Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Despre Uși de Interior

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#955
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 21.03.2012
Daca aveti un buget mai mare alocat usilor de interior, vizitati si standul "Exclusive

Doors", vizavi de aeroportul Otopeni, la parterul unui hotel. Cred ca merita.

#956
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Cu scuzele de rigoare ca poate s-a mai pus intrebarea, mai intreb si eu o data.
Ce sa aleg pentru usile de la bucatarie si baie intre teropan si usi lemn???
Restul usilor sunt de lemn dar la baie si bucatarie din diferite motive  as alege termopan. Voi ce parere aveti?

#957
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Usi din profile PVC in interior ... fara comentarii.
Daca in baie sau bucatarie nu stationeaza apa la baza tocului sau a foii de usa, nu ar trebui sa fie probleme; calitatea materialelor din compunerea este insa esentiala ..

#958
Dionis2014

Dionis2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.02.2014
www.usi365.ro ai o gama variata de produse cu 6 culori disponibile din orice model

contact: Str Ilioara nr54 sector 3 showroom
  telefon:0757117425

#959
faraidazi

faraidazi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2008

 vio_dn, on 17 august 2013 - 21:02, said:

Nu credeam sa existe atatea probleme pentru achizitionarea unor usi...( usi interior cu furnir ....nu vreau pal , mdf ,cartoane sau melamina )...
....trebuie sa recunosc ca sunt negociere pentru usile apartamentului ( 7 buc)...dupa multe vizite pe la valea cascadelor...unde am gasit ,dar majoritatea revanzatori cu destule  constrangeri cand vine vorba de personalizarea usilor ( dimensiuni , decupaje , termen de livrare ,si cel mai important culoarea ) ...am aterizat ( nu intamplator ) la recomandarea cuiva la un producator pe theodor pallady......am intrat in discutii fara prea multa convingere...insa culmea tipul le produce acolo, am inteles ca face asta cam de 10 ani.....si ce mi a placut fff. deschis ( sper sa nu fie doar marketing)....adica nu am simtit ca imi baga pe gat ce vrea el...si a facut eforturi sa se adapteze la cerintele mele ( cerinte si buget)...
Am insistat sa vad ceva ( showroom-ul nu era total amenajat)...si am vazut niste lucrari in curs...care m au convins sa merg mai departe cu discutiile...insa cell ai tare m a convins cu accesul in procesul de productie...asa ca am vazut ce baga in ele ....in fine...sper sa iasa bine...suntem la nivelul de negociere cost ....va tin la curent...ar trebui ( daca ma decid ) sa dau avansul marti....mi s a promis livrare in 10 zile ( sa o vedem si pe asta)..revin marti...e bine ca se comenteaza pe aici....macar sa  ne ferim de pierderi , pacaleli

Salut. Spune-mi si mie te rog cum se cheama firma de pe Theodor Pallady sau care este adresa lor. Si de asemenea spune-mi daca esti multumit pana acum de cum se prezinta usile. Multumesc !

#960
Musette76

Musette76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 30.03.2012
Am fost vineri la Alpa Prest in Afumați!!!
O minunăție de usi,dar si prețuri pe măsura!ce m-a intrigat este faptul ca dacă doreai oricare din modelele expuse, sa ți-o vopsească in alb,prețul crestea cu 20%!
Era mult mai avantajos sa o iei in nuanță lemnului!
Sa vedem cum ne vor negocia dezvoltatorii prețurile!

#961
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Am ajuns la faza in care caut usi pentru casa. Faza e ca golurile de usi le am usor atipice: latime 79, 89 in loc de 80 si 90, iar la inaltime am 210cm la etaj si 212cm la parter. Grosimea peretilor este de 35cm pentru jumatate din usi.
Pe net cam toata lumea stie ce se poate gasi asa ca nu insist pe partea asta.
Am plecat pe teren sa vad ce gasesc pe Valea Cascadelor. Mai intai am vrut sa vad usile de la Classen si mai ales sa obtin o cotatie pentru dimensiunile golurilor mele atipice. La o usa simpla cu toc rotund, pervaz si captuseala suplimentara + montaj am iesit undeva la 1.000 lei/usa. Si mai e problema cu acel cm in minus la latime...ei spun ca se incadreaza la limita dar e posibil sa nu poata baga spuma pe tot conturul.
Ideea e ca am avut ocazia sa vad cum se monteaza astfel de usi si cat de sensibil e autocolantul de pe ele si de pe tocuri. Sistemul de montaj e simplu si intuitiv dar. pentru ca tocurile sunt din carton presat te trezesti ca le crapi daca apesi mai tare pe ele la montaj.

Am mers mai departe si am ajuns la usi Porta Doors...pret similar dar la ei e problema si cu inaltimea golurilor...i-am eliminat pentru ca nu mi-a placut calitatea finisajelor desi usa pe ansamblu iti ia ochii.

Urmatorii pe lista...unii care aduc usile din Grecia....cred ca isi zic usigrecia.ro pe internet. Usi frumoase, celulare, furniruite, pe ce dimensiune le-am solicitat dar pretul...ah pretul...aprox 2.000 lei la care se aplica discount de 15%. Am zis pas si aici.

TGG...usi din lemn stratificat...superbe...oferta...aprox 1.600 lei /usa. Partea frumoasa este ca spre deosebire de usile de la Classen, Porta Doors, etc, astea pot fi montate si la jumatatea golului de usa. Fabrica am intrebat si e undeva prin Bacau. Problema e ca pentru fiecare abatere de la golul standard pretul creste cu 15%.

Pe culoarul urmator am gasit un alt stand de usi unde scria mare FABRICAT IN ROMANIA. Zic ok sa vedem....intru si surpriza: tot usi din lemn stratificat tei sau stejar si cam aceleasi modele. Pretul cam acelasi. Diferenta e urmatoarea...NU conteaza golul de usa...totul se face la comanda si nu se modifica pretul. Site-ul lor este www.usibune.ro. Ei zic ca fabrica e undeva pe la Focsani. A mai pus cineva cu ei? Mai stie cineva ceva de ei?

Chestia e ca modele de usi din lemn stratificat sunt la fel la mai multi producatori/vanzatori diferiti: TGG, usibune.ro, usilemn.ro. Care o fi secretul?

#962
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
vezi ca trebuie sa tii cont nu numai de golul de usa ci si de grosimea peretelui.   Daca vrei pervazuri si de-o parte si de cealalta (asa cum arata si mai frumos) tocul usilor trebuie sa aiba si captuseala , iar captuseala  trebuie sa aiba latimea grosimii peretelui.

#963
monidi

monidi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2013

 Iftime, on 09 martie 2014 - 22:40, said:

Am ajuns la faza in care caut usi pentru casa. Faza e ca golurile de usi le am usor atipice: latime 79, 89 in loc de 80 si 90, iar la inaltime am 210cm la etaj si 212cm la parter. Grosimea peretilor este de 35cm pentru jumatate din usi.
Pe net cam toata lumea stie ce se poate gasi asa ca nu insist pe partea asta.
Am plecat pe teren sa vad ce gasesc pe Valea Cascadelor. Mai intai am vrut sa vad usile de la Classen si mai ales sa obtin o cotatie pentru dimensiunile golurilor mele atipice. La o usa simpla cu toc rotund, pervaz si captuseala suplimentara + montaj am iesit undeva la 1.000 lei/usa. Si mai e problema cu acel cm in minus la latime...ei spun ca se incadreaza la limita dar e posibil sa nu poata baga spuma pe tot conturul.
Ideea e ca am avut ocazia sa vad cum se monteaza astfel de usi si cat de sensibil e autocolantul de pe ele si de pe tocuri. Sistemul de montaj e simplu si intuitiv dar. pentru ca tocurile sunt din carton presat te trezesti ca le crapi daca apesi mai tare pe ele la montaj.

Am mers mai departe si am ajuns la usi Porta Doors...pret similar dar la ei e problema si cu inaltimea golurilor...i-am eliminat pentru ca nu mi-a placut calitatea finisajelor desi usa pe ansamblu iti ia ochii.

Urmatorii pe lista...unii care aduc usile din Grecia....cred ca isi zic usigrecia.ro pe internet. Usi frumoase, celulare, furniruite, pe ce dimensiune le-am solicitat dar pretul...ah pretul...aprox 2.000 lei la care se aplica discount de 15%. Am zis pas si aici.

TGG...usi din lemn stratificat...superbe...oferta...aprox 1.600 lei /usa. Partea frumoasa este ca spre deosebire de usile de la Classen, Porta Doors, etc, astea pot fi montate si la jumatatea golului de usa. Fabrica am intrebat si e undeva prin Bacau. Problema e ca pentru fiecare abatere de la golul standard pretul creste cu 15%.

Pe culoarul urmator am gasit un alt stand de usi unde scria mare FABRICAT IN ROMANIA. Zic ok sa vedem....intru si surpriza: tot usi din lemn stratificat tei sau stejar si cam aceleasi modele. Pretul cam acelasi. Diferenta e urmatoarea...NU conteaza golul de usa...totul se face la comanda si nu se modifica pretul. Site-ul lor este www.usibune.ro. Ei zic ca fabrica e undeva pe la Focsani. A mai pus cineva cu ei? Mai stie cineva ceva de ei?

Chestia e ca modele de usi din lemn stratificat sunt la fel la mai multi producatori/vanzatori diferiti: TGG, usibune.ro, usilemn.ro. Care o fi secretul?
   eu iti recomand sa fii foarte atent atunci cand achizitionezi usi din lemn stratificat
   din cate cunosc eu in Romania sunt foarte putine societati care se pot lauda ca au usi din lemn stratificat de buna calitate deoarece nu exista tehnologia necesara producerii unor astfel de usi
pentru ca usile sa fie corespunzatoare dpdv calitativ trebuie ca lemnul sa se usuce in uscatorii proprii la o temperatura corecta si in mai multe etape pana cand odata intrate in procesul de fabricatie usile sa nu mai sufere modificari
este adevarat ca astazi ne intereseaza doar pretul insa aceste usi daca respecta procesul tehnologic nu poate sa aiba un pret de vanzare de 1600 atata timp cat randamentul de productie la astfel de usi este de 35_40% iar pretul pe metru cub de lemn este foarte mare.
  eu nu recomand achizitionarea usilor din lemn stratificat decat daca este luat de la o firma cu traditie in productia de usi eventual import Italia ,de preferat sunt usile celulare melaminate sau furniruite care au structura de fagure in interior si care permite ca usa sa se comporte foarte bine la variatii mari de temperatura si umiditate,au pret convenabil,sunt fiabile si au o rezistenta in timp de peste 10 ani.
  eu am gasit in Otopeni la etajul unei cladiri invecinate cu Lukoil un magazin care comercializeaza usi de interior melaminate sau furniruite import Italia
am ajuns acolo la recomandarea unor vecini care au achizitionat usi de la ei pe vremea cand aveau magazinul in Saftica.
  poti merge sau poti sa dai un telefon la o doamna care se numeste Adriana Stoian 0744488555 si te va ajuta in alegerea a tot ce doresti sa gasesti
de asemeni noi am mers acolo sa cumparam usi insa am gasit si parchet triplustratificat de foarte buna calitate la un pret foarte bun ,am gasit si tapet si perdele si draperii.
cred ca merita sa faci un drum pina in Otopeni si sa te convingi singur .

#964
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

 raduadrian75, on 09 martie 2014 - 23:34, said:

vezi ca trebuie sa tii cont nu numai de golul de usa ci si de grosimea peretelui.   Daca vrei pervazuri si de-o parte si de cealalta (asa cum arata si mai frumos) tocul usilor trebuie sa aiba si captuseala , iar captuseala  trebuie sa aiba latimea grosimii peretelui.

Pai am spus ca la jumatate din usi am grosimea peretilor de 35cm. La celelalte am o grosime de 18cm...ceva mai apropiat de dimensiunile standard oferite cam de toti producatorii de usi. Si da...neaparat pervaz pe ambele parti ale peretelui.

In alta ordine de idei...nu a auzit nimeni de cei de la usibune.ro? Nici bune nici rele?

Sunt de acord ca pentru usile din lemn stratificat trebuie utilizata materie prima de calitate dar sa zici ca la 1.600 lei pentru o usa e putin...

#965
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Vezi si la Benati....

#966
Andrei2013

Andrei2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.04.2013

 Iftime, on 10 martie 2014 - 19:22, said:

In alta ordine de idei...nu a auzit nimeni de cei de la usibune.ro? Nici bune nici rele?


Eu am pus toate usile de la apartament de la ei, acum 2-3 ani. Am luat 8 usi furniruite si o usa din stejar masiv.
Usa din stejar masiv arata foarte bine si cele furniruite arata bine.
In mare am fost multumiti dar atentie la urmatoarele:
- la toate usile au prins pervazul cu cuie mici si daca te aproprii se vad urat, plus ca in baie a si ruginit capul acelor cuisoare mici;
poate se pot lipi acele pervaze de tocul usii sau sa foloseasca cuie zincate la usile bailor
- primele usi(de la bai) au venit cu aceste balamale Attached File  broaste-si-balamale_balamale-pentru-usi-cu--14mm---cfcg-05514_84.jpg   4.13K   57 downloads
la urmatoarele le-am spus sa ne punsa balamale de genul Attached File  694dc894522b4c66daf57cac138a3438.jpg   48.78K   59 downloads care arata mai bine;
deci atentie la tipul de balamale

#967
raduadrian75

raduadrian75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.10.2012
buna alegere ai facut cu balamalele. Primul model, cel prin infiletare,  isi face joc dupa destul de puin timp

#968
adicted69

adicted69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 19.03.2008
Poate cineva sa imi spuna unde gasesc balama pomela de 85mm?
Arata ca in poza atasata, era produsa de Urbis, insa nu se mai comercializeaza.

Attached Files



#969
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
Ma intereseaza o oferta pentru usi interior - pentru 9 bucati am buget undeva la un maximum de 1000 euro. nu tin sa fie lemn panoul (insa as vrea sa fie lemn pervazul). toate cu pervaz, unele si cu geam.

eu caut ori un distribuitor la prima mana, ori un producator.

pana acum am o oferta de la un distribuitor porta doors, as vrea si altceva. prefer in zona colentina - afumati-voluntari samd.

daca aveti vreo sugestie - o experienta buna cu o firma va  rog scrieti.

multumesc

#970
Dionis2014

Dionis2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.02.2014
Te pot ajuta  0757117425

#971
valente2013

valente2013

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.09.2013
Doorland Romania - cred ca au tot ce-ti trebuie.

#972
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
sterod.ro   - distribuitor produse Pinum.

Succes !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate