Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Costul intretinerii la noile blocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#1
slow_and_easy

slow_and_easy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2009
Salutam!

Pentru a clarifica tepele existente invit pe cei ce au luat si locuiesc in complexe rezidentiale din toate sectoarele Bucurestiului sa faca publice costurile la intretinere fara cele la cablu,telefon,lumina,gaze.
Am sa incep eu cu New Town in luna iunie 2009 cost intretinere 496,05Ron!!!!!!!!!!!
CRIMINAL!!!!!!!!!!!
ACUM SA FIE CLAR CA DEZVOLTATORII PE LANGA FAPTUL CA NU VAND DIN CAUZA CRIZEI NU VOR VINDE VECI PURURI DIN CAUZA TEPEI DE LA INTRETINERE!!!!!!!!!!!!

ASTEPTAM INTRETINEREA LA ALTE MINUNATII CONSTRUITE DE MARII DEZVOLTATORI IMOBILIARI?!

Edited by gugutata, 25 January 2010 - 10:42.


#2
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Jecmaneala pe fata adica la fiecare 10-15 ani il cuperi iar(apartamentul).

Edited by demos, 01 December 2009 - 15:40.


#3
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Da ce costa atata la intretinere?

#4
slow_and_easy

slow_and_easy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2009

View Postreovel, on 1st December 2009, 16:07, said:

Da ce costa atata la intretinere?

Costul facturii este marit de costurile cu managementul cladirii(paza,regii parcare,ingrijire parti anexe...etc)
Lucrurile sunt pe bune ....se pare ca si la Complexul Edenia-Titan deja sunt arborate pe balcoane anunturi de vanzare urgenta , oare de ce.......?!!!!!!!!!!

#5
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
pai nu e elocvent, din moment ce omul nu spune de cate camere e vorba, ce suprafata, cate persoane.... e doar revoltat, si atat... n-avem de unde stii daca justificat, sau nu.

#6
slow_and_easy

slow_and_easy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2009

View Postkorsar, on 1st December 2009, 16:11, said:

pai nu e elocvent, din moment ce omul nu spune de cate camere e vorba, ce suprafata, cate persoane.... e doar revoltat, si atat... n-avem de unde stii daca justificat, sau nu.

salut!

Este vorba de un ap de 2 camere si de locuit locuiesc singur(pls pisica).....insa nu cred ca ,consuma atat incat sa ma incarce cu asemenea sume......oricum intretinerea se calculeaza la mp in euro, si este asa mare caci suntem din 1200 de apartamente mutati doar vreo 30 persoane....deci TOATE CHELTUIELILE SE IMPART LA NOI ASTIA 30!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#7
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

View Postslow_and_easy, on 1st December 2009, 16:14, said:

salut!

Este vorba de un ap de 2 camere si de locuit locuiesc singur(pls pisica).....insa nu cred ca ,consuma atat incat sa ma incarce cu asemenea sume......oricum intretinerea se calculeaza la mp in euro, si este asa mare caci suntem din 1200 de apartamente mutati doar vreo 30 persoane....deci TOATE CHELTUIELILE SE IMPART LA NOI ASTIA 30!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ceva nu este in regula. Multe din cheltuielile de intretinere sant responsabilitatea proprietarului, chiar daca apartamentul nu este locuit. De ex. asigurarea curateniei. Paza asijderea pentru ca imobilul este pazit indiferent daca unitatile locative sant locuite sau nu.

#8
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
din cate stiu, intretinrea se calculeaza si in functie de persoane (apa calda, rece, gunoi, curatenie pe casa scarii, lift etc), doar incalzirea  e pe metru patrat. si cred ca asta costa cel mai mult, iarna. normal ar fi ca proprietarii apartamentelor nelocuite (sau proprietarul apartamentelor nevandute) sa suporte partea lor din cheltuieli legate de paza, incalzire....

#9
pufete

pufete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.09.2007
Tot la Newtown.
e ceva in neregula cu pretul de mai sus...la 3 camere e 385ron.
Nu zic ca e putin, clar se mai poate taia.
Incalzirea se plateste separat(ca si curentul consumat de apartament. Intretinerea asta este pe spatii comune(curatenie,paza,gradina,etc...si nu in ultimul rand cota nesimtit de mare a firmei de management=1/3 din cheltuieli).
PS: S-au mutat mai mult de 30 de familii si sunt 316 apartamente nu peste 1000.....

#10
Iguana_de_preerie

Iguana_de_preerie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.09.2008

View Postpufete, on 2nd December 2009, 15:32, said:

Tot la Newtown.
e ceva in neregula cu pretul de mai sus...la 3 camere e 385ron.
Nu zic ca e putin, clar se mai poate taia.
Incalzirea se plateste separat(ca si curentul consumat de apartament. Intretinerea asta este pe spatii comune(curatenie,paza,gradina,etc...si nu in ultimul rand cota nesimtit de mare a firmei de management=1/3 din cheltuieli).
PS: S-au mutat mai mult de 30 de familii si sunt 316 apartamente nu peste 1000.....


Teapa nu este coantumul costului ci modul in care se calculeaza acest cost. Trebuie sa faci scandal pentru ca acest cost trebuie sa fie impartit intre proprietari si nu intre cei care s-au mutat. Nu are nici o legatura mutatul cu intretinerea complexului. Exista un proprietar pentru fiecare apartament, fie ca este cumparator final, investitor sau dezvoltator.

EU sunt mutat in Cosmopolis si acolo chiar daca nu sunt toate apartamentele vandute, costul se imparte intre proprietari.

Bafta!

#11
pufete

pufete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.09.2007
costul se imparte pe tot complexul- se ia costul total, se imparte la nr. total de mp(din cadastru) si dupa aceea plateste fiecare proprietar cota aferenta(conf suprafetei din cadastru). Asa incat pt. apartamentele nevandute plateste dezvoltatorul. Ceea ce e corect.
Singura chestie dubioasa este pretul foarte mare cerut de firma de management pt. serviciile de administrare(restul costurilor gen paza, curatenie,etc fiind la un nivel decent).

#12
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postpufete, on 2nd December 2009, 17:20, said:

costul se imparte pe tot complexul- se ia costul total, se imparte la nr. total de mp(din cadastru) si dupa aceea plateste fiecare proprietar cota aferenta(conf suprafetei din cadastru). Asa incat pt. apartamentele nevandute plateste dezvoltatorul. Ceea ce e corect.
Singura chestie dubioasa este pretul foarte mare cerut de firma de management pt. serviciile de administrare(restul costurilor gen paza, curatenie,etc fiind la un nivel decent).

Din moment ce dezvoltatorul este proprietar si al apart nevandute si al firmei de management inseamna ca prin plata serviciilor din complex practic isi muta banii dintr-un buzunar intr-altul. Unicii care realmente platesc sunt cei putini care au cumparat in complex. Fiindca dezvoltatorul doar muta banii dintr-un buzunar intr-altul este normal ca firma de administrate sa practice tarife exorbitante pentru ca putinii locatari sa poata acoperi cheltuielile.

#13
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Referitor la cheltuieli comune intr un cartier rezidential uitati cum sta treaba in exemplul urmator:
Cheltuieli la Hydra Residence (177 apartamente)
-paza la doua posturi
-in general vine cam 150 RON /apartament 2 cam

Administrare   (Firma Socomet)   5,500.00
Gunoi   (Cheltuieli pe numar crt. persoane)   2,641.56
Paza   (Paza firma Zimbrul SRL)   12,852.00
Curatenie   (Cheltuieli administrative)   2,380.00
Intretinere spatii verzi     1,260.00
Indemnizatie presedinte     1,260.00
Electricitate pompe     870.67
Canalizare     1,521.32
Electricitate exterior     1,692.28
Inafara de astea se mai plateste gazul, curentul, telecomunicatii in fiecare locuinta
E din proprie experienta

#14
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 25.05.2005
Nu se poate renunța la pază? Mi se pare enorm (comparativ cu restul de cheltuieli)

Și la urma urmei de unde atâta disperare cu paza asta? Că doar nu trăim în Afganistan, Irak etc. Chiar mi se pare un moft.

#15
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009
Dar unii tocmai pentru servicii gen paza s-au mutat in Hydra, in ciuda locatiei!

Edited by Sylverix, 21 January 2010 - 17:49.


#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
iarna nu-i ca vara, criza bat-o vina

#17
florin82

florin82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.04.2007
pot sa confirm legat de Hydra Residence.
3 camere - 100 mp construiti, locuit de 2 persoane
Total 270 RON, din care aprox 100 RON este doar paza.
Personal as renunta la paza....am masina asigurata, apt asigurat etc.
Mi se pare la limita suportabililui.

Cat despre persoana care se lega de zona...no comment. Eu unul nu m-as muta inapoi in cartierele Bucurestiului ( care erau cu cel putin 20% mai scumpe fata de ce am platit eu aici) pt nimic. 40 de min pana in centru - whenever , wherever ;) . Cu zonele centrale e altceva....

#18
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Mda, la Hydra putem spune ca am avut noroc ca nu ne-a bagat turcul pe gat costurile lui de intretinere si ca, intretinerea pe care o platim este rezultatul contractelor incheiate de asociatia de proprietari. Pe de alta parte turcul vanzator mi-a facut reclama de 20-30 de euro la un apartament de 2 camere, cei drept orientativ, insa nu a bagat clauze din astea "criminale" in contract. Oricum nu as fi semnat asa ceva. Realitatea este ca la 2 camere 65mp utili rareori am vazut facturi sub 200 de lei. Un alt noroc este ca ansamblul are un grad de ocupatie f. mare ceea ce face ca, costurile sa se imparta altfel. Cat despre cota pazei in costurile de intretinere, si eu o consider aproape inutila si exagerata. Doar nu locuim in Ferentari sau in Rahova sa ne fie frica sa iesim din casa. :) In plus de asta noi platim "taxe speciale" la primarie - taxa de jandarmi 30 de roni si de pompieri 40 de roni pe an. Asa ca "ne simtim" de trei ori mai ocrotiti in Voluntari, pe langa asigurarile de le platim pt masina si apartament.

Contractul de intretinere la New Town e pe termen nelimitat sau pe o perioada de x ani de la darea in folosinta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate