Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Sri Lanka

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#145
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
V-o trebuit no...

Dar e ok ce faceți oricum. Aveam impresia ca mergeți doar la bronzat fesele la plaja :lol:

Ella e frumos. De fapt, din Kandy spre Ella m-aș duce cu bicla, cu ceva încet și fără zgomot. Atat e de frumos.

Bănuiesc ca nu va arde de urcat pe Adams peak ��



PS. Nu era mai ok dacă luați una din bunici și de când aterizati o trimiteți cu copilul la plaja și voi hai hui? Numai zic...

#146
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostLex404, on 05 decembrie 2017 - 13:19, said:

V-o trebuit no...

Mai vrem una bucata intr-un viitor nu foarte departat :D. De altfel asa a si ajuns Sri Lanka asa sus in topul de vizitat: n-au Zika deocamdata! Bine, au dengue la greu...

View PostLex404, on 05 decembrie 2017 - 13:19, said:

Dar e ok ce faceți oricum. Aveam impresia ca mergeți doar la bronzat fesele la plaja :lol:
Small Adam's peak e in program. Ala adevarat nu-i plauzibil cu un copchil de sub 3 ani.
Nici cand avea 9 luni si-am luat-o in Thailanda n-am stat doar cu fesele la plaja intr-un loc.:P

View PostLex404, on 05 decembrie 2017 - 13:19, said:

PS. Nu era mai ok dacă luați una din bunici și de când aterizati o trimiteți cu copilul la plaja și voi hai hui? Numai zic...
Russian style haha. Mergem in vacanta si sa stam cu ea, altfel o lasam acasa. :) In plus, invata super mult din excursiile astea. Si abia asteapta sa mearga cu trenul! S-ar putea sa-i iasa pe nas cele 8-10h Kandy-Ella dar... deocamdata e incantanta.

#147
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
No fain asa Posted Image trenul e foarte ok. Priveliștea e minunata!!!
Doar ca fiți antene
Faceți rezervări foarte din timp telefonic sau din stație. Eu abia am mai găsit cu 3 zile înainte... Si nu am prins la deck din cauza asta. Asa ca, atenție la detaliul asta. Cum ați ajuns și ați luat simcard sunați ca să faceți rezervare. Durează ceva vreme ca abia o sa pricepeți ce spune ala cu accent indian, o sa va întrebe de 7 ori data plecării, etc... Dar altfel rămâneți fără.


BTW. Văzusem in boracay a o reclama cu loc de lăsat soțul amanet dacă ai treaba singura Posted Image m-am distrat copios când am văzut...

Edited by Lex404, 05 December 2017 - 14:20.


#148
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Se recomanda vreun vaccin pentru Sri Lanka? Sau ce se recomanda cand ajungem acolo?

#149
Idolino

Idolino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2016
Noi nu am facut nici un vaccin si nu am avut nici o problema.Singurul invonvenient s-a rezolvat cu ceva Ercefuryl si niste Ciprofloxacin,dar asta ca am incercat toate tonetele cu mancare.

#150
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Si cu tantarii, cum ati rezolvat?

#151
Idolino

Idolino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2016
Astia apareau seara dar erau foarte putini.In fiecare zi la hotel faceau fumigatii.Autan chiar si "tropical" egal cu zero.Cand apareau bazaitorii ne bagam in piscina.In camera nu le placea ca aveam tot timpul AC.

#152
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostGCondruz18, on 10 decembrie 2017 - 13:51, said:

Si cu tantarii, cum ati rezolvat?


Nu rezolvi. Te obișnuiești :lol:

Eu renunțasem și la fumigene ca mi se făcea rău de la ele... Dar daca stai sub AC, vent say in apa nu ai treaba

#153
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Pentru 11 nopti in februarie, recomandati o cazare prin apropiere de Negombo/Colombo si sa vizitam ce e de vizitat la max 3-4 ore distanta sau 2-3 cazari diferite pe insula in apropiere de Kandy si in partea de S-SV-V?

#154
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Avand in vedere cat dureaza transportul eu n-as sta intr-un loc si sa incerc sa ma intorc seara. :D 11 zile sunt suficiente pentru un tur cu sofer si cateva zile de lene.

#155
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Mergem 4 persoane. Gasim cam pe peste tot sa inchiriem o masina cu sofer? Transportul cu tuk-tuk nu ma incanta, decar pe o distanta mica, sa bifam si experienta asta

#156
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Uneori tuktuk e mai rapid, dar sa știi ca e foarte fain... Se mai oprește șoferul, se urca într-un cocos, va da un suc fresh, etc. Eu am avut experiente foarte faine cu tuktuk. În Kandy știu pe cineva dacă vrei

Găsești sa închiriezi și mașina, dar nu ieftin... Nu știu dacă merita :)

View PostGCondruz18, on 10 decembrie 2017 - 15:22, said:

Pentru 11 nopti in februarie, recomandati o cazare prin apropiere de Negombo/Colombo si sa vizitam ce e de vizitat la max 3-4 ore distanta sau 2-3 cazari diferite pe insula in apropiere de Kandy si in partea de S-SV-V?

Stați departe de Colombo.


Noi am avut asa

Anuradhapura
Kandy
Dalhusie
Ella

În fiecare câteva zile, aveam cazare în alea de mai sus
Apoi, împrejurimile lor făcute cu tuktuk

Pe plaja am stat în bentota, mirissa, unawatuna. Bentota nu merita.

#157
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Pe unde am mai plecat, am inchiriat masina. Dar am citit pe site.ul mae, ca mi.ar trebui un permis de la politia lor si ca in caz de eveniment rutier, turistul e mai mereu de vina. Si la cat haos e in traficul de acolo, nu prea m.as incumeta.

#158
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
E haos. Se conduce pe partea stânga. Se limitele de viteza sunt foarte mici.

#159
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
Deci ne deplasam cu tuk-tuk si masina inchiriata cu sofer😁 ca si parcuri pentru safari, ce e mao recomandat pentru varietate? Udawalawa sau Yala Park?

#160
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nici una, dar aici e după propria inima.

Parcurile alea de safari sunt un circ, atât. Aleargă cu jeepul după animale, le chinuie, stresează, totul ca niște aplaudaci vestici și rusoaice blonde sa facă niște poze pe fuga.

Fa un research înainte...

(aceiași părere și despre călărit elefanților)

https://a-walk.com/2...2/05/sri-lanka/


Printre altele, an scris câte ceva acolo :)

#161
Idolino

Idolino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2016
Noi am folosit agentia unor rusi pentru excursia in tara ne-au luat de la aeroport am mers 3 zile cu ei apoi la stat pe plaja.Cu soferul am aranjat apoi excursia in Yala park si am iesit mai bine ca si bani.In rest tuk tuk.Daca te intereseaza pe rusi ii gasesti la lankahouses.com si poti sa-ti faci singur traseul si ce vrei sa vezi,nivelul de confort dorit etc

#162
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
@Lex404
Nu ma incanta deloc plimbatul cu elefantul. Safari in parc, imi imaginam ca este o plimbare cat de cat in liniste, ca sa nu deranjeze animalele si sa le observi in mediul si confortul lor natural.

@Idolino
V.ati inteles in engleza cu rusii? Se fac si ceva hartii sau doar intelegere verbala? Iar in cele 3 zile in care v.ati dus in excursie, va lua zi de zi de la hotel sau va cazati in fiecare seara altundeva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate