Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Livrare comert online

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006
Am o nelamurire pentru partea asta a comertului online. M-am interesat si pentru livrarile prin curieri nu trebuie sa dau bon fiscal, pentru ca taie curierul chitanta si mai departe se poate urmari traseul banilor.

Problema mea  este ca in bucuresti livrarile le fac eu si am o casa de marcat fixa iar bonul nu am cum sa-l scot inainte sa iau banii, deci cum pot sa fac sa livrez produsele fara bon fiscal sau ce trebuie sa fac ca sa fiu cat de cat legal, trebuie sa dau cumva o dovada a platii catre clienti, nu pot sa le dau factura si sa scot bonul dupa. Nici inainte nu se poate ca daca nu reusesc sa fac livrarea ramane bonul batut. Ambele situatii sunt dificile, stie cineva ceva legat de acest aspect?

Este vorba de livrarile catre persoane fizice iar sa-i fortez sa faca plata prin  transfer bancar nu pot pt ca majoritatea renunta la comanda.

Edited by Neinhalt, 07 December 2009 - 02:53.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
nu poti taia si tu chitanta, ca si curierii?

#3
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Daca chiar vrei sa rezolvi situatia, exista imprimante matriciale care iti pot printa factura si chitanta. Totul se transmite prin bluetooth . Vezi modele la distribuitorii de tigari ;) Cea mai ieftina solutie este cea propusa de smiley, sa tai chitanta in momentul in care incasezi banii. In felul acesta esti acoperit si dpdv fisacal pentru ca nu ai factura la produsul ce trebuie livrat si chitanta taiata in momentul in care ai incasat, dupa modelul distributiei.

#4
Neinhalt

Neinhalt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.02.2006

View PostCuteGuy, on 7th December 2009, 09:14, said:

Daca chiar vrei sa rezolvi situatia, exista imprimante matriciale care iti pot printa factura si chitanta. Totul se transmite prin bluetooth . Vezi modele la distribuitorii de tigari ;) Cea mai ieftina solutie este cea propusa de smiley, sa tai chitanta in momentul in care incasezi banii. In felul acesta esti acoperit si dpdv fisacal pentru ca nu ai factura la produsul ce trebuie livrat si chitanta taiata in momentul in care ai incasat, dupa modelul distributiei.


Ce spui tu se refera la chitante si facturi care se emit de obicei tot pentru firme, (cei cu distributia pe tigari nu livreaza retail), ori din cate stiu eu nu e problema cu anularea acestora. In schimb pentru anularea bonurilor fiscale trebuie facuta o intreaga alergatura cu dosar si acte la adm financiara. Amenzile sunt si ele pe masura si oricum exista intotdeauna problema retururilor, deci mi se face groaza cand ma gandesc la bonurile fiscale.

O solutie ar fi casa de marcat mobila dar trebuie sa cheltuiesc alti bani, trebuie si ea fiscalizata, nu e deloc la indemana si nici ieftin. In cazul acestor legi, trebuie sa existe totusi o inginerie care sa permita ocolirea bonurilor, mai ales ca eu nu vand din vitrina, vand numai la comanda si nu imi convine sa pierd clienti cu livrarea peste drum de mine, pentru ca ii oblig sa faca transferuri prin banca sau sa plateasca taxa de curierat care e de mai bine de doua ori mai scumpa pentru cat cer eu pe transport.

Deci s-a lovit cineva de situatiile astea, se poate face ceva?

Smiley: tocmai ca nu stiu daca pot sa tai chitanta, ma intereseaza exact exceptiile sau ingineriile pe care pot sa le fac ca sa dau  chitanta in loc de bon

Edited by Neinhalt, 07 December 2009 - 16:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate