Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Generatia jocuri pe televizor

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
-topic de pus intrebari
-topic de raspuns la intrebari
-topic de depanat amintiri
-topic cu subiectul "joc pe televizor"

1.Daca intereseaza pe cineva , am intr-o arhiva cele mai frumoase jocuri pe televizor pentru pc (prin emultator).

2.Am facut rost de aproape toate jocurile pe tv de cand eram flacau , dar nu stiu cum se numeste asta:

Attached Files


Edited by -Ciprian, 23 December 2009 - 14:14.


#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,916
  • Înscris: 14.11.2004
Vai ce mai jucam si eu pe ele, cand eram mic, cu acele "casete" galbene, pana sa vina era Play Station si Nintendo, erau perfecte pentru noi, imi aduc aminte ca la tara faceam campionate pe jocuri pe televizor, ne strangeam inaitne sa punem "pe hartie" planul si pe urma "calare" pe televizor.

Eu inca si acuma joc, am un emulator pe consola portabila, incing un Mario sau ce mai am pe acolo.

#3
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009

 connectorxp, on 23rd December 2009, 14:36, said:

Vai ce mai jucam si eu pe ele, cand eram mic, cu acele "casete" galbene, pana sa vina era Play Station si Nintendo, erau perfecte pentru noi, imi aduc aminte ca la tara faceam campionate pe jocuri pe televizor, ne strangeam inaitne sa punem "pe hartie" planul si pe urma "calare" pe televizor.

Eu inca si acuma joc, am un emulator pe consola portabila, incing un Mario sau ce mai am pe acolo.
Si tu aveai casete dinalea pe care scria 999 in 1 si defapt erau vreo zece care se tot repetau? :lol:

Edited by -Ciprian, 23 December 2009 - 14:41.


#4
sorescu_angelo

sorescu_angelo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 01.08.2009
Ce vremuri....Stiu ca mama nu ma mai lasa sa ma joc daca faceam dracii :crybaby:.Si acum mai ma joc, inca mai am acea consola.

#5
-Ciprian

-Ciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 08.09.2009
Si eu mai am. Dinaia cu tastatura . Pe mine taicamiu nu ma lasa, zicea ca stric tv-u.

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,916
  • Înscris: 14.11.2004

 -Ciprian, on 23rd December 2009, 14:44, said:

Si eu mai am. Dinaia cu tastatura . Pe mine taicamiu nu ma lasa, zicea ca stric tv-u.

Eu am stricat un Tv cu jocul, era un Telecolor cu 8 canale, ce a mai indurat saracul aparat, la cateva luni, era tata cu el in service, in 1998, cand schimbasem TV-ul din sufragerie si am mutat Telecolor-ul in dormitor, aveam interdictie la cel nou si drept dovada functioneaza si in ziua de azi.

La tara aveam un "Diamant" de pe vremea bunicii, il rupeam cu jocuri, pacat ca era alb-negru, de prin 2000 nu am mai folosit jocurile pe tv, am mai folosit sporadic pe la cunsotinte sau emulatoare.

#7
LetTheBassKIck

LetTheBassKIck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2009
Tot asa si la mine  :lol:  ziceau ca stic televizoru' ... Stateam in casa si jucam tanculete toata ziua :)   . Jucam in doi jocuri cu batai si toate alea  :wub:
Faceam schimb de dischete cu vecinii.Ce vremuri !  (aveam un SEGA .Avea jocuri pe memorie :D)

#8
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
http://forum.softped...howtopic=579366
http://forum.softped...showtopic=81433

#9
mortu100

mortu100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.05.2008
:bouncey: Eu imi aduc aminte mai bine de jocurile pe casetele magnetice audio.Parca mergeau pe vechile calculatoare Felix....apoi ,din cate imi amintesc a aparut si HC-ul.Trebuia sa stai vreo cateva minute bune sa se incarce un joc,iar daca era stricata caseta  :curse: Cand am vazut prima discheta magnetica de 8 inch,parca-l vazusem pe D-zeu,desi jocuri pe ea n-am mai reusit sa prind.Totusi imi aduc si acum aminte de  un programel in genul la Paint si trebuia sa desenezi cu un creion digital.Cred ca eram cel mai tare din parcare pe vremea aia  :naughty: .
Acum nu mai stiu exact daca asta a fost inainte sau dupa "renumitele console de jocuri" cu dischete 999 in 1,dar le-am prins si pe alea desi  n-a durat prea mult la mine...ma plictiseam repede

#10
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Ce vremuri frumoase... Eu aveam unul care incepea cu L. Parca Leko se numea. Acum il am pe la tara.
Aveam cred vreo 40-50 de casete. Aveam si din acelea 999 care se repetau.
Ciprian, ai GOAL 3 :heart: pe emulator?

#11
boss_stefanel

boss_stefanel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.12.2008
vreau si eu arhiva cu jocuri emulate:D

#12
LucYan03

LucYan03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 02.05.2008
Frumoase amintiri, imi aduc aminte ca prin 98 99 imi trimitese tata un terminator parca asa se chema.....jucam zi si noapte jocula ala care inpuscam rate sau nori  :bandit:

#13
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,227
  • Înscris: 15.04.2008
Si eu vreau arhiva aia!

#14
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Aveam vreo 5-6 ani cand erau la moda si avea un vecin mai mare si mai jucam pe la el.A mei nu ma lasau pe atunci ca sa nu stau cu ochii in tv toata ziua + ca cica stric tv-ul (aveam un Funai si era destul de smecker tv-ul ala pt vremurile alea) da' mi-o luat ps pan' la urma si asa am ajuns sa am toata colectia de console sony acasa :lol:

Edited by SpeedDemon, 23 December 2009 - 16:16.


#15
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
As dori si eu arhiva :D

#16
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Cred ca majoritatea ati avut clone de NES cu jocuri cum ar fi Super Mario, Duck Hunt etc. Emulator gasiti aici: http://nestopia.sourceforge.net/ si ROM-uri(jocurile) le gasiti aici: http://www.romnation...v/roms/nes.html
Si un tutorial aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/naWQBD0l7Lw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Nightm4re, 23 December 2009 - 19:25.


#17
LucYan03

LucYan03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 02.05.2008

 SpeedDemon, on 23rd December 2009, 16:16, said:

+ ca cica stric tv-u
Sa stii ca la mine sa stricat.....foloseam un tv nippon....si odata cand ma jucam deodata esea fum din spate

Edited by LucYan03, 23 December 2009 - 19:28.


#18
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 LucYan03, on 23rd December 2009, 19:28, said:

Sa stii ca la mine sa stricat.....foloseam un tv nippon....si odata cand ma jucam deodata esea fum din spate
Pe ce jafuri de televizoare ati jucat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate