Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Sri Lanka

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#163
Idolino

Idolino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2016
Pe rusi nu-i vezi..totul se face pe net,platesti un avans de 10% restul la sofer.Am avut initial o retinere dar totul a fost ok.In fiecare seara ne cazam in alta parte-noi am optat pentru varianta superioara de cazare-adica aer conditionat si piscina.Am luat si cina in pachet sa nu trebuiasca sa ne deplasam dupa o zi obositoare nicaieri si nu am gresit.
Am incercat sa gasim direct niste furnizori de servicii de transport dar nici unul nu a raspuns la emailuri.Initial nu stiam ce sa cred dar dupa ce am ajuns acolo si am vazut  mi-am dat seama de ce nu am primit nici un raspuns.
In parc atat Yala cat si Udalawe nu exista plimbare cu elefantul(poate la Pinawela la orfelinat dar noi nu am vrut sa mergem acolo sub nici o forma chiar daca e bagata pe gat majoritatii turistilor).
Soferul te va duce chiar daca nu-i ceri la un "spice garden" unde are un aranjament..toti se vor lauda ca e natural etc,etc-preturi hiperumflate pentru niste cacaturi.Ei promoveaza produsele ca si tratamente naturiste pentru toate bolile posibile dar surpriza-conostintele lor medicale lasa de dorit.(Trust me I'm a doctor).
Soferului nu-i  spune ca vrei sa cumperi ceva altfel vei ajunge la vre-un magazin usturator ca si preturi dupa vre-o ora de mers cu masina.Singurul loc unde trebuie sa-i spui sa  opreasca este la magazinul de bauturi(merita ca si experienta si pentru poze-altfel nu te va crede nimeni).La temple trebuie sa te descalti-daca e zi cu soare arzator vei simti pe propria piele ce e credinta.Singurl templu pt care merita sa te descalti e cel din Dambula.

Edited by Idolino, 11 December 2017 - 13:52.


#164
Idolino

Idolino

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2016
E promovata ca si "must" daca ajungi in sud satul de pescari de la (imi scapa numele)-EVITA-vei vedea doar betele si atat.Daca vrei poze cu pescarii cocotati atunci trebuie sa platesti. Noi am avut ceva probleme cu unul foarte agresiv care cerea bani -chit ca facusem niste poze de la distanta mare si platisera altii pentru pescar.Pana nu l-am amenintat cu bataia nu s-a potolit.Daca vrei cumparaturi atunci in fiecare oras mai mare sigur exista cel putin un magazin mare de unde cumpara ei-acolo gasesti sari-uri,sarong-uri pt toate buzunarele.Pune pe vanzatoare sa-ti imbrace sotia/prietena si filmeaza.

#165
GCondruz18

GCondruz18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 23.02.2017
@Idolino
Merci frumos pentru tot

#166
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Poate o data o sa am timp si chef sa scriu mai multe despre Sri Lanka. Dar avand in vedere ca am amanat un an, nu stiu daca o sa se intample prea curand :lol:. Totusi pentru ca mi-a adus aminte gogu' unde eram acum un an si pentru ca era printre intrebarile mele inainte sa plec....

Cred ca una din cele mai faine plaje e asta: Talalla!
Attached File  IMG_20180214_111034549.jpg   214.21K   66 downloadsAttached File  IMG_20180214_111018643.jpg   262.63K   56 downloads

#167
Alina_irina

Alina_irina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2018
Noi vom merge in srilanka sapt viitoare si as avea niste intrebari, poate are cineva vreme sa ma lumineze: 1. Ati schimbat si euro sau numai dolari? care e mai avantajos si unde ar fi cel mai ok sa schimbam?
2.Telefonul/internetul, ati luat cartele de acolo? cam cat costa si de unde le poti achizitiona?

#168
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Noi n-am schimbat nimic, am platit cu CC si am scos bani de pe card pentru a avea cash. Doar la un hotel am platit in euro si cursul e destul de prost (pentru ca mai pun vreun 5% pentru ei, la "casa de schimb" cred ca e mai ok...). Nu aveti CC? E mai convenabil decat sa schimbati lei in Euro/Dolar si apoi Euro/Dolar in rupii.

Net am avut peste tot la hoteluri. In rest n-am simtit nevoia.

#169
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Folosiți revolut oriunde se poate plăti cu cardul și inclusiv pentru extragere Cash de la bancomat. Nu o sa îți ofere nicio banca din România curs mai bun de exchange sau retragere numerar. Ai o limita de 200€/luna la cel standard pentru retragere numerar din bancomat fără sa îți fie perceput vreun comision.E perfect pt vacante.

#170
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostTz3posu, on 19 februarie 2019 - 22:48, said:

revolut
Da... Sau transferwise. :)

#171
Alina_irina

Alina_irina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2018

View PostDev, on 19 februarie 2019 - 14:39, said:

Noi n-am schimbat nimic, am platit cu CC si am scos bani de pe card pentru a avea cash. Doar la un hotel am platit in euro si cursul e destul de prost (pentru ca mai pun vreun 5% pentru ei, la "casa de schimb" cred ca e mai ok...). Nu aveti CC? E mai convenabil decat sa schimbati lei in Euro/Dolar si apoi Euro/Dolar in rupii.

Net am avut peste tot la hoteluri. In rest n-am simtit nevoia.
CC adica card de credit? 😬 E mai bun cursul la cel de credit ca la debit?

#172
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostAlina_irina, on 20 februarie 2019 - 09:59, said:

CC adica card de credit? �� E mai bun cursul la cel de credit ca la debit?
Da pt CC. Nu pentru partea a doua. De obicei la cel de debit e mai bun. Deci intai incercam intradevar cu el. Dar s-a mai intamplat si sa nu mearga. Oricum noi plecam cu 2 carti de debit (maestro, dar la banci diferite), 2 de credit (visa si mastercard) si mai nou si cu card de la transferwise (care pare sa aiba cel mai bun curs pana acum; cel de la revolut e asemanator...). :)

#173
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ce naiba de banci mai dau fosila aia de Maestro in .ro? :lol:

Maestro si Visa Electron la debit sunt de evitat.

#174
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostLex404, on 20 februarie 2019 - 11:17, said:

Ce naiba de banci mai dau fosila aia de Maestro in .ro? Posted Image

Maestro si Visa Electron la debit sunt de evitat.
Io nu este in Ro. Da' Maestro la debit card e inca standard in NL. :D

#175
incognitovalentino

incognitovalentino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.10.2013
Noi vom ajunge in luna mai in SL dupa o saptamana in maldive , imi puteti recomanda unde sa stam in timpul musonului? Am inteles partea de NE ar fi mai ok. Vrem sa stam 6 nopti in acelasi hotel si sa luam day trips in Yala si un alt safari , Kandy si whale watching. Multumesc frumos , nu am avut timp sa citesc ce s-a scris mai inainte , momentan sunt plecat.

#176
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postincognitovalentino, on 27 februarie 2019 - 02:18, said:

partea de NE
...
6 nopti in acelasi hotel
.....
day trips in Yala si un alt safari
Kandy si whale watching.

Eu zic sa te uiti pe harta si sa socotesti cam 30km/h deplasarile. :D Daca vreti sa stati muuuuult prea mult timp in masina e ok sa faceti asa. Daca nu, ori va faceti 2 baze (eventual 1 in Kandy, 1 in sud undeva sa ajungeti la Yala si la whale whatching - in Mirissa?!) ori renunti la o bucata.

#177
incognitovalentino

incognitovalentino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.10.2013
Mersi de raspuns , am realizat asta si am discutat cu un sofer deja care mi-a propus un itinerar asa ca am rezervat 1 noapte in Negombo , 1 noapte Kandy , 1 noapte Ella , 2 noapti Tissa si una Galle si inapoi la aeroport. A mai fost cineva in luna mai sa-mi poata spuna cat de puternic este musonul?

#178
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postincognitovalentino, on 01 martie 2019 - 02:05, said:

Mersi de raspuns , am realizat asta si am discutat cu un sofer deja care mi-a propus un itinerar asa ca am rezervat 1 noapte in Negombo , 1 noapte Kandy , 1 noapte Ella , 2 noapti Tissa si una Galle si inapoi la aeroport. A mai fost cineva in luna mai sa-mi poata spuna cat de puternic este musonul?

In ultimii 3 ani s-au inregistrat inundatii si alunecari de teren in mai in zonele de vest si sud-vest ale Sri Lankai. Sincer chiar nu stiu ce te-a determinat sa mergi in SL in mai dar nu o vad ca o decizie foarte inteleapta. Nici in Maldive nu m-as duce in mai pentru ca si acolo sunt ploi torentiale.
https://reliefweb.in...2018-000060-lka
https://reliefweb.in...2017-000057-lka
https://reliefweb.in...2016-000050-lka

Poate ai noroc sa nu fie inundatii si sa ai parte de vreme mai buna, dar pregateste-te de ce e mai rau.


#179
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Am revenit in Sri Lanka dupa o pauza de 4 ani si pot spune ca multe lucruri s-au imbunatatit la capitolul infrastructura. In primul rand intervin mai rapid la probleme si o fac cu utilaje corespunzatoare(am vazut doua alunecari majore langa Nuwara si Ella unde dupa 2 luni de la incidente versantii sunt consolidati si alte cateva puncte rosii unde se lucra). Apoi multe drumuri in-land care erau distruse sau neasfaltate sunt acum in stare buna. Au reusit sa lege autostrada de aeroport(lejer minus 30 de minute in traficul din Colombo) si stau bine de tot la lucrari pana dupa  Matara. Daca se tin chinezii de lucrari probabil in vreo 2 ani ajung catre Yala.
Pana si in zona de plaja unde stau s-a imbunatatit substantial reteaua de stradute(poteci) betonate. Mai incet progreseaza cu constructia hotelurilor desi toti sunt de acord la unison ca noul guvern pune accent mai mare pe turism. Posibil, pentru ca s-a inversat proportia de rusi vs. europeni in favoarea "noastra" si au aparut si multi asiatici(coreeni, chinezi, japonezi) pe care nu-i observasem.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate