Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Fuerteventura

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#307
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Ntim, banuiesc ca biletele le-ati luat de pe site (motor de cautare) de genul kiwi, esky etc?
Consideri ca in cazul inchirierii unei masini este potrivita o singura baza de cazare sau ai alege tot asa 2-3 baze de cazare?
Ce ati vizitat?

#308
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Nu trebuie sa le cumperi neaparat de pe motoare de cautare. E suficient sa folosesti kiwi (sau altceva asemanator) ca sa gasesti cele mai ok legaturi dupa care cumperi biletele de pe site-urile companiilor respective.
Oricum, daca zbori cu Wizz+Ryan indiferent daca iei biletele direct sau prin kiwi nu iti asigura nimeni vreo facilitate in aeroportul de legatura.

#309
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Am luat biletele de pe site-urile wizz  si ryanair,  am cautat si pe kiwi,  momondo dar  iesea pretul mult mai mare, pana la Luton cel mai ieftin cu wizz, mai departe spre zona asta sunt destule variante cu diverse companii dar cu ryanair era cel mai ieftin.  Am ales sa fie cateva ore bune intre zboruri fiinca erau cu, companii diferite si lowcost, aproape 5 ore .

Diferente mari la zborul spre Luton  aici ma refer doar  la ce fel de lume era in avion,   se vedea ca nu merge lumea in vacanta, in partea cealalta adica zborul cu Ryan cam toti din avion mergeau in vacanta.

Si data trecuta in martie si acum am ales sa stau in mai multe locatii (statiuni)  daca as merge din nou as alege la fel cazarea in mai multe locuri.
Am ales pentru inceput statiunea Caleta de Fuste,   motivul  statiune mai mare  si foarte aproape de aeroport, cam un sfert de ora din aeroport cu autobuz, plaja buna  si atmosfera de vacanta indiferent de anotimp. Ex azi temperatura 22  ziua,  19 noaptea, maine 24  /  19.

  O sa  revin cu cele trei statiuni unde am avut cazarea.

Ce am facut in zona ?  In primul rand ca si data trecuta   baie in ocean, data trecuta in martie la fel dar atunci apa era mai rece, acum la sfarsit de noiembrie apa pe la 21 - 22 grade.

#310
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Interesant, poti sa dai si mai multe detalii cand ai timp, inclusiv si ceva poze? Cu vantul cum a fost, avem ceva teama ca nu o sa fie chiar atat de cald si poate mai vantoasa insula...

Noi ajungem intr-o saptamana si de aceea as mai cauta feedback :)

#311
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Cazarile toate luate pe booking, prima cazare am luat-o cu 4 zile inainte de plecare, am luat doar 3 nopti, pe urma celelalte cazari achizitionate  la fata locului dupa ce eram deja pe insula,  3 nopti in Costa de Antigua ff aproape de Caleta de Fuste cam 2 km,  pe urma 2 nopti in capitala insulei Puerto del Rosario si acolo achizitionat cu o seara inainte de terminarea  sejurului din Costa de Antigua.

  Prima cazare a fost in un complex de apartamente dotat cu tot ce trebuie, complex mare cu piscina, plin cu englezi sau vorbitori de engleza.  Nu am stat la piscina nici o data, nu pentru piscina am mers la ocean, asta gasesc si in alta parte.  Cazarea a fost in un apartament de 3 camere dotat standard cu tot ce vrei de la bucatarie pana la masina de spalat, un minus nu avea net dar a mers bine netul propriu.  Pana la ocean cam 15 minute, pana la plaja cam 20 minute de mers lejer.

Plaja foarte mare situata in un golf, intrarea lina in ocean , mergi 100 de metri pana se face apa mare, curios flux - reflux foarte rapid incepe pe la ora 11, din cauza ca plaja este in un golf nu a fost vant, plaja cu nisip fin dar destul de tare, plaja continua mult si  dupa zona unde se termina golful.  
Sezlonguri la distanta mai mare de apa si in fata sezlongurilor lume la plaja la prosop.  Zone foarte mari unde se poate face plaja la prosop nu la sezlong si aproape de apa si in spate sau lateral de sezlonguri.

De la zona de sezlonguri pana pe faleza cam peste 200 de metrii de zona cu nisip, nu se fumeaza pe plaja sunt zone special amenajate, unii respecta altii nu.
Cam prea cald trebuie stat la sezlong sau la umbrela prioprie  fiinca pare ca UV aici  e ceva mai accentuat ca in alta parte, ma refer la ultraviolete  si se simte.
Nu am vazut vanzatori de suveniruri sau de altceva pe plaja de nici un fel, era unul singur dar mai sus pe faleza si nu intra pe plaja.
Apa in zona aia cam la 21 - 22 grade, motivul ca e apa mai calda e zona in care e situata plaja in un mare golf, se poate vedea pe harta.

Turisti cam 90% din zona de limba engleza, multi de varsta a treia, destui trecuti de 80 de ani dar si multi tineri. Vezi turisti la 80+ facand jogging.
Faleza superba pentru plimbare mai ales aia noua spre statiunea Costa de Antigua, traseu separat petru pietoni, langa petru biciclisti si separat sosea, totul nou facut, in zona aia plin de veverite de Canare, multe veverite in zona aia . Pe faleza spre cealata statiune lumea la plimbare afara din statiune, la dreapta oceanul, la stanga desertul, zona stancoasa, desertul e de pamant nu nisip.  In zona aia bate vantul dar nu deranjant, in zona golfului unde este plaja mare din Caleta de Fuste nu bate vantul, acolo langa plaja este si portul turistic de unde se pleaca in excursii.
Statiune destul de mare, nu te plictisesti o saptamana aici.
Preturi la supermarket ceva mai mari ca si in luna martie ac, doar tigarile au ramas la pret bun, un pachet de rothmans sau benson&hedges  3 euro pachetul sau 2,80 la bax.

Plaja principala din Caleta de Fuste se numeste   Playa del Castillo, exista wc, sezlonguri si zona foarte mare la prosop, o plaja buna dar nu la categoria exceptional ca alea mult laudate si cu multi km de nisip fin.  Cea mai lunga plaja din UE este in Fuerteventura, nu am fost dar am auzit ca e superba.

A fost o vacanta aici mai mult pentru baie si plaja la ocean  si mai putin pentru vizitat Fuerteventura dar pana la urma a iesit ceva de genul bine spre foarte bine, a fost alceva fata de o vacanta la mare undeva in Turcia sau Grecia.

Daca intereseaza pe cineva revin cu info despre celelalte doua statiuni unde am avut si cazare.

Cateva poza din zona

  Pozele  3 -  4  - 9  sunt de la cazare,  55 euro cazarea pe noapte la intrarea in statiune pe stanga venind de la aeroport prima statie de autobuz.
apartament cu 3 camere. Self check-in.

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   222.38K   21 downloads
  • Attached File  8.jpg   116.64K   22 downloads
  • Attached File  4.jpg   186.79K   24 downloads
  • Attached File  11.jpg   150.93K   20 downloads
  • Attached File  5.jpg   199.84K   19 downloads
  • Attached File  7.jpg   126.48K   20 downloads
  • Attached File  12.jpg   376.18K   22 downloads
  • Attached File  13.jpg   190.57K   22 downloads
  • Attached File  14.jpg   113.1K   19 downloads
  • Attached File  9.jpg   85.66K   15 downloads


#312
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Momentan suntem in Costa Calma (aviz ca nu e chiar CALMA - aici cica bate cel mai mult vantul), am zis sa stam ca mosii 7 zile sa ne relaxam, oricum in timpul zilei plecam ca avem masina Posted Image E plin de nemtalai, TOATA INSULA, nu stiu unde vedeti voi englezoii, daca Tenerife si Gran Canaria sunt ale englezilor in mare parte, asta este ocupata la propriu de nemtalai Posted Image  SI deloc din cei tineri Posted Image

Pana acum, insula imi pare cam...pustie...vs Tenerife. Dar foarte interesanta, o recomand macar o data de venit si vizitat, are niste peisaje...
Noi suntem de vreo cateva zile si am prins si CALIMA dar d-aia nasoala, eu alergic fiind m-a rupt...Plus un vant nasol :(

Ce poze am dat, de la Playa de Sotavento, am prins cam inorat dar vreau sa mai revenim maine. Sunt sigur ca daca ardea soarele (aici arde de la 11-15 si arde bine, cum s-a mai zis UV este diferit, desi eu am fost si prin Egipt, Tunisia - UAE nu bag aici - si nu pot sa zic ca m-a ars asa tare dar aici...) poate intram si mai mult in apa, eu de obicei sunt friguros si daca venim de 3 ani in insulele Canare (inclusiv Nov Tenerife iar) nu fac baie, dar este asumata, la mine daca nu are apa peste 27 de grade ingheata cuculetul si racesc Posted Image

Insa, pentru multi altii sunt sigur ca poate este in regula si de imbaiat putin...

Lasand ironiile la o parte, tot Tenerife/Gran Canaria cred ca raman top din mai multe puncte vedere, atat ca au ajuns foarte scumpe la cazari/achizitii imobiliare... Posted Image

Attached Files


Edited by Al3xandrus, 20 December 2023 - 22:46.


#313
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 Al3xandrus, on 20 decembrie 2023 - 22:45, said:

E plin de nemtalai, TOATA INSULA, nu stiu unde vedeti voi englezoii, daca Tenerife si Gran Canaria sunt ale englezilor in mare parte, asta este ocupata la propriu de nemtalai Posted Image

Sudul insulei (Morro Jable, Costa Calma) = DE
Centrul (Caleta de fuste) = UK
Nord (Corralejo, El Cotillo etc) = DE + IT

Costa Calma cred că a fost denumită la mișto "Calma", de fapt pe zona aia, ai cele mai puternice vânturi.
Dar, când e vânt acolo, recomand Playa de Cofete, acolo jos nu e vânt deloc. La miradorul ăla din drum de la cotitură, în schimb, te ia pe sus.

#314
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Confirm tot ce ai spus mai sus Posted Image Oricum, a 2-a saptamana am stat mai pe langa capitala (Peurto de Rosaria) si a fost mult mai ok cu vremea soare puternic si oricum  am facut drumuri dese si la Corralejo care era plin de toate natiile (si DE + IT insa si UK) si arata ....cum ar trebui sa arate o statiune normala Posted Image  Acolo de altfel ne-a placut cel mai mult, recunoastem Posted Image

Chiar am avut ghinion pot sa zic pentru cateva zile de vant in Costa Calma si confirm si eu ca am impresia ca a fost la misto pusa denumirea, pe urma am auzit ca ar fi zona cu cel mai mult vant.

Una peste alta, insula cu siguranta este speciala si cu siguranta vrem sa mai revenim. Are niste locuri care mi s-a parut wow Posted Image Daca ziceam ca in prima parte imi parea cam pustie (si poate zona de sud oricum sa fie mai pustie), in a doua perioada s-a umplut la greu, mai ales de nemtalai.

Din pacate, datorita faptului ca nu este foarte mediatizata insula (precum Tenerife sau Canaria), nici nu exista zboruri directe cu RO si a fost destul de complicat la dus/ intoarcere(escale lungi si obositoare), insa asta este...

Sunt curios, insa daca se poate face baie prin lunile mai calde din vara gen iulie/august, am auzit pareri impartite. Pentru mine a fost mult prea rece acum, desi am mai vazut care intrau...chiar mult mai multi parca decat in Tenerife, adevarul este ca in anumite zile stateam cu picioarele mult si bine si ma obisnuiam, deci as avea ceva sperante pentru vara sa fie diferit sau septembrie/octombrie...

Ah, si sa nu uitam de nemtalaii nudisti din sud...erau la greu, mosnegi de toate felurile, in nord nu o sa intalniti. In sud clar sunt plajele virgine, fara locatii comerciale

Attached Files


Edited by Al3xandrus, 12 January 2024 - 01:37.


#315
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Eu în Fuerteventura am fost așa:
- Aprilie / Mai. Plajă OK, oceanul meh. Cam rece.
- Iulie. De coșmar. Nu recomand. Poate doar Cofete, dar e cam incomod.
- Octombrie / Noiembrie. De vis. Apă OK, vremea bună, insula mai goală etc.

#316
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 bv01, on 12 ianuarie 2024 - 06:43, said:

Eu în Fuerteventura am fost așa:
- Aprilie / Mai. Plajă OK, oceanul meh. Cam rece.
- Iulie. De coșmar. Nu recomand. Poate doar Cofete, dar e cam incomod.
- Octombrie / Noiembrie. De vis. Apă OK, vremea bună, insula mai goală etc.

Ce inseama de cosmar in iulie, foarte cald adica?

#317
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

 Al3xandrus, on 13 ianuarie 2024 - 21:09, said:

Ce inseama de cosmar in iulie, foarte cald adica?

E vânt super puternic în aproape toate părțile insulei, la modul că e aproape imposibil să stai la plajă. Excepție e Cofete.
Eu nu mă mai duc acolo vara.
Am fost acum câțiva ani, am oprit la parcarea de la Risco del Paso, am încercat să deschid ușa mașinii, mi-a smuls-o vântul și a început să se umple habitaclul de nisip. Oribil.
Poate în nord era mai slab, dar tot incomod de făcut plajă. Cel puțin dacă ești cu copii. Fără copii... mai treacă meargă.

#318
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Hai ca este....interesant! ...Cum adica vant, poate ai prins tu o perioada fix atunci? Spun sincer, chiar ma asteptam sa fie mai chill :)

Nu neg, doar zic ce ma asteptam :)) Si m-as fi asteptat sa fie mare canicula in iulie (ma rog, stiu ca temperatura este destul de constanta si in timpul anului insa acolo 28-30 de grade cred ca se simt mult diferit)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate