Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

eTRAYz: NAS-ul de la xTreamer

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#37
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
scula are MARI,MARI probleme. dupa 2 zile a trebuit sa reinstalez tot si am pierdut tot ce era pe hdd pt ca a crapat.
pana acum are nota 3 cu indulgenta.
cu banii care ii dai pe ea faci un minisistem care face exact acelasi lucru'. poate versiunea viitoare de soft sa-i dea de cap...

Edited by McDude, 18 January 2010 - 23:13.


#38
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
FW nou pentru eTRAYz  Ver. 1.0.3

1. System
- Built-in
* autoconf-2.63-r1
* autoconf-wrapper-7
* automake-1.10.2
* automake-wrapper-3-r1
* binutils-2.19.1-r1
* binutils-config-1.9-r4
* bison-2.3
* gcc-4.2.4-r1
* gcc-config-1.4.1
* gdb-7.0
* m4-1.4.12
* make-3.81

- Changes FTP Setting Option : permitted to access /home folder by root

- Supports Samba Security mode changing : User Mode, Share Mode
(Public, External)

- SW Package Installation
* unrar and zip/unzip
* telnet
* phpMyAdmin
* Programming Modules: Curl, GD Library, ImageMagick
* Programming Language: CGI, PHP 5, Ruby on Rails, Perl, Python
* transmission Torrent (/etc/init.d/transmission start/stop)

2. Web
- Built-in
* phpmyadmin-3.2.2.1
* grammafone

- {security} prohibits file move to unauthorized folder for general users
- {security} prohibits accessing to unauthoriaed web page for general users
- {e-TRAYz Web} removes sharing menu for general users
- {Setting} adds CIFS share option control
- {Setting} modifies firmware upgrade interface
- {Setting} seperates user interface for gateway of wired and wireless network
- {setting} Supports more stable SMTP server for yahoo and hotmail
- {e-downloader} adds some more error message for downloading failure.

3. Windows Application
- {Installer} adds warning message before HDD formatting.
- {e-TRAYz connector} adds authentication logics for additional sharing mode.

ATENTIE!
sunt 2 variante:

1 upgrade
2 FW nou, la care ori face ti backup ori pierde ti datele

Edited by Mondeo, 29 January 2010 - 17:56.


#39
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Fii bun si pune niste teste de viteza cand ai timp. Merci :).

#40
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

View PostCatalinHonda, on 29th January 2010, 18:09, said:

Fii bun si pune niste teste de viteza cand ai timp. Merci :).

de viteza la ce Honda?
@Mondeo daca instalezi sa ne spui si noua cum e. eu nu ma risc pana nu o fac altii :)
vreau sa fac evident un upgrade si nu un full install

#41
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
An facut upgrade, si totul a decurs ok, nicio pierdere de date. totul ca la carte, numai ca dureaza ceva in functie de date si marimea hdd cred.
au bagat si phpMyAdmin, GrammaFone An Open Source Digital Music Server, care sincer nu stiu cu ce se mananca, dar totul e ok , revin dupa teste.

A, si cel mai important, aveam transmission  instalat, a ramas intact, asta e ceva....

ma intreb ce retard a putut sa faca chestia asta?
eTRAYz: NAS-ul de la xTreamer, Networked Attached Storage = NAS = (Nu Achizitiona Stiftul)


si daca nu cumva asa ceva este permis de mod, si daca este (pt ca nu orice gigel poa sa redacteze topicul) sa cante pe la mesele lui prigoana....

Edited by Mondeo, 29 January 2010 - 20:07.


#42
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009

View PostMcDude, on 29th January 2010, 19:53, said:

de viteza la ce Honda?l

Sa-ți raspund? Să nu... Despre ce ce vorbeste in acest thread? Despre o unitate de stocare cu interfata de retea cumva? Care erau problemele majore cu primul firmware? Viteze de transfer enorm de mici cumva?

Iar daca postezi doar pentru a face pe... "romanul", afla ca nu te avantajeaza...

Edited by CatalinHonda, 29 January 2010 - 20:07.


#43
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005

View PostCatalinHonda, on 29th January 2010, 20:06, said:

Sa-ți raspund? Să nu... Despre ce ce vorbeste in acest thread? Despre o unitate de stocare cu interfata de retea cumva? Care erau problemele majore cu primul firmware? Viteze de transfer enorm de mici cumva?

Iar daca postezi doar pentru a face pe... "romanul", afla ca nu te avantajeaza...

frate nu te ataca. ia de aici o lista de "viteze":
-torente
-ftp
-nfs
-conector
-samba

la care te referi?

View PostMondeo, on 29th January 2010, 20:04, said:

An facut upgrade, si totul a decurs ok, nicio pierdere de date. totul ca la carte, numai ca dureaza ceva in functie de date si marimea hdd cred.
au bagat si phpMyAdmin, GrammaFone An Open Source Digital Music Server, care sincer nu stiu cu ce se mananca, dar totul e ok , revin dupa teste.

A, si cel mai important, aveam transmission  instalat, a ramas intact, asta e ceva....

ma intreb ce retard a putut sa faca chestia asta?
eTRAYz: NAS-ul de la xTreamer, Networked Attached Storage = NAS = (Nu Achizitiona Stiftul)


si daca nu cumva asa ceva este permis de mod, si daca este (pt ca nu orice gigel poa sa redacteze topicul) sa cante pe la mesele lui prigoana....

imi pare bine sa aud asta. de transmission  deja instalat imi era frica, mai ales ca acum vin si ei la pachet cu acest client

Edited by McDude, 29 January 2010 - 20:14.


#44
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Q.E.D.

#45
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Imi pare rau daca te simti luat peste picior dar habar n-am la care din protocoale faci referire (probabil la toate). am instalat 1.03 si teste de upload cu un fiser de 4.37 GB in retea GB
- nfs 15 MB/s
- wireless standard n using samba 1.5-2 MB/s
- LAN samba 2.5-4 MB/s = praf (si inainte era praf pe samba)
- LAN FTP 10MB/s; inainte aveam si 20 MB/s
- pe torente se stie 2.5 MB upload/download. ce este peste risti sa se blocheze deviceul

La o prima impresie merge mai prost pe transfer decat inainte. Revin si cu alte teste zilele urmatoare (in primul rand sa vad daca nu mi-a facut override la setarile mele)

Edited by McDude, 29 January 2010 - 21:00.


#46
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

View PostMondeo, on 29th January 2010, 20:04, said:

ma intreb ce retard a putut sa faca chestia asta?
eTRAYz: NAS-ul de la xTreamer, Networked Attached Storage = NAS = (Nu Achizitiona Stiftul)

si daca nu cumva asa ceva este permis de mod, si daca este (pt ca nu orice gigel poa sa redacteze topicul) sa cante pe la mesele lui prigoana....
Eu sunt retardatul care a modificat titlul topicului ca urmare a feedback-ului primit de la useri si printre care te-ai numarat si tu.
De ce sa se mai friga si altii cu el daca nu functioneaza cum s-a facut reclama la el.
Cand va avea un firmware care sa il faca sa functioneze bine, sa ma anunti sa modific titlul.

Prigoana nu face NAS-uri. De fapt el isi vede de treburile lui. Daca el s-ar fi ocupat de asa ceva, sigur am fi avut "jucarii" mai performante in casele noastre.

enjoy,
Mtz

#47
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
Mtz hai sa fi seriosi cu nea prigoana care face 555x la pret de NAS.
Xtreamer ca media box e net superior WDTV (scule care pot sa le compar ca au trecut prin mana).Iar Etrayz e primul NAS la 100 euro. La pretul asta nu poate sa se comporte ca un quad core transformat in NAS.
Trebuie sa ai rabadare sa citesti forumul xtreamer sa-i gasesti toate bubele si ai acolo workaround-uri pt fiecare din ele. Probabil ca majoritatea lor vor fi fixate si oficial prin noile firmware care vor aparea. In acest moment pot zice ca am o masina stabila (fata de varianta care a fost cand am scos-o din cutie acum 14 zile)
Per total isi merita banii.

#48
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Ce pot sa spun Mtz doar ca esti  Mircea Badea al forumului softpedia.
La absolut toate  produsele prezentate aici pe forum sunt pareri pro si contra, da? incercam sa fim obiectivi, si sa invatam din greseli, cred ca de la tvix la egreat ri r2, la ce   ce vrei tu, la buba de eboda 555, la eboda care o sa apara si o sa fie absolut un produs extrasupermiraculosnemaivazutultraperformant nu cred ca o sa fie descris cu o ironie infantila. gen "eTRAYz: NAS-ul de la xTreamer, Networked Attached Storage = NAS = (Nu Achizitiona Stiftul)" juma' Romana juma engleza si 100% rautate sau alte interese.
Nu sunt fan Xt nici Et, dar deja tu conduci forumul dupa bunul tau plac sau interes, mai faceam misto de HiJack, e exact aceiasi chestie.
Traim in Romania si .................

#49
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
... asta ne ocupa tot timpul ? Pai nu mai esti la curent cu Mircea Badea: a renuntat la a mai folosi aceasta expresie si a renuntat sa mai fie "sindicalist", sau macar face eforturi. O sa raman eu "sindicalistul" de pe forumul softpedia.

Nu stiu ce "interese" vezi tu aici pentru ca nu se mai discuta despre niciun NAS pe aria video, asadar nu are concurenta. Daca tot l-ai cumparat, scrie pe cutie ce spunea mai sus McDude (care a pierdut toate informatiile de pe un HDD din cauza xtreamer) ca pentru fiecare bug pe care il are sa te duci sa citesti nu stiu ce forum stufos si "autoritar" (la ala sa vezi cum se baga pumnul in gura, nu aici) si sa vezi ce imbarligaturi sa mai faci pentru a reusi sa faci functionale anumite chestii?
etrayzul asta a aparut cu mare tam-tam si numa gura e de ei. A vandut NAS-urile astea numai datorita modului agresiv de reclama. Ei, uite, ca trebuie sa contrabalanseze un "sindicalist" reclama aia agresiva, si daca te vei uita la unele threaduri despre media playere, in primul post vei mai gasi scris cu rosu de mine si alte remarci "sindicaliste" si vor mai apare si altele atunci cand pe site-urile de prezentare se spun tot felul de lucruri ultra-giga, sau chiar se minte.

Si de ce s-a facut atata reclama la etrayz cu atata timp inainte (luni de zile) de a fi scos pe piata si s-au luat banii din precomenzi te-ai gandit vreodata? Pentru ca abia fusese lansat Xtreamer si lumea inca nu se prinsese ca numai gura e de ei si ei stiind asta, au incercat sa vanda 2 aparate in aceeasi perioada de entuziasm. Intre timp multi s-au prins ca nu pot face cei de la xtreamer atat de multe pe cat spun si nu le mai cumpara nici etrayzul mai ales dupa ce s-a plans lumea de ele. Cand vor lansa un al doilea produs cred ca ar fi bine sa schimbe iarasi denumirea asa cum au facut in cazul mvix dupa ce au deceptionat mii de utilizatori, ca de extreamer s-a cam prins lumea de ce e in stare si xtreamer 2 daca va exista nu se va vinde nici macar 30% din primul model.
Revenind la playere, ai "atacat" virulent: WDTV, Xtreamer, Cinematube la un moment dat si niciun user de aici nu a fost atat de categoric ca tine. Apoi, in unele cazuri ai revenit la sentimente mai bune. Esti foarte oscilant, probabil in functie de pozitia fundului fata de orizontala atunci cand te-ai trezit.

Ia faceti amandoi o vizita pe threadul despre E-Boda HD for all 500 si studiati cine a deschis threadul (desi eu stiam deja despre aceste modele cate ceva), si cum l-am laudat eu pe acolo si am indemnat oamenii sa faca precomenzi pentru ca e cel mai tare player din lume.
Ba chiar pot spune ca s-a facut mai mult tam-tam despre niste playere care inca nu sunt pe piata (Cinematube si HDX) decat despre e-boda. Experienta cu primul dintre ele mi-a aratat ca nu trebuie lasat sa se discute prea mult despre un player pana cand cativa useri il pot proba. Asa este si va fi si cu E-Boda cand va aparea pe piata.

Da' voi ati invatat o replica si atat: Mtz si Prigoana. Daca m-as fi cunoscut cu Prigoana si el ar fi luat decizii la E-Boda, brandul asta ar fi fost cel putin european, nu ultima jucarie aparuta pe rafturi dupa 1 milion de produse facute prin garaje si de care nu auzise nimeni la noi acum cativa ani. Din pacate, n-are el timp de E-Boda, macar de s-ar fi ocupat fie-su ca e tanar si e mai receptiv la nou.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 10 February 2010 - 03:35.


#50
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Eu l-am cunoscut pe Prigoană când zburam împreună pe aerodrom la Strejnic... Așa că d-asta întrebam care sunt vitezele de transfer ale acestui device... (în caz că erau dubii) :)

#51
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003
Din pacate si eu sunt posesor de etrayz si am aceeasi parere. E un stift la ora asta. L-as vinde dar nimeni nu vrea sa dea banii pe care eu i-am dat pe el.
Personal ma simt pacalit .

#52
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
FW now 1.04.0

http://forum.xtreame...=...710&start=0

#53
chrissoft

chrissoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 12.02.2007
De ceva timp ma tot bate gandul sa iau un NAS si pt ca am deja media playerul xtreamer m-am gandit sa iau si NAS-ul tot de la ei. Totusi, dupa ce am citit pe forum se pare ca marea majoritate sunteti dezamagiti de el. Personal nici de playerul xtreamer nu sunt f incantat, cel putin in ceea ce priveste streamingul de pe internet, unde ori nu merge ori merge f prost, dar la cat a costat as spune ca-si merita banii. As dori sa stiu daca din acelasi punct de vedere NAS-ul lor isi merita banii sau chiar este un stift si nu poti sa faci nimic cu el? Daca da (este intr-adevar un stift), ce altceva mi-ati recomanda de pe piata cam la acelasi pret? Ma intereseaza in primul rand clientul bittorrent si ar fi bine sa aiba posibilitatea a doua hdd-uri.

Multumesc!

#54
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
NAS Edimax NS-2502
Doar din ce -am citit.
Cred ca trebuie sa te documentezi bine in privinta protocoalelor suportate.
Exista firme specializate pe NAS (au in spate ceva experienta )
Scuze de off-topic.

Edited by conu, 09 March 2010 - 09:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate