   Aceeasi teama se manifesta si in orasele necunoscute sau in care sunt vizita. Aici totusi aceasta stare este foarte mica deoarece "cu 5 lei iau un suc intr-un bar etc. si ma duc la buda".

  In cazul fobiei din oras am reusit sa rezolv cu acest "iau un suc 5 lei si au buda".

Aveti ceva sugetii pentru scoala ?

Da, stiu ca la scoala pot solicita sa merg la toaleta insa... tot sunt stresat.

#2
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
si unde-i fobia?

#3
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Eu nu inteleg...
Ai scaune prea multe? Asta nu e o fobie.
Fobie=teama
PS:Smecta

Edited by reovel, 03 January 2010 - 20:01.


#4
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008
Nu, nu am scaune prea multe. Unul pe zi. Tractul intestinal ( cred ) nu imi permite sa execut asta la 6:45 - max 7:30. Vine de la sine pe la 8-9... cand sunt la scoala. Atunci devine stresant,.

Fobia este in situatiile descrise mai sus. Imi provoaca disconfort situatiile exemplificate.


Mi-as dori sa discutam pe seama solutiilor si nu a "fobia e X, nu e Y... lalala".

Edited by szerky, 03 January 2010 - 20:03.


#5
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

 szerky, on 3rd January 2010, 20:01, said:

Nu, nu am scaune prea multe. Unul pe zi, sau unul la 1-2 zile. Totul este normal
Fobia este in situatiile descrise mai sus. Imi provoaca disconfort situatiile exemplificate.
Mi-as dori sa discutam pe seama solutiilor si nu a "fobia e X, nu e Y... lalala".
Aha, deci tu ai numai senzatia... corect?
Sau ai impresia ca se va intampla?

Edited by reovel, 03 January 2010 - 20:03.


#6
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008
Situatia e oarecum diferita:

- in autocar "ma tem" si am impresia ca o sa se intample.
- la scoala, daca stomacul "ghioltaie" putin sau... la cel mai mic semnal, senzatie stomacala ... simt ca va fi nevoie... ca in pauza nu o sa ma pot duce si ca trebuie sa rezist pana la 1:30/2:30.

#7
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008
Ok, am postat aici ca sa obtin un sfat, o idee sau cel putin ceva folositor.

A fost suficient sa apara Monk3y. Bre, daca n-ai chef sa ajuti, de ce iti bagi degetele pe aici ?

N-am nevoie de postari ca ale tale.

Rog ca posturile sa fie serioase.

#8
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Daca stii ca e doar o senzatie, nu trebuie sa te duci la baie. :D
PS:Am fost cat se poate de serios.

Edited by reovel, 03 January 2010 - 20:16.


#9
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Da' totuși... Nu se poate pune un diagnostic de boală psihică folosind definiția din DEX.  -_-

#10
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008
Eu totusi va multumesc pentru sprijin. Nu ma asteptam sa aflu asta insa este bine. Pot lucra pe aceasta directie.

Daca tot am ajuns aici... alta chestie, de multe ori cum sa zic... ma gandesc "ba daca as intra la X in casa, m-ar prinde ... as intra la puscarie, mi-as distruge viata/cariera" sau alt caz .. "daca i-as trage un pumn unui profesor... m-ar exmatricula.. mi-as distruge viata".

Nu stiu cum sa zic dar cand ma gandesc la o astfel de actiune. Daca as face X as pati Y... simt o convulsie... maxim 0,5 - 0,9 sec... simt nevoia sa strang pumnii, inclestare... un fel de pedeapsa... sa strang din dintii etc... dar asta numai cand ma gandesc.

Nevoia asta de "mini" pedeapsa este fff scurta si se manifesteaza printr-o singura reactie fie dinti, fie pumn, fie intins mainile si strang pumnii... chestii de genul.

Asta in casa, cand sunt singur... sau cand adorm.

Are legatura cu paranoia ?

De altfel cand vreau sa adorm in pat ... pot "sta de vorba" cam cu orice persoana ... adica ii pot reproduce reactia, vocea etc.

Edited by szerky, 03 January 2010 - 20:31.


#11
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Da' totuși... Nu se poate pune un diagnostic de boală psihică folosind definiția din DEX. sleep.gif
Da ce-a scris el mai sus se pune? :huh:
PS:Nu sunt in masura sa diagnostichez pe nimeni. I-am explicat omului ca e dogmatizat(avand in vedere ca mi-a dat definitia "paranoicului") si am argumentat folosind dex-ul. ;)

Edited by roua, 03 January 2010 - 23:37.
Nu-l jignesti dar dai diagnostice pe aici. Abtine-te.


#12
szerky

szerky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.07.2008
Da. Eu am nevoie de incurajare. :-).

Am doar 17 ani, e imposibil sa am probleme mentale. Ma gandeam ca poate recunoasteti ceva din ceea ce am descris eu cu paranoia or vreo afectiune mentala.

Inca tind sa cred ca nu am probleme. Sunt doar reactii datorate stresului.

Psihologul de la scoala, este autorizat pentru o consulatie ?

Edited by szerky, 03 January 2010 - 20:35.


#13
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Probeme mintale: m-am referit la orice problema de natura psihica.
E cam ciudat ce descrii tu, dar nimeni nu e in masura sa-ti spuna exact ce ai. Doar un medic. :D
Sa-ti dea diagnostic nu(poate daca e medic). Dar poate sa te consulte.

Edited by roua, 03 January 2010 - 23:38.
Faptul ca esti profesor e egal cu zero, nu ai competente in psihologie


#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Stai liniștit, va dispare cu timpul! Nu te mai gândi la prostii... e ceva absolut normal. Poate ești tu o fire mai anxioasă și așa te manifești. Cu timpul te vei cunoaște mult mai bine!

#15
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 szerky, on 3rd January 2010, 20:10, said:

Ok, am postat aici ca sa obtin un sfat, o idee sau cel putin ceva folositor.

A fost suficient sa apara Monk3y. Bre, daca n-ai chef sa ajuti, de ce iti bagi degetele pe aici ?

N-am nevoie de postari ca ale tale.

Rog ca posturile sa fie serioase.

ia aminte aici, dimineata nu poti sa faci deoarece atunci cand te trezesti ai steagu ridicat si fluturand, si chiar si dupa ce se coboara steagu tot mai ramane un fel de senzatie de retinere, mai patesc si eu faze deastea, e treaba masculina nu ai de ce sa te ingrijorezi, eu se intampla sa nici nu trebuiasca sa merg la scoala (asta e cel mai des), poate pentru ca sunt niste bai destul de ciudate  :rolleyes: dar mna asa e corpul meu, in legatura cu nr 2 vrei sa spui ca stresul te face sa trebuiasca sa mergi la baie? Oricum incearca sa faci numarul 1 chiar inainte sa iesi din casa sau sa faci cand te trezesti si mai te fortezi sa faci o tura cand iesi din casa (asa sigur nu o sa ai stres pana pe la 1-2) cand ai pana la 3 nu cred k e asa mare lucru sa tii 1 ora o ora juma

spor :peacefingers:

#16
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Stai linistit, va dispare cu timpul!
Esti medic? :huh:
@METAL: el nu are chiar nevoie sa mearga; e doar senzatia pe care o ai cand vrei sa mergi la baie(Dar pe el nu-l scapa, ci e o senzatie)

Edited by reovel, 03 January 2010 - 20:43.


#17
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009

 reovel, on 3rd January 2010, 20:41, said:

Esti medic? :huh:
@METAL: el nu are chiar nevoie sa mearga; e doar senzatia pe care o ai cand vrei sa mergi la baie(Dar pe el nu-l scapa, ci e o senzatie)

aaaaaaa, deci e mai mult psihologica treaba pai... sincer am patit odata, daca porti cureaua prea strans se intortocheaza toate intestinele si te balonezi, urmand o senzatie ca trebuie sa mergi la nr. 1 asta revin poate e doar corpul lui la el poate sa fie pur psihologic


spor :peacefingers:

#18
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

 MeT4L, on 3rd January 2010, 21:46, said:

aaaaaaa, deci e mai mult psihologica treaba pai... sincer am patit odata, daca porti cureaua prea strans se intortocheaza toate intestinele si te balonezi, urmand o senzatie ca trebuie sa mergi la nr. 1 asta revin poate e doar corpul lui la el poate sa fie pur psihologic
spor :peacefingers:
Asta spuneam si eu. Ca e psihologic. Dar cand ai senzatia asta zilnic, si e previzibil e deja ciudat.

Edited by reovel, 03 January 2010 - 20:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate