Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#397
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 cristian001, on 19th August 2010, 22:18, said:

am si eu o rugaminte, imi spoate spune cineva ( am incercat cu diverse formule ) ce diametru este necesar la un cos pentru  o centrala de 40kw si  o inaltime de max.8m?
Sectiunea hornului se poate obtine cu formula:

S=K*P/radical H
S=sectiunea in cm2
K=coeficient de reductie (0,045pt lemne si 0,03 pt carbune)
P=puterea calorica a cazanului in kcal/h
H=inaltimea cosului masurata de la axa flacarii pana la eliberarea in atmosfera, care va fi redusa cu 0,5m la fiecare schimbare de sens a racordului si cu 1m pt fiecare m liniar de racord.

#398
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004

 cristian001, on 19th August 2010, 22:18, said:

am si eu o rugaminte, imi spoate spune cineva ( am incercat cu diverse formule ) ce diametru este necesar la un cos pentru  o centrala de 40kw si  o inaltime de max.8m?

Mie prin 2 formule diferite dintre care una cea postata de dorel232004 mi-a iesit ca pentru cazan de 40 kW si inaltimea de 8 metri a cosului ai nevoie de 550 cm2 sau 400 cm2, asta inseamna o latura de 23 cm sau 20 cm daca daca va fi patrat sau diametru de 26cm (260 mm) sau 22 cm (220 mm) daca alegi cos rotund. Probabil adevarul e undeva la mijloc.

#399
cristian001

cristian001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.05.2010

 dorel232004, on 20th August 2010, 08:58, said:

Sectiunea hornului se poate obtine cu formula:

S=K*P/radical H
S=sectiunea in cm2
K=coeficient de reductie (0,045pt lemne si 0,03 pt carbune)
P=puterea calorica a cazanului in kcal/h
H=inaltimea cosului masurata de la axa flacarii pana la eliberarea in atmosfera, care va fi redusa cu 0,5m la fiecare schimbare de sens a racordului si cu 1m pt fiecare m liniar de racord.
Am crezut ca-i o greseala de calcul pentru ca-mi iasa un diam f.mare,d.p.m.v
Multumesc mult

#400
cristian001

cristian001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.05.2010
Am gasit un cos f.bun ca pret, care contine:
-la interior rotund din ceramica;
-vata;
-ext. din ciment(boltar)
totul la 105lei/ml
Oare merita si-l pot monta pe interior?

Edited by cristian001, 24 August 2010 - 17:32.


#401
seszzr

seszzr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2009
pentru un semineu cu focar deschis exista o proportie intre marimea focarului si diametrul cosului? cam cat de mare ar trebui sa fie pentru semineu cosul? unde gasesc un mester bun ? un forum pentru seminee?

#402
marasescusebastian

marasescusebastian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.03.2008
Buna ziua,
am probleme cu cosul meu facut din prefabricate de tipul ST 462NM (imbinare de tip lamba si uluc) in sesnul ca iasa gudronul prin prefabricate afara si se negreste caramida,in plus gudronul are un miros foarte nasol.Intrebarea mea este prefabricatul asta cum se zideste cu partea cu nervura in sus sau cu nervura in jos,deoarece al meu este zidit cu nervura in sus si un mester mi-a zis ca trebe zidit invers pt ca gudronul sa se scurga in interiorul cosului.Cosul este zidit cu nisip si multibat trebuie un adeziv special pt zidire?Mentionez faptul ca centrala pe gazeificare este de 32 kw Buderus iar lemnele erau verzi iar cosul nu are o caciula de protectie si ploua in el.Ce sa fac ? sa demontez cosul si sa il zidesc invers sau sa il izolez cu vata ?Am vazut pe la alti oameni din sat ca nu au probleme cu cosul de acelasi tip dar nu am mers sa intreb daca folosesc lemne uscate sau cum ii zidit deoarece locuiesc in sat de 1 an si nu ii cunosc.Problema cu caciula deasupra cosului se rezolva dar ramane intrebarea spinoasa sa demontez cosul si sa il pun invers inclusiv izolat cu vata sau sa il las asa si sa il izolez doar.Astept pareri si va multumesc anticipat pt un sfat bun.

Attached Files



#403
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
Dupa cum arata acel element in pdf-ul atasat, eu cred ca trebuia zidit cu nervura in jos, evitand astfel scurgerea condensului intre elementi.

#404
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Am nevoie si eu de un sfat....
Am un cos de caramida plina tencuit pe interior si pe exterior inalt de vreo ~7m, patrat si cu latura interioara de ~30cm.
As vrea sa l izolez k sa fiu sigur ca nu o sa am probleme. Initial ma gandeam la polistiren de 5cm apoi am zis ca nu e tocmai sigura solutia si am zis ca pun vata bazaltica intre profile de rigips. Intrebarea este.... Cum finisez vata aceea???

#405
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
octavian,eu as face din tabla galvanizata(zincata)o tubulatura patrata care se prinde de structura la fel ca rigipsul.Cred ca este cea mai simpla si ieftina metoda.

#406
acdmarian

acdmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010

 octavian1910, on 13th September 2010, 14:02, said:

... zis ca pun vata bazaltica intre profile de rigips. Intrebarea este.... Cum finisez vata aceea???

polistirenul l-am scos si eu din calcul pt ca probabil se topeste.... ma gandesc tot la vata bazaltica dar din aceea rigida cu care se placheaza fatadele. am vazut ca acest tip de vata se finiseaza la fel ca polistirenul, cu plasa, adeziv si decorativa.

chestia e ca placile acestea sunt cam scumpe.

#407
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Nu ma tare intereseaza variantele scumpe.Ma bate gandul sa l las asa si sa vedem cum se comporta dupa o iarna.....
Ma mai gandesc.....

#408
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
salutare

un cos din prefabricate, ceva tip beton , sectiune 18x18 cm, cu structura fagure
se preteaza la o CT pe gazeificare?

ms

#409
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
Am si eu o problema. Trebuie sa schimb vechea teava de la horn (care era din tabla de burlan galvanizata) pusa in graba acum 2 ierni, cu o teava cu diam interior de 200 mm, grosimea peretelui de 6 mm si lunga de 5,8 m. Am fost sfatuit sa o prin 0,6m in beton (persoana neavizata)dar nu prea imi convine sa pierd din lungimea ei. Eu as vrea sa o sudez pe o "talpa" dintr-o placa de metal, care sa fie prinsa la randul ei in beton, sa o asigur cu 2 inele unul la inaltimea de 0,4 m si altul la inaltimea de2,4 m si de asemenea cu trei ancore mai spre varf. Locatia e cea din foto(sper sa o pot atasa).
Voi ce ma sfatuiti?
[ http://www.fisiere.com/image-C001_4C90290A.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rstejar, 15 September 2010 - 00:57.


#410
marasescusebastian

marasescusebastian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.03.2008
Mare curaj ai sa lipesti cosul de OSB,trebuia macar sa tencuiesti cosul.Cosul nu are voie sa intre in contact cu materiale inflamabile,parca se vede ceva intre cos si osb dar nu i-mi dau seama ce este probabil ceva folie sau tabla.Era bine sa fie tot din caramida dar nu ai cum sa il incastrezi pe structura aia de osb iar la un vant puternic sau un cutremur il strangi de pe jos.Centrala nu este recomandabil sa se monteze intr-o incapere din lemn,incendiul te pandeste si nu te iarta.

#411
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006
Acel cos nu mai exista. Urmatorul va fi din teava izolata cu vata minerala si distantat la cca 30 cm fata de perete. Oricum, problema mea e alta!

#412
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
rstejar,cam la fel o sa fac si eu cosul numai ca la mine va fi mai inalt,de 8m dar eu la partea de sus o sa-l mufez din bucati mai scurte.Oricum primul tronson(de la baza) este de 4,5m inaltime.
Intrebare:cum te-ai gandit sa ridici pe pozitie teava de 5.8m,care este destul de grea.

#413
rstejar

rstejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2006

 corsa, on 16th September 2010, 13:35, said:

Intrebare:cum te-ai gandit sa ridici pe pozitie teava de 5.8m,care este destul de grea.

Am doua variante: 1. il trag cu niste funii prinse de inelele in care ulterior vor fi cablurile de ancorare permanente
2. Solicit ajutorul unui buldo excavator care sa-l puna pe pozitie urmand ca mai apoi, manual, sa realizez pozarea definitiva.

Il prinzi in beton, la baza?

#414
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007

 rstejar, on 17th September 2010, 08:56, said:

Am doua variante: 1. il trag cu niste funii prinse de inelele in care ulterior vor fi cablurile de ancorare permanente
2. Solicit ajutorul unui buldo excavator care sa-l puna pe pozitie urmand ca mai apoi, manual, sa realizez pozarea definitiva.

Il prinzi in beton, la baza?

Ar fi bine sa fac un cofrag si sa bag teava de la baza in beton moale,sa ramana prins acolo.Ar mai fi o varianta cu turnarea betonului in cofrag in stare foarte moale,si sa fac niste gauri in partea de la baza tevii,prin care sa intre betonul si in interiorul tevii astfel incit sa ajunga betonul la acelasi nivel de inaltime atat in interioril tevii, cat si in exteriorul ei.Daca reusesc sa realizez chestia asta ,nu-i mai fac decat o ancorare de perete imediat sub streasina casei,si atunci pot sa spun ca l-am fixat ,,beton".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate