Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 

Nikon 50 mm si burduf macro

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
Exodus

Exodus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 18.06.2004
Buna,
Planuiesc sa mai fac ceva investitii foto, si am nevoie de ceva sfaturi.

1. Am nevie de un obiectiv fix de 50 mm, si nu stiu ce sa aleg intre Nikon AF 50mm f/1.8D si Nikon AF-D 50mm f/1.4. Intrebarea este daca pentru cel de 1.4 chiar merita o diferenta de aprox 500 RON??
2. Deoarece lentilele macro sunt destul de scumpe, ma intereseaza un burduf Macro AR-11. Acum ceva sfaturi/intrebari leagte de burduf... functioneaza ca un tub de extensie? A avut cineva? Ceva experiente personale ar fi de mare ajutor...

Orice alta sugestie e bine venita, si daca e vorba de alte solutii decat ce am prezentat mai sus.

Acum vad ca era sectiune speciala de obiective.... rog moderatorul sa mute postul daca nu e ok aici

#2
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.142
  • Înscris: 11.10.2006
intre obiective,pe langa diferenta de diafragma mai poate fi si prezenta unui motor de focus in obiectiv (dep ce aparat foto ai,e posibil sa focalizezi manual cu f1.8) - desi montat pe burduf doar manual focalizezi...
vezi la f64,aveau oferta exact asa: burduf si ob de 50mm. da,functioneaza ca un tub de extensie,avand control mai mare/fin a lungimii. tuburile au 3 segmente doar.
589ron. Cod produs: 46208304 pe www.f64.ro

#3
Exodus

Exodus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 18.06.2004

 Muale, on 2nd December 2009, 23:39, said:

intre obiective,pe langa diferenta de diafragma mai poate fi si prezenta unui motor de focus in obiectiv (dep ce aparat foto ai,e posibil sa focalizezi manual cu f1.8) - desi montat pe burduf doar manual focalizezi...
vezi la f64,aveau oferta exact asa: burduf si ob de 50mm. da,functioneaza ca un tub de extensie,avand control mai mare/fin a lungimii. tuburile au 3 segmente doar.
589ron. Cod produs: 46208304 pe www.f64.ro

Am un D90,  cu motor sau fara in obiectiv tot aia e. Ma intereseaza mai mult daca se vad diferente notabile intre cele doua la claritate, performate la lumina mai slaba...etc. As fi luat un obiectiv de 50 mm 1.4 fara motor de focus in obiectiv(ca ma gandesc ca e mai ieftin), dar nu am gasit.

#4
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.902
  • Înscris: 04.05.2007

 Exodus, on 2nd December 2009, 23:48, said:

Am un D90,  cu motor sau fara in obiectiv tot aia e. Ma intereseaza mai mult daca se vad diferente notabile intre cele doua la claritate, performate la lumina mai slaba...etc. As fi luat un obiectiv de 50 mm 1.4 fara motor de focus in obiectiv(ca ma gandesc ca e mai ieftin), dar nu am gasit.
Exista si A-I (50mm f/1.4 si chiar f/1.2) dar sunt scumpe. Cele AF-S oricum nu merg pe burduf pentru ca sunt tip G, nu au inel de diafragma.

#5
dyndiki

dyndiki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 31.08.2008
Se spune ca intre cele 2 ob. nu este diferenta vizibila de calitate a imaginii, deci daca nu ai nevoie stricta de f1.4 in principiu nu prea se justifica diferenta. Eu am 50mm f1.8 si sunt foarte multumit de el. Daca vrei sa-l folosesti cu un burduf pt. macro la f1,4 vei avea un camp de claritare (DOF) foarte ingust (si cand spun ingust, la f1.4 cu burduful de macro, ma refer sub 0.5mm) si iarasi nu te va ajuta foarte mult. Si eu am trecut prin dilema asta si am ales f1.8. Dar atentie, optiunea e a ta, trebuie sa alegi in functie de ceea ce ai tu nevoie. Spor la pozat :D

Editat de dyndiki, 03 decembrie 2009 - 00:30.


#6
Exodus

Exodus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 18.06.2004
As fi curios sa vad o poza facuta cu combinatia 50mm/1.8 si burduf, asa ca daca stie cineva pe unde e postata vreo poza..... as fi recunoscator.

#7
bogdancoltea

bogdancoltea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 16.08.2009
Daca doresti sa folosesti un burduf macro din economie cred ca faci o greseala.
Iti recomand mai degraba un obiectiv macro dedicat din zona 100mm

#8
Exodus

Exodus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 18.06.2004

 bogdancoltea, on 3rd December 2009, 18:13, said:

Daca doresti sa folosesti un burduf macro din economie cred ca faci o greseala.
Iti recomand mai degraba un obiectiv macro dedicat din zona 100mm

Ma gandesc ca ar fi mai bine, dar, burduful e 250 lei iar un obiectiv macro la aprox 100 mm este 3000.......

#9
dyndiki

dyndiki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 31.08.2008
Are dreptate, bogdancoltea , si nu trebuie neaparat sa fie asa scump. Gasesti second TAMRON sau SIGMA la9-12mil sau solutie buget cu rezultate surprinzator de bune, vivitar AF 100m f3.5 la 3-4mil (asta din urma, apare si sub alte nume).

#10
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.973
  • Înscris: 08.03.2007

 Exodus, on 3rd December 2009, 00:43, said:

As fi curios sa vad o poza facuta cu combinatia 50mm/1.8 si burduf, asa ca daca stie cineva pe unde e postata vreo poza..... as fi recunoscator.

http://badorgood.com...e-floare-272457

#11
Exodus

Exodus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 18.06.2004

 pisoiu2, on 4th December 2009, 13:50, said:


Nu arata rau deloc.... poate chiar merita investit in asa ceva, avand in vedere cat costa. Sunt de acord ca o lentila e mult mai comoda si usor de folosit, si ma gandesc ca si rezultatele sunt mai ok, dar ca o solutie de moment ....pana se mai strang finante.

Oricum, dat fiind faptul ca nu sunt hotarat, am luat o lentila de 50mm/1.8, fara burduf, ca oricum imi trebuia. Ma mai gandesc daca sa merg pe burduf, sau pe lentila, cine stie, poate gasesc una SH la un pret mai bun.

Am mai gasit un exemplu de fotografie facuta cu combinatia asta: http://photo.net/pho...older_id=944368 , si imi place mult cum a iesit.

Mai multe poze facute cu aceiasi combinatie http://razvanx.deviantart.com/gallery/

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.967
  • Înscris: 15.06.2007
As fi si eu curios de niste pareri in legatura cu burduful de macro. Am un Nikon D5000, la care folosesc un Nikkor 18-105VR si un nikkor 50mm F1:1/8
Din ce am citit pe aici , inteleg ca nici un obiectiv nu mai focalizeaza automat odata montat pe burduf?
Obiectivul de 50mm fiind manual, si cu inel pentru reglarea aperturii, cred ca mai poate fi folosit la deschiderea maxima a diafragmei, pe modul manual, dar daca as monta celalat obiectiv cel de 18-105VR G? La ce diafragma va functiona? Mai pot regla ceva?
Cum se focalizeaza? numai din burduf sau si din obiectiv.
Daca obiectivul are distanta de focalizare minima la 47cm, burduful extins la maxim la 14cm cum va influenta obiectivul, cu cat va scadea distanta minima de focalizare?
Alternative as fi dorit sa cumpar un obiectiv macro ceva gen:Tamron AF-S 90 2.8 sau tamron AF_S 60mm F2.0 dar ambele costa o caruta de bani, si de aceea ma gandeam sa incerc varianta cea mai ieftina pentru inceput..

#13
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.021
  • Înscris: 09.05.2009
tfmercedez Nu mai focalizeaza automat desigur si nici nu mai masoara expunerea! Daca vrei o varianta care sa-ti pastreze focalizarea si expunerea incearca inele de extensie Kenko. Un set complet impreuna cu obiectivul de 50mm vei putea scoate chiar 1:1. Burduful nu-l vei putea folosi decat de pe trepied, se focalizeaza din obiectiv (vei avea o plaja posibila foarte restransa)sau in cazul ideal cu o sina de macro cu reglaje micrometrice pentru o focalozare super precisa. Cu inelele insa te poti descurca si din mana.
Ti-am raspuns si dincolo.

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.967
  • Înscris: 15.06.2007

 DannyMC, on 13th January 2011, 18:58, said:

tfmercedez Nu mai focalizeaza automat desigur si nici nu mai masoara expunerea! Daca vrei o varianta care sa-ti pastreze focalizarea si expunerea incearca inele de extensie Kenko. Un set complet impreuna cu obiectivul de 50mm vei putea scoate chiar 1:1. Burduful nu-l vei putea folosi decat de pe trepied, se focalizeaza din obiectiv (vei avea o plaja posibila foarte restransa)sau in cazul ideal cu o sina de macro cu reglaje micrometrice pentru o focalozare super precisa. Cu inelele insa te poti descurca si din mana.
Ti-am raspuns si dincolo.
Din ce am vazut tuburile se vand in seturi... eu ma gandeam ca unul mi-ar fi deajuns, dar vad ca si tubuile se combina intre ele, montanduse suprapuse .
Tuburile imi permit sa pastrez autofocusul si controlul diafragmei la obiectivul  18-105vr-G?
Ca exemplu, un tub de 20mm cum influenteaza distanta de focalizare? cu cat ar putea sa o aduca mai aproape? Se scade aritmetic, din distanta minima de focalizare, sau se inmulteste cu un anumit factor care apoi se scade, pentru a afla noua distanta minima de focalizare? 18-105VR are distanta minima la  47cm.  Eu as avea nevoie de ceva de genul 25-30 cm.  
Multumesc

#15
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 335
  • Înscris: 29.07.2008
Vezi aici exact ce te intereseaza:

http://www.cambridge...bes-closeup.htm

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.270
  • Înscris: 24.02.2007
Tuburile de extensie sunt utile, dupa cum se vede si pe site'ul acela, la focale mici, la focale mai mari sunt mai bune filtrele de closeup.
Cum prefer sa trag macro cu tele'ul sa am distanta mai mare de lucru trag deobicei cu http://www.raynox.co...dexdcr150eg.htm pe 70-300VR.

#17
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.021
  • Înscris: 09.05.2009

 tfmercedez, on 13th January 2011, 21:49, said:

Din ce am vazut tuburile se vand in seturi... eu ma gandeam ca unul mi-ar fi deajuns, dar vad ca si tubuile se combina intre ele, montanduse suprapuse .
Tuburile imi permit sa pastrez autofocusul si controlul diafragmei la obiectivul  18-105vr-G?
Ca exemplu, un tub de 20mm cum influenteaza distanta de focalizare? cu cat ar putea sa o aduca mai aproape? Se scade aritmetic, din distanta minima de focalizare, sau se inmulteste cu un anumit factor care apoi se scade, pentru a afla noua distanta minima de focalizare? 18-105VR are distanta minima la  47cm.  Eu as avea nevoie de ceva de genul 25-30 cm.  
Multumesc
Cu tuburile cu contacte vei avea in continuare controlul diafragmei si focalizare, dar nu vei putea face mare lucru cu el din cauza plajei foarte reduse in care vei obtine focalizare.
Tuburile maresc extensia obiectivului facand posibila focalizarea mai aproape. Pentru a obtine 1:1 cu un obiectiv ai nevoie de o extensie echivalenta cu distanta focala a acestuia. De aceea tuburile sunt mai utile pe obiective cu distanta focala mai scurta (ai nevoie de o extensie mai mica). Deci teoretic pentru a obtine 1:1 cu 18-105 la capatul de 105 vei avea nevoie de 105mm de extensie. In realitate este nevoie de mai putin pentru ca obiectivul are deja o anumita extensie la dist. minima de focalizare iar unele zoomuri isi scurteaza si distanta focala pe masura ce se apropie de distanta minima.

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 72.967
  • Înscris: 15.06.2007

 DannyMC, on 14th January 2011, 19:58, said:

Cu tuburile cu contacte vei avea in continuare controlul diafragmei si focalizare, dar nu vei putea face mare lucru cu el din cauza plajei foarte reduse in care vei obtine focalizare.
Tuburile maresc extensia obiectivului facand posibila focalizarea mai aproape. Pentru a obtine 1:1 cu un obiectiv ai nevoie de o extensie echivalenta cu distanta focala a acestuia. De aceea tuburile sunt mai utile pe obiective cu distanta focala mai scurta (ai nevoie de o extensie mai mica). Deci teoretic pentru a obtine 1:1 cu 18-105 la capatul de 105 vei avea nevoie de 105mm de extensie. In realitate este nevoie de mai putin pentru ca obiectivul are deja o anumita extensie la dist. minima de focalizare iar unele zoomuri isi scurteaza si distanta focala pe masura ce se apropie de distanta minima.
Deci concluzia este ca daca la obiectivul de 50mm distanta minima de focalizare este de 45 cm , pentru a putea focaliza la 25 de cm voi avea nevoie de un tub sau burduf de 20 de cm?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate