Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Recomandati-mi un tuner radio de calitate, inclusiv ptr.FM-DX.

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#19
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
@rvic77
oh! da, cu adevarat superba piesa, am vazut si alte pagni. ..observ insa ca nu e dotat cu RDS.
ok,iata ce am mai gasit:
http://home.iprimus....ie/teonkyo.html

...asa ca inteleg si recomandarile tale.
Cum spuneam, nu am gasit acest model T 4711 insa am gasit un alt varf de gama de pe aceasta pagina : T 4650... care e varianta europeana a lui T 500 >>>> http://www.fmtunerinfo.com/onkyo.html
cunosti modelul?

#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
si la stereo un tda1592 ce zice? .. Stereo: 38.1dBf

#21
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

 Zvartoshu, on 11th December 2009, 12:44, said:

si la stereo un tda1592 ce zice? .. Stereo: 38.1dBf

...adica? nu e ok< ?fii mai explicit please!!


inca nu a fost pus pe posta yamaha ax590rds, asa ca acum e momentul inca sa aleg... as lua acel  t4711, insa, din pacate in Romania nu l-am gasit, iar cu ebay-ul sunt probleme am inteles, plus comisioane mari, plus reticenta englezilor si USA in a trimite prin alte parti... plus ca nu ma descurc cu astia. Sincer, mi-ar conveni mai mult din Romania.
T 4650 vad clar ca nu are RDS... insa probabil ma obisnuiesc cu ideea.

Edited by Max Him, 11 December 2009 - 12:52.


#22
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
e mai slab in spearatie si mai troznet in efect de stereo  la onlyo ala care la detaliat rvic

#23
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

 Zvartoshu, on 11th December 2009, 12:53, said:

e mai slab in spearatie si mai troznet in efect de stereo  la onlyo ala care la detaliat rvic

adica sa inteleg asa:
T 4711 recomandat de rvic e mai...slab si in separatie si in efect stereo?!
T 4650?!..asta cum e , ca e tot laudat ca fiind si acesta un high end.

#24
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 Max Him, on 11th December 2009, 13:06, said:

adica sa inteleg asa:
T 4711 recomandat de rvic e mai...slab si in separatie si in efect stereo?!
T 4650?!..asta cum e , ca e tot laudat ca fiind si acesta un high end.
o sa ma interesez , mom am o probl .. e ziua cuiva in fam ..

#25
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
ok, astept,
am mai gasit un Onkyo T-4850 .. de asemenea cam aceleasi facilitati, plus ca l-am vazut si acilea:
http://home.iprimus....ie/teonkyo.html
...recomandat alaturi de 4711 si 4650... doar ca sunt modelele fara RDS

plus:
PIONEER F-449, sau PIONEER F 303?!...astea cica au acel super narrow,PLUS si RDS.
UF!!!Sunt tot mai in ceata in loc sa ma "luminez" putin. ;-)

Edited by Max Him, 11 December 2009 - 13:35.


#26
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu as ramane pe orice model Onkyo Integra cu narrow, probabil ca modele bune sunt la toate firmele, cum eu am fost fan Sony am preferat SA3ES, acum nu ca vreau sa fac antireclama, dar ce am auzit eu in materie de tuner de la Pioneer nu m-a impresionat deloc nici ca receptie si nici ca si calitate.

#27
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

 rvic77, on 11th December 2009, 13:51, said:

Eu as ramane pe orice model Onkyo Integra cu narrow, probabil ca modele bune sunt la toate firmele, cum eu am fost fan Sony am preferat SA3ES, acum nu ca vreau sa fac antireclama, dar ce am auzit eu in materie de tuner de la Pioneer nu m-a impresionat deloc nici ca receptie si nici ca si calitate.

...hm! daca iti spun ca si la amplificator , inainte sa-l cumpar, am oscilat mult intre Yamaha si... Onkyo Integra 8850. Despre Onkyo in general am auzit numai de bine... iar despre tunere am aflat deja destul de multe... cel putin din ce am citit zilele astea.
deci, modelele enuntate mai sus au si narrow... presupun(?!) ...nu am avut rabdarea sa caut si specificatiile tehnice .
tu le cunosti mai bine.

P.S: DENON TU-580 RD ?!..STI ceva despre el? http://cgi.ebay.ch/w...em=170400967325

#28
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
iti dai seama ca nici chiar un tuner de 100 de ron nu prefer; ...Hm! pe acest yamaha tx590rds se cere 280 ron, e exagerat? cel ce vinde totusi cred ca nu pune preturile asa de flori de mar... imi spunea ca aparatul poate fi comparat ca performanta cu tx 480L... pe care nu-l cunosc, nu l-am ascultat.
totusi, dupa cate am citit, onkyo modelele enuntate de tine, dar si de mine mai sus, dispun de narrow, au fost high end la vremea lor, si chiar daca nu au RDS, raman in top.... problema e ca nu stiu cum se pupa un onkyo cu ampliful yamaha ax596!... clar ca nu v araspunde la telec....doar sa vand si statia si sa yau un onkyo

#29
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

 Zvartoshu, on 7th December 2009, 14:17, said:

spec.JPG

da , eh daca ii bagi si filtrele alea misto de 110 si 150 ai asa

0.8&micro;V , rejectia intre doua semnale de 100khz , de aprox 30dB .. deci poti ascula partial , si binisor langa un semnal tzapan unu dx .

el da 300khz , pai inseamna ca sunt butuc de 230khz pe selectivitate , separat daca avea 3 de 180khz sa zicem adica 142khz , acest semnal ajungea pe la 50dB intre 2 semnale , acu daca bagi 3 de 150khz il faci de 122khz si ai pe la 40dB ..
daca bagi 1 de 110 intre 2 de 150 ai acolo 98khz si scoti si 30dB ! oricum sczand daca ai semnal mai slab rds are litere mancate pe filtrele inguste !

Ok, ok, sa nu aruncati cu pietre!  :huh: :  am ramas totusi pe 590rds...deocamdata;  pe care il voi testa incepand de maine cand soseste(...este modelul nou),  iar daca nu sunt multumit am posibilitatea sa-l schimb...Sunt in asteptarea unor oferte pentru trei modele care e posibil sa poata fi aduse in tara: Onkyo T 7411,  Yamaha T 1000 si Ymaha T 85... sa vedem daca vin si cu ce pret... oricum va dura si nu rezist fara radio; mai ales pentru posturile publice de radio, in special Romania Muzical.
si Cultural.
Oricum la cate tunere  am schimbat deja...ce mai conteaza unul in plus ;)
Sunt in asteptarea lui
@Zvartoshu, ORICUM voi cauta sa-i imbunatatesc receptia asa cum spui si la acest Yamaha TX 590RDS.
MULTUMESC TUTUROR PENTRU SFATURI/IDEI/SI MAI ALES INFORMATII.
RAMAN APROAPE!....CU SIGURANTA!!!!!!!
STIMA.

#30
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Filtrele nu sunt greu de schimbat , pe undeva am scris exact denumirile filtrelor , tot aici , la fel mai este o explicatie in aparate fm folosite pentru dx .  Nu te grabi , stiu ca poti sa ne ajuti , si chiar ne place sa vedem cineva cu un tuner / radio de masina sa puna ceva receptii de prin tara !  Problema este ca sa nu te grabesti .

#31
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

 Zvartoshu, on 7th December 2009, 01:59, said:

sa fiy kid niitel? ..  tuner scump zici ca e pleonasm in ziua de azi , si tuner dx zici ca e eroare!
Deci tuner gasesti ce sa mai adus printre ultimele bucatele , cauta onkyo ala cu T 90XX e un model cu pas din 25khz pe tunning !
Dx , daca tot ai legaturi in extern , ia 3 filtre asa , 2 de 110khz si 1 de 150khz
E10.7J cu punct rosu pe stanga
si E10.7HY cu punct pe dreapta .
Dupa ce le ai pe toate primul electronistt il chemi sa iti schimbe E10.7S cu punct pe dreapta sa le indtroduci pe cele noi . simplu , restul e sa faci antena cu metoda tzaraneasca cu bucla , dipol si asa mai departe si o sa vezi receptie de indoaie .
Daca vrei receptie de dement , in gluma zis , cum am eu , cauta bp5501 sau acr3250 si ala il faci cum vrei , sau zucm zic eu , tragi de elastic ai receptie tare , slabesti din elastec ai recepite moale si calitate mare .

@Zvartosu
Da, ai dreptate, aici ai scris de filtre...
CAUT si explicatia in topicul recomandat.
NU ma grabesc!...;) nu am apucat INCA nici macar sa ridic antena directiva pe 7 elementi pe bloc! Plus ca vreau sa asigur antena si aparatele la o impamantare cat de cat ok.... hm! doar ca problema va fi distanta mare de la etajul 4, de pe bloc, pana la baza blocului. ..Unle blocuri sunt prevazute cu banda de impamantare- caz fericit. Nu cred insa ca am vazut asa ceva in apropierea mea.
Da, si eu m-as bucura sa ofer infos despre receptia FM in arealul meu.  

p.s.: a, uitasem: tunerul sony a plecat de 2 saptamani...la tara.

#32
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
A sosit aparatul! revin cu primele impresii despre receptie, comparativ cu TX580rds , pe o antena dipol, bifilara.

#33
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

 Max Him, on 15th December 2009, 15:28, said:

A sosit aparatul! revin cu primele impresii despre receptie, comparativ cu TX580rds , pe o antena dipol, bifilara.

ciao,
am testat in graba aparatul. sincer, diferente de receptie fata de 580rds sunt mai ales in ceea ce priveste decodarea semnalului RDS. Diferente la receptia semnalului fata de 580rds sunt, dar nu neasteptat de mari. In schimb, au intrat semnale slabe cu alte frecvente noi pe care nu le-am mai prins; de ex. National FM frecventa tg.mures pe 100,6 fm, receptia este super in schimb la acelasi national fm pe frecevnta Bistrita: 93,4 cu rds cu tot... nu-mi explic de ce semnalul de la Bistrita intra mai bine decat de laTg.Mures de unde distanta e mai mica.
In plus, Magic FM frecventa Cluj :99,3
Radio Cluj : 95,6
precizez ca antena este(DEOCAMDATA!) totusi un jaf de bifilar cumparat din magazin cu 6 ron.
REVIN CU AMANUNTE!

#34
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 Max Him, on 16th December 2009, 16:09, said:

ciao,
am testat in graba aparatul. sincer, diferente de receptie fata de 580rds sunt mai ales in ceea ce priveste decodarea semnalului RDS. Diferente la receptia semnalului fata de 580rds sunt, dar nu neasteptat de mari. In schimb, au intrat semnale slabe cu alte frecvente noi pe care nu le-am mai prins; de ex. National FM frecventa tg.mures pe 100,6 fm, receptia este super in schimb la acelasi national fm pe frecevnta Bistrita: 93,4 cu rds cu tot... nu-mi explic de ce semnalul de la Bistrita intra mai bine decat de laTg.Mures de unde distanta e mai mica.
In plus, Magic FM frecventa Cluj :99,3
Radio Cluj : 95,6
precizez ca antena este(DEOCAMDATA!) totusi un jaf de bifilar cumparat din magazin cu 6 ron.
REVIN CU AMANUNTE!
Care e exact locatia ta ? 99.3 e Magic Heniu alaturi de Kiss 92.0, au inaltime mare, e normal sa se auda bine raza de 100-150 km si mai mult in mod DX. Eu le-am luat la Dragasani  :D  
te sfatuiesc sa instalezi cel putin 2 antene, una pe vertical si una pe orizontal, vei vedea diferente mari intre cum capteaza fiecare

#35
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Aceste 2 posturi de pe Heniu bat bine si in zona Miercurea Ciuc, nu ai nevoie de cine stie ce antena pentru a le receptiona.

#36
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
@rvic77: locatia mea este Sighisoara... SURPRIZE mri cu un simplu dipol de camera de la TV : receptia mult imbunatatita. E clar ca antenele de care spui tu vor face insa diferenta. Directiva pe 7 elementi de care vorbeam si mai sus e pe orizontala. .. desi cred ca mai toate posturile radio private au polaritatea pe verticala; posturile publice de radio de la SRR stiu sigur ca sunt pe orizontala cu polaritatea.  
Hm! oricum ma gandesc sa schimb si filtre in aparat... nu vreau insa sa-i alterez daca se poate si calitatea audio si RDS-ul... din punct de vedere audio se comporta excelent... evident ca il ajuta si ampliful yamaha -natural sound.
@chatnoir401: de pe releul de Harghita , mai precis din Suseni, receptionez insa Europa Fm-100,2 mhz... dar nu intotdeauna cu semnal full RDS. semnalul este mult mai curat seara, peste noapte..., semnal mai slab pe 106,2 mhz frecventa Sibiu, iar  de frecventa EuropaFM 90,7 Tg.Mures  nici vorba . el poate fi receptionat insa in afara orasului.
Cel mai strong semnal ramane insa cel al InfoPRO-ului daca e sa vorbim de radiourile private cu acoperire nationala, semnalul preluat tot de pe releul de Harghita, adica Gheorgheni, frecventa 91,4 mhz... desi, Sighisoara are alocata distinct frecventa InfoPRO pe 92,4 Mhz(vezi siteul www.infopro.ro ), acesta este destul de slab  in Sighisoara, RDS-ul recunoscand , cel putin in localitate, doar frecventa releului Gheorgheni.
Semnal cu intermitente stereo de la Cristuru-Secuiesc pe 88,6-Radio VOX, si la fel pe 100,8 mhz Radio STAR- Odorheiu- Secuiesc.
Semnal cu intermitente de asemenea pe PRO FM -94,9 frecventa Sibiu, Radio ZU -96,6 mhz Sibiu, RFI-Radio France International -91,7 mhz Cluj. Plus, posturile publice de la SRR, Roamnaia Actualitati si Cultural care intra pe o gramada de frecvente alternativ. Semnalul RDS insa , curat, il am pe 103,4 -RRACTUALITATI si 106,8 pentru RRCULTURAL.
Nu reusesc in continuare sa am semnal clar pe ROMANIA MUZICAL (unul dintre posturile cele mai ... vanate de mine ;-)  )-frecventa alocata in zona fiind 97,6 mhz.

Edited by Max Him, 18 December 2009 - 11:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate