Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

km din bord

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
gebar

gebar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.02.2008
Salut,cu totii stim ca inainte sa vanda o masina second- hand majoritatea celor ce vand o asemena masina dau km din bord inapoi.Am lucrat pe un matiz ca agent comercial la o firma de distributie in doi ani masina facuse aproape 200.000 km ,cand au vandut-o au scos bordul din cele 4 suruburi si cu ajutorul unui ac de siguranta au dat inpoi km de la 200.000 la 50.000 foarte usor.As vrea sa cumpar o masina second- hand si imi este teama sa nu fi patit la fel,exista metode si la alte modele de masini..

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
In acest caz, ia un mecanic dupa tine - te costa o bere si niste bani, dar merita.

El iti poate spune in functie de gradul de uzura al masinii cam cati km a facut ori daca merita cumparata.



Nota Bene: Ar trebui sa va dezobisnuiti sa credeti tot ceea ce cititi.

#3
gebar

gebar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.02.2008

 pelikanu, on 19th December 2009, 18:30, said:

In acest caz, ia un mecanic dupa tine - te costa o bere si niste bani, dar merita.

El iti poate spune in functie de gradul de uzura al masinii cam cati km a facut ori daca merita cumparata.



Nota Bene: Ar trebui sa va dezobisnuiti sa credeti tot ceea ce cititi.
Vrei sa spui ca nu se manaresc km masinilor?am descris mai sus cu se face la o masina cu ceas mecanic dar varianta la masinile cu bord electronic e tot asa de simplu prin scoaterea sigurantei respestive,sa presupunem ca ai 120000 km scoti siguranta faci cu masina 20000 km care nu se inregistreaza iar cand pui siguranta la loc bordul incepe de la 120000 km.cum iti mai dai seama?

#4
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
daca esti cunoscator poti observa kilometrii masinii dupa starea vopselei , a materialelor interioare , a unor elemente int+ext schimbate, cartea service,etc

Exista si exceptii cand masini de 50.000 km arata mai rau ca alea de 200.000 :D .Personal nu  prea ma interseaza numarul real al km ci starea actuala a masinii + posibilele reparatii provenite in urma unor accidente grave

#5
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 14.09.2007
Cred ca s-a referit la faza cu cititul,sa nu ai incredere in ce spune propietarul despre km masinii,si sa-i verifici.

#6
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
cosmin_miu are dreptate
si la masini mai vechi de 6-7 ani (cand deja incep sa pice multe piese) ar trebu o generalizare , sa fii mai atent la starea masinii in sine decat km facuti ..
numarul km mi se par un indiciu bun cand cumperi o masina noua ,  gen 10-15k km ..in rest , pe mine unu nu prea ma influenteaza daca as cumpara o masina ..

#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Daca are "contor" mecanic, nu prea iti poti da seama decat daca ceasul are sigilii rupte.

Daca are contorizarea kilometrilor electronic, depinde - unele masini au un LOG in computer unde sunt salvate toate modificarile facute, unele nu au.

Ai nevoie de cunostinte avansate pentru a curata acel LOG care apare, deasemeni, ai nevoie de un computer cu interfata si software-ul adecvat pentru a "citi" acel LOG.

Indicatia mea initiala, mecanicul, este rezolvarea cea mai simpla.

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 pelikanu, on 19th December 2009, 19:47, said:

Daca are "contor" mecanic, nu prea iti poti da seama decat daca ceasul are sigilii rupte.

....

Nu-i chiar asa ...

Am cunoscut mecanici care demontau cablul de kilometraj din mufa cutiei de viteze si-l invarteau invers cu bormasina electrica. In cateva ore iti dadeau "ceasul" inapoi cu circa 100.000 de km.

#9
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
mecanicii fac si ei cit ii duce capul...vezi mai sus ce rapid se minareste un km mecanic; cu cel electronic nu prea poti sa ii scoti siguranta, cel putin cred ca nu la toate masinile merge pt ca in el e immo, si cum ar fi sa mergi a la long fara sa stii ce se intimpla cu masina (restul martorilor)

si la minareala astora electronice, cine stie si are scule face treaba curata minarind peste tot; cine nu, doar km afisati de odo :)

degeaba o fi masina in stare buna ca una e sa dai banii pe o masina de 100k si alta e pe una de 200k km.

#10
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 14.09.2007
Pai ideea e cat timp o sa mai ramana masina in stare buna, ca sa am de unde sa stiu ca mai duce inca150k ,nu ma intereseaza cat scrie la odo .

#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
un Opel, dat inapoi kilometrajul
laptop, un cablu serial si un soft
cati km vrei sa aiba? 10-100-un milion ? :)
bagi cifra, dai ok si gata

#12
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
mai nou se aduc masini din Franta care au fost taxiuri in Paris acolo nu le ptrebuie decat o panacarda deasupra masinii cu 400-500 mii de km cu titlul vand xxxxx cu 60000 km ,  fost folosita de un batran sa se duca la piata

#13
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
A mea a avut si 999999 Km si 0 si 123.000 (astia fiind cei reali) si acum are aproape 7000 (in ultimele 3 luni) :)

Tot ce trebuie este un Tech 2 sau OPCom + Laptop si 2-3 minute pana bagi mufa OBD si navighezi in meniu pana la optiunea de ajustare Km.

#14
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009

 turkkkkku, on 29th December 2009, 15:49, said:

mai nou se aduc masini din Franta care au fost taxiuri in Paris acolo nu le ptrebuie decat o panacarda deasupra masinii cu 400-500 mii de km cu titlul vand xxxxx cu 60000 km ,  fost folosita de un batran sa se duca la piata


Cand am fost in piata in Arad, un tip avea un Passat din 2002, avea 80000 km in bord, zicea ca a in germania a folosit-o un doctor, mergea numai pana la spital si inapoi :notangel: . Masina arata jalnic...  :nonobad:

#15
Spider1

Spider1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.09.2004

 wegviLVGAsdf, on 6th January 2010, 21:22, said:

Cand am fost in piata in Arad, un tip avea un Passat din 2002, avea 80000 km in bord, zicea ca a in germania a folosit-o un doctor, mergea numai pana la spital si inapoi :notangel: . Masina arata jalnic...  :nonobad:

Asa, si? Masina tatalui meu e din 1999 si are doar 135.000km facuti numai de el. Masina are aproape 11 ani, a carat destule la viata ei si nu a umblat numai pe autostrazi.

Ar trebui sa dea kilometrajul cu cel putin 60.000 de km inainte sa fie plauzibil, nu?

Edited by Spider1, 11 January 2010 - 20:13.


#16
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 14.09.2007
Persoanele ca tatal tau sunt destul de rare,pe cand povestile cu doctorii / batranii care au mers la piata si inapoi sunt foarte des intalnite.Si oricum o masina umblata la km se poate verifica daca stii cum(compresia la motor,discuri frana,caroserie si toate cele).
Cum tu il ai pe tatal tau care a facut 12/13000 an asa am si eu un cumnat care din 2007 pana acum a facut peste 100k km .

#17
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

Quote

compresia la motor,discuri frana,caroserie si toate cele

Pe naiba. Compresia unui motor depinde de cat de bine stia sa mearga proprietarul. Daca nu ii dai in gura cand e motorul rece si schimbi consumabilele la timp si dupa 150.000 Km compresia trebuie sa fie aproape ca atunci cand era nou.
Discurile de frana la fel. Am un prieten care la 40.000 KM avea santuri in discuri si la mine la Ford la 160.000 Km nu are nici jumate santul. Depinde cat de des franezi si cat de tare.

#18
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009

 DarkAngelBv, on 11th January 2010, 22:26, said:

Pe naiba. Compresia unui motor depinde de cat de bine stia sa mearga proprietarul. Daca nu ii dai in gura cand e motorul rece si schimbi consumabilele la timp si dupa 150.000 Km compresia trebuie sa fie aproape ca atunci cand era nou.
Discurile de frana la fel. Am un prieten care la 40.000 KM avea santuri in discuri si la mine la Ford la 160.000 Km nu are nici jumate santul. Depinde cat de des franezi si cat de tare.

mai depinde si ce placute folosesti, calitatea lor...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate