Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Symbian vs Windows Mobile vs Android

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

Poll: OS? (255 member(s) have cast votes)

Symbian vs Windows Mobile vs Android

  1. Symbian (75 votes [29.41%])

    Percentage of vote: 29.41%

  2. Windows Mobile (55 votes [21.57%])

    Percentage of vote: 21.57%

  3. Android (125 votes [49.02%])

    Percentage of vote: 49.02%

Vote Guests cannot vote

#91
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostJust_Cavalli, on 1st August 2010, 15:34, said:

Mie nu imi place WM7 ca SO prefer Android,Bada, WebOS si IOS4
WebOS moare lent, HP cam greu scoate ceva, si parca din momentul ruperii WebOS-ului de Palm, s-a cam pierdut fantezia.
iOS 4 este deja la alt nivel, prin faptul ca simplitatea este cuvantul de baza, dar in cel mai pur stil Apple.

Dar nu te grabi cu Windows Mobile 7. Va fi ceva nou, schimbat, si la cum arata, unic printre toate specimenele actuale.
Dar Bada ma cam dezamageste la unele capitole, poate pt ca este asa de inceput.
Dar din cate vad, nu are vizualizare thread pe smsuri, ci doar la gramada. Adica daca ai 5 smsuri de la un nr/contact, ti le insira, nu le baga sub numele lui in "folder".
Vroiam ceva ca la Android.

#92
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Ar fi pacat sa moara WebOS, cat despre SO Bada mai acordai timp pentru ca e la inceput.

#93
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostJust_Cavalli, on 1st August 2010, 19:59, said:

Ar fi pacat sa moara WebOS, cat despre SO Bada mai acordai timp pentru ca e la inceput.
Oricum maine sau marti imi iau si Wave. Sigur imi va placea, dar prefer si cateva lucruri de la Android.

#94
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Ti-l cumperi ?  :dribbledrool:  Eu mai trebuie sa astept vreo 2-3 luni pana imi cumpar unul . :sadwalk:  Poate apare pana atunci si modelul S8500 Wave Pro cu tastatura Full QWERTY. :D

Sa ii faci si tu un review mai detaliat. ;)

Edited by Just_Cavalli, 02 August 2010 - 12:31.


#95
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Android continues to proliferate as the smartphone market grows. The smartphone market grew 64% in Q2 compared to last year and all indications point to sustained growth. All major companies are experiencing growths in the numbers of shipped smartphones.
But it's Android that takes the cake - year-on-year basis it grew an astonishing 886% in the second quarter :w00t: . Smartphone market grew 41% in the US with 14.7 million units shipped. Android devices accounted for 34% of those shipments. Almost a quarter of smartphones shipped worldwide are in the US, which retains its position as the biggest market for those devices...
gsmarena

[ http://i32.tinypic.com/157lmz4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by antinVidia, 02 August 2010 - 13:46.


#96
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Deci s-ar parea ca viitorul este android. Ma bucur ca am ales si eu android acum ceva vreme.

#97
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Android-ul depaseste BlackBerry ca vanzari in trimestrul 2
Valabil doar pe piata din SUA.

The top 5 Android phones sold in the second quarter were:

   1. Motorola Droid
   2. HTC Droid Incredible
   3. HTC EVO 4G
   4. HTC Hero
   5. HTC Droid Eris

Se pare ca Verizon si armata lor de droizi de la HTC si Moto fac furori in SUA :).

Edited by antinVidia, 04 August 2010 - 20:10.


#98
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
200,000 de device-uri Android sunt activate in fiecare zi: androidcentral
In ritmul asta spulbera orice concurenta.

#99
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Sa speram ca nu. Concurenta este un lucru bun. Asa ajung cum erau nokia acum cativa ani.

#100
andreyuu

andreyuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.04.2007
Pentru a vedea care OS e cel mai bun, poate ar trebui sa enumeram aplicatii foarte utile/interesante care sint prezente pe un anumit OS si nu pe celelalte.

Exemplu: Windows Mobile vine (preinstalat sau il gasesti gratis pe net) cu  Remote Desktop Mobile, prin care ai practic ecranul pc-ului cu windows de acasa(si >>75%din pc-urile in lume au windows!), adica poti face ORICE, ai posibiliati nelimitate. Si asta in timp real(depinde si de viteza de net -3g+/wifi).
O aplicatie la fel de practica si completa NU gasesti pe alt OS.

Astept exemple de alte aplicatii practice care sa faca un OS unic! (caci pana la urma asta conteaza cel mai mult - ce faci practic cu telefonul, care a devenit un mic pc).

P.S. Zicea cineva de interfata invechita a WinMo; de cand cu Sense UI de la HTC sau alte UI (Acer) lucrurile s-au schimbat.

Edited by andreyuu, 07 August 2010 - 11:00.


#101
sebi81

sebi81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.12.2009
ce soft de navigatie sa imi instalez pe un samsung galaxy s?

#102
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Postandreyuu, on 7th August 2010, 11:55, said:

Pentru a vedea care OS e cel mai bun, poate ar trebui sa enumeram aplicatii foarte utile/interesante care sint prezente pe un anumit OS si nu pe celelalte.

Exemplu: Windows Mobile vine (preinstalat sau il gasesti gratis pe net) cu  Remote Desktop Mobile, prin care ai practic ecranul pc-ului cu windows de acasa(si >>75%din pc-urile in lume au windows!), adica poti face ORICE, ai posibiliati nelimitate. Si asta in timp real(depinde si de viteza de net -3g+/wifi).
O aplicatie la fel de practica si completa NU gasesti pe alt OS.

Astept exemple de alte aplicatii practice care sa faca un OS unic! (caci pana la urma asta conteaza cel mai mult - ce faci practic cu telefonul, care a devenit un mic pc).

P.S. Zicea cineva de interfata invechita a WinMo; de cand cu Sense UI de la HTC sau alte UI (Acer) lucrurile s-au schimbat.

Exact asta poti face si de pe iphone , iti afiseaza desktopul calculatorului si poti face ce vrei...
Inainte documenteaza-te si dupaia posteaza, la aplicatii si jocuri iphone bate orice mobil la ora actuala.

#103
andreyuu

andreyuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.04.2007
:peacefingers:

View Posttkd29, on 7th August 2010, 21:42, said:

Exact asta poti face si de pe iphone , iti afiseaza desktopul calculatorului si poti face ce vrei...
Inainte documenteaza-te si dupaia posteaza, la aplicatii si jocuri iphone bate orice mobil la ora actuala.

Bine ca stii sa scrii (na, cu unele rezerve, vezi "dupaia"...), dar de ce nu (stii sa?!) citesti? Ai fi vazut ca am scris aplicatie completa si free, nu limitata. Dar na, omului ii place sa se certe...

#104
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Nu imi place sa ma cert , dar daca nu ai tinut niciodata un iphone in mana nu mai vorbii prostii, documenteaza-te si dupaia posteaza.
Toti meseriasii isi dau cu parerea despre iphone dar l-au vazut doar in poze si tu esti unul dintre ei, win mobile este de domeniul trecutului, ce este asa mare avantaj ca poti sa vezi desktopul pe ecranul telefonului? o singura data am facut asta asa din curiozitate si de atunci nici nu am mai incercat.
Asta poti sa faci si de pe symbian  si cam toate sistemele de oparare mobile, asa ca nu e nici o mare smecherie .

#105
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Si pt. android exista aplicatii free pt. remote, deci nu vad care e avantajul windows mobile.

#106
andreyuu

andreyuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.04.2007

View Posttkd29, on 9th August 2010, 14:02, said:

Nu imi place sa ma cert , dar daca nu ai tinut niciodata un iphone in mana nu mai vorbii prostii, documenteaza-te si dupaia posteaza.
Toti meseriasii isi dau cu parerea despre iphone dar l-au vazut doar in poze si tu esti unul dintre ei, win mobile este de domeniul trecutului, ce este asa mare avantaj ca poti sa vezi desktopul pe ecranul telefonului? o singura data am facut asta asa din curiozitate si de atunci nici nu am mai incercat.
Asta poti sa faci si de pe symbian  si cam toate sistemele de oparare mobile, asa ca nu e nici o mare smecherie .

Pai nu e numai sa vezi desktopul, poti face pe telefon tot ce poti face pe pc! (aproape); cu WM e foarte real, complet si FREE. Era un exemplu; daca ai tu altele (aplicatii utile prezente pe un singur OS) care sa sustina ca IOS e mai bun ca WM & alte sisteme te rog posteaza.
Ce importanta are pentru restul oamenilor faptul ca TU n-ai incercat decat o data remote desktop? :)))

P.S. scrie ma corect, n-ai 4 clase?  :puke:

Edited by andreyuu, 10 August 2010 - 13:06.


#107
andreyuu

andreyuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.04.2007

View Postsebi81, on 7th August 2010, 14:01, said:

ce soft de navigatie sa imi instalez pe un samsung galaxy s?

iGO, Motonav, Google maps etc etc

#108
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postandreyuu, on 10th August 2010, 14:00, said:

Pai nu e numai sa vezi desktopul, poti face pe telefon tot ce poti face pe pc! (aproape); cu WM e foarte real, complet si FREE.
Hai ca ati intins topicul OSurilor catre topicul aplicatiilor. Este inutila aplicatia.
Si da, este si pe iPhone, este free, este completa. Se numeste Team View, facuta de Microsoft. :lol:

Gata, calm, putem reveni la alte probleme mai presus de gramatica si aplicatii oarecum inutile? Daca nu ai WiFi, nu-ti vei consuma pachetul de date pe asa ceva. Si inghesuie tu un ecran de 19 inch in 3.5 inch.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate