Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Blackberry Internet Service

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

View Postd1ab0l33k, on 9th December 2009, 23:17, said:

De maine 10.12.2009 se lanseaza serviciile Blackberry la Cosmote...
Oferta pare "okey" (mai ales cel de 19 euro)...
5MB - 9 euro
7MB - 13 euro
110MB - 19 euro
110MB+5MB international - 35 euro
Preturile nu includ TVA, iar traficul extra se taxeaza cu 0.20 euro

Preturile pentru telefoane si conditiile vi le voi comunica in maxim 2 zile...
Ce ti se pare ok?Mie mi se par niste abonamente mai mult decat exagerate...Pai cu 110MB folosesti emailul doar sa citesti documente text si o pagina web din cand in cand.Ce te faci daca ai de luat atasamente de mai multe ori pe zi?Aaaa am uitat, nici nu o sa poti pentru ca nu au inca 3G, se tot chinuie sa integreze Zapp  :thumbdown: :coolspeak:

#20
soso_cnx

soso_cnx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.03.2006

View Postjovan, on 9th February 2010, 01:44, said:

Ce ti se pare ok?Mie mi se par niste abonamente mai mult decat exagerate...Pai cu 110MB folosesti emailul doar sa citesti documente text si o pagina web din cand in cand.Ce te faci daca ai de luat atasamente de mai multe ori pe zi?Aaaa am uitat, nici nu o sa poti pentru ca nu au inca 3G, se tot chinuie sa integreze Zapp  :thumbdown: :coolspeak:


Acest serviciu este unul premium. Operatorii din RO platesc o anumita taxa catre furnizorul acestui serviciu BB respectiv RIM.

Te contrazic in ceea ce priveste ceoi 110 MB. Acest serviciu iti comprima un atasament cu pana la 80% din documentul intreg, iar cand il deschizi nu iti incarca tot documentul din prima faza, ci doar cand vrei sa citesti mai departe. In aceste conditii este suficient GPRS ca sa poti sa citesti si sa transmiti rapid un mail, cu sau fara atasament.

#21
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

View Postsoso_cnx, on 9th February 2010, 17:27, said:

Acest serviciu este unul premium. Operatorii din RO platesc o anumita taxa catre furnizorul acestui serviciu BB respectiv RIM.

Te contrazic in ceea ce priveste ceoi 110 MB. Acest serviciu iti comprima un atasament cu pana la 80% din documentul intreg, iar cand il deschizi nu iti incarca tot documentul din prima faza, ci doar cand vrei sa citesti mai departe. In aceste conditii este suficient GPRS ca sa poti sa citesti si sa transmiti rapid un mail, cu sau fara atasament.
Da protocolul de mail se numeste IMAP, care exista pe majoritatea telefoanelor moderne.POP3 nu prea se mai foloseste asa ca nu vad diferenta.Faza cu comprimatul totusi ma cam indoiesc pentru ca nicio firma de mail hosting nu iti comprima atasamentele.O alta posibilitate este ca, Cosmote sa comprime dar asta inseamna sa stocheze atasamentul, sa il comprime si apoi sa ti-l paseze tie ceea ce nu mi se pare tocmai ok, poate acolo sunt cine stie ce planuri de afaceri la X companie.Mailul trebuie sa vina direct la tine, asa este cel mai sanatos.

#22
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postjovan, on 9th February 2010, 22:01, said:

Da protocolul de mail se numeste IMAP, care exista pe majoritatea telefoanelor moderne.POP3 nu prea se mai foloseste asa ca nu vad diferenta.Faza cu comprimatul totusi ma cam indoiesc pentru ca nicio firma de mail hosting nu iti comprima atasamentele.O alta posibilitate este ca, Cosmote sa comprime dar asta inseamna sa stocheze atasamentul, sa il comprime si apoi sa ti-l paseze tie ceea ce nu mi se pare tocmai ok, poate acolo sunt cine stie ce planuri de afaceri la X companie.Mailul trebuie sa vina direct la tine, asa este cel mai sanatos.

Prietene... daca nu sti, nu vorbesti.... sau macar poti sa o faci sub forma unei interogari...
Daca ti se pare scump, uita-te la concurenta!
Compresia propriu-zisa este facuta pe serverele RIM nu Cosmote si este un sistem patenta... deci in niciun caz un simplu mail prin IMAP!

#23
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

View Postd1ab0l33k, on 9th February 2010, 23:43, said:

Prietene... daca nu sti, nu vorbesti.... sau macar poti sa o faci sub forma unei interogari...
Daca ti se pare scump, uita-te la concurenta!
Compresia propriu-zisa este facuta pe serverele RIM nu Cosmote si este un sistem patenta... deci in niciun caz un simplu mail prin IMAP!
OK sa zicem ca se face super compresie dar cu ce ma ajuta asta pe mine?Pai prefer sa iau 500mb cu 3 euro de la Vodafone prin 3G si tot ies mai bine.Fa-ma si pe mine sa inteleg care e jmecheria cu abonametele astea blackberry de sunt atat de scumpe.

#24
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postjovan, on 9th February 2010, 22:01, said:

Da protocolul de mail se numeste IMAP, care exista pe majoritatea telefoanelor moderne.POP3 nu prea se mai foloseste asa ca nu vad diferenta.Faza cu comprimatul totusi ma cam indoiesc pentru ca nicio firma de mail hosting nu iti comprima atasamentele.O alta posibilitate este ca, Cosmote sa comprime dar asta inseamna sa stocheze atasamentul, sa il comprime si apoi sa ti-l paseze tie ceea ce nu mi se pare tocmai ok, poate acolo sunt cine stie ce planuri de afaceri la X companie.Mailul trebuie sa vina direct la tine, asa este cel mai sanatos.

Nu e IMAP, IMAP e la Zapp pe Z910. In schimba Blackberry cu ''push email technology'' are zeci de patente, care stau la baza platformei propietare a celor de la RIM.
Ca poti configura si conturi IMAP/POP3 pe blackberry e altceva dar din moment ce ai the REAL THING, mi se par useless.
Cine isi mai aduce aminte de pionierat, in 2002, cind a aparut primul smartphone Blackberry in America si a declansat revolutia?
Chiar si in ziua de azi, eu sint de parere ca povestea sta in felul urmator: Blackberry pe de o parte si mobile email oferit de restul lumii   :peacefingers:

Vezi si Blackberry 101:
http://crackberry.co...hats-difference

Edited by Masterboy, 10 February 2010 - 00:01.


#25
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postjovan, on 9th February 2010, 23:51, said:

OK sa zicem ca se face super compresie dar cu ce ma ajuta asta pe mine?Pai prefer sa iau 500mb cu 3 euro de la Vodafone prin 3G si tot ies mai bine.Fa-ma si pe mine sa inteleg care e jmecheria cu abonametele astea blackberry de sunt atat de scumpe.

diferenta este simpla ... tu daca primesti un mail cu o poza de 5 MB ... si vrei sa o descarci o sa faci trafic de 5 MB ... si o sa vezi o poza care nu este facuta sa fie vazuta pe telefon. eu, pe un bb, aceeasi poza o sa o descarc ... exact cat sa incapa pe ecranul telefonului ... facand doar cativa zeci de kb trafic.

daca nu intelegi cum functioneaza ... degeaba ...

a .. si degeaba ai 3G cand descarci 5 MB cand poti sa o faci fooooarte bine prin EDGE ;)

#26
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

View Postcrustaceu, on 10th February 2010, 00:02, said:

diferenta este simpla ... tu daca primesti un mail cu o poza de 5 MB ... si vrei sa o descarci o sa faci trafic de 5 MB ... si o sa vezi o poza care nu este facuta sa fie vazuta pe telefon. eu, pe un bb, aceeasi poza o sa o descarc ... exact cat sa incapa pe ecranul telefonului ... facand doar cativa zeci de kb trafic.

daca nu intelegi cum functioneaza ... degeaba ...

a .. si degeaba ai 3G cand descarci 5 MB cand poti sa o faci fooooarte bine prin EDGE ;)
Am inteles cum functioneaza, dar raman la parerea mea ca nu se merita un abonament atat de mare.Nu ti se face tie un serviciu ci operatorului mobil pentru ca ii folosesti reteaua mai putin.Poate mie imi trebuie acea poza la 5MB nu la o rezolutie de kko dupa ce imi face serverul resize.

#27
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Postjovan, on 10th February 2010, 00:06, said:

Am inteles cum functioneaza, dar raman la parerea mea ca nu se merita un abonament atat de mare.Nu ti se face tie un serviciu ci operatorului mobil pentru ca ii folosesti reteaua mai putin.Poate mie imi trebuie acea poza la 5MB nu la o rezolutie de kko dupa ce imi face serverul resize.
o ai la rezolutie maxima ... atunci cand ai nevoie ... poti da zoom pe orice zona din poza si apoi enhance ;)
este cea mai tare solutie de mail ... ever ...

#28
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

View Postjovan, on 9th February 2010, 23:51, said:

OK sa zicem ca se face super compresie dar cu ce ma ajuta asta pe mine?Pai prefer sa iau 500mb cu 3 euro de la Vodafone prin 3G si tot ies mai bine.Fa-ma si pe mine sa inteleg care e jmecheria cu abonametele astea blackberry de sunt atat de scumpe.

Pai sa-ti explic mai multe aspecte:

    - Vodafone cam pica la nivel national deci nu poti avea incredere, daca nu ma crezi citeste pe aici;
    - Cat costa acest serviciu la Vodafone ? Nu comparam mere cu pere;
    - Daca tu nu-ti permiti un Blackberry nu inseamna ca altii nu-si permit.

#29
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005

View Postcrustaceu, on 10th February 2010, 00:14, said:

o ai la rezolutie maxima ... atunci cand ai nevoie ... poti da zoom pe orice zona din poza si apoi enhance ;)
este cea mai tare solutie de mail ... ever ...
Foarte bine, fiecare are propriile opinii.Eu prefer vechiul sistem prin imap cu un abonament cu mai multi MB si semnal 3G sau EDGE unde nu exista 3G.Motivele sunt ca nu detin un telefon BB si ca nu mi-as permite un asemenea abonament tinand cont de statutul meu de student...

View Postbello1, on 10th February 2010, 00:16, said:

- Daca tu nu-ti permiti un Blackberry nu inseamna ca altii nu-si permit.
Nu mi-am permis un BB ci un Apple.

#30
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Iar incepem cu avanajul abonamentului de BB? E clar nu e pentru toata lumea, e folosit de regula de companii si chiar e cea mai buna solutie pentru asta. Pentru restul raman celelalte solutii, un prieten spunea ca vreau BB pentru ca solutia push email ii ofera o autonomie la baterie mult mai mare decat cu mail clasic. BB nu are nevoie sa stea conectat tot timpul si sa caute regulat noutati in server, acestuia i se trimite de catre server numai cand exista ceva de trimis...

#31
soso_cnx

soso_cnx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.03.2006

View Postjovan, on 10th February 2010, 00:20, said:

Foarte bine, fiecare are propriile opinii.Eu prefer vechiul sistem prin imap cu un abonament cu mai multi MB si semnal 3G sau EDGE unde nu exista 3G.Motivele sunt ca nu detin un telefon BB si ca nu mi-as permite un asemenea abonament tinand cont de statutul meu de student...


Nu mi-am permis un BB ci un Apple.


Vezi, din acest motiv exista servicii diversificate...pentru nevoile fiecaruia. BB este un serviciu business, iar cei ce il folosesc sunt foarte multumiti. Pentru mine acest serviciu este foarte util in activitatea pe care o realizez .

#32
rohry2001

rohry2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 25.08.2008

View Postjovan, on 10th February 2010, 00:20, said:

Foarte bine, fiecare are propriile opinii.Eu prefer vechiul sistem prin imap cu un abonament cu mai multi MB si semnal 3G sau EDGE unde nu exista 3G.Motivele sunt ca nu detin un telefon BB si ca nu mi-as permite un asemenea abonament tinand cont de statutul meu de student...


Nu mi-am permis un BB ci un Apple.

My friend, de cand ai intrat pe forumul asta, vad ca stai numai pe topicuri despre Cosmote si denigrezi. Daca tot ai zis ca esti student, sunt curios care e avantajul tau in toata afacerea asta? Vad ca tot compari cu Vodafone. Nu zice nimeni pe aici ca Vodafone nu e ok, dar esti offtopic aici comparand serviciile Cosmote cu ale Vodafone-ului. Pastreaza-te la subiect. Intra la Vodafone si deschide acolo un topic, cum ca iti place Internetul de la Vodafone si nu mai abera in stanga si in dreapta pe aici.

#33
hansol

hansol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2004
Mai postez odata cu toate ca sunt sigur ca un moderator care este pe statul de plata a lui cosmote o sa imi stearga iar postul.

Cosmote putea sa intre pe piata cu preturi MULT mai mici , aici ma refer la aparate cat si la servicii . Cum este posibil sa intri ultimul pe piata cu un asemenea serviciu si o faci cu aproape cele mai mari preturi .
In postul anterior care a fost sters am detaliat cum cu aceleasi taxe catre rim, orange ofera tarife mult mai mici . Sincer consider ca, cosmote a facut acest pas sa poata avea in portofoliu si acest serviciu care pentru ei deocamdata este de imagine. Totusi sa nu uitam ca este un serviciu business si atarna foarte mult in portofoliu , mai ales in momentul in care se fac anumite oferte catre companii .

#34
soso_cnx

soso_cnx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.03.2006

View Posthansol, on 11th February 2010, 14:37, said:

Mai postez odata cu toate ca sunt sigur ca un moderator care este pe statul de plata a lui cosmote o sa imi stearga iar postul.

Cosmote putea sa intre pe piata cu preturi MULT mai mici , aici ma refer la aparate cat si la servicii . Cum este posibil sa intri ultimul pe piata cu un asemenea serviciu si o faci cu aproape cele mai mari preturi .
In postul anterior care a fost sters am detaliat cum cu aceleasi taxe catre rim, orange ofera tarife mult mai mici . Sincer consider ca, cosmote a facut acest pas sa poata avea in portofoliu si acest serviciu care pentru ei deocamdata este de imagine. Totusi sa nu uitam ca este un serviciu business si atarna foarte mult in portofoliu , mai ales in momentul in care se fac anumite oferte catre companii .


Uite o sa raspund eu la cele spuse de tine, desi ma repet:

- acesta este un serviciu premium. La o scurta evaluare, recunosc ca m-am uitat doar pe site la VDF, sunt aceleasi preturi. In conditiile in care operatorii platesc o taxa, care nu e deloc mica catre RIM, nu cred ca o sa eftineasca acest serviciu doar de dragul de al vinde. Acestea se adreseaza utilizatorilor Corporate, si nici acolo nu il au multi, poate doar directorii si managerii.

Dar o sa spui ca ai un prieten care lucreaza la nu stiu ce multinationala si are acest serviciu la jumatate de pret fara de ofertele standard. Asa este, dar in acest caz operatorul isi scoate banii din alte servicii si isi permite sa subventioneze acest serviciu, mai ales daca nu sunt multi utilizatori.

Sper ca m-am facut inteles.

Numai bine.

#35
hansol

hansol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.01.2004

View Postsoso_cnx, on 11th February 2010, 15:28, said:

Uite o sa raspund eu la cele spuse de tine, desi ma repet:

- acesta este un serviciu premium. La o scurta evaluare, recunosc ca m-am uitat doar pe site la VDF, sunt aceleasi preturi. In conditiile in care operatorii platesc o taxa, care nu e deloc mica catre RIM, nu cred ca o sa eftineasca acest serviciu doar de dragul de al vinde. Acestea se adreseaza utilizatorilor Corporate, si nici acolo nu il au multi, poate doar directorii si managerii.

Dar o sa spui ca ai un prieten care lucreaza la nu stiu ce multinationala si are acest serviciu la jumatate de pret fara de ofertele standard. Asa este, dar in acest caz operatorul isi scoate banii din alte servicii si isi permite sa subventioneze acest serviciu, mai ales daca nu sunt multi utilizatori.

Sper ca m-am facut inteles.

Numai bine.


Eu am facut comparatie cu orange . http://www.orange.ro...ckberry-ro.html

opțiunea BlackBerry 5 Euro   inclus 400 KB adițional (EUR/MB)1 EUR
opțiunea BlackBerry 8 Euro   inclus     1 MB adițional (EUR/MB)0,1 EUR

#36
soso_cnx

soso_cnx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.03.2006

View Posthansol, on 11th February 2010, 15:36, said:

Eu am facut comparatie cu orange . http://www.orange.ro...ckberry-ro.html

opțiunea BlackBerry 5 Euro   inclus 400 KB adițional (EUR/MB)1 EUR
opțiunea BlackBerry 8 Euro   inclus     1 MB adițional (EUR/MB)0,1 EUR


Asa e ..nu te contrazic, dar daca ma uit la oferta de la Orange vad ca cel mai mic abonament are 400kb inclusi. Un trafic normal de mail inseamna mai mult de atat, iar traficul aditional este de 1 euro.

Sa facem un mic exercitiu :

sa spunem ca faci trafic suplimentar 5 MB asta inseamna inca 5 euro, deci costul tau total este de 10 euro pe luna. Pe cand la astia verzi ai acei 5 MB inclusi si te costa doar 9 euro. E o mica capcana.

O sa imi spui ca daca nu faci trafic suplimentar o sa te coste mai putin. Corect, dar daca ai o asemenea jucarie nu poti sa nu faci trafic suplimentar....si tot la acei bani ajungi.

Din punctul meu de vedere tarifele sunt asemanatoare la toti, dar un pic cam scumpa la Org.

Diferenta poate o faci in terminalele si subventia acordata pentru ele, dar aici e o alta Marie cu o alta palarie.


Toate bune

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate