Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Totul despre BlueAir

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6141 replies to this topic

#4789
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Cumpara biletele de avion Blue Air, acum cu 15% reducere, si incepe planificarea vacantei de vis.

Calatoresti mai des, te bucuri mai mult!

Perioada promotiei: 24-27.01.2019

Perioada de calatorie: 24.01.2019 - 26.10.2019

Discountul oferit in timpul promotiei nu se aplica valorii TVA (pentru zborurile domestice), valorii taxei de combustibil, valorii taxei pentru emisii de CO2 si valorii taxei de transfer cu autocarul. Promotia nu este valabila pentru Alghero - Roma - Alghero, zboruri charter si zboruri in regim codeshare.

#4790
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salut,

Am primit vreo 4 mailuri si doua sms-uri cum ca mi-a fost anulat un zbor in iunie. Am intrat pe site la "Manage my booking" cu gândul sa aleg alt zbor dar nu pot sa il modific pe cel anulat. Căsuța de bifat e greyed out, pot sa selectez doar zborul de întors, care a rămas valid. La numerele de telefon din mail nu raspunde nimeni. Ce ma sfatuiti sa fac?

Ca un P.S. mi-au "anulat" zborul pentru ca l-au mutat la alta ora. M-am uitat pe calendar, zborul de la ora 10 l-au bagat la 18Posted Image

#4791
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
BlueAir se pare ca va inchide de la sfarsitul lui martie baza din Liverpool.
Din 31 martie 2019 va opera doar doua rute din Romania spre Liverpool.
Bacau - Liverpool - Bacau
Bucuresti - Liverpool - Bucuresti
Zilele si orarul de zbor ( sursa airlineroute ) in foto:

Attached Files


Edited by raul_6776, 07 February 2019 - 11:38.


#4792
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
15% discount la toate zborurile achizitionate intre 8-11feb (perioada calatoriei 8feb - 26oct 2019)

In loc de bomboane si ciocolata...
... surprinde-ti partenerul cu o vacanta de Valentine’s Day

Pentru toate acele momente cand ai uitat sa:
Iei un cadou de aniversarea relatiei voastre
Speli vasele, desi jumatatea ta ti-a lasat cel putin 3 biletele
Scoti rufele din masina de spalat, desi ti-ai setat si alarma pe telefon
... si alte astfel de momente, este timpul sa te revansezi.

Ce-ar fi daca anul acesta de Valentine’s Day, in loc sa-i oferi persoanei iubite clasicele flori sau bomboane de ciocolata, ai surprinde-o cu doua bilete de avion catre destinatia la care visati amandoi?
Este ocazia perfecta, iar noi venim in ajutorul tau cu o reducere de 15% la toate zborurile!
Exprima-ti dragostea in fiecare zi, dar in special de Ziua Indragostitilor.

Calatoresti mai des, iubesti mai mult cu Blue Air!
Perioada promotiei: 08-11.02.2019

Perioada de calatorie: 08.02.2019 - 26.10.2019
Discountul oferit in timpul promotiei nu se aplica valorii TVA (pentru zborurile domestice), valorii taxei de combustibil, valorii taxei pentru emisii de CO2 si valorii taxei de transfer cu autocarul. Promotia nu este valabila pentru familia tarifara LIGHT, pentru Alghero - Roma - Alghero, zboruri charter si zboruri in regim codeshare.

#4793
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

View Postraul_6776, on 07 februarie 2019 - 11:38, said:

BlueAir se pare ca va inchide de la sfarsitul lui martie baza din Liverpool.
Din 31 martie 2019 va opera doar doua rute din Romania spre Liverpool.
Bacau - Liverpool - Bacau
Bucuresti - Liverpool - Bucuresti
Zilele si orarul de zbor ( sursa airlineroute ) in foto:

Si baza Torino intra la apa: *
- se reduc A/C la 2 (din 5 actuale)
- in orarul de vara raman Alghero, Bacau, Catania, Lamezia, Napoli
- iunie - septembrie (sezonier) Iași, Ibiza, Mallorca, Menorca, Reggio Calabria, Trapani

Din sistemul de rezervari:
OTP - OMR dispare
OTP - BCM dispare
CND Mihail Kogalniceanu - Constanta dispare (inclusiv baza)

*info cules de pe alt forum user AIR06

#4794
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Ati calatorit in ultima vreme cu Blue Air in extern?

Am un city break in Dublin, incolo merg cu RyanAir, iar ma intoarcere cu fratii nostri de la Blue (Dublin - Cluj).

Sunt stricti la bagajul de mana? Am mai zburat cu ei dar doar intern si aveam doar rucsacul la mine (dar n-am vazut sa verifice niciodata bagajele in grilaj).

Acuma am ~11kg in bagajul de mana in troler (troler-ul, laptop-ul si DSLR-ul imi mananca 7kg... plus mai ceva maruntisuri).

Bagajul lor de mana acceptat e 55cm x 40cm x 20cm. Cu fermoarul de extensie inchis, am masurat geanta si are 21-22cm :/

De pe forumuri cu postari mai vechi am vazut ca inafara verificau atat greutatea cat si bagajul in grilaj.

Daca iau lua la mine aparatul foto, geanta e ok (dar din ce-am vazut la bilete "light" nu ai al 2-lea bagaj mic permis).

Alta varianta ar fi sa iau un bagaj de cala (~140RON am vazut ca e). Si asa nu am grija ca ma pun sa platesc in aeroport taxa de procesare de urgenta (65euro). Dar apartul foto, laptop-ul, acumulatorii tot ar trebui sa le iau cu mine in cabina.

#4795
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Eu am zburat cu ei de la Lyon la Bucuresti, in octombrie 2018 si nu au verificat bagajul de mana(se incadra in dimensiunile cerute de ei). Totul depinde de angajatii firmei de handling de la portile de imbarcare.

PS: ai grija la bagaj si la Ryanair...sunt mult mai stricti la dimensiunile bagajelor...

#4796
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Nu prea verifica ei bagajul, Se uita ochiometric. Daca trollerul e de dimensiunea standard nici nu se uita la el. La "light" iti dau voie doar cu trollerul (55cm x 40cm x 20cm) si cu nimic altceva. Daca mai ai ceva pe langa incearca sa bagi in troller.

#4797
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Se pare ca oricate probleme ar avea, Blue Air se pregateste sa dea o lovitura, sa zboare la Londra pe Heathrow, sa vedem daca se confirma.

#4798
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postomg99, on 01 martie 2019 - 12:58, said:

Se pare ca oricate probleme ar avea, Blue Air se pregateste sa dea o lovitura, sa zboare la Londra pe Heathrow, sa vedem daca se confirma.


Si cand te gandesti ca ''aia de la stat'' au vandut sloturile de pe Heathrow...Bravo Blue Air pt aceasta lovitura!!!

#4799
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
@lls869:
N-am avut probleme la RyaAir cu bagajul de mana. E drept ca in ultima vreme am calatorit in majoritatea cazurilor cu rucsacul.

De cand au schimbat politica, pe cat posibil evit sa-mi iau priority/bagaj de cala de 10kg daca ma descurc cu rucsacul.

Pe unele zboruri auzi din cabina cu sunt aruncate bagajele in cale (parca fac intrecere intre ei: care scoate mai multi dB / strica mai multe bageje :)))

M-am ars cu WizzAir in Elvetia prin 2017. Aveai rucsacul gratis, mi-am achitat taxa de large cabin bag (asa-i zicea atunci, nu priority! :)))  Si aveam la mine troler-ul standard, aparatul foto intr-o geanta cu toate accesoriile si o punga mica cu ceva ciocolati. Si m-a luat angajata de la poarta de imbarcare: 2bagaje, platesc taxa sau nu ma urc in avion. Troler-ul imi era plin nu mai incapea un ac. Buzunarele de la jacheta pline. Prima si singura data cand m-am "fript". De atunci acord o atentie sporita la bagaj.

@Cosmo13
Merci!

#4800
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Cand se aloca locurile? la rezervare sau la check in?

#4801
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
La rezervare daca le platesti.

#4802
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
A fost ok cu bagajul de mana pt zborul din Dublin.

S-a uitat 2secunde si mi-a dat sa-mi lipsesc eticheta de "Baggage approved".

Merci inca o data lls869 si Cosmo13.

@kondas:
Daca optezi pt ultima varianta, vezi ca check-in-ul online se deschide cu 30zile inainte si se inchide cu 12h inainte de plecare (nu e ca la ceilalti cu online check-in in ultimele 48h).

#4803
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Am inteles, deci oricum ar fi se platesc locurile.
Nu stiu de ce dar ultima data, acum vreo 3 ani, cand am luat biletele online, parca erau disponibile si locurile moca.

#4804
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Sunt si moca, iti dau ei aleatoriu ce locuri mai sunt libere dar nu stiu exact in ce moment, daca la check-in sau cand ajungi in avion.

La rezervare daca alegi locul te pune sa platesti, 9 lei parca sau 90 daca vrei loc cu extra leg room.

#4805
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View PostCosmo13, on 04 martie 2019 - 11:44, said:

... La rezervare daca alegi locul te pune sa platesti ...

Nu sunt toate cu plată, ba chiar cele mai multe sunt gratuite. Când pui mouse-ul pe pătrăţelul ce reprezintă locul din avion îţi afişează cât costă locul (vorbim de momentul când cumperi biletele on-line). Cam de pe la jumătatea avionului spre coadă afişează 0 lei. Şi chiar aşa şi e.
Oricum trebuie să-ţi alegi obligatoriu locurile, altfel nu poţi trece la pasul următor.
Spun din experienţă proprie, ultima dată când am zburat cu BlueAir a fost anul trecut pe 30 aprilie (Madrid).

Apropo de Madrid, la ducere ne-au dat mâncare caldă exact ca pe orice cursă de linie, la întoarcere probabil că n-au mai avut decât sandvich-uri (bune şi alea, moca fiind). Am întrebat o stewardesă cum e posibil să dea mâncare, şi femeia mi-a spus că la zborurile lungi dau (se pare că de la 3 ore jumate' în sus).

Aaaa, încă ceva, cuvântul "rezervare" e cam impropriu. Nu doar rezervi biletele, ci şi plăteşti. Deci corect ar fi să spunem "cumpărare", nu "rezervare".


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 05 March 2019 - 14:38.


#4806
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
O mica completare: sunt gratis locurile (exceptannd cele non extra leg room) la biletele achizitionate in categoria Classic, la cele din din categoria Light toate sunt contracost (incepand de la 2euro/9.60RON cu locurile din spate).

Edited by ghitapg2, 05 March 2019 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate