Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Rapita

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#667
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Daca am erbicidat graul cu granstar super, si vreau sa pun il locul lui rapita la toamna, o va afecta? Ati facut careva rotatie cu rapita dupa grau erbicidat cu granstar? Cum procedati cu pregatirea terenului? Il arati sau discuiti doar? Am citit, si faptul ca este foarte important ca paiele sa fie maruntite bine, altfel exista riscul sa ai pana in 30-40% pierderi. Eu nu am la combina tocator, si nici balotiera sa le adun. Daca le-as da foc ar fi mai bine?:) stiu ca nu am voie sa fac asa ceva, dar intreb si eu. E primul an in care vreau sa cultiv rapita

#668
aignat

aignat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.01.2013

View Posttrottinel, on 07 iunie 2014 - 20:22, said:

Daca am erbicidat graul cu granstar super, si vreau sa pun il locul lui rapita la toamna, o va afecta? Ati facut careva rotatie cu rapita dupa grau erbicidat cu granstar? Cum procedati cu pregatirea terenului? Il arati sau discuiti doar? Am citit, si faptul ca este foarte important ca paiele sa fie maruntite bine, altfel exista riscul sa ai pana in 30-40% pierderi. Eu nu am la combina tocator, si nici balotiera sa le adun. Daca le-as da foc ar fi mai bine?:) stiu ca nu am voie sa fac asa ceva, dar intreb si eu. E primul an in care vreau sa cultiv rapita

Eu folosesc Trimmer. Aceasi substanta activa. Nu am observat nicio problema pentru rapita in cultura urmatoare. De 3 ani folosesc la grau erbicide pe baza de tribenuron metil.

#669
damaceanuandrei

damaceanuandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 23.10.2011
zvon : 1.2 lei/kg peste o luna :(

#670
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
cu sau fara transport?

Edited by rand, 10 June 2014 - 08:28.


#671
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
M-i se pare un pret cam mic...intradevar peste tot am vazut rapita frumoasa. Ce productii ati avut in medie anii trecuti?

#672
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
1,35 lei acum la contract si probabil o sa mai scada. Cel mai mic pret din ultimii 5 ani in conditiile in care pretul input-urilor si al motorinei a crescut constant in ultimii ani.

#673
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
.

Attached Files



#674
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Am postat si eu chestia asta pe pagina din urma si am ajuns la concluzia ca nu toate sulfonilureicele aplicate la cultura de grau afecteaza rapita ce urmeaza dupa aceasta cultura. Probabil era o problema cu erbicidele mai vechi...

#675
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Pe prospectul de la granstar super apare cum ca nu ar avea probleme rapita, daca se seamana dupa grau. Update pret rapita 1350 ron/tona la Agroind Cauaceu

#676
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Gata si rapita.
3700 kg/ha cu pierderi din cauza deschiderii silicvelor . Deja samulastra de rapita rasarise pe sol. Daca n-as lucra solul as avea un cover crop frumos.

Si o poza cu evolutia crapaturilor din primavara, penalitati la productie si de aici.
Pret 1,3 lei/kg din camp. Cei ce au semnat contract din timp o dau cu 1,55 lei/kg.

Attached Files



#677
aignat

aignat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 19.01.2013
Eu am inceput recoltatul ieri. 4,07t/ha, hibrid Compass, um. 8%.

#678
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Vreau sa seaman si eu pentru prima data rapita anul acesta, dupa cultura de grau. As vrea sa stiu cum procedati la pregatirea terenului. Vreau sa il ar. Cum este mai bine? Imediat dupa recoltarea graului, si discuit rapid, ca sa nu se intareasca, sau arat doar in august inainte de semanat?

#679
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Moment surprins intr-o pauza de ploaie la rapita. Prima data cand folosesc ridicatori de plante la rapita.

Attached Files


Edited by katlin, 08 July 2014 - 21:45.


#680
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L0vWyOCdGL4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#681
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Gata cu recoltarea la rapita!O saptamana de truda,cu o productie medie de 3750 kg/ha si valorificata la 295 euro/tona.

#682
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Gata si eu cu tot, rapita 307, grau 150, orz 131euro toate luate din camp. Productii bunisoare, 4200, 7800, 7700.

#683
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pff....mama ce productii...!!!Posted Image

#684
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Si investitiile pe masura, nu poti avea productii gen fara sa treci de 5-6 ori prin el.
Aa, am uitat de triticale, o mare dezamagire.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate