Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

sursa catalog online carrefour

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Matzonel

Matzonel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.11.2009
Salutare tuturor :)

Cum pot sa aflu de unde citeste flash-ul de la pagina carrefour.ro, datele despre catalogul virtual? (Adica cele 40 de imagini necesare fiecarei pagini din catalog)

Am nevoie pentru mama, am obisnuit-o sa foloseasca Adobe Reader sa foloseasca rotita mouseului, si ii este imposibil sa se obisnuiasca cu modul Flash, sa dea clickuri de stanga etc. Si cum cei de la Carrefour, nu au si o varianta in PDF, de fiecare data cand apare un nou catalog, printez cu un program fiecare pagina din catalog si o fac PDF, care apoi le combin pe toate intr-un singur fisier. Greu de facut - timp pierdut :( -...deh...4 clickuri pentru fiecare pagina.

Am salvat de la pagina lor, catalog.swf, si am incercat sa decompilez flashu. Am salvat eu ceva, insa... nimic concret. :((

Idei, ceva? Mersi

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Instaleaza Add-on-ul Firebug pentru Firefox, mergi la tab-ul Net si dai un ctrl-f5 pe pagina pe care e catalogul. O sa vezi fiecare fisier pe care il downloadeaza browser-ul. Poti sa filtrezi doar imaginile (click pe butonul 'Images').
Ar trebui sa vezi asa ceva:
Attached File  cfro.jpg   29.54K   34 downloads

#3
Matzonel

Matzonel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.11.2009
Mersi mult sergiu_spooky  :D

Am gasit exact calea care imi trebuia, insa din cate am vazut sunt 2 imagini si 1 swf in directorul media. Imaginilea alea sunt mici (558x779), daca dau zoom adios. Daca printez flashurile, calitatea imaginilor e f buna. Vreun convertor swf to pdf ca lumea, stii? Sau dau iar cu print pe fiecare fisier?  Hai k te innebunesc iar ;))

#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Cu swf-ul n-ai ce face, nici cu imaginile cu _thumb la sfarsit.
In schimb cealalta imagine e fix aia afisata in SWF. Daca e diferenta de printare intre ele sigur nu e din cauza rezolutiei.
Dar, mai mult ca sigur gasesti o aplicatie care-ti face un pdf din mai multe imagini. Chiar si office-ul are optiunea de a exporta pdf...

#5
Matzonel

Matzonel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.11.2009

View Postsergiu_spooky, on 30th November 2009, 21:19, said:

Cu swf-ul n-ai ce face, nici cu imaginile cu _thumb la sfarsit.
In schimb cealalta imagine e fix aia afisata in SWF. Daca e diferenta de printare intre ele sigur nu e din cauza rezolutiei.
Dar, mai mult ca sigur gasesti o aplicatie care-ti face un pdf din mai multe imagini. Chiar si office-ul are optiunea de a exporta pdf...


Din pacate, nu ai dreptate. Swf-ul e cheia.

Concret vorbind: am atasat aici fisierele: jpg-ul original (558x779), flashul (e in arhiva, k sistemul nu permite fisiere de tipul asta), si un fisier PDF generat din flashul ala.
Poti sa dai zoom in pe el (i.e. flash), sa vezi k are o rezolutie mai buna, decat jpeg-ul ala mititel.  
Pdf-ul e facut la 1200 dpi, din program.

Deci inca mai crezi k nu el este cheia?

Nici nu s-ar fi pus problema de facut pdf din mai multe imagini, am Adobe Acrobat, nu era problema asta.

Mersi frumos pentru timpul alocat acestui topic.  :cheers:

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   188.1K   13 downloads
  • Attached File  2.rar   399.91K   3 downloads
  • Attached File  2.pdf   631.34K   9 downloads


#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Da, ai dreptate. JPEG-urile sunt folosite doar la tabelul cu toate paginile. Nu m-am uitat la calitatea imaginilor.
Sigur stie Acrobat sa foloseasca SWF-uri, sunt ambele tehnologii Adobe doar...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate