Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Ajutor cu niste sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
DaJackals

DaJackals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 13.12.2007
Salut!

Nu ma pricep la domeniul asta al legislatiei, sper ca a postat la locul corect.

Stau la bloc si acum cativa ani am facut impreuna cu cativa vecini acoperis la bloc. Acum cateva zile cand am urcat pe bloc, am observat ca acolo e un adevarat depozit al unui vecin. Are depozitat acolo toate vechiturile sale, tot felul de obiecte (de carton, printre altele), chiar pe marginea hornului sunt niste teancuri de carti atasate, abia ai loc sa treci printre toate obiectele alea.

Ma ingrijoreaza posibilitatea declansarii unui incediu, avand in vedere toate chestiile de carton,hartie, etc de pe acoperis. Si mi se pare si ilegal. Ati putea sa ma sfatuiti ce e de facut, si daca este ilegal, ce lege este incalcata?

Multumesc.

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Te adresezi administratiei.

In alta ordine de idei daca esti sigur ca exista materiale usor inflamabile,benzina,gaz si alte substante asemanatoare te poti adresa pompierilor cu o sesizare scrisa urmand sa se constate iar daca se gaseste vina locatarului acesta ar putea primi o amenda consistenta.

  Daca sunt obiecte care prin greutatea lor depasesc greutatea pentru care nu a fost construit terasamentul blocului, te adresezi in scris primariei care vor face constatare si vor lua masurile care se impun.

  In alta ordine de idei mici obiecte, nimicuri in general se pot depozita, nu exista inca o lege care sa interzica total depozitarea de bunuri, obiecte pe terasamentul blocului astfel ca demersurile tale se pot dovedi inutile.
  Asa-s vecinii de bloc, ai putea face o adunare generala de locatari si daca majoritatea hotarasc ca de exemplu, obiecte care prin natura depozitarii altereaza buna functionare a gurilor de aerisire, ale scurgerilor de apa, pot face plingere la primarie unde aceasta gaseste o solutie,nu poti face evacurare tu ori alti vecini asa de capul lor.

   Teresamentul blocului este un drept al tuturor vecinilor care sunt proprietari de apartament in blocul cu pricina, posibil vecinul se incadreaza la Tulburare de posesie dar nu sunt sigur.

Edited by Header, 07 December 2009 - 12:30.


#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDaJackals, on 7th December 2009, 11:48, said:

Salut!
Stau la bloc si acum cativa ani am facut impreuna cu cativa vecini acoperis la bloc. Acum cateva zile cand am urcat pe bloc, am observat ca acolo e un adevarat depozit al unui vecin. Are depozitat acolo toate vechiturile sale, tot felul de obiecte (de carton, printre altele), chiar pe marginea hornului sunt niste teancuri de carti atasate, abia ai loc sa treci printre toate obiectele alea.

Ma ingrijoreaza posibilitatea declansarii unui incediu, avand in vedere toate chestiile de carton,hartie, etc de pe acoperis. Si mi se pare si ilegal. Ati putea sa ma sfatuiti ce e de facut, si daca este ilegal, ce lege este incalcata?



Cu vecinul care este autorul depozitului, ai vorbit?
S-ar putea sa fie de acord sa il desfiinteze....
Altfel, calea legala este cam grea, pentru ca, pana acum nu a comis nici o infractiune, ci doar exista posibilitatea producerii uneia si aceea din culpa....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate