Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

reziliere abonament

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
nicu05

nicu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.01.2009
as avea si eu o intrebare. doresc sa renunt la un abonament la cosmote. sunt la zi cu plata facturii dar nu am indeplinit termenul de 2 ani contractuali. este posibil? apar complicatii din partea celor de la cosmote?  au posibilitatea de a ma obliga sa duc la final durata de 2 ani a contractului? intrebarea ar fi valabila si in cazul celorlalte retele de telefonie mobila. multumesc!

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
   Mai asteapta si tu pana se aproba legea rezilierii unilaterale a contractelor de servicii. Aceasta lege va anula toate clauzele din contract. Momentan, nu poti.

#3
daniel1999

daniel1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 07.04.2009

View Postnicu05, on 30th November 2009, 12:35, said:

as avea si eu o intrebare. doresc sa renunt la un abonament la cosmote. sunt la zi cu plata facturii dar nu am indeplinit termenul de 2 ani contractuali. este posibil? apar complicatii din partea celor de la cosmote?  au posibilitatea de a ma obliga sa duc la final durata de 2 ani a contractului? intrebarea ar fi valabila si in cazul celorlalte retele de telefonie mobila. multumesc!

salut
abonamentul nu se poate rezilia inainte de termen decat in cateva cazuri de forta majora:
1. decesul persoanei pe numele caruia este facut
2. plecarea din tara a pesoanei pe numele caruia este facut (stiu pe cineva care a reusit la vodafone - pleca in usa, s-a dus cu actele si au incheiat in mod amiabil contractul; nu stiu pe nimeni care sa fi reusit treaba asta la cosmote)
3. plata unei sume de bani in functie de lunile ramase din contract

Edited by daniel1999, 30 November 2009 - 14:03.


#4
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006
cea mai simpla varianta este sa te treci la cel mai ieftin abonament si sa-l platesti in continuare.
daca vrei sa reziliezi costurile sunt in poza de mai jos. (e mai veche si nu stiu daca e de actualitate, dar macar iti poti face o idee daca e mai ieftin sa platesti in continuare abonamentul sau sa platesti taxa de reziliere inainte de termen)

Attached Files



#5
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
trebuie sa platesti abonamentul pe perioada ramasa de contract. sa zicem ca ai contract pe 2 ani si dupa un an vrei sa renunti -- te duci depui cerere de reziliere la cosmote (preferabil la magazin/reprez cosmote , NU la dealer) si platesti abonamentul pe 12 luni ramase din contract.

in contractul (cosmote full option sin 2007)  meu scrie ca ar trebui sa platesti si DISCOUNT-UL oferit in momentul cand ai facut contractul (de exemplu daca ai luat un telefon mai ieftin cu 50 euro fata de pretul de raft,  atunci ar trebui sa platesti si acesti bani).

la orange eu am platit doar abonamentul pe nr de luni ramase din contract.

#6
mihu30

mihu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 09.07.2009

View Postvlad2006, on 30th November 2009, 21:14, said:

trebuie sa platesti abonamentul pe perioada ramasa de contract. sa zicem ca ai contract pe 2 ani si dupa un an vrei sa renunti -- te duci depui cerere de reziliere la cosmote (preferabil la magazin/reprez cosmote , NU la dealer) si platesti abonamentul pe 12 luni ramase din contract.

in contractul (cosmote full option sin 2007)  meu scrie ca ar trebui sa platesti si DISCOUNT-UL oferit in momentul cand ai facut contractul (de exemplu daca ai luat un telefon mai ieftin cu 50 euro fata de pretul de raft,  atunci ar trebui sa platesti si acesti bani).

la orange eu am platit doar abonamentul pe nr de luni ramase din contract.
Eu am facut cerere de reziliere pentru ca mi s-a terminat contractul pe 2 ani...mai este putin si se face luna si inca nu mi-au dezactivat cartela...cam cat dureaza deobicei, am de gand sa astept totusi sa se faca 1 luna si apoi sa mai vorbesc cu ei nu se rezolva apelam la protectia consumatorului...

#7
daniel1999

daniel1999

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 07.04.2009

View Postvlad2006, on 30th November 2009, 20:14, said:

trebuie sa platesti abonamentul pe perioada ramasa de contract. sa zicem ca ai contract pe 2 ani si dupa un an vrei sa renunti -- te duci depui cerere de reziliere la cosmote (preferabil la magazin/reprez cosmote , NU la dealer) si platesti abonamentul pe 12 luni ramase din contract.

poate in cazul tau; la mine nu merge de exemplu am incercat chestia asta si nu se poate...

in contractul (cosmote full option sin 2007)  meu scrie ca ar trebui sa platesti si DISCOUNT-UL oferit in momentul cand ai facut contractul (de exemplu daca ai luat un telefon mai ieftin cu 50 euro fata de pretul de raft,  atunci ar trebui sa platesti si acesti bani).

corect; si in cazul meu scrie acelasi lucru

la orange eu am platit doar abonamentul pe nr de luni ramase din contract.

corect din nou; stiu pe cineva foarte apropiat care exact asa a facut

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate