Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Costul intretinerii la noile blocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#181
claudiu_manda

claudiu_manda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2008
Exista si firme de administrare ce folosesc (prin soft) o combinatie intre cota indiviza si numarul de persoane.

#182
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008
se poate face si in excel prin formula

#183
migaci83

migaci83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.06.2021

 caiuscorneliu, on 21 ianuarie 2021 - 06:47, said:

(...) pompe care asigură presiune ridicată a apei în complex.
Ai idee cam cat consuma hidroforul la tine si cam cat din factura platesti doar pentru el?
La noi se plange lumea ca platim prea mult la curent electric consumat in comun, si nu imi dau seama de la ce ar putea fi: lift, hidrofor sau iluminari parcari. Avem 1 singur contor pentru toate...

 Afroditu, on 24 ianuarie 2021 - 12:41, said:

(...)
Partea de cota indiviza mi se pare o cretinatate. Cel mai corect ar fi pe numărul de persoane. La 3 camere și 2 persoane dai mai mult pe curățenie decât o garsonieră cu 4 persoane.
Exact.
Nici eu nu inteleg de ce cei care au facut legea (169/2018) au trecut curatenia sa se calculeze pe cota parte, asta in timp ce gunoiul se calculeaza per numar de persoane. Nu are nici o logica. Ajungi in situatia ca 1 singura persona cu un apartament 2 camere si 60 mp sa plateasca mai mult ca 4 persoane care stau intr-un apartament de 2 camere de 50 mp. Cine murdareste mai mult 1 sau 4 persoane?
Chiar sunt curios ce comisie a facut legea si ce se poate face sa fie analizata si schimbata. :)

#184
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Nu știu cât costă curentul la acele pompe, de fapt nu știu cât reprezintă curentul din plata întreținerii. Nu m-a interesat până acum. Poate acum, cu scumpirile astea la energie, o să fiu mai curios dacă îmi crește substanțial întreținerea. Nu cred totuși să se întâmple, pe ultima lună a venit totalul vreo 60 de lei.

#185
ValentinVali

ValentinVali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 03.01.2019
Am auzit de la niste prieteni (seriosi) ca o ruda a lor care sta in Rose Garden a platit 1600 lei intretinerea pe ianuarie, apartament 3 camere intre 70 si 80m2, 3 persoane. Oricum aveau intretinerea scumpa dar cica problema ar fi ca subventia la gaze acordata de guvern nu opereaza decat pe consumuri mici, iar ei au centrala de bloc acolo.

Poate cineva confirma asemenea suma exorbitanta? Avand in vedere ca anul trecut se plateau 800-1000 lei la intretinere acolo pt 3 camere, nu ar fi de necrezut ca odata cu explozia pretului la gaze sa fie din ce in ce mai dese asemenea sume imense la bloc.

#186
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
3 camere bloc vechi, neizolat, 85 utili, 3 persoane 2000 intretinerea. Gaz subventionat la 0.37, centrala de bloc. Astea sunt preturile gazelor, din pacate

#187
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
342 lei total intretinerea pe decembrie, bloc vechi, 3 camere, 72mp, 2 persoane. Izolat din fabricatie. 142 lei doar caldura, adica 1 Gcal. Beton.

#188
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

 mirc2003, on 28 martie 2022 - 14:56, said:

342 lei total intretinerea pe decembrie, bloc vechi, 3 camere, 72mp, 2 persoane. Izolat din fabricatie. 142 lei doar caldura, adica 1 Gcal. Beton.

Unde e racordat blocul la caldura?

#189
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008

 underground2009, on 23 mai 2022 - 10:39, said:

Unde e racordat blocul la caldura?
La Termoenergetica.

#190
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Intretinere exclusivistaPosted Image :
https://fb.watch/dAdiYy8Hf-/

#191
dizzy88

dizzy88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 25.08.2008
mai rau ca-n jungla

#192
andreiuv

andreiuv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.08.2022
Am stat cu chirie in ansamblul rezidential C-entral de pe strada Vasile Lascar 216-218. N-am vazut niciodata hotii mai mari decat aici. Mereu aveam intretinerea umflata de cheltuieli care nu puteau fi justificate de administrator iar serviciile erau extrem de proaste: paznicii ii vedeai ca stateau mereu pe telefon, copacii erau uscati gazonul uscat iar curatenia din bloc inexistenta. La un moment dat am inceput sa vorbesc cu un vecin din scara si mi-a spus ca dezvoltatorul 1Development a angajat firma lui sa  administreze complexul si degeaba se incearca schimbarea firmei pentru ca dezvoltatorul are cateva sute de voturi in asociatie si deci face orice doreste in complex. Lucrurile au scapat de sub control la un moment dat cand  cineva s-a plans ca i s-a furat bicicleta iar paza bineinteles ca nu stia nimic. Nici zona nu ajuta fiind plina de persoane sa le numim "colorate".

Asa ca am fugit mancand pamantul iar agenta mi-a gasit un apartament in zona Grivita unde am aceleasi facilitati la jumatate de pret. Momentan sunt multumit.

Asadar nu se poate generaliza depinde ce noroc ai.

#193
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
La capitolul chirie C-entral de pe Vasile Lascar e cunoscut pentru probleme. Te informezi inainte sa semnezi un contract de inchiriere, nu?

#194
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

View PostCUCUL, on 15 septembrie 2022 - 10:12, said:

La capitolul chirie C-entral de pe Vasile Lascar e cunoscut pentru probleme. Te informezi inainte sa semnezi un contract de inchiriere, nu?

Ce vrei sa spui cu asta? Tu te informezi inainte sa faci orice? Cand cineva ia teapa e mereu viba lui ca nu s-a informat?

E vina lui ca dezvoltatorul e hot, nu?

Edited by underground2009, 13 October 2022 - 03:40.


#195
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Bună, ceva update-uri privind costurile cu întreținerea în Metalurgiei Park Residence? Ma interesează în special Brown Residence și Studio plus residence.
Mulțumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate