Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Tutorial PHP & MySQL in limba Romana

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#145
lucit

lucit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2007
unde gasesc si eu niste tutoriale bune de php si mysql!! pls :D

#146
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Pai vezi ca in tot topicul asta este vorba de un tutorial foarte bun de php si mysql. Daca n-ai observat, il gasesti aici www.oriceon.com

#147
orice_on

orice_on

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.09.2002
De când tot zic că o să mă întorc ... parcă mi-e și rușine de mine. Mă rog, ideea e că stau foarte prost cu timpul și nu prea fac fața problemelor personale. Știți cum e când  lucrezi undeva, când vii seara acasă și când mai ai și o prietenă (dacă aș mai fii avut și copii, nu știu ce m-aș fii facut :) ).

Cu toate astea, am luat o hotărâre, și anume aceea de a scoate și un tutorial de Javascript, imediat după ce-l voi termina pe acesta. Tot odată țin să anunț că versiunea 3.0 va fii ultima din ciclul "Inițiere în PHP și MySQL", desigur, o veți putea descărca-o gratuit de pe același website http://www.oriceon.com

În speranța că nu mă urâți așa tare,
cu stimă,
Valentin Ivașcu (oriceon).

#148
ics7

ics7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 12.05.2007
Nu cred ca o sa te urasca nimeni:)
Eu o sa parcurg tutorialul in curand.
Faci o treaba buna!

#149
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
Eu o sa-mi deschis un site (cred) .. in curand si tre sa invat PHP ... o sa invat din tutorialul tau

p.s ms pt ca l-ai faCut ;)

#150
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
la ora postari acestui mesaj pe ofrum nu merge site-ul www.oriceon.com spune "Nu ma pot conecta la MySQL".

#151
celebris3

celebris3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.05.2004
Foarte bun tutorialul. Felicitari!!! Chiar util. Multe multe multumiri!

#152
RiCaDdO

RiCaDdO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.12.2006
Cand vei face un tutorial HTML, CSS, FLASH ???? daca vei face...
Acesta a fost f bun !
Keep up the good work !

#153
ANQ

ANQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.03.2007
Help , HELP !

salut , am o pb cu conectarea la sql .. postez aici pt ca invatz dupa tutorialul lui oriceon si asta n-am gasit :

deci , oriceon , totul e ok dar la partea cu easyphp lipseste ceva (daca nu ma insel) si anume cum schimbi parola la sql ... adika asta este faza aia cand intri in cmd si cu mysql -u root -p , dar nu stiu care este parola la mysql (si nu este "" pentru ca am incercat) . de fapt nici nu ar fi trebuit sa fac asta pt ca dupa ce am modificat config.inc.php a mers phpmyadmin , dar nu se conecteaza la mysql cu userul si parola pe care le-am bagat ...
sa luam ex din tutorial :

<?php
// Informatii baza de date
$AdresaBazaDate = "localhost";
$UtilizatorBazaDate = "root";
$ParolaBazaDate = "bah";//bah e parola :P
$NumeBazaDate = "tutorial";
$conexiune = mysql_connect($AdresaBazaDate,$UtilizatorBazaDate,$ParolaBazaDate)
or die("Nu ma pot conecta la MySQL!");
mysql_select_db($NumeBazaDate,$conexiune)
or die("Nu gasesc baza de date!");
?>

imi apare asha :

Warning: mysql_connect(): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES) in d:\carti andrei\installs\easyphp1-8\www\site\site2\config.php on line 10
Nu ma pot conecta la MySQL!

Ce sa fac ... ?? any ideas ? ms

ps1 : am cautat pe gongel , deci nu va luati de mine :P
ps2 : am avut inainte toate separate si nu aveam problema asta , dar nu puteam sa folosesc sesiuni , deci nu ma puneti sa le instalez iarasi
ps3 : http://www.easyphp.org/faq.php3#14 ca sa stiti de unde am luat documentatia si ce am facut deja

#154
ANQ

ANQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.03.2007
mohaha ...

deci , am reinstalat toate bazaconiile alea : apache , mysql , php , phpmyadmin si am urmat toti pasii din tutorial ... aceeasi problema cu sesiunile :

Warning: session_start() [function.session-start]: open(“D:\Program Files\Apache Group\php\sesiuni”\sess_5077e67f0bc680d4264bbe09b239f90b, O_RDWR) failed: Invalid argument (22) in D:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\bla.php on line 2

Warning: Unknown(): open(“D:\Program Files\Apache Group\php\sesiuni”\sess_5077e67f0bc680d4264bbe09b239f90b, O_RDWR) failed: Invalid argument (22) in Unknown on line 0

Warning: Unknown(): Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (“D:\Program Files\Apache Group\php\sesiuni”) in Unknown on line 0

ce sa-i fac frate  :rant: ca e unu noaptea si mi s-o umflat okii  :eek: cat am setat la astea .... pls help me . ms :blink:

#155
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
tu nu vezi ca el incearca sa faca open la:
"cale"\sesiune ? ar trebuie sa fie "cale\sesiune" . vezi ce ai scris acolo in codul ala al tau, probabil in bla.php la linia 2 (nu ca nu ti-ar fi spus eroarea aia clar unde sa te uiti, dar ai putea totusi incerca sa te mai si uiti pe unde iti zice)

#156
ANQ

ANQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.03.2007

View Postciuly, on Aug 18 2007, 11:05, said:

tu nu vezi ca el incearca sa faca open la:
"cale"\sesiune ? ar trebuie sa fie "cale\sesiune" . vezi ce ai scris acolo in codul ala al tau, probabil in bla.php la linia 2 (nu ca nu ti-ar fi spus eroarea aia clar unde sa te uiti, dar ai putea totusi incerca sa te mai si uiti pe unde iti zice)

codul e asta :

<?php
session_start();
?>

nimic mai mult ... unde sa ma uit ????  :unsure:
sunt incepator in php , deci daca mai trebe' facut ceva te rog sa imi spui concret ... ca nu stiu  :bigwhitegrin:
ms oricum ;)

#157
ANQ

ANQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 27.03.2007

View Postciuly, on Aug 18 2007, 11:05, said:

tu nu vezi ca el incearca sa faca open la:
"cale"\sesiune ? ar trebuie sa fie "cale\sesiune" . vezi ce ai scris acolo in codul ala al tau, probabil in bla.php la linia 2 (nu ca nu ti-ar fi spus eroarea aia clar unde sa te uiti, dar ai putea totusi incerca sa te mai si uiti pe unde iti zice)

:bouncey:  OLA ! m-ai inspirat :P fi atent care era faza :
in tutorial scrie asha :

cautati ;session.save_path = /tmp si schimbati cu
session.save_path = “C:\Program Files\Apache Group\php\sesiuni”

shi yo am dat un copy paste ... cu tot cu ghilimele ... adica ghilimele alea erau de vina  :rolleyes:
youuuhooooo !!!!! sa traiesti ciuly !  :peacefingers:

ms si tie orice_on , ai facut pomana la o grama' de lume cu tutorialul asta . nice job ! si totusi scoate ghilimele alea de acolo ca sa nu mai stea si altii nopti intregi sa cugete   :D  bafta ! sunt fericit

#158
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.06.2004
initial din curiozitate am descarcat tutorialul, am citit vreo 2 pagini, si pana la urma l`am terminat, ca sa mai clarific niste lucruri pe care mai mult le nimeream decat le intelegeam :)

felicitari pentru carte si multumesc ca te gandesti si la altii.

#159
lucit

lucit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.07.2007
cine imi spune si mie unde gasesc niste tutoriale bune de php. multumesc anticipat :D

#160
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006

View Postlucit, on Sep 2 2007, 20:50, said:

cine imi spune si mie unde gasesc niste tutoriale bune de php. multumesc anticipat :D

il gasesti pe prima pagina a acestui topic ;)

#161
Sorin16

Sorin16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2007
Salut...

Am si eu o intrebare...

Am facut primul script...iar cand il testez la http://localhost/pri...cript.php....nu merge spune ceva de genu Not Found
The requested URL /primul_script.php was not found on this server.

Apache/1.3.33 Server at localhost Port 80


Si trebuie sa mai adaug extensia .txt pt a functiona....sunt confuz, am observat ca in tutorial nu e asa...Cu Ce Gresesc?

#162
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
pentru ca tu ai salvat fisierul de tip text in Notepad...

Cand salvezi, la file type pui "All files" in loc de "Text file"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate