Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Leasing financiar masina

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009
PFA-ul meu face un leasing financiar la o masina care costa 50 000 lei si plateste astfel:
-A- la inceput: un avans de 20 000 lei + comision de management + inca o taxa care se plateste o singura data, la inceput (nu imi amintesc acum cum se cheama)
-B- pe parcurs rate lunare care cuprind: capital corespunzator ratei + dobanda corespunzatoare ratei + cost asigurare masina + comision administrare contract leasing + servicii suport.

Imi spuneti si mie, va rog, ce si in ce fel se poate deduce, ca si cheltuieli ale PFA-ului?
Cineva mi-a spus ca dintre elementele enumerate la punctul B se deduc lunar toate, cu exceptia capitalului. Asa este? Am inteles ca acel capital, insumat, face o valoare (care, fireste, va fi egala cu valoarea masinii minus avansul dat, deci va fi 50 000 - 20 000 = 30 000 lei) care se va amortiza in 3-5 ani. Cine stabileste daca sunt 3, 4 sau 5 ani? Eu?
Daca de exemplu, cei 30 000 lei se amortizeaza in 5 ani (60 luni), atunci am inteles ca pot deduce lunar cheltuieli in valoare de 30 000 / 60 = 50 lei. Sau se plateste cumva la sfarsitul fiecaruia dintre cei 5 ani? In cazul acesta s-ar plati anual 50 X 12 = 600 lei anual.

In cadrul punctului A, banuiesc ca se pot deduce cheltuielile cu comisionul de management si cu taxa aceea, bagandu-se la cheltuielile din luna respectiva. Dar avansul? Se considera pur si simplu cheltuiala pentru luna in care a fost platit? Sau se ignora pur si simplu ca a fost un avans si socolteala de la paragraful de mai sus se aplica nu numai pe 30 000, ci pe toata valoarea masinii, adica pe 50 000 lei?

Lamuriti-ma si pe mine, va rog!

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

PS: Mai sus m-am referit la leasingul financiar, pentru ca am inteles ce in cazul leasingului operational masina ramane a proprietarului (firma de leasing) - ceea ce nu as vrea sa se intample in cazul meu. Am inteles bine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate