Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Recomandare boxe 3 cai

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
Am o cafenea de 50 mp si as vrea sa mi cumpar un sistem amplituner+boxe 3 cai, ce imi recomandati...bine nu vreau ce i mai scump pe piata.
Astept parerile voastre.

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cat esti dispus sa investesti?
Ce putere?

#3
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
nu stiu exact ce putere...nu ma pricep...eu vreau ceva care sa faca fata la sptiul de 50mp3 si sa se auda clar nu neaparat tare...sper ca ai inteles

#4
spiridusul_0591

spiridusul_0591

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.03.2009
Daca vei citi si alte subiecte pe forum, vei cadea de parere ca boxele pe 2 cai au o fidelitate mai ridicata, decat cele pe 3 cai, asta intr-un context in care boxele nu depasesc bugetul de 1000 euro.
Am o perech de Magnat Monitor 880 sunt foarte multumit de ele, doar ca acum nu se mai gaseste acel model pe piata, doar secound hand, dar in schimb a aparu noul model Supreme.
Aceasta esto doar o varanta.Apropo sa ai mare grija cum alegi boxele si ampliful, sa fie perfecta compatibilitate!

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Iar apar "audiofilii" cu idei manufacturate de snobi care nu concept scule sub "1000$/Euro".
Boxele pe 3 cai se pot auzi mai bine sau mai prost decat cele pe doua cai, indiferent de pret. Variabilele sunt multe, numarul de cai nu este deloc un criteriu.

Pentru o cafenea, fidelitatea la volum mare este absolut neimportanta, nu va face discoteca acolo, ai nevoie de muzica de ambianta la un maxim 10W total - la 50mp eu zic ca este mai mult apartament de bloc decat cafenea. In loc de un sistem stereo cu doua boxe masive as propune un sistem cu 4 boxe mici amplasate in jurul zonei cu mesele, pentru o repartitie mai uniforma a sunetului. Ajutate eventual de un subwoofer mai indepartat de zona aia, desi eu cred ca nu face bine la atmosfera.
Sigur ca la dimensiuni mici ai nevoie de bookshelfuri (care intamplator sunt pe 2 cai) - dar numai din motve de spatiu.

Edited by SuperDuper, 27 December 2009 - 15:02.


#6
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
multumesc...atunci ma reorientez dupa bookshelfuri...oricum dc cumpar 4 buc. tot la bugetul de 2 boxe standfloor ajung...imi poti recomanda ceva???

#7
bfn

bfn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.04.2008
Eu zic ca ar merge 4 Magnat Supreme 200 (~1000 lei) + standuri, legate cate doua in paralel sa aiba 4 ohmi si un amplificator s.h. undeva la 2x100w/4ohm (~500 lei). Daca folosesti ca sursa un calculator, ar merge si o placa de sunet dedicata. Si sa nu te zgarcesti cu cabluri prea subtiri, mai ales la boxele mai indepartate. :)

Edited by bfn, 27 December 2009 - 15:53.


#8
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
eu ma gandeam la ceva Magnat Monitor Supreme 100 sau 200 (4 buc) - de ce ampliful am nevoie in cazul asta?
....dar am vazut si ceva Sistem 5.1 Magnat Monitor 990 ce parere aveti?

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si eu zic ca pentru aplicatia de fata MMS 200 sunt suficiente. Amplificatorul poate fi fie unul stereo capabil sa duca 4 ohmi - si legi boxele pe diagonala camerei pe acelasi canal (conexiunea va in paralel), fie folosesti un receiver (digital sau analogic) care sa aiba neaparat mod de lucru 4xStereo sau 5xStereo, la care receiver legi cate o boxa pe fiecare canal. Ar avea avantajul ca elimina improvizatiile si permite folosirea lui eventuala si la filmele surround (receiverele digitale).

#10
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
Pot cumpara un amplituner Pioneer VSX-417-K...atunci la el pot lega 2 variante
varianta 1 - 4xMMS200+MMS250
varianta 2 - 2xMMS800+2xMMS200+MMS250...
cred totusi ca aleg varianta 1 deoarece ii mai ieftina...ii vreo problema daca boxele MMS200 nu le pot pune de suporti.

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
La MMS200 dezavantajul este ca daca nu le lasi spatiu in spate, basii au de suferit. Altfel iti ziceam sa le agati de perete. Nu stiu daca vin cu dopuri din alea de burete pentru gaurile de reflex, unii producatori dau asa ceva pentru a folosi cand nu ai spatiu destul in spate.

Edited by SuperDuper, 27 December 2009 - 19:14.


#12
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
atunci e o problema cu MMS 200...deoarece nu am cum sa le montez decat pe perete...sau sa le prind cumva atarnate de tavan.

#13
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
atunci imi cumpar 2x MMS 800 sau 2x MMS1000 + un centru 250...ce parere aveti?

#14
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006
În opinia mea un sistem surround nu e o idee bună în astfel de spații.
Citește și topicul ăsta: http://forum.softped...howtopic=617014

În altă ordine de idei, în opinia mea Magnat Monitor 220 / Magnat Monitor Supreme 200 sunt niște boxe care sună surprinzător de bine pentru prețul lor. Problema de poziționare se poate rezolva (în mod satisfăcător, cred) prin prinderea lor pe suporți nu cu spatele spre perete ci în unghi de 30-40 sau chiar mai puțin între axul față/spate al boxei și perete.

#15
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
Sa inteleg ca tu imi recomanzi 4 boxe de tavan?
Atunci as ramane tot pe Magnat si vad Interior IC 62, IC 82 Care ma ajuta deoarece tavanul este de rigips si Interior IW 610 SI IW810... Dintre astea pe care sa le aleg?
Cu respect

Edited by antinari, 29 December 2009 - 13:56.
caps lock...


#16
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,433
  • Înscris: 08.12.2006
Nu neapărat de tavan, sunt și de perete :naughty:
Da, în opinia mea patru din oricare din incintele recomandate pe acel topic (sau altele asemănătoare) sunt suficiente pentru un spațiu de 50 mp (presupunând că înălțimea se înscrie în limite rezonabile).

#17
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
AM VAZUT CA SUNT SI DE PERETE :bigeyed: DAR PENTRU MINE II MAI USOR PE TAVAN...INALTIMEA 3,3M...ACUM CELE 4 BOXE LE POT LEGA LA amplitunerul Pioneer VSX-417-K.(sa inteleg fara bass si centru atunci m am scapat de o grija :D )

#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da, orice receiver poate functiona cu 2,3,4,5 boxe, selectabil din menu. Pt tine cel mai indicat este un receiver care sa aiba functia de stereo x4 (cam toate o au). Si, da nu ai nevoie de subwoofer (asta daca nu vrei sa agasezi clientii, mai ales clientele).
Boxele nu se pot monta chiar pe tavan pentru ca au directivitatea prea pronuntata si ar "arunca" sunetul in principal numai sub ele. Exista difuzoare speciale pentru sonorizare, care se monteaza in tavanele false, dar presupun ca tu nu ai tavan fals.

Edited by SuperDuper, 28 December 2009 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate