Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Ce parere aveti despre CD player SONY CDP-XE330 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
rkidon

rkidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.11.2004
Salutare,

As dori sa stiu ce parere aveti despre un CD player SONY model CDP-XE330.

Ideea este ca detin un astfel de model si avand in vedere ca mi-am achizitionat de curand un PlayStation3 care citeste si CD-uri audio nu stiu daca mai are sens sa mai tin si un CD player dedicat.

Ca sa va faceti o idee mai clara:

- detin acest CD player de ceva vreme dar nu m-am comportat ca un "audiofil" in ceea ce-l priveste, deoarece ma interesa (spre rusinea mea) mai mult volumul decat calitatea sunetului
- am observat ca odata cu inaintarea in varsta  :D   (... acum am "venerabila" varsta de 33 ani...) am inceput sa pun mai mult pret pe calitatea sunetului
- trebuie sa precizez ca sistemul audio il folosesc cam 70% din timp pentru filme, iar 30% pentru muzica
- ca atare m-am gandit sa fac niste "modernizari" asupra sistemului audio
- in prezent acesta este format din:
   Cd player SONY CDP-XE330
   Receiver AV SONY STR-DE345
   boxe front: 2x INTERFUNK model MG1 (West Germany, anii 80 cred...) sub licenta MAGNAT, 50W la 8 ohmi, 3 cai
   boxa center: 2x sateliti Pioneer (legati in paralel la iesirea center) , 25 W max, 2 cai
   boxe rear: 2x KYSHO JAPAN model FX1 SP, 50W max, 3 cai
   Playstation3 pentru filme BluRay, DVD, fisiere mkv transcodate cu mkv2vob

- prima modificare o fac peste cateva zile cand imi soseste un SONY STR-DG520S second-hand si voi renunta la STR-DE345
- apoi voi investi intr-un sistem de boxe 5.1 mai bunicel ca sa renunt la sistemul de boxe "corcit" din prezent ;-)

Trebuie sa recunosc ca sunt un fan al marcii Sony, dar dupa ce am citit opiniile voastre in legatura cu calitatea indoielnica a produselor lor audio, mi-am cam schimbat parerea. STR-DG520 l-am luat ca o solutie intermediara, la un pret convenabil, pentru ca aveam nevoie de intrare audio optica (pentru a conecta PS3, receiverul de satelit si eventual CD player-ul) si decodare DTS si Dolby Prologic II.

1. In acest context ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu CD playerul pe care-l detin? Il pot inlocui cu PS3-ul pentru CD-uri audio, il pastrez pentru ca scoate un semnal mai de calitate sau ar trebui sa-mi iau ceva mai performant?
2. Ce inseamna "high density linear converter" (o inscriptie de marketing de pe fata Cd-playerului)?

Multumesc anticipat.

Attached Files



#2
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Ha, ha, ha, vrei sa renunti definitiv la CD-player si sa asculti muzica doar la PS3 ? Una e sa fi meloman si alta audiofil. De fapt de ce nu faci tu singur comparatia ? Plus ca nu poti folosi PS3-ul sute si mii de ore pt. redare, ca se uzeaza mai repede. Eu zic ca CD-playeru e conceput special pt. muzica, BluRay-ul pt. MP3-uri, discuri comprimate si filme, iar trancota PS3 pt. jocuri si filme.

Ce pot spune despre CDP-XE 330 ? si eu am acasa un CDP-XE 270 si e destul de bunicel, legat la un amplif rezonabil suna beton si destul de dinamic. Are sunetu destul de moale, specific marcii SONY. Daca vrei sa-ti iei ceva mai performant, asta depinde doar de tine, de banii pe care ii ai la dispozitie si de preferintele tale. Si eu as vrea sa-mi iau maine un Marantz cap de serie, da nu prea stiu ce ma opreste.  :) Chestia cu high density linear converter nu cred ca are nici o relevanta, urechea muzicala decide cum suna un CD-player si nu datele tehnice.

Edited by laserdance, 18 December 2009 - 17:24.


#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
HDLC-ul de la Sony face teoretic oversamplig la 64x in loc de 4x sau 8x la tehnologiile anterioare.
Frecventa in felul asta ajunge exact la nivelul DSD (SACD) si ca atare partea analogica de filtrare este mult simplificata si are potential de a suna mai bine. Numai ca eu cred ca intern este facuta o trecere la 1 bit, pentru a fi aplicat unui DAC cu capabilitate DSD, ca nu am auzit de DAC-uri pe 16 bit 64x.

Acum, cat de bine este implementata chestia asta si cata diferenta poate face, nu stiu. Nu am ascultat...

#4
rkidon

rkidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.11.2004
OK... mersi de informatii... il voi pastra...

#5
rkidon

rkidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.11.2004
daca doresc sa fac upgrade la cd player la unul mai performant la ce caracteristici ar trebui sa fiu atent la noul cd player? ce-l face mai performant (ma refer la calitatea sunetului nu la capacitati gen stie sa citeasca si mp3-uri)?
puteti sa-mi recomandati niste CD playere mai bune decat ce am acum: SONY CDP-XE330, pana in 1000 lei daca sunt noi sau pana in 600 lei second -hand (modele un pic mai vechi dar reusite)?
in prezent il voi folosi cu un receiver AV SONY STR-DG520 si ulterior (sper cat mai curand) cu un receiver Denon AVR-1610... si bineinteles cu CD-uri audio originale...

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca iti vei lua receiver, achizitioneaza un player cu iesire digitala (astea vechi au de obicei numai digital coaxiala RCA). Prezenta unei iesiri digitale la un CD player din anii 90 insemna ca era considerat model hi-end.

Edited by SuperDuper, 17 January 2010 - 02:38.


#7
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Un cd player bun si nou la banii astia e NAD C515BE care stie sa citeasca mp3 sau mai pui 100 lei si-ti cumperi NAD C525BEE. Acum depinde si de receiver si boxe, dar in principiu intai alegi o sursa buna si dupa aia restul

#8
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Doar second gasesti ceva peste si mai mult printre modelele hi-end. Ai putea sa-ti iei spre exemplu un Onkyo integra, Marantz, in general iti recomand modelele mari. Modelele mai vechi care au si iesire digitala dupa cum spunea si SuperDuper sint din categoria hi-end. Daca totusi vrei o calitate cu mult superioara a sunetului, schimba-ti receiveru, ia-ti niste boxe noi si o sa ai o calitate mai bunicica a sunetului. Garantat. Acuma depinde ce vrei.

Edited by laserdance, 17 January 2010 - 11:21.


#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
La receiverele detinute sau care le ai in vedere cd-playerul ala nu este veriga slaba.
Personal nu apreciez firma Sony dar CD-playerele lor nu au fost chiar de rahat iar 330 nu era chiar unul slab.De exemplu eu nu am ascultat vreun player Technics indiferent de an sau model care sa il depaseasca pe ala Sony.
Binenteles ca nu reprezinta vreo referinta sau ceva remarcabil dar repet, ar trebui sa iti faci un sistem stereo decent sa vezi diferenta, nu receivere.
Nici NAD nici alte playere vintage recomandate nu vor face mare diferenta.

#10
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Esențial este amplificatorul și boxele. Sony este foarte bun. Pe un amplificator bun și boxe bune, nu se văd diferențe între Nad și Sony.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate