Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#739
robertspataru

robertspataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2012
Salutare !
      Daca este cineva care ma poate ajuta am o problema la cosul de fum .(al bloculuidin 4 etj).
I-mi apar pete galbene_maronii prin tencuiala(urat mirositoare).
Stau la et 4 si doar la partier se face foc la un godin(cosul este al blocului prin interior zidit din caramida).  
Am zugravit recent si mentionez ca nu locuieste nimeni momentan acolo!
Cred ca petele sunt de la condens(cand se face focul)sau de la umezeala care se scurge prin cos si implicit prin zidarie.(dupa cum o sa vedeti si din pozele atasate :-in sufragerie ,bucatarie si hol) .Cosul continua prin  acoperis(eternita) mai inalt fata de coama(aproape 1m este zidit cu caramida continuand cu un burlan de tabla--si aici la imbinare tot timpul este umed,apa ....offf)
  Astept un raspuns din partea voastra care a-ti mai intampinat probleme asemanatoare sau poate cunoasteti vreun meserias sau o firma  pentru rezolvarea acestei probleme.

Attached Files



#740
robertspataru

robertspataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2012
Salutare !
Daca este cineva care ma poate ajuta am o problema la cosul de fum .(al bloculuidin 4 etj).
I-mi apar pete galbene_maronii prin tencuiala(urat mirositoare).
Stau la et 4 si doar la partier se face foc la un godin(cosul este al blocului prin interior zidit din caramida).
Am zugravit recent si mentionez ca nu locuieste nimeni momentan acolo!
Cred ca petele sunt de la condens(cand se face focul)sau de la umezeala care se scurge prin cos si implicit prin zidarie. (-in sufragerie ,bucatarie si hol) .Cosul continua prin acoperis(eternita) mai inalt fata de coama(aproape 1m este zidit cu caramida continuand cu un burlan de tabla--si aici la imbinare tot timpul este umed,apa ....offf)
Astept un raspuns din partea voastra care a-ti mai intampinat probleme asemanatoare sau poate cunoasteti vreun meserias sau o firma pentru rezolvarea acestei probleme.
Am mai deschis un subiect dar din pacate discutia sa axat pe  alte intrebari!Va rog sa ma ajutati, sunt din Neamt!PLS

#741
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Pai si cam cum crezi ca se poate rezolva?Dupa parerea mea doar prin anveloparea blocului/apartamentului poti rezolva ceva.

#742
robertspataru

robertspataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2012
Dar apartamentul este izolat si acoperisul pe interior deasemeni este ok! nu stiu ce sa mai fac....

#743
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Stai putin.Petele sunt pe interior?
Pai daca nu sta nimeni acolo, de aia apar.Apare igrasie pr ca amapranentul este rece, iar cosul ala este mai cald.
Nu prea ai multe de facut.Eventual solutii anti mucegai.....din alea cu ioni de argint.Dar nu stiu cat de bune sunt...

#744
robertspataru

robertspataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2012
Tu stii ca m-am gandit si la asta ! Oare de aici sa fie ?Am vb si cu vecinii de mai jos si au zis ca au si ei dar mai putin miros,pete.....  sa fie asta cauza?

#745
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

View Postrobertspataru, on 29 decembrie 2012 - 15:52, said:

Tu stii ca m-am gandit si la asta ! Oare de aici sa fie ?Am vb si cu vecinii de mai jos si au zis ca au si ei dar mai putin miros,pete.....  sa fie asta cauza?
Pai sigur asta e cauza.Igrasie (mucegai).
Multa lume are in perioada asta.E destul de greu sa scapi.Trebuie incalzit apartamentul.Mai poti incerca si cu un dezumidificator.Nu e foarte scump si e destul de eficient.

#746
gabrielfbn

gabrielfbn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2012

View Postrobertspataru, on 29 decembrie 2012 - 15:19, said:

Salutare !
Daca este cineva care ma poate ajuta am o problema la cosul de fum .(al bloculuidin 4 etj).
I-mi apar pete galbene_maronii prin tencuiala(urat mirositoare).
Stau la et 4 si doar la partier se face foc la un godin(cosul este al blocului prin interior zidit din caramida).
Am zugravit recent si mentionez ca nu locuieste nimeni momentan acolo!
Cred ca petele sunt de la condens(cand se face focul)sau de la umezeala care se scurge prin cos si implicit prin zidarie. (-in sufragerie ,bucatarie si hol) .Cosul continua prin acoperis(eternita) mai inalt fata de coama(aproape 1m este zidit cu caramida continuand cu un burlan de tabla--si aici la imbinare tot timpul este umed,apa ....offf)
Astept un raspuns din partea voastra care a-ti mai intampinat probleme asemanatoare sau poate cunoasteti vreun meserias sau o firma pentru rezolvarea acestei probleme.
Am mai deschis un subiect dar din pacate discutia sa axat pe  alte intrebari!Va rog sa ma ajutati, sunt din Neamt!PLS
Buna

Condensul, aparein momentul in care temperatura fumului in cosul de fum scde sub 80 grade celsius ( Ex - trasformarea vaporilor in apa), asfel  se amesteca cu funinginea din fum, asfel formeaza acea solutie acida, care patrude prin perete in casa, apa pete galbuii, miroase foarte urat, iar la un momenta da se formeaza gudronul in cos, ca si o smoala, care se poate auto aprinde si se provoaca un fel de explozie, cu temperaturi in cos de 1000 - 1400 grade celsius.
Solutii :
1. Intubarea cosului de fum de jos pana sus cu tubulatura de inox, http://www.asfoch.ro/
2. Inlocuirea cosului complect cu un cos de fum izolat triplu strat - ( manta exterioara de beton usoar, vata bazaltica, interior tubulatura de samota cilindrica sau cos de fum de inox interior, vata bazaltica, inox sau otel negru, cu o garantie de minim 10 ANI - www.schidel.ro);
3.Se inlocuieste zidaria pentru cosul de fum in interiorul apartamentului, apoi se tencuieste si se da cu o solutie antimucegai, apoi se placeaza vata bazaltica, care rezista la peste 400 grade celsius in functionare continua ( se gaseste la montatori de semineie, Dedeman, Bricostor, Obi - ca si brad am vazut ceva ieftin KNAUF), iar apoi in rigips sa nu se vada vata. Ar fi bine ca pe toata inaltimea cosului de fum, pana sub tigla sa se aplice aceasta placare, asfel pierderile de temperatura pe a fului in cosul de fum ar fin mult mai mici, asfel fumul la evacuare in exterior ar ave o temperatura mai mare de 80 grade celsius.

Cauta in zona hornari auorizati http://www.asfoch.ro/ sau reprezentanti ai producatorilor de cosuri de fum.

View Postgegapa, on 17 decembrie 2012 - 14:29, said:

Buna ziua domnilor,as dori sa stiu daca este pe lumea asta o ''palarie''pentru cos la centrala astfel incat sa nu mi murdareasca acoperisul?? Poate are sau a vazut cineva? Mentionez ca am centrala atmosferica si cos din inox izolat cu ''palarie'' patrata din comert:am avut si alt model si degeaba. Va multumesc!!
Buna

La cosurile de fum pentru comb ustibil solid nu se recomnda palarie, dar daca doresti ceva asemnator gasesti la producatori de cosuri de fum autrizate, gen SCHIEDEL,  WWW.SCHIEDEL.RO.

#747
gabrielfbn

gabrielfbn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2012

View Postbudulan, on 17 octombrie 2012 - 07:51, said:

Am inaltat cosul cu un burlan de otel cu diam. interior de 200mm si inaltime un metru. Nu imi mai vine fumul in curte si vad ca nici usa nu a mai bubuit. Insa nu cred ca am rezolvat problema pentru ca fumul tot face niste turbioane pe langa teava. O sa atasez si doua poze, poate se vede si poate reuseste cineva sa ma lumineze ce sa-i mai fac sa-l aduc in parametrii.

Buna

La toate cosurile de fum patrate si dreptunghiulare se vor crea turbioane in intriorul cosului. Singurul cos de fum la care nu se produce este turbioane este cosurile de fum cilindrice , izolate cu vata bazaltica care rezista la temperaturi de peste 400 grade , la functionare continua.

#748
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
De ce nu se recomanda palarie la cosurile de fum pt combustibil solid ??

#749
gabrielfbn

gabrielfbn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.03.2012

View PostAUREL211252, on 09 decembrie 2012 - 12:35, said:

Salut.Am citit cam totul cu privire la cosuri de fum.Eu am o soba de teracota cu registru in el si de 8 ani ma forolosesc bine de el:incalzesc 7 calorifere de diverse dimensiuni.Problema mea ar fi:Pe perioada iernii, curat cosul cu o perie de sarma, rotunda ca o floare si care are adaugat o sarma de otel de circa 10m.Am observat ca mereu am depuneri din bitum sau ce o fi ala->asa negru si lucios in interiorul cosului.Folosesc destul de des praf din ala special pt. cosuri- unguresc, la 1kg.Rugamintea la voi ar fi,ce pot sa fac sa"scap"de chestia luciosa din cos.Sa incerc sa aprind cosul sub supravegherea mea, sau exista si o alta metode.Mentionez ca folosesc numai lemne de fag uscate,aduse acasa in primavara fiecarui an,uscate si depozitate.multumesc anticipat ...[ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/helpsmilie.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Buna

Problema grudonului din cos ( sau a bitumului) - care este amestec de condens cu funingine, care se depune pe interiorul cosului de fum, se poate rezolva prin izolarea cosului de fum cu vata bazaltica cu densitae mare, de peste 90 kg/mc, si sa reziste la deperaturi de peste 400 grade celsius, la fnctionare continua.
Asfel eviti ca fumul sa aiba o temperatura mai mica de 80 grade celsius, acolo unde este punctul de roua, si se produce condensul, si apoi gudronul.
Mai ar fi sa-ti achizitionezi un cos de fum triplu strat gen SCHIEDEL, iar pentru mai multe date poti sa discutii cu reprezentatii SCHIEDEL din zona dumneavoastra.

View Postmakemyday1, on 20 noiembrie 2012 - 11:38, said:

diametrul cosului depinde de puterea fiecarei surse de incalzire iar inaltimea se calculeaza astfel incat sa depasiti coama cu minic juma de metru( datorita curentilor turbiolenti)


mai sunt producatori/importatori mai buni decat schiedel si cu un raport calitate pret mult mai buna

Buna

Eu lucrez foarte mult cu produsele SCHIEDEL, iar dintre toti producatorii de cosuri de fum, doar la SCHIEDEL am gasit toat ce am avut nevoie, incepand de la cosuri de fum, inox, ceramica, elemete de legatura cos de fum - cazan - semineu , si ceea ce este mai important oamenii pregatii ai companiei SCHIEDEL, PARTE TEHNICA, in momnetul in care am avut situatii complicate am fost ajutat cu solutii sigure, iar partea tenica in teren nu o are nici un asa zi producator de cos de fum in momentul de fata, la fel vorbind de acesorile pentru cosuri de fum, plus ca au un tip de cos de fum care poate fi folosit la ori ce tip de surasa de caldura - gaz, solid , lichid, chiar si pentru centrale pe gaz turbo sau condensatie si se numeste ABSOLUT - ce deocamdata nu este im piata la nici un producator de cosuri de fum.

Legat de preturi, cei de la SCHIEDEL au cosuri de fum aproape pentru toate bunuzarele, Ex - eu am achizitionat un cos de fum SCHIEDEL , pentru cazan cu tiraj normal, de 20kw, cu un interior de 16 cm, inaltime de 5 ml, la un pre de 1650 LEI cu TVA, de la un distribuitor SCHIEDEL.

#750
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postgabrielfbn, on 02 ianuarie 2013 - 16:06, said:

[...] o temperatura mai mica de 80 grade celsius, acolo unde este punctul de roua [...]
De unde ştii că punctul de rouă este la 80oC?

#751
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postrobertspataru, on 29 decembrie 2012 - 15:19, said:

Salutare !
Daca este cineva care ma poate ajuta am o problema la cosul de fum .(al bloculuidin 4 etj).
I-mi apar pete galbene_maronii prin tencuiala(urat mirositoare).
Stau la et 4 si doar la partier se face foc la un godin(cosul este al blocului prin interior zidit din caramida).
Am zugravit recent si mentionez ca nu locuieste nimeni momentan acolo!
Cred ca petele sunt de la condens(cand se face focul)sau de la umezeala care se scurge prin cos si implicit prin zidarie. (-in sufragerie ,bucatarie si hol) .Cosul continua prin acoperis(eternita) mai inalt fata de coama(aproape 1m este zidit cu caramida continuand cu un burlan de tabla--si aici la imbinare tot timpul este umed,apa ....offf)
Astept un raspuns din partea voastra care a-ti mai intampinat probleme asemanatoare sau poate cunoasteti vreun meserias sau o firma pentru rezolvarea acestei probleme.
Am mai deschis un subiect dar din pacate discutia sa axat pe  alte intrebari!Va rog sa ma ajutati, sunt din Neamt!PLS

"gabrielfbn" are dreptate... dar dintre toate solutiile mentionate de el eu iti recomand una singura: intubarea cosului de fum cu elemente rigide sau flexibile din inox. Intubarea cu "furanflex" nu este posibila daca avem focar ce functioneaza cu combustibil solid.
Eu find membru asfoch din Bucuresti, pot sa-ti recomand o firma ce te poate ajuta, din Piatra Neamt: http://cosar-neamt.ro/

S-a pus problema palariilor la cosurile atasate focarelor ce functioneaza cu combustibil solid.
Daca este un cos de fum accesorizat, daca are colector de condens, chiar daca ploua in el si prin absurd ajunge apa la baza cosului de fum, are pe unde sa se scurga (prin colectorul de condens). In mod normal, daca aruncati 1L apa in cos, pe sus, apa nu ajunge jos, fiind absorbita de cosul de fum. In cazul in care este metalic trebuie sa aiba si colector de condens.
De ce mai trebuie palarie ? Poate fii utila o terminatie cos conica (trunchi de con) ce ajuta si tirajul cosului cand bate vantul (datorita unghiului, a inclinatiei laturilor trunchiului de con, se formeaza niste curenti ce vor fii dirijati catre partea de sus a cosului).
Daca se monteaza o palarie pe cosul de fum se va reduce tirajul cosului intre 7-22%, in functie de palarie si de distanta intre cos si palarie. Mai mult, pot sari scantei din cos, lovesc palaria si sar pe acoperis. La ce riscuri va expuneti ? Am vazut foarte multe acoperisuri arse in jurul cosului de fum. Palariile rotative sunt DOAR pentru sistemele de ventilatii, NU si pentru cosurile de fum ! Va este frica de crengi, frunze si pasari ? ... si cosarii trebuie sa traiasca !
Multi monteaza palarii la cosurile de fum fiindca atunci cand bate vantul sa nu-i "intoarca" fumul. Gresit ! Chiar si cu palarie se poate forma efectul de dop. Trebuie respectat regimul inaltimilor pentru a nu se forma acest efect.

View Postraduk, on 02 ianuarie 2013 - 17:00, said:

De unde ştii că punctul de rouă este la 80oC?

Punctul de roua nu este la 80 grade, se poate forma la o temperatura mai mica de 80 grade. Asa povestesc cartile de specialitate ...

#752
robertspataru

robertspataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2012
Mc fain pentru sfaturi!Nu stiu cum sa fac sa-l daram sau sa-l izolez de jur imprejur?E aiurea ca are 3 parti ;una pe hol una in bucatarie si una in sufragerie ...cam aiurea ce ziceti sau sa-l daram numai in bucatarie si sa-l fac cumva prin inauntrul  (cu tabla pe toate partile de sus pana jos si dupa izolat).
  De unde esti gabrielfbn?poate ne putem auzi la un tel !
  Ma poate ajuta cineva ?cineva din neamt?

#753
robertspataru

robertspataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2012
adrian ai trecut si tu prin aceasta experienta sau cunosti pe cineva care a rezolvat cu elemente rigide ...!?intreb doar..Ai idee daca problema este doar a mea sau si a asociatiei de locatari deoarece face parte din condominiu blocului?

#754
adriani61

adriani61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 08.06.2008

View Postrobertspataru, on 03 ianuarie 2013 - 20:12, said:

adrian ai trecut si tu prin aceasta experienta sau cunosti pe cineva care a rezolvat cu elemente rigide ...!?intreb doar..Ai idee daca problema este doar a mea sau si a asociatiei de locatari deoarece face parte din condominiu blocului?
Eu ma ocup de asa ceva. Am rezolvat multe cazuri de acest gen atat la blocuri cat si la case de patrimoniu si vile. Daca cosul de fum deserveste doar godinul tau si nu face parte dintr-o baterie de cosuri de fum (un cos cu mai multe canale), este problema ta. Daca face parte dintr-o baterie de cosuri si fiindca trebuie sparta o latura la baza cosului de fum pentru a face intubarea, cred, nu-ti pot spune sigur, ca este treaba asociatiei. Aici trebuie sa vorbesti cu presedintele si sa-i explici ca daca nu se va face intubarea, vor apare pete la toate apartamentele de pe coloana. trebuie sa fii convingator. Incearca sa iei legatura cu cosarul din P.Neamt ce te poate ajuta. Spor la treaba !

#755
dantes2007

dantes2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 05.01.2013
Salut!De curand am intampinat ceva probleme cu cosul de fum.Am un cos(aproximativ 50 de ani vechime)cu inaltimea de aproximativ 9 metri,zidit din caramida,la baza este 40cmx40cm si ultimi 2 metri este redus la 20cmX20cm.In beci am o centrala pe motorina de 23kw diametrul cosului centralei este de 12 cm si in cosul centralei este montat un "regulator de tiraj"(nu stiu exact cum se numeste).Totul a functionat perfect pana cand am instalat la primul nivel un semineu (o soba)de 7kw, de atunci acel regulator de tiraj sta complet deschis si in camera unde este centrala este un curent de nedescris.Tirajul cosului este foarte mare,daca bate vantul afara  tirajul este si mai mare.Ce as putea sa fac sa reduc din tiraj?

#756
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdantes2007, on 05 ianuarie 2013 - 23:20, said:

.....Totul a functionat perfect pana cand am instalat la primul nivel un semineu (o soba)de 7kw, de atunci acel regulator de tiraj sta complet deschis si in camera unde este centrala este un curent de nedescris.....

Si nu ai gindit logic, ca sa-ti dai seama ca nu exista nici o legatura intre regulatorul de tiraj si montare semineului ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate