Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cum vad cat mai ieftin un film HD de pe PC pe LCD sau Plasma?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Vreau sa-mi iau un Lcd sau o plasma HD si sa vad filme HD de pe PC.
O varianta cred ca o stiu. Sa iau un Lcd cu port VGA si sa conectez calculatorul la televizor. Dar aceasta metoda este anevoioasa trebuie sa mut calculatorul dintr-o parte in alta si nu-mi convine.
Varianta 2: Sa-mi iau un DVD player cu usb si sa conectez HDD-ul meu portabil la DVD player? E corecta aceasta varianta?
Varianta 3: Sa-mi iau un hard disk multimedia si sa-l conectez la Lcd prin HDMI? Nu am vazut astfel de dispozitive puteti sa-mi dati un sfat, sa-mi recomandati un dispozitiv pe care il aveti si functioneaza?!?
Alte variante?

#2
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008
Filmele hd de o ora jumate cu rezolutie 720p incap pe un dvd normal ,iar pentru cele cu rezolutie 1080p folosesti double layer ( e vro 3-5 lei unu )

#3
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

 k1vlad, on 7th December 2009, 22:52, said:

Filmele hd de o ora jumate cu rezolutie 720p incap pe un dvd normal ,iar pentru cele cu rezolutie 1080p folosesti double layer ( e vro 3-5 lei unu )
Deci vrei sa zici ca cu un DVD player cu iesire HDMI rezolv situatia? Parca citisem pe aici pe undeva ca nu prea e asa. Ai tu unul acasa care merge?. Da-mi si mie modelul.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,666
  • Înscris: 26.11.2001
Playerele dvd nu au destula putere de procesare pentru HD.
Ai nevoie de un HDD multimedia, adica Media Playere...

Sunt destule topicuri pe site despre ele, dar nu e chiar ieftin.
Cel mai ieftin ramane cablul VGA. Sunt unele foarte lungi ;)

#5
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008

 maradona13, on 7th December 2009, 22:55, said:

Deci vrei sa zici ca cu un DVD player cu iesire HDMI rezolv situatia? Parca citisem pe aici pe undeva ca nu prea e asa. Ai tu unul acasa care merge?. Da-mi si mie modelul.
Citisem gresit ,credeam ca ai deja player dvd ce suporta HD :D .Credeam ca iti trebuie o modalitate ieftina sa le 'duci' de la pc la dvd player  :blush:

#6
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
da poti sa faci altfel, iti cumperi un LG sau alt lcd ce are usb si pe urma pe un stick usb iti pui mkv-uri !
iti recomand un stick de 16 gb, sa fi sigur ca iti incape chiar si un film de 13 gb;
nu e blue-ray, da e HD la 1080p  ;)

#7
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003
Vedeti ca lcd-urile care 'stiu' mkv nu au decodor dts pentru sunet, deci trebuie convertit mai intai in AC3. Eu am preferat sa iau un PS3 cu ajutorul caruia pot vedea mkv-uri stream-uite de la PC printr-un media server sau recodate cu mkv2vob si puse pe hdd-ul consolei.

#8
Ahrimanel

Ahrimanel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 08.12.2009

 maradona13, on 7th December 2009, 22:40, said:

Vreau sa-mi iau un Lcd sau o plasma HD si sa vad filme HD de pe PC.
O varianta cred ca o stiu. Sa iau un Lcd cu port VGA si sa conectez calculatorul la televizor. Dar aceasta metoda este anevoioasa trebuie sa mut calculatorul dintr-o parte in alta si nu-mi convine.
Varianta 2: Sa-mi iau un DVD player cu usb si sa conectez HDD-ul meu portabil la DVD player? E corecta aceasta varianta?
Varianta 3: Sa-mi iau un hard disk multimedia si sa-l conectez la Lcd prin HDMI? Nu am vazut astfel de dispozitive puteti sa-mi dati un sfat, sa-mi recomandati un dispozitiv pe care il aveti si functioneaza?!?
Alte variante?

1.Televizor LCD Samsung LE-32B530, 81cm, eventual si mai mare dar sa fie FULL HD
2.Media Player Western Digital LIVE , Full HD 1080p ( sa fii atent sa aiba Dolby Digital, DTS)
3.HDD extern Western Digital My Passport Essential - de cat vrei tu

Iti vor merge toate filmele

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate